Jak dlouho se léčí vysoký prolaktin? Kdy mohu mít //?

vivera
9. dec 2006

ahojte dievcata, snazilkujeme uz dva roky a stale nic. zistili mi vysoky prolaktin. ma niektora takyto problem? lebo ja zatial nepoznam nikoho. ako dlho sa lieci? je mozne aby som uz po 4 mesiacoch liecby na znizenie otehotnela?

brundik
4. mar 2009

Lusi, jeste k tomu Dostinexu. Doktorka mi rekla, ze se stahuje z trhu kvuli nezadoucim ucinkum, ale ted jsem si nasla na strankach SUKL, ze se nestahl, jen bylo dane lekarum urcite doporuceni ke sledovani pacientu, ale tyka se to lidi, kteri berou vyssi davky, takze ok 😉
A jeste jednou k tomu IVF, nez se dopracujes k umelemu oplodneni od doby, co prijdes do CARu, muze uplynout spousta casu, protoze pred tim se budou snazit vyloucit dalsi priciny neuspechu. Ja jsem se treba po roce navstevy dopracovala teprve k inseminaci, protoze se resil prolaktin. Nejde preskocit nekolik veci najednou, takze se nemusis bat, ze by te hnali na IVF. Prvotne by s tebou resili prave prolaktin 😉
Ten Dostinex beres jak dlouho? Takhle mi to prijde zatim rozumny, lecis se, kazdy mesic kontrola, takze se bude videt a vysledek se urcite dostavi 😉 Drzim palce 😉

lusilita
4. mar 2009

ahojky............Brundi.............já si teď uvědomila, že mě docent Fryšák poslal na echo, skrz vyšší dávky Dostinexu, skrz srdíčko............ale já nic nepociťuji, jsem zatím v poho, sice bez menstruace, bez otěhotnění, ale cítím se tedy lépe, než, když jsem brala antikoncepci, no, já si také mysím, že je to otázka času a myslím, že to není otázka měsíce, ale asi let............doktor mi právě včera říkal, že se tento rok může upravit Prolaktin a nastartovat ovulace atd........a pak, děj se vůle boží..........také se může stát, že se nastartuje ovulace a já neotěhotním..........no, říkala jsem, že počkám rok, dva a pokud se to prostě neupraví, tak na ivf u mě jistí.............snad je to vše tím zatraceným Prolaktinem, když štítku mám už dobrou...............chjo, my to ale máme problémy, že......... 😖

brundik
4. mar 2009

Lusi, tak to je dobre, ze te doktor sledje. Ale muzu te uklidnit, co jsem dneska vycetla, tak se to tyka lidi, kteri maji denni davku 3 mg. Nekomu lecba zabrala treba za mesic, nekomu to trvalo dyl. Tak drzim palcaky, aby to bylo co nejkratsi dobu. A pokud budes normalne ovulovat a budes mit pruchodny vejcovody, tak ti nechaji cas na snazeni pred IVF, neboj 😉

lusilita
4. mar 2009

................hm, díky za uklidnění............a průchodnost vejcovodů zjistí i gynekolog nebo ne........ty jsi na tom byla, prosím tě? A může je mít žena, idykž neměla celý život gynekologické problémy??? díky, pá 🙂

brundik
4. mar 2009

Lusi, vic info v IP 😉

severina
4. mar 2009

Ahojte, 😅
pridávam sa do klubu zvýšeného prolaktínu.
Už mám čoskoro 3 ročného syna. 🙂
Po 11 mesiacoch bez HAK som neotehotnela, pričom 1 dieťa sa nám zadarilo na 1 šup po vysadení. 😎
Kojila som 17 mesiacov...a aj po 16 mesiacoch od odstavenia sa mi stále tvorilo kolostrum.
Tento týždeň som s tým bola u môjho lekára a horm.profil potvrdil vysoké hladiny prolaktínu.
Nasadil mi zatiaľ Parodel 2 tabletky denne na zastavenie laktácie.
Uvidíme,ako budeme pokračovať ďalej.... po tých 2 týždňoch, keď to doberiem. 🙄
Príbalový leták toho lieku je desivý.........všetky tie nežiadúce vedľajšie prejavy ma trochu vydesili

pipimiska
4. mar 2009

severina,ja som papala davnejsie parlodel,aaa na zaciaatku mi bolo spatne na zvracanie a unavena som bola,ale po mozno 2 tyzdnoch si telo zvyklo.lekar ma upozornoval ze mi bude zle...

teraz som mala tiez problem s prolaktinom,uz pol roka beriem medicriptine ,ale od zaciatku nepocitujem ziadne zle reakcie..

brundik
4. mar 2009

Holky, jen pro zajimavost si prectete vedlejsi ucinky treba u paralenu nebo brufenu, zni to vsechno hrozne 😝 Proste se to tam musi vsechno vyjmenovat.
Je fakt, ze leky na prolaktin jsou teda vsechny nic moc, co se tyka vedlejsich ucinku.
Ja jsem barla 4 leky na prolaktin. Mezi nima i parlodel a medocriptine, jsou to naprosto totozne lekym stejna ucinna latka stejne mnozstvi, jen jiny vyrobce a po jednom mi bylo ze zacatku fakt dost blbe-bolest hlavy, blbe od zaludku, prujem, na omdleni a po druhem v pohode, takze mam podobne zkusenosti jako pipimiska.

janamir
4. mar 2009

Ahoj holky, jsem tu nová. Chci se Vás zeptat jak jste zjistily, že máte vysoký prolaktin, jaké jsou příčiny. Určitě vám to zjistily z krve, ale dá se zjistit i jinak, podle nějakých příznaků?! Díky za odpověď

shaarka
4. mar 2009

neskusal niekto bylinkovy preparat Agnucaston? Prave na zvyseny prolaktin... 😉

brundik
5. mar 2009

Jani, ja jsem byla bezpriznakova, jen me hodne pred MS bolely prsa, nekdo muze mit sekret z prsou-to je asi dost caste, pak chybejici nebo nepravidelna MS (ale za tim zas nemusi byt jen prolaktin).
Shaarka, ja jsem zkousela kapicky Mastodynon, ktere obsahujou vytazek z Drmku (Agnucaston) plus dalsi jine bylinky, ale ja jsem to pouzivala spis kvuli te bolestivosti prsou. Jsou volne prodejne v lekarne 😉

severina
5. mar 2009

Janka,
mne sa tvorilo kolostrum...mlezivo.
Inak nič špeciálne.
Netuším, čo je príčinou môjho rozhádzaného horm. systému.
Jedna z príčin vysokého prolaktínu môže byť nádor na mozgu...ale potom hodnoty prolaktínu bývajú extrémne vysoké.

Plný nos mám teraz pri tom Parlodely....a picha ma občas v podbrušku.

Shaarka, ja som neskúšala ešte nič iné- dúfam, že sa to upraví čoskoro.

deny3
7. mar 2009

ahojte dievčatá! som strašne naštvaná, dnes som skypovala s jednou kamarátkou, nevie otehotnieť a tak bola na gynde. Lekár jej urobil hormoníány test raz ! na 10. deň cyklu a vyšla jej hodnota prolaktínu 16,54, tak jej oznámil, že príčinou je nádor na mozgu.Keď mi napísala, že má asi nádor, skoro som odpadla. Je to možné, že nejaký "lekár" na základe jedného testu s takouto hodnotou povie žene, že má nádor? máte s "určením" takejto diagnózy skúsenosti?

gugury
8. mar 2009

Ahojky holky, jsem zde poprve..uz skoro 2 roky se s manzelem snazime o miminko..muj gynekolog mi odebral krev na hormony a zjistil, ze mam na horni hranici prolaktin..tak jsem dostala dostinex..mam predepsane pouze 2 tablety, tak jsem zvedava..samozrejme me odeslal i na endo, ale tam uz pravidelne chodim na kontroly..no jsem zvedava, co se bude dit..uz jsem z toho zoufala, ze se nam mimi porad nedari.. 😒

dasena
8. mar 2009

ahojte aj ja tuto stranku navstivujem po prvy krat.Tiez sa snazime o mimi ale zial bohu nam doktor najprv oznamil ze neprebieha ovulacia,tiez mi vzal krv a samozrejme prolaktin je asi pricinou.Zatilal ma neposlal nikde inde,chce pockat na kontrolne vysledky a potom sa uvidi.Je to hrozne cakat na com vlastne si.Strasne ma to trapi.A este do toho aj manzelov spermiogram,ufff je to tazke ☹

brundik
8. mar 2009

Deny, to je absolutni nesmysl, bud doslo k nejakemu nedorozumeni a nepochopeni ze strany doktora anebo je doktor magor a doporucuju ho zmenit.
U prolaktinu neni nikdy dobre vychazet jen z jedne hodnoty, protoze dost kolisa (behem cyklu i behem dne), navic ta hodnota kamaradky je absolutne v pohode.
Pokud je prolaktin vyssi mela by se udelat magneticka rezonance a az z te se da urcit, jestli je na hypofyze adenom, ktery muze zpusobovat vyssi tvorbu prolaktinu. Ja jsem na MR byla, adenom mi zjistilli. Navic ikdyby se jednalo o nadorek, ktery byva velmi malinky, tak ac to zni desive, ma ho spousta lidi a vubec o tom nevedi, nepusobi totiz zadne obtize. U tech u kterych se zjisti v souvislosti s vyssim prolaktinem, tak se resi medikamentozne 😉
Dasi, bud rada, ze se konecne neco deje, daleko horsi je se potykat roky s jednim problemem bez moznosti postoupit o krok v pred 😉
Drzim moc palce 😉

dasena
8. mar 2009

brundik,mas pravd,som rada ze po takom case sme dospeli aspon k tomuto.Pred tym sa tym nejako nezaoberal a dal mi tak akurat acidum folikum,tiez dufam ze uz to bude len lepsie 😔

deny3
8. mar 2009

díky brundik, tiež som jej povedala, že je debil - ten lekár a nech okamžite zmení lekára, pochopila ho dobre, už ju prepadáva depka, tak som vytiahla moje horm. testy a mne prolaktín vyšiel na 22. deň cez 18, a nikto mi neurčil diagnózu nádor na mozgu, to má skôr asi on.

evelina2
9. mar 2009

Ahoj holky, tak jsem zatím jenom pročítala vaše zkušenosti s vysokým prolaktinem 🙂 Vzhledem k tomu, že nemohu 2 roky otěhotnět, prošla jsem řadou vyšetření. Vše v pořádku. Až teď, když už jsem měla jít na stimulaci, vyrukovali s vysokým prolaktinem, v prosinci 36 a v lednu 35. Gynekolog v CAR mi předepsal medocriptine 2 tablety denně - ráno a večer. Byli jsme na horách a tak jsem první piluli vzala v sobotu večer, naštěstí. Takhle špatně mi snad ještě nebylo.... V noci jsem se probudila s urputnou bolestí hlavy, slabostí, bolestí v podbřišku a v kříži. Vzala jsem si hned ibalgin, ten sice po půl hodině zabral, břicho a kříž polevily, ale ostatní vydrželo několik dalších hodin. Nakonec jsem ještě zvracela. V neděli jsem dostala menstruaci, o den dříve. Neměla jsem odvahu vzít další prášek ráno 😝 Dnes mi doktorka v CAR řekla, že si mám přijít pro doporučení na endokrinologii. Chtěla jsem zkusit třeba prášek po čtvrtkách, aby si tělo zvyklo, ale prý bude lepší další vyšetření. Nepřijde mi, že by hodnoty byly tak vysoké, když prý hranice je 29. Nějak jsem to neřešila, ale teď se děsím, s čím na mě zas vyrukují. To ani nemluvím o dalším prodloužení doby stimulace ☹ No a tak jsem se chtěla optat, zda nemáte zkušenost právě s postupným přidáváním medocriptine, jestli to mám zkusit zvyknout si, protože mě to stejně určitě čeká a takhle díky "brzkým lhůtám" různých vyšetření mohu jenom čekat. Je mi 36 a léta běží 😉 Díky.

brundik
9. mar 2009

Evelino, me bylo po Medocriptinu hodne spatne prvni dva dny, bolela me hlava, mela jsem prujem a stavy na omdleni. Brala jsem ho po pulce a az se stav upravil za ty dva dny a me prestalo byt blbe, tak jsem to zvedla na plnou davku a v pohode. Kdyztak se ale muze vyzkouset nejaky jiny lek, treba ti sedne, je to individualni.

dasena
9. mar 2009

ahoj evelina ja beriem medocriptine polovicku vecer a zda sa mi to dost malo tak neviem hadam sa to da do poriadku
😒

dasena
9. mar 2009

pred tym som brala norprolac a po tom mi fakt bolo strasne zle ☹

evelina2
9. mar 2009

Brundik, Dasena, díky moc! Počkám, až mi skončí menstruace, nebudu muset jít druhý den do práce a v pátek jdu do toho znovu 😝 Možná i díky ní mě to tak vzalo, tak snad když dám ještě k tomu menší dávku, přežiji lépe. Jsou to ale věci, sakramentský 😉

macik45
10. mar 2009

ahojte. Mne tiez doktor zistil vysoku hladinu prolaktinu 1.krat 58, 2.krat 37 takze mi nasadil Parlodel , uzivam ho 2.den, zatial som nemala ziadne neziaduce ucinky uvidim ako to bude dalej, dufam ze ho budem dobre znasat a znizi sa mi hladina prolaktinu

mirkatom
13. mar 2009

Čaui, aj mne zistili pri poslednom odbere, keď mi robili hormonálny skríning vysoký prolaktín a taktiež nízky progesteron. A na úpravu prolaktínu mi dal Parlodel a duphaston na progesteron, kt. mám brať na 15 až do 25 deň cyklu. Tiež sa snažíme o bábatko asi rok a pol. A pritom pred dvomi týždňami som bolo na sono a tam mi doktor povedal, že ľavý vaječník krásne ovuluje .... tak ako je možné, že mám v takom stave hormony ? Keby sme to vedeli, že tam je problém, tak sa mohlo začať s liečbou aj skôr, teraz zase to čakanie a vek tlačí... A čo ak sa hladina neupraví ? Počula som už aj takú skúsenosť, že po 3 mesačnej liečbe na prolaktín mala známa ešte vyššiu hladinu ako pred tým, než začala brať lieky na jeho úpravu. Asi záleží veľa od organizmu. Vdaka za reakcie. M.

dasena
13. mar 2009

ahoj mirkatom.
mne zase ovulacia do istoty vobec neprebieha ale mala som taky pocit min.cyklus ze nieco ssa deje na pravom vajecniku.tak neviem ci tie tabletky maju nieco do seba alebo to bola iba nahoda,ale nikdy pred tym som to nepocitovala.Tak som sa tesila ked sa mi zacal ujo doktor venovat a nakoniec takto.Mam pocit ze stale viac zien a hlavne mladych ma takyto ak nie este horsi problem s otehotnenim.Do konca sa stretavan s mladymi zenami ktore maju aj omnoho vacsie problemi:napr. rakovina krcka maternice.V akej dobe to zijeme? 😔 Je mi z toho smutno 😢

mirkatom
19. mar 2009

čaui Dášena, aj ja som z toho veľmi smutná. Aj my máme veľmi veľa známych, ktorí sú už dlhšie spolu a tiež sa snažia a zatiaľ nič. Možno na to netreba myslieť, ale dá sa to. Ešte keď človek berie lieky na úpravu "neposlušných hormonikov a je mu z nich zle (ide mi dnes rozstreliť hlavičku, musela som zobrať tabletku od bolesti) a to ani neviem, či po duphastone, ktorý som začala brať len včera, alebo po parlodely, ktorý už beriem dva týždne.
Inak doktor mi pri poslednej návšteve (bola som na HSG vyšetrení) povedal, že do mesiaca som tu, že som tehotná, že vraj väčšina žien po tomto vyšetrení otehotneje....nooo, keby to bolo všetko také jednoduché ...

pipimiska
19. mar 2009

mirkatom,najskor ti moze byt zle s parlodelu,aj mne bolo,duphaston som uzivala viac krat aa nikdy mi nieje obvzlast zle..ale s parlodelu som bola unavena,bolo mi na zvracanie..

lenuskab
24. mar 2009

ahojte dievčatá, som mladá baba ako všetky, čo ste tu o tom nepochybujem, s diagnózou Hyperprolaktinémia...asi nás je takých veľa, tak chcem od vás získať nejaké info...ale tak trošku od začiatku, mám problémy s menštruáciou a poviem pravdu, ani neviem kedy naposledy som ju mala, že by mi prišla sama od seba :((( a tak ma konečne moja doktorka neviem po koľkých rokoch poslala na endokrinológiu a tam mi zistili, hodnota prolaktínu 4200 mIU/l pričom maximum je okolo 630mIU/I, čo k tomu dodať? hlava v smútku však prišla po vyšetrení RTG mozdu a MR - nejaký 2 cm nádor na/pri hypofýze, ktorý vlastne vraj vzniká v dôsledku vysokého prolaktínu, ktorý sa uvoľnuje...lekár mi nasadil Parlodel (ja osobne nemám žiadne problémy pri užívaní možno som len trošku viac unavená), najskôr 1 tbl/denne, po asi mesačnom užívaní sa hodnoty neznížili, tak mi zvýšil dávku na 3 tbl/denne...mám teda otázočku, prosbu na vás skúsenejšie....treba nejako špeciálne upravovať stravu pri takejto diagnoze, čo by teda možno mohlo trošku ovplyvniť tvorbu prolaktinu...a či trebárs niektorá z vás mala až takéto vysoké hodnoty a či to trebárs kleslo...vopred ďakujem

lorinko
24. mar 2009

ahojte kocky,

ja mam tiez vysoky prolaktin a presne ako napisala lenuskab...som mlada baba....mrsku mavam tak raz za uhersky rok....nastudovala som si tu vsetko, co ste popisali....a tiez by som rada vedela, ci sa ma nejak strava usmernit a ci budem mavat pravidelnu mrsku po parlodere?....dnes som ho zacala uzivat a tiez som dnes absolvovala rtg hlavy, ale vysledky este nemam...tak sa bojim...v piatok by mali byt 😖