Jak dlouho se léčí vysoký prolaktin? Kdy mohu mít //?

vivera
9. dec 2006

ahojte dievcata, snazilkujeme uz dva roky a stale nic. zistili mi vysoky prolaktin. ma niektora takyto problem? lebo ja zatial nepoznam nikoho. ako dlho sa lieci? je mozne aby som uz po 4 mesiacoch liecby na znizenie otehotnela?

jania023
27. nov 2011

@tinna333 ja som mala naposledy 35 a podla testov a BT som mala ovu a podla dokiho anovulak tak si mozem vybrat daj si este B cko ale dvojitu davku

tinna333
27. nov 2011

@jania023 V lete mi pichala gynda nejake B-cka neviem presne ako sa to volalo + beriem stale vitaminy naposledy mi doki tiez povedal ze mam zvysene B12 :D tak som to asi kus aj prehnala ale povedal ze to nie je na skodu

jania023
27. nov 2011

@tinna333 ale na prolaktin je B6

valeri1
27. nov 2011

No tak aj k Vám patrím.Ja mám hyperprolaktinémiu(hodnota 1800 aj viac),a k tomu mikroadenóm hypofízy.Brala som mysalfon a potom ho prestali vyrábať tak mi dali parlodel no z toho som kolabovala tak som ostala bez liečby.Keď som sa vydala a chceli sme bábo tak mi povedali že naše šance sú minimálne takmer žiadne. Nevedela som sa s tým vysporiadať a k tomu mi stále štajkoval menzes aj 9 mesiacov bez. No raz som začala cítiť veľmi silné bolesti v oboch vaječníkoch a bolo mi veľmi zle,vracala som celé dni tak ma poslali na gastro a tam že mám kyseliny ako v sude tak som brala lieky na zníženie žalúdočnej kyseliny.No tie silné bolesti vaječníkov neprestávali tak som sa vybrala ku gynekologičke a tam sa zistilo že som tehotná 🙂 .Od radosti som sa rozplakala a lekárka nechápala ako je to možné tak hneď volala Ľubochňu,a moja endokrinologička mi povedala že sa s takýmto prípadom ešte za celú svoju prax nestretla.No brala som prvý trimester lieky na udržanie plodu a samozrejme celé tehotenstvo bolo ryzikové ale všetko dobre dopadlo a dnes máme 5-ročnú babu.Ten mikroadenóm sa stratil ale prolaktín je stále závratne vysoký tak uvidíme čo nás čaká ak sa rozhodneme pre druhé bábo ale ako vidíte sme naozaj výnimočné .........Tak držím palce nech to aj tebe tak dopadne 😉

tinna333
28. nov 2011

@jania023 no ved hej to viem ale mala som taku sadu alebo ako to nazvat B6 B12 + neviem este ine + Zinok + Magnezium 🙂

petaemilianova
3. dec 2011

ahojte dievčatá tak ja mám tiež vysoký prolaktín a liečim sa už 2 roky hodnoty kolíšu.Raz je to dobre a raz zle. Absolvovala som tiež magnetickú rezonanciu vyšetrenia v Lubochni. Mám strach ako sa to bude dalej vyvájať. Je mi zle z liekov som z nich ospalá podráždena. Bojím sa že ak mi lekárka vysadí parlodel tak sa hodnoty zvýšia a ja nebudem mocť otehotniet..Aj vy máte takéto problémy? dakujem z odpoved

petaemilianova
3. dec 2011

@valeri1
Blahoželám ti :0

svija
15. dec 2011

Ahoj, pokud byste někdo chtěl zkoušet alternativní léčbu, můžete zkusit odvar z naklíčeného ječmene: https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/tradicni....

ivet1
27. dec 2011

ahojte, nezostal niektorej z vas Dostinex? stacili by mi 2 tabl. piste, prosim, do IP, dik

streghina
4. jan 2012

Ahoj holky, dneska jsem dostala od své lékařky taky Dostinex, půl tabletky týdně, nevíte, jaké jsou normální hodnoty, když mi je 31 roků, prý se to určuje i podle let. Jsem z mé doktorky zmatená, docela byla zmatená při určování, jestli má léky dát nebo ne, moc jsem ji nevěřila 😉 díky za odpovědi

opetka
9. jan 2012

Ahoj, jakou máte zkušenost ohledně předepisování léků na zvýšený prolaktin? Dělali vám testy vícekrát, a pokud byla vždy hodnota zvýšená, tak vám až teprve potom předepsali např. Medocriptine? Nebo hned po prvním testování? A který den cyklu jste na test šly? Mně jeden doktor dělal test na konci cyklu a jednou byl prolaktin v normě, ale byl nízký progesteron. Potom ten samý cyklus (který jsem měla hodně dlouhý, kolem 50 dnů, jinak mívám okolo 30 dnů) se testování zopakovalo a progesteron byl pořád pod normou, zato prolaktin vyšší. Na základě toho jsem jeden měsíc brala Medocriptine. Pak jsem přešla k jinému doktorovi, a ten mi test na prolaktin udělal na začátku cyklu - prolaktin vyšel v pořádku, takže jsem už další Medocriptine nebrala. Předem děkuju za vaše postřehy... Vypadá to, že snad neexistuje jednotný postup.

farmaceutka
15. jan 2012

ahoojte baby 🙂
mne pred rokom zistili,ze mam znizenu funkciu stitnej zlazy a zvyseny prolaktin.uzivam euthyrox 25 na stitku.pravidelne chodim na kontroly,hormony su v norme,len obcas ten nestastny prolaktin vyskoci.jedna kontrola vyjde dobre a na druhykrat mam zvyseny prolaktin 😒 bola som s tym u gynekologa,ten mi povedal,ze ho nemam az taky vysoky....niektore zeny ho maju ovela viac zvysene ako ja.takze ziadne tbl. som nedostala ani od gynekologa a ani od endokrinologicky.obidvaja su taki postarsi..ledva mi vedia odpovedat na moje otazky.gynekolog mi nerobil ani vysetrenia kvoli ovulacii.tak neviem,ze co s tym.ci mam zmenit lekarov alebo si vyziadat vysetrenia....bola som aj na magnetickej rezonancii,kvoli prolaktinu a vsetko v poriadku.ani ziadna tekutina mi netecie z prsnikov...tak neviem co s tym... 😢 akym vysetrenim sa da zistit ci mam ovulaciu?dakujem

lokiska
23. jan 2012

Ahoj holky, také mám zvýšený prolaktin a doktoři prostě nebyli schopni mi ho upravit, aby byl ok. co se týká těhotenství, tak by to mělo být určitě v normě, tak jsem se naštvala a sama si vždy vynutila odběr na prolakti a sama si tak upravovala dávkování. Teď vím, že mi stačí půlka Dostinexu a prolaktin mám v normě konečně, ale kdybych sama nebyla aktivní, tak nevím. Napřed jsem brala Medocriptin potom Parlodel a teď ten Dostinex. Je nejnovější a i dávkování podle jiných je lepší. tak snad jsem trochu pomohla 🙂

lostris6
17. feb 2012

Ahoj,
mam podobny problem. Prolaktin mam 36,45, teda zvyseny. Beriem Parlodel uz tri tyzdne. Reagujem nan OK len obcas, najmä ked som hladna mam trosku pocit na zvracanie. Parlodel sa musi brat po jedle. Nie na prazdny zaludok. Magneticka rezonancia potvrdila, ze som v poriadku. Nic mi nenasli. Snazime sa o babätko 5 mesiacov. Parlodel budem brat 4 mesiace (beriem dve tabletky denne) a ak dovtedy neotehotnieme budem musiet podstupit dalsie vystrenia. Zatial nie je dovod predpokladat, ze by bol problem niekde inde. Proste musim najprv znizit prolaktin a uvidi sa. A hlavne naozaj netreba stresovat! Tym sa prolaktin len zvysi. To, ze nemam ovulaciu som si potvrdila ovulacnym testom. Ja som kvoli tomuto problemu dokonca aj nechala pracu, kde som v kuse bola len v strese.Drzim vsetkym palce 🙂

lostris6
17. feb 2012

@farmaceutka ovulacny test si kupis normalne v lekarni. Vyrataj si plodne dni a urob si ho. Mas ich tam 5 kusov. Prolaktin kolise aj kvoli stresu. Mne zatial robili len jedno vysetrenie a hned mi endekrinolog nasadil lieky. Na kontrolu idem dva mesiace od zacatia uzivania lieku tak uvidim ci mi klesol alebo nie.

janule8
4. mar 2012

Chci se s Vámi podělit o svou zkušenost, zjistili mi zvýšený prolaktin v krvi, dostala jsem Agnucaston, po měsíci užívání se mi upravila menstruace a po druhém měsíci už jsem menstruaci nedostala a zjistila sem, že sem těhotná 🙂

micak
19. mar 2012

Zistuje sa z krvi branej endokrinologickou pocas prvych 10 dni cyklu aj hladina prolaktinu ? Alebo na to treba ine vysetrenie?
Ake su prejavy zvysenej tvorby prolaktinu mimo obdobia tehotenstva a dojcenia?

tinna333
25. apr 2012

@micak ahoj pisala si uz davnejsie ale mozno ti pomozem, hladinu prolaktinu ti moze zistit aj gynekolog alebo endokrinolog ja som bola oboznamena s tym ze najlepsie je brat po 21 dni cyklu ale nie v den ocakavanej MS, ale gynekolog ak sa zisti zvyseny prolaktin tak vacsinou postupuje tak ze odber opakuje 3 krat v cykle (okolo 3 dna ked mas MS, potom v obdobi ovulacie a potom tej 21 den a neskor). Gynekolog vacsinou robi hormonalny profil teda tam su vsetky fertilne hormony vratane prolaktinu. Ja som mala takisto problem so zvysenym prolaktinom, a prejavy su bezne take ze nemas ovulaciu, v horsom pripade vobec nedostanes MS, ako ked zena dojci.. cize je to ako ''prirodzena antikoncepcia'' ja som ale ovulaciu mala, mala som len problemi s velmi bolestivimi prsiami, ine zeny maju nieco ako sekret vytekajuci z bradaviek.. je to rozne. Beriem na to 3 mesiace uz Norprolac a citim sa bajecne.. prsia sa mi zmensili asi o 2 cisla :D ale vobec mi to nevadi lebo predtym som ich mala naliate a bolave ze hroza, pochudla som co mi moc ale neprospieva aj tak som chuda dost ale hadam sa nam coskoro zadari a mozem tabletky vysadit 🙂 Dufam ze som pomohla. 🙂

smejlicka
14. máj 2012

@lostris6 ahoj tiež beriem Parlodel 2x1 od 5.4. a mala by som mať liečbu na 3-6 mesiacov mi povedala doktorka 🙂, máš aj nejaké príznaky že máš zvýšený prolaktín?

kalandra13
16. máj 2012

@valeri1 Ahoj, vliala si mi trosku optimizmu, lebo ked som citala Tvoj prispevok, tak na 90% som mala rovnake problemy ako Ty. Ja som nemala cyklus viac ako rok a prave v piatok ma tak zacali boliet vajecniky, ze som sa az zlakla. Na druhy den som zacala krvacat ako nikdy.... strasne som sa potesila, lebo rok som cakala na to, kedy budem moct zacat uzivat Clostilbegyt.... nech sa pohneme dalej, lebo pat rokov je uz dlha doba

terisekk
18. máj 2012

ahojky,divím se kolik nás má podobný problém ☹ . Už dva roky se snažím otěhotnět,teď mi gyndař řekl,že mám zvýšenou hladinu prolaktinu.Přestože mám pravidelnou menstruaci,předepsal mi Dostinex 1/2 tablety 2x týdně.Na kontrolu mám jít až za 2 měsíce a můžu už prý přjít v jiném stavu.Jenže mám obavy z toho,že všude čtu,že by se při léčbě otěhotnět nemělo 😖 .Nevíte někdo jestli jo nebo ne?

valeri1
16. jún 2012

@petaemilianova
Ahoj. No ja som z týchto liekov kolabovala a tak pre neznášanlivosť hormonalnych liekov som bez liečby len mi stále kontrolujú hladinu Prolaktínu v krvi,ktorý je stále závratne vysoký. Chystám sa na ďalšiu kontrolu tak som zvedavá ako dopadnem ale myslím že bez liekou je to beznádejné ....
Skús sa poradiť s lekárkou,možno ak ti upraví dávku či sa ti tieto príznaky nezmiernia.

valeri1
16. jún 2012

Ja by som sa chcela či opýtať či sa tu nájde nieto kto má hyperprolaktinémiu s hodnotou 1800, som bez liečby z dôvodu kolabovania s liekou?

gabka32
16. jún 2012

@valeri1 a rezonanci mozku ti dělali? a jaké léky si nesnášela?

@terisekk pokud otěhotníš, tak se dostinex vysadí. ale nemusíš se bát, i když při něm otěhotníš (a bez něj to třebas ani nepůjde) , tak na vyvíjející se plod to nemá vliv. bylo hodně těhotných, které dostinex braly i celou dobu těhu a všechno bylo v pořádku. tak nám to přednášejí pání profesoři a já nemám důvod jim nevěřit 😉)

valeri1
16. jún 2012

@gabka32
hej a mala som aj nález 3-4 mm veľký. Teraz pôjdem na kontrolu s novými výsledkami MR tak som zvedavá ako pochodím. Brala som Parlodel a z neho som kolabovala a nejaký iný liek z Čiech na ten sme posielali žiadosť na mimisterstvo zdravoníctva asi 6 rokou dozadu , neposlali žiadnu odoveď tak som bez liekou úplne celú dobu . Len mi sledujú výšku Prolaktínu v krvi a tá je stále veľmi vysoká.

gabka32
17. jún 2012

@valeri1 Parlodel je bromocriptin a ten má nežádoucí účinky často. lepší je kabergolin (Dostinex, Norprolac) a ten byste ale na Slovensku také měli mít. zeptej se svého dr. 😉

luceka
4. júl 2012

@terisekk Ahoj, taky se léčím s vysokým prolaktinem, v příbalovém letáku se píše, že není dobré Dostinex brát v těhotenství, nicméně moje gyn mi říkala, že to nevadí a že má i pacientky, které ho braly až do 36tt a v pohodě, na endokrinologii mi dr. řekla, že klidně mohu s Dostinexem otěhotnět, že to nevadí, takže jim věřím. Přímo mi řekla, že by bylo fajn, kdybych příště přišla těhotná 😉 Chtěli bychom druhé miminko, od prvního porodu (15měsíců) nemám menstruaci kvůli vysokému prolaktinu, 2,5 měsíce beru Dostinex a chodím každý měsíc na Agolutin na gyn. pro vyvolání ms. Cykly mám ale asi bez ovulace, čeká mě ještě rezonance, snad se ale prolaktin brzy sníží a bude vše ok i pro těhotenství...

@micak na endokrinologii mi řekli, že si mám na krev kvůli hladině prolaktinu dojít v době menstruace, tedy na začátku cyklu.

betka10
15. júl 2012

@belucie Ahoj,prosim ta vies mi poradit co ti poradil ten liecitel,lebo mi nechce vyhodit tu stranku co si tam napisala.A hlavne kde to zozeniem,dakujem

juicybum
3. aug 2012

...ahojte,tak aj ja sa pripajam k snazilkam so zvysenym prolaktinom 😠
Liecim sa vyse roka,beriem Norprolac 75 ....mate s tymto liekom skusenost?
Neviete poradit neaky bylinku,nieco prirodne,co je na znizenie prolaktinu vhodne??? dik 😉

tinna333
14. aug 2012

@juicybum ahoj ja som brala norprolac tiez 75 od februara koli tomu ze sa nam 2 roky nedari, mala som len mierne zvyseny prolaktin a norprolac mi ho znizil uplne na minimum hned po 2 mesiacoch ale stale aj tak nie som tehotna takze doktor ho uz vysadil akurat po 7 mesiacoch s tym ze problem musi byt aj tak inde.. ale pred tym ako som zacala brat norprolac som tiez vela citala na internete o tom ci by sa nedalo liecit nejak prorodne a nasla som akurat na to Vitex Jahnaci (angus-castus) ale homeopaticka mi povedala ze sa nema kombinovat z liekmi takze som sa mala rozhodnut ist jednou cestou alebo druhou ale pri prirodnej trva dlhsie kym sa prolaktin znizi a ja som to chcela mat co najrychlejsie na poriadku a brala norprolac, a popri tom som si kupila vitaminy, pisalo ze na hormonalny balanc magnezium, zinok a B6 takze to som brala sucasne a teraz po vysadeni norprolacu to stale beriem + kys. lystovu 🙂