Jak dlouho se léčí vysoký prolaktin? Kdy mohu mít //?

vivera
9. dec 2006

ahojte dievcata, snazilkujeme uz dva roky a stale nic. zistili mi vysoky prolaktin. ma niektora takyto problem? lebo ja zatial nepoznam nikoho. ako dlho sa lieci? je mozne aby som uz po 4 mesiacoch liecby na znizenie otehotnela?

kikus77
20. jan 2010

Ahojte, prepacte , ze sem takto vpadam, ale uz dlhsiu dobu sledujem toto forum a konecne som sa odhodlala pridat sa. Tiez mam problemy s prolaktinom, asi rok beriem parlodel 1/2 vecer, prolaktin mam v poriadku, ale aj tak sa nam nedari. Dnes som bola na kontrolnych odberoch, doktor povedal ze je to v poriadku a ze "nieco" budeme robit az po roku snazenia ☹ Viem , ze prolaktin je stresovy hormon, takze stresovat by som nemala, ale priznam sa , ze sa tomu uz neviem ubranit ☹
Na zvyseny prolaktin sa prislo nahodou ked som vysadila HAK a 3 mesiace napriek vyvolavackam som menzes nedostala, a tak som uz rok na parlodeli.......a nic
Ako to zvladate nemysliet negativne???

mravvcek
23. jan 2010

kikus je to velmi tazke,ale nic ine nam neostava,len verit a mysliet pozitivne.Dennodenne sa presviedcat,ze vsetko sa podari a vsetko ma svoj cas...pomalicky to ide.Ja mam tiez vysoky prolaktin,beriem 1/4 vecer,myslim,ze by to malo byt uz ok a stale nie sme tehotni ani po roku a pol snazenia,a ani po clostylbegyte.Ale verim,ze raz to pride,viem to. 😉

leya
29. jan 2010

lenok....mne predpisala endokrinologicka norporlac a gynekologicka duphaston, takze pevne verim, ze vedia, co robia a ze tieto lieky sa mozu podavat spolu....okrem toho este beriem euthyrox...dalsia kontrola bude o dva mesiace, tak uvidim, ci sa nejako ovplyvnuju....pred nasadenim duphastonu som mala prolaktin aj hormony stitnej zlazy uz v norme....

swiete
30. jan 2010

Ahojte holky, mne tiez doktor pri hormonalnom profile zistil vysoku hladinu prolaktinu...Predpisal mi Medocriptine, zacinala som so stvrtkou na vecer a potom som 2 mesiace brala 2x pol tabletky...Zo zaciatku ma priserne bolievala hlava,ale potom to uz bolo OK...Po 2 mesiacoch mi robil kontrolny odber a prolaktin zisiel velmi nizko, povedal ze mam dobrat balenie a uplne ho vysadit...No pravdaze potom som 2 mesiace nemala menstruaciu a zase to iste-vysoka hladina prolaktinu☹(len mne sa zda ze su to vysoke davky2x pol tbl.,nemoze mi uskodit ked bude velmi nizky ten prolaktin??ze vyhybat sa stresom,haha ked robim sestricku v nemocnici neviem ako sa to da.....

olusenka
30. jan 2010

Swiete: ahoj, taky beru Medocriptine a musím říct, že 1/2 tbl. večer a ráno není vůbec vysoká dávka. Já beru 1 celou ráno a 1 večer a podle příbalového letáku ještě zdalekanejsem na maximu, kolik se smí brát! Tak buď v klidu. Taky už mám konečně prolaktin nízký a prášky beru pořád. Dá se čekat, že po vysazení se to zase vrátí. Všechny hodnoty i prolaktin mají nějaké meze. Když se podíváš na výsledky z krve, většinou je tam uvedeno, že ta konkrétní hodnota má být od- do, někde je jen že má být nižší než nebo vyšší... apod. Takže to že máš prolaktin nízký, to si myslím, že ti neuškodí. Hlavně když není vysoký. Ale určitě by ti se vším měl poradit doktor.

koira
30. jan 2010

Ahoj holky nevite jestli se Medocriptine muze davat zaroven s Norethisteronem? jsem 9DC a porad spinim...tak nevim co by me tak mohl ten doktor dat kdyz beru ten Medoc. Minuly mesic mi k tomu chtel nasadit antiko ale po 2 dnech jsem dostala silenej prujem...prej se to spolu asi nesneslo..tak jsem z toho jelen...diky za rady a nazory

ratatooy
30. jan 2010

Ahoj pridávám svůj příspěvek.po dvou letech snažení můj gynekolog začal řešit proč to nejde.mezi tím jsem měla mimodelozni tehu a nejspis po tom mi zůstal zvýšený prolaktin.brala jsem dostinex půl tabletky týdne.po dalším roce neúspěchu jsme se rozhodli pro ar.po první návštěvě kde nám udělali testy zjistily ještě disfunkci štítné žlázy a prolaktin?furt vysoký.teď už máme po prvním cyklu a čekáme až nám dají embryjka do bříška.

olusenka
30. jan 2010

Koira: já to brala naráz, ale jen asi 14dní během letní dovolené. Bylo mi dobře.

kikus77
8. feb 2010

Ahojte,
chcem sa opýtať: ako dlho ste brali lieky na zniženie prolaktínu kým začali lekari zisťovať či vôbec dochadza k ovulácii, či je dobrá priechodnosť atď. Argument lekára, ze budeme riešiť čo ďalej až po roku sa mi prieči nakoľko mám tento rok 33. Viem, že to chce čas, ale potrebujem istotu, že som v poriadku, aby som bola v klude. Ďakujem

leya
11. feb 2010

Ahoj kikus77! Ja som zacala brat norprolac na znizenie asi zaciatkom oktobra na navrh endokrinologicky ale uz mesiac predtym som bola upozornena gynekologickou, ze si mam zapisovat vsetko ohladom cyklu (grafy BT, spinenie, atd.), aby sme zistili, ci ovulujem....
v decembri som bola u gyn.,pretoze prolaktin sa znizil, grafy BT vyzerali ovulacne, takze mi nasadila este duphaston (lebo aj progesteron bol nizky).
co sa tyka ovulacie, mala som pochybnosti aj ja, hoci mam dvojfazove krivky, ale v lutealnej faze bol progesteron stale velmi nizky, tak som si kupila ovulacne testy a zda sa, ze ovulacia naozaj prebieha....takze, ak si nie si ista, odporucam zapisovat BT, sledovat plodny a neplodny hlien a poistit sa ovulacnymi testami.....ak nie, tak skus skonzultovat s gynekolom, ci by neslo spravit folikulometriu.....

leya
11. feb 2010

...ja riesim svoje hormonalne nerovnovahy priblizne dva roky.....zatial mi nikto nenavrhol tie vysetrenia, ktore spominas ty.....takze to by zaujimalo aj mna, ak s tym ma niekto skusenosti....

olusenka
11. feb 2010

Kikus77: léky na prolaktin beru asi 3/4 roku, ale už od adventu vím, že mi pomohly ho snížit, takže je to OK. Pokud máš jen zvýšený prolaktin a sníží ti ho prášky, tak není důvod pochybovat o tom, zda máš ovulaci.
Já mám ještě ale jiné problémy, BT si měřím 4.měsíc, nebyla jsem si jistá, zda ovu mám a teď se na krevních testech prokázalo, že ne. Doktor by měl vždy přihlížet k věku, pokud je ti 33, nečekala bych na nic. Pokud je dobrý, umluvila bych ho, on je tady kvůli tobě! Pokud není dobrý a máš pochybnosti, vyměnila bych ho hned.

kikus77
12. feb 2010

hoj Lea, Olusenka,

Parlodel na znizenie prolaktinu beriem uz rok, zabral mi vlastne hned po nasadeni- vyska prolaktinu je v poriadku, posledne 3 mesiace registrujem aj hlien, len tej bazalnej teploty sa trocha obavam. Merala som si ju asi 1/2 roka- v ustach a nikdy som jednoznacne neurcila dvojfazovu krivku no a teraz ked sa snazime o babo sa priznam, ze mam z merania BT obavy. ze ma to zdepta a uz to nedostanem z hlavy. No a co sa tyka ovulacnych testov- zatial som nic extra pozitivne nepocula. Nerada by som spadla do fazy, ze nebudem robit a mysliet na nic ine len co vobec nejake to vajicko mam alebo nie ☹
Ale moc vam dakujem, je fajn si o tom s niekym pokecat 😀

leya
13. feb 2010

.....kikus77....ak mas grafy z tych merani, co si si robila, zobrala by som ich gynekologovi ukazat.....ono su dve skupiny lekarov....niektori BT uznavaju a ini to neberu velmi vazne.....ale za pokus to stoji....priznas, ze mas obavu, ze nemas ovulaciu.....a ked sa nebude nic diat, zmen lekara, tak ako ti radila olousenka....
....a co sa tyka tvojich obav, ze to meranie BT nedostanes z hlavy von...presne viem, o com hovoris....ja uz som prestala merat niekolkokrat, lebo mi to uz liezlo na nervy.....ale odkedy beriem ten norporlac, tak aj to meranie BT beriem nejako tak flegmatickejsie 😉, kedze merat musim na prikaz lekarky....meriam si tiez v ustach, pod jazykom, kazde rano vzdy v rovnakom case.....a dvojfazove krivky mam....ked nechces merat BT, tak skus Billingsovu metodu...ale to budes zase upenlivo sledovat hlien 🙂
...v zasade suhlasim s olousenkou.....treba zvazit, ci je na taketo "experimenty" cas, alebo je lepsie najst lekara, ktory to zacne seriozne riesit....

kikus77
16. feb 2010

Ahoj Leya,

tak dnes som zmenila gynekologa a musim povedat, ze s takym pristupom som sa este nestretla. Nebola som jedna z mnohych cakajucich v cakarni, ale ten clovek ma pocuval, komunikoval, priznala som sa mu dokonca uz aj s tym, ze mi asi " preskakuje" zo vsetkeho co citam o prolaktine na nete. No a vysledok? Povedal, ze spravime vsetky vysetrenia, aj ked podla neho je to tiez skoro po 4 mesiacoch snazenia, ale plne chape, ze mam obavy z veku a ze by mohlo byt neskoro.Nakoniec som skoncila na " koze" s vaginalnym ultrazvukom a na monitore sa objavil 15 mm folikul. Tak ma lekar poslal domov s odporucanim najblizsie 3 dni neopustat postel 🙂

Naozaj, akonahle stracate doveru k lekarovi a mate vlastne obavy, za konzultaciu s inym lekarom nic nedate...uz len dufam, ze sa to podari 🙂

leya
17. feb 2010

kikus77, drzim palce! 😉 nech vam to co najskor vyjde.......
dovera v lekara je extremne podstatna.....nie je nahoda, ze niekedy staci zmenit lekara a zazrak je na svete 😉

swiete
18. feb 2010

ahojte mne dnes prisla mrcha, napriek tomu ze beriem Medocriptine tak dorazila o 10 dni neskor, nechapem...
A rozhodla som sa tiez skusit merat bazalnu teplotu, ci prebieha u mna ovulka ako ma, ked sa teda od leta chceme snazit o mimco....pekny den...

olusenka
21. feb 2010

Swiete: Medocriptine nezpůsobuje, že má MS přijít tehdy a tehdy. To dělá třeba Provera nebo Norethisteron apod. Berou se několik dní cyklu a během toho člověk nemenstruuje, ale začne až po vysazení: Medocriptine se bere vkuse a nemá na příchod ms vliv, takže jestli jsi ji dostala 10 později, to na to nemá vliv. Může to být hormonální problém nebo bohužel (ale snad ne) neuchycené těhotenství. To se může projevit pozdní ms. Já Medocriptine beru taky, už několik měsíců.

swiete
21. feb 2010

olusenka:noo neviem ci mas celkom pravdu, pretoze ja som prisla za gynekologom s tym problemom ze mi meskala menstruacia a to niekedy aj 2 mesiace....a po nasadeni Medocriptinu som mala pravidelnejsiu, jedine teraz mi meskala 10 dni....a ked som raz vysadila uplne Medocriptine zase som nedostala menzes, no a bol vysoky prolaktin tak mi zase predpisal Medocriptine....tak ja uz neviem...

olusenka
22. feb 2010

Swiete: tak to jsme si nerozumněly. Pravda je ta, že Medocriptine nemá vliv na ovulaci ale na zvýšený prolaktin. Když je prolaktin zvýšený, ovulace většinou není, on ji dokáže spolehlivě zablokovat. Snížením prolaktinu se objeví ovulace a pravidelnější MS, to je pravda. To teď píšeš a s tím mám i já vlastní zkušenosti. Já teda beru ještě Proveru a MS jakžtakž pravidelná je (27-30 dní asi). Doktor mi taky navrhoval ten Medocriptine zase vysadit, ale já řekla, že ho radši budu brát dál, aby se to zas nevrátilo zpátky. Takže ho beru pořád. Ale teď už jsem 30.dc a jsem už taky na trní.

swiete
22. feb 2010

noo tak vlastne by mal robit to co chcem:-}}}}Ani ja ho uz nemienim vysadit kym neotehotniem, jedine znizim davku ked mi zase velmi klesne prolaktin...hmm odporucal mi aby som sa vyhla stresom, ale to je pri praci v nemocnici prakticky nemozne...olusenka a ty sa snazis otehotniet??

valaquenta
23. feb 2010

dnes mi prolaktin klesol po roku na 3,2 to je super strasne sa tesim,lebo som ho pred mesiacom mala este 47.

leya
25. feb 2010

valaquenta, tesim sa s tebou 😉 tuzite po babatku? ak ano, zelam uspesne snazenie 🙂

valaquenta
26. feb 2010

leya tuzime po babatku uz 4 roky tak dufam ze to uz konecne vyjde ja tomu verim strasne sa tesim.

leya
26. feb 2010

valaguenta....no tak to je potom skvele! my tuzime po babatku uz dva a pol roka....k endokrinologicke chodim rok... a pred vianocami som sa dozvedela, ze prolaktin mam tiez v norme, takze viem, ako sa asi citis 🙂
ja som presvedcena, ze sa to podari....otocili sme list a smejem sa, ze doteraz to bol len trening a od decembra sa mozeme snazit "naostro" 😉 tento rok budeme tehotne, to je jasne, ako facka.... 😉

valaquenta
27. feb 2010

leya ja som si myslela ze nikdy mi hladina neklesne lebo u gynekologa som sa liecila rok brala stvrtku parlodelu na vecer a hladiny mi stale stupali tak ma poslal k endokrinologovi o on mi lieky vysadil hladina prl este viac stupla tak mi nasadil medocriptine pol vecer pol rano a po mesiaci hladina 3,2 uz som ani nedufala ze bude taka tak verim ze do pol roka budem vediet najkrasiu spravu na svete

bublinka11
27. feb 2010

Ahojte kocky, mne robili krvne testy este minuly rok v lete a tam som mala zvyseny prolaktin, myslim na 36. Len na kontrole som bola az teraz a Dr. mi nasadil parlodel...ale bez toho, aby prolaktin teraz skontroloval. Je to spravny postup? Nemal mi este preventivne spravit odber? Alebo sa proste nic nestane, ked ho budem brat?
Snazime sa o babo takmer 2 roky, az na tento prolaktin som aj ja a aj manzel uplne O.K., vsetko doterajsie vysetrenia sme mali v poriadku.

masha
27. feb 2010

Pre Bublinku. mozno to neviete, tak len pre istotu, lebo ja som si svoje s tymi roznymi liekmi tiez uzila.. Ak mate vysoky prolaktin, mali by este byt skontrolovane hormony stitnej zlazy. Neviem, ci Vam boli. Potom liecenie by mal asi navrhnut aj endokrinolog. Nechajte si vsetko od lekarov vysvetlit, pytajte sa a pytajte sa az kym Vam to nebude jasne ako a preco Vas liecia. Ja som brala aj Parlodel aj kadeco ine a nakoniec som skoncila aj tak v Iscare a nastastie nie az tak neskoro ( tym myslim svoj vek ) a Andrejko ma uz 5 rokov..

bublinka11
27. feb 2010

Masha dakujem za info...ja som mala hormony stitnej zlazy v poriadku. Prakticky aj prolaktin, ale ten sa mi zacal postupne zvysovat...az teda dosiahol tu hodnotu 36. Urcite sa na najblizsej kontrole ale popytam!

leya
27. feb 2010

bublinka11....ahoj!
u mna bol postup taky, ze mi najprv zistila zvysenu hladinu prolaktinu gynekologicka po jednom odbere krvi, nasadila parlodel....po dvoch mesiacoch parlodel kazala vysadit, potom spravila kontrolne vysetrenie krvi (asi dva tyzdne po vysadeni) a kedze som mala prolaktin zase mierne nad hornou hranicou, usudila, ze bude lepsie ma poslat k endokrinologicke s podozrenim na stitku, pretoze to moze spolu suvisiet
....no a ta mi spravila novy odber na asi 30 parametrov (rozne hormony, hematologiu a biochemiu) a zistila subklinicku hypotyreozu..takze najprv sme riesili stitku, potom prolaktin....🙂 inak, mnohe snazilky pisali, ze odber na prolaktin by sa mal robit opakovane, pretoze po jednom odbere je tazke povedat, ci je to zvysene zo stresu alebo stabilne....zvlast, ak je ta hodnota len mierne nad normu....
v kazdom pripade, nestretla som sa este s tym, ze by niekomu nasadili liecbu na zaklade rok starych vysledkov.....mne odoberali za posledny rok krv tolkokrat, ze som prestala pri tom aj omdlievat 😉 a liecbu mi kazde 2-3 mesiace upravuju podla aktualnych vysledkov.....a kedy ti robili odber na stitnu zlazu? tiez pred rokom?