Jak dlouho se léčí vysoký prolaktin? Kdy mohu mít //?

vivera
9. dec 2006

ahojte dievcata, snazilkujeme uz dva roky a stale nic. zistili mi vysoky prolaktin. ma niektora takyto problem? lebo ja zatial nepoznam nikoho. ako dlho sa lieci? je mozne aby som uz po 4 mesiacoch liecby na znizenie otehotnela?

sygy
25. jún 2011

@strihalka Nador na mozku, na hypofyze ☹

consuelle
25. jún 2011

Sygy to mi je luto s tym nalezom:(...tiež sa ale divim ,že Ti parlodel dala hned celu tabletku a cez den ,ma sa začat postupne a najlepšie na noc nech tie prve hodiny skor prespiš a ked si telo zvykne sa zvyši davka tak cca 3-4tyždne...veru ta Tvoja dr,je trochu divna,ze ta tak nechavala...držim Ti palčeky a hlavne si nezufaj!!!treba verit a dufat...ver mi mam za sebou odžite na knihu...ale ver že všetko sa da.... 🙂

sygy
26. jún 2011

@consuelle Třeba to nebude tak nebezpečný jak to vypadá, ale stejně je to špatnej pocit, že mám nádor v hlavě, byt je nezhoubnej ☹ Upřímně jsem sama od sebe začala půlkou, a až po pár dnech začala brát celou dávku, ale dvakrat denne, což bylo asi hodne, protože jsem naopak po mesíci mela prolaktin sniženej až moc, takže bych měla brát střídave 1 - 0 - 1 a 1 - 0 -0, ale když jsem měla prolaktin až moc nizkej začala jsem brat tedy jen jeden denne, ale rano, což jsem nemela delat, je mi kazdej den blbe a jsem unavena, no a mam vsechny mozny nežadoucí učinky ☹ Počkám do přístího tydne a pokud to dostanu tak si budu volat na gyndu, takže to s doktorkou proberu, na endokrinologii jsou mirne laxni, tam to nema cenu 😒

bambulka814
26. jún 2011

@sygy , ahoj, len nahodou som tu zabludila a idem ta ukludnit...aj ja som mala tento prolaktinom v mozgu a po par mesiacoch sa sam vstrebal. neboj, nie je nic nebezpecne a ja som na to nebrala nic.

sygy
27. jún 2011

@bambulka814 Ahojky děkuji za povzbuzení, já v to doufám, že se to samo vstreba, jinak nevim co bych delala. Mužu se zeptat kdy jsi šla na kontrolní MR, po jake dobe ??? A za jak dlouho jsi otěhotnela ??? My se snažíme o miminko už rok a půl, zatim nic, ted nastoupim zpatky do zamestnani, a mam obavy, pokud otehotnim, a přestanu brat leky na prolaktin aby se adenom nezvetsoval, v tehotenstvi se ani na MR nemuze 😖

bambulka814
27. jún 2011

@sygy , bolo to uz davnejsie, nepamatam presne, ale myslim, ze po pol roku...a vtedy tam uz nic nebolo. chodievam pravidelne, kazde 2 roky na kontrolne MR. a kedy som otehotnela? no hned v prvom cykle po svadbe 🙂 , neviem uz kolko casu od adenomu preslo, ale urcite by som sa toho velmi nebala. no a este, druhe baby sme pocaali v prvom cykle po porode, kedy som este dost kojila a teda prolaktin bol tiez vysoky 🙂 ja stale hvoorim, ze pocatie nie je v nasich rukach 🙂

sygy
27. jún 2011

@bambulka814 Mě doktorka řekla, at přijdu až v zaři, když do te doby neotehotnim,tak uvidime.A jak jsi mela velky adenom ??? Já nepatrny 3 mm, tak by to snad melo byt brzy v poradku, sice vubec netuším z ceho to tam mam, pravděpodobne ze stresu...Tak snad nebude ma doktorka laxni i v tomto a bude me posilat na kontrolni MR casteji, jako Tebe 🙂 Tak to je parada 😀 Tak doufam, ze to budu mit minimalne podobne a otehotnim raz dva 😀 Rok a půl už je pro mě dlouha cesta, navic se v srpnu budu vracet do zamestnani, o to vic je to stresujici, po lecich je mi spatne, tak si nedovedu predstavit jak se budu starat o mladez v psychiatricke lecebne, kde budu delat 😖 No snad pro me osud chysta lepsi budoucnost 🙂

vvia
1. júl 2011

baby tak pridavam sa ku vam. prolaktin cez 700. co ma caka som nestastna. snazime sa o dieta :(

26lenka6
4. júl 2011

Ahojte, tak po dnešnej návšteve dokyho sa k vám pridávam, my sa tiež snažíme o bejby už vyše roka a nič. dnes mi povedal. že mám zvýšený prolaktín, že sa ot vyskytuje hlavne u dojčiacich žien a že je to patologické tak mi dal Medocriptine, že mám brať 1x tabletku pred spaním 1mesiac a potom idem na testy zas, upozornil ma aj na vedlajšie účinky tak sa im dufam vyhnem.vyšetrenie na štítnu žlazu mám vporiadku.podarilo sa vám niektorej po liečbe otehotieť?a po akej dobe? budem rada ak sa podelíte so svojimi skúsenosťami....dakujem 😉

katarina105
4. júl 2011

Ahojte, ja som sa liečila od januára tohto roka na vysoký prolaktín, brala som Parlodel. Po počiatočných ťažkostiach (závraty, nevoľnosť - nič také strašné, dalo sa to vydržať, hlavne ak to beriete pred spaním, tak to prespíte 🙂 ) po pár dňoch to prešlo a v apríli som otehotnela a teraz sa tešíme na naše vytúžené bábätko. Dúfam, že som Vás trochu povzbudila 🙂 Držte sa.

lera1
4. júl 2011

@vvia v klidu,to jde,já ho měla 729,dostala jsem jednou denně na noc medocriptine a po 2 měsících mě klesnul zas moc na 49 😀 takže ted beru 1/2 tabletky 3x týdně a mělo by se to srovna to normálu 🙂 dostala jsi nějaký léky?

lera1
4. júl 2011

@26lenka6 já ho brala stejně jako Ty ale 2 měsíce a klesnul a podle ovu testů už mám zase ovulku,takže to zabralo 😉

vvia
4. júl 2011

@lera1 zatial nie, cakaju ma odbery este raz, pretoze to bolo brane o 14hodine po obede a chce este rano, 2hodiny po prebudeni....takze uvidime....veeelmi chcem dietatko

lera1
4. júl 2011

@vvia tak držim palce,aby byl v normě,ale i kdyby byl zvýšenej,buď v klidu,není to žádný drama a těhu můžeš bejt raz dva 😉

vvia
4. júl 2011

@lera1 DAKUJEM aspon trosku optimizmu. inac mam este otazku. ak by som nahodou tie lieky brala, mozem ostat tehotna? alebo v tom case by to nebolo vhodne kvoli liekom?... ako to vtedy je?

26lenka6
4. júl 2011

@lera1 ahoj, no to je super lebo aj ja mám problém s ovulkou, tak dufam že sa to upraví a dočkám sa konečne tých vytúžených // na testíku 😎

nibiru
4. júl 2011

mne endokrinologicka oznamila ze mam zvyseny prolaktin no na lieky to este nieje nedarilo sa nam otehotniet 2r. povedala mi ze zvyseny prolaktin mozem maz aj zo stresu ze sa nam nedari otehotniet ze sa to stava tak mi odporucila menej stresu a tesit sa z milovania no ono sa to lahko hovorilo niekomu kto sa o dieta nepokusa :o( alebo sa mu podarilo otehotniet hned a nie kazdy mesiac cakat a potom bit sklamana 😢 no nakoniec sme sa objednali do centra asistovanej reprodukcie a ani sme tam nestihli dojst v den ked sme boli objednany som zistila ze som tehotna takze asi na tom strese nieco bolo kedze ten posledny cyklus mi to ci sa podari alebo nie bolo jedno spoliehala som sa ze v centre nam pomozu.

lera1
4. júl 2011

@nibiru jj,takových krásných příběhů už jsem slyšela hodně,takže na to určitě něco bude 😉
@26lenka6 uvidíš po měsíci,jak to pěkně klesne na normu 😉 hlavně ať nemáš moc vedlejší účinky,mě bylo trochu blbě asi první 3 dny a pak už uplně ok 😉
@vvia mě doktor říkal,ať se normálně snažíme dál i po čas braní léků 😉

vvia
4. júl 2011

@lera1 jej, super!!!!! potešila si ma. 🙂

lera1
4. júl 2011

@vvia 😉

26lenka6
5. júl 2011

Ahojte žienky, v pondelok mi dr. zistil že mám zvýšený prolaktín, hodnoty neviem, výsledky som v ruke nemala.Predpísal mi liek Medocriptine tak som si ho veselo večer nasadila, samorejme najedená ako sa píše, v noci všetko O.K. ale ráno som skoro odpadla, a kedže po minulomesačnej skúsenosti viem aké je to ked človek odpadne, rýchlo som volala maminu a tá už okolo mna potom behala takže som to nejak ustála. Nemáte niektorá skúsenosť s týmito tabletkami?To mi bude stále takto zle?Ešte teraz sa mi točí hlava a bolí ma ako koňa, čistý des ☹ Rozmýšlam že ho začem brať po štvrťkách, zmiznú tie príznaky? No načo vymýšlajú taé tabletky s ktorými nám je horšie jak bez nich... 😒 Sú resp. také ktoé sú bez takých vedlaších príznakov? Ďakujem

vvia
7. júl 2011

Dnes rano kontrolne odbery na prolaktin. Baby drzte prsty, lebo som bola v hrooooznom strese, tak sa trosku obávam...

valeri1
10. júl 2011

🙂 No tento problém s prolaktínom riešim od mojich 16.tich rokov,k tomu mi zistili aj mikroadenóm hypofýzy /po poslednej MR sa nenašiel/.Pokiaľ sa vyrábal Mysalfon ten som brala po 1/2 tab.denne sa jeho hodnoty neznižovali.Potom som dostala Parlodel po ňom som kolabovala, ten Dostinex na ten sme s lekárkou z Ľubochne posielali žiadosť na ministerstvo zdravotníctva asi pred 6-timi rokmi aby mi ho mohli dovážať a do dnes sa nám na žiadosť nik nevijadril.Tak som ostala bez liečby len na sledovaní.Hodnoty prolaktýnu boli závratne vysoké nad 1500 aj teraz mi prišli výsledky a mám 1583,350.Takže mi bolo povedané že naše šance na tehotenstvo sú minimálne - takmer nulové.No ale ja som po viac ako roku manželstva otehotnela čo si nikto nevie vysvetliť.Lekárka v Ľubochni mi povedala že za celú jej životnú prax sa s takým niečim nestretla.Tehotenstvo bolo rizykové a brala som lieky na udržanie plodu počas prvých troch mesiacov.Moja gynekologička skoro spadla z nôh keď sa tehotenstvo potvrilo a povedala,že je to asi zázrak.Ja som sa od šťastia rozplakala.A dnes máme už 4a1/2 ročnú slečnu ktorá nám robí radosť.No ako to bude ak sa rozhodneme pre druhé dieťa neviem ale aj jedno je niekedy veľká výhra.Tak sa potrápiť no stojí to zato 🙂 😉

bebebrumik
11. júl 2011

@valeri1 supeeer 😵 😵 😵 krasny príbeh - aj moj je podobný - ako som pisala niekolko stran dozadu...stale vysoky prolaktín,pri jednom vysetreni MR potvrdený mikroprolaktinom, liečba najprv Parlodelom(strašné 😒 ),potom dostinex (trocha lepšie), potom mi začali hodnoty dost kolisat a lekarka mi jedneho dna lieky vysadila s tým, ako telo zareaguje...a zareagovalo tak, že dnes mam dve krasne,zdrave detičky a k tomu druhemu babatku, teda druhej ani neviem ako som prišla - medzi detmi je rozdiel 10,5 mesiaca!!! Prve babatko som sa po porode snažila kojit,aj podla vysledkov bol PRL vysoky (samozrejme po porode ho ma každa žena zvýšeny) a aj tak som otehotnela - aj u mna moji lekari-endokrinologička, gynekolog, všeobecná lekarka, len krutili hlavou...
Takže dievčata s podobným problemom ako je vysoký PRL nezufajte - samozrejme treba sa zveriť do ruk odbornika atd., no myslim si, že na prvom mieste je psychicka pohoda...

26lenka6
13. júl 2011

No tak ja mám už zmätok...beriem Medocriptine kvoli zvýšenému prolaktínu, snažíme sa o dieťatko ale zatial sa nám nedarí. Čítala som že počas jeho užívania by sme sa mali počas milovania chrániť a vyvarovať sa oplodneniu, inde som čítala že kludne možme "pracovať" ďalej...tak ako to je? Mna nenapadlo sa doktora také niečo opýtať ked mi to predpisoval, on sám od seba tiež nemal k tomu žiadne pripomienky tak teraz fakt neviem...Ako to je? 😒

ludinka
21. júl 2011

ahojte baby, chcem sa vas opytat ci je pri hodnote prolaktinu 73 treba uzivat lieky, v marci som ho mala 48 potom 46 a teraz 73 doktor mi povedal ze je to na mne....a ja sa teraz neviem rozhodnut 😒
snazime sa otehu 2 roky
dakujem vam za nazory..

brundik
23. júl 2011

@ludinka Hodnota 73 ng/ml je dost vysoka, divim se, ze ti doktor rovnou nedal leky a nechal to na tobe 😕 On je snad doktor. Nekde cpou leky, kdyz je hodnota zvysena o par jednotek, ty ji mas vyssi o nekolik desitek, myslim, ze lecba je na miste.

brundik
23. júl 2011

@valeri1 Valeri, s prolaktinem jsem bojovala roky, moje nejvyssi hodnoty dokonce dosahovaly hodnoty 3120. S tim se doktori snad jeste nesetkali. Brala jsem kde co od Mysalfonu, Dostinexu, Parlodelu, Medocriptinu a pod limit se to ne a ne nacpat. Kontrola na MR vyslovila hypotezu nadorku na hypofyze, ale obraz z MR nebyl uplne ostry, byla to jen hypoteza. Pak jedna uzasna pani doktorka, vzhledem k bifazickym krivkam, merenym dele nez 2 roky, vyslovila diagnozu. Jakmile se hodnoty pohybuji cca 60 ng/ml a vyse, cykly nejsou ovulacni, ale ja mela ovulaci dle UTZ i z mereni BT, takze se pravdepodobne jedna o makroprolaktinemii. Prolaktin se vyskytuje ve forme makromolekuly, kterou testovaci kity nerozlisi a hodnoty vychazi vysoke, ale tahle makromolekula ostatni hormony a tudiz ani cyklus neovlivnuje. Doktori to neznaji, je to asi opravdu vzacne, ale pri precteni tveho pribehu me to hned naskocilo na mysl.

kapka
23. júl 2011

@26lenka6 já brala na vysoký prolaktin Distinex, ale určitě to bude stejné "svinstvo"..Normálně jsme se snažili i počas užívání,a hned jak jsem zjistila, že jsem těhu, jsem s užíváním přestala, tak jak mi to řekl doktor...

ludinka
25. júl 2011

@brundik dakujem za odpoved
no ten doktor ma na to taky nazor ze, ked mam ovulaciu pravidelnu aj cykly tak by to este neriesil...vraj zvyseny prolaktin moze sposobovat skor potrat ale to az okolo hodnoty 100, no neviem co si mam o tom mysliet kazdopadne
je pradva ze ked sa mi berie krv mam vzdy strasny stres z toho, ale tazko povedat ci naozaj toto ma az taky vpyv 😒