Jak dlouho se léčí vysoký prolaktin? Kdy mohu mít //?

vivera
9. dec 2006

ahojte dievcata, snazilkujeme uz dva roky a stale nic. zistili mi vysoky prolaktin. ma niektora takyto problem? lebo ja zatial nepoznam nikoho. ako dlho sa lieci? je mozne aby som uz po 4 mesiacoch liecby na znizenie otehotnela?

bublinka11
27. feb 2010

No ste ma trosku vystrasili...odber na stitnu mi robili tiez myslim pred rokom, ak nie davnejsie.
Takze Leya ty radis nanovo vsetky odbery? Ked pride MS, ktoru ocakavam tento vikend, pripadne v pondelok, mam nasadit parlodel...teraz mam dilemu, ci mam, ci radsej nie.
Tazko sa mi o tomto rozprava s lekarom, ked nemam argumenty...nemozem mu povedat, ze citala som na nete... 😕

leya
27. feb 2010

bublinka11...nechcela som ta vystrasit, to ma mrzi.......neviem, co ti k tomu povedal tvoj osetrujuci lekar.....ako ti vysvetlil nasadenie parlodelu.....skus este preluskat dalsie temy na fore ohladom hormonalneho profilu.......tam sa docitas, ako to prebiehalo u inych lekarov, myslim odbery a tak....a mas pravdu, nie je vhodne prist za lekarom na zaklade informacii z internetu.....ale aj tak sa mi zda nestandardne podat lieky bez aktualneho vysetrenia.....nemas nejake ine problemy, na zaklade ktorych mohol gynekolog usudit, ze potrebujes tieto lieky (myslim galaktorea, mastodynia, a pod.)?

swiete
27. feb 2010

holky tesi ma ze aj do tejto temy niekto zacal prispievat...ale ako tak citam, tak to asi velmi nie je tak, ako mi hovoril gynekolog, ze ak je prolaktin nizky tak nie je dovod preco by zena nemala otehotniet...
My sa sice este nesnazime o babo, radi by sme zacali v lete, no len mam pomaly strach ze sa to nepodari tak hned ako by som si priala.....vsetky sa snazite otehotniet??ak ano tak ako dlho???dobru nocku

bublinka11
28. feb 2010

Leya nech ta nic nemrzi, ja som rada, ze sa dostavam k takymto info...moj lekar totiz nepozrel urcite na datum testov, ked sme sa bavili o zvysenom prolaktine. A nemam ziadne ide problemy, priznam sa, ze vobec neviem, co je galaktorea a mastodynia... 😕
Ale zajtra rano by som mala ist na krv, ak nedorazi MS, skusim sa na to popytat sestricky...jednoducho sa jej priznam, ze som este parlodel nenasadila a ze ci radsej predtym nezoberieme krv. Ved kolko trva, kym pridu vysledky? Uz tych par dni vydrzim...

karol84
28. feb 2010

Ahoj holky, nepročítala jsem celou diskuzi, ale ráda bych se vás zeptala, co berete za vysoký prolaktin - tj. jakou hodnotu. já jem mám taky zvýšený (mimo jiné problémy) a chtěla bych vědět, jaká hodnota už je problém. díky za odpověď

manusicka
1. mar 2010

ahojte ja som dnes bola u doktora a taktiez mi zistil vysoky prolaktin ale vy tu rozpravate o velkych cislach mne doktor povedal ze mam ho zvyseny na 9 . a vy pisete ze 30,110 preboha.taktiez chcem babo a nedari sa tak mi nasadil nejake lieky ale neviem ako sa volaju,dufam ze mi pomozu.

karol84
1. mar 2010

manusicka, ja mivam taky kolem 30. tak me zajima, jestli uz je to zvysene hodne, nebo se to jeste da

karol84
1. mar 2010

ze vsech navstev lekaru mam totiz dojem, ze ten zvyseny prolaktin je jen vedlejsi zalezitost, ktera skoro ani nestoji za rec...

bublinka11
1. mar 2010

Ahojte kocky, tak ja som si preventivne ten prolaktin dala zistit. Mam ho v norme, tabletky brat nemusim. Mam 19 a norma je vraj do 23.
Karol 30 je sice nad limit, ale tak mala odchylka, ze si ho daj preventivne odmerat este raz, aby si zbytocne nebrala lieky. Ja som mala 36, predpisali mi lieky, ale sam mi klesol 🙂

ratatooy
1. mar 2010

Ahoj já se léčila se zvýšeným prolaktinem celkem dlouho a bez úspěchu jak přestanu s lekama hned se to vrátí.pak ještě přišli na hypofunkci štítné žlázy a to už jsme neměli moc šance takže nás čekala asistovaná reprodukce.ale zadarilo se hned na poprvé takže si myslím že bez lékařů by jsme jen tak sami tyto bariéry nepřekonaly

karol84
1. mar 2010

bublinka, ja mam prolaktin stabilne kolem 30 uz po nekolikaty odber... ale zadne leky mi na to nikdo nedaval

bublinka11
1. mar 2010

Karol na toto sa uz musis spytat lekara. Mozno ti taka mala odchylka v prolaktine nesposobuje ziaden problem, preto ti lieky nedava.
Skus, nie som lekar, tvoj ma na to, ze ti ho nestahuje liekmi, isto nejaky dovod.

mrnous1
1. mar 2010

Ahoj karol 🙂
Asi chcú u teba ešte počkať, lebo 30 je ešte okrajovo v norme. 🙂 Ale keď bude nad 30 tak už budeš musieť to riešiť nasadením liekov. 🙂
Ratatooy ja sa tiež liečim na vysoky prolaktín a zníženú funkciu štítnej žľazy. Podarilo sa mi už aj otehotnieť, ale bohužiaľ skončilo sa to potratom. Myslíš, ž eby som mala tiež zvažovať asist. reprodukciu? 🙂

leya
1. mar 2010

no tak hodnota zavisi v prvom rade od toho, v akych jednotkach ti to vyhodnotilo laboratorium....ale pokial viem, tak vacsina labakov na Slovensku to robi v ng/ml (vtedy je norma u zien podla WHO 2.8-29.2), ak by to nahodou bolo v mUI/L, tak 59-619 🙂
ak mate pochybnosti, ci mate skutocne zvysenu hladinu PRL, tak poziadajte lekara (ak tak nespravi sam) o kontrolny odber (hladina prolaktinu je velmi ovplyvnitelna....zvysi vam ho kazdy stres-aj z odberu krvi, hladovanie, dokonca aj milovanie! a tiez je priznakom poruch stitnej zlazy)
v mnohych pripadoch mierna hyperprolaktinemia nesposobuje ziadne problemy, takze zeny otehotneju a ani nevedia, ze maju nejaky "problem"....mnohokrat otehotneju aj s hypotyreozou, alebo inymi odchylkami v hormonalnom profile....neviem, od coho zavisi, ze mierna dysbalancia sposobi alebo nesposobi neplodnost....
ratatooy....tvoj prispevok ma zaujima, pretoze som na tom zrejme rovnako ako ty.....mam tiez hypotyreozu (subklinicku) a miernu hyperprolaktinemiu, ale liecim sa a hodnoty mam konecne v norme.....preco ste nemali sancu? ja som bola doteraz presvedcena, ze si dam do poriadku hormony a bude....
bublinka....som rada, ze to dopadlo nakoniec tak, ze lieky nepotrebujes, je to hnus.....mne od parlodelu trpol malickej na pravej ruke.... 😉

oacka
1. mar 2010

ahojte, kočky, aj ja mám hyperprolaktinémiu, rok a pol som brala parlodel raz denne, minulý apríl endokrinologička zistila,že mám krásny hormonálny profil, že parlodel zabral a v októbri som otehotnela. predtým sme sa tri roky pokúšali. okrem toho mám aj endometriózu. myslím,že to treba sledovať, či lieky zaberajú a ke´d zaberú a nie je žiadny iný problém,tak si myslím, že sa to podarí. 😉 😉

ratatooy
1. mar 2010

Myslím že zvažovat asis.reprodukce se může kdykoliv ale jak je vám víc jak třicet let už je to horší a horší.šanci na přirozené tehu jsme měli hodně malé.hormony si prostě dělají co chtějí já si taky myslela že si vezmu pár léků a bude ale trvalo to tři roky.navíc hypofunkce štítné žlázy způsobuje že žena nemá žádnou nebo špatnou ovulaci ale spíš není vůbec.a jak pak má člověk otěhotnět když nemá z čeho že?

karol84
1. mar 2010

ratatooy, u me je rozhodne vetsi problem syndrom PCO, tak se resi toto + mam autoimunitni zanet stitne zlazy, takze dalsi ne zrovna idealni hodnoty se zatim spis neresi s tim, ze se jen konstatuje, ze to neni idealni a to je vse. takze i proto me zajimalo, jaka hodnota se bere jako hranicni. jinak ten prolaktin mi vychazi vyssi tak 3/4 roku - vlastne od te doby, co mi jej nabrali poprve - co ja vim, mozna to s tim PCO souvisi

leya
1. mar 2010

ahoj oacka! tak to si ma veeelmi potesila.....a blahozelam k brusku! viem si predstavit tvoju radost....po troch rokoch.....my sa snazime vyse dvoch rokov, ale stabilizovane hormony mam asi 3 mesiace, takze dufam, ze sa coskoro zadari aj nam......ku ktorej endokrinologicke chodis, ak sa smiem spytat?
ratatooy....no, toho som sa bala aj ja, ze neovulujem, a kedze som neverila grafom BT ani hlienu, tak sa testujem aj ovulacnymi testami.....aspon nejaky test mam pozitivny 😉 ak sa nam do maja nepodari, zrejme navstivime CAR aj my....ale bola by som rada, keby to vyslo.....a blahozelam k brusku aj tebe!

ratatooy
1. mar 2010

Karol tak to je mi líto že máš PCO ale to je už první a celkem dost vážná věc proč uvažovat o umělém oplodnění.v centrech má tuto diagnózu snad každá druhá pacientka. leya děkuji.mě ty ovulacni testy nikdy nesly byly furt negativní jen jednou pozitivní.

karol84
1. mar 2010

ratatooy, ja vim - bez zminky o umelem oplodneni se neobeje zadna navsteva u lekare. ale stejne se chci zkusit dat dohromady a obejit se bez umeleho - spouste zenskych se to podarilo

leya
1. mar 2010

karol84...pre povzbudenie.....v mojom okoli poznam len dve kamosky z PCO, a obe otehotneli prirodzene! jedna dokonca neplanovane.....takze hlavne nestracat nadej! drzim palce!

ratatooy
1. mar 2010

Tak je fakt že se to někomu podařilo je i hodně případů že po umělém prvním nezdařeném pokusu hned otěhotnějí přirozeně asi po těch všech hormonech.bylo by to dobře protože tohle je náročné jak finančně tak ještě víc psychicky.ale záleží na člověku mě jen tak něco nerozhazi a věřili jsme že to vyjde.ale i tak jsem měla chvilky vykašlat se na to.teď když se dívám zpátky tak to nebylo hrozný a rychle to uteklo.

bebebrumik
1. mar 2010

ahojte, ja som mala prol.vacsinou cez sto, živala som perlodel potom dostinex k tomu euthyrox pre autoimunnu hypothyreozu... neskor-zmena lekara-pauza v uživani dostinexu, prl aj nadalej vyssie a ja kuuuuk pozitivny tehotenský test...že vraj medicinsky zazrak podla lekarky... 😉

leya
1. mar 2010

....jej bebebrumik, to je super! mam rada take zazraky.... 🙂

leya
1. mar 2010

ratatooy....tak to s tebou uplne suhlasim....psychika podla mna hra klucovu ulohu.....vidim to na sebe 😉.....tesim sa, ze vas je tu v tejto teme tolko, co mate alebo cakate babatko....je to povzbudzujuce....

bebebrumik
1. mar 2010

presne, myslim si, že za všetkym je hlavne psychika - može velmi pomoct, ale aj uškodit...

karol84
1. mar 2010

no ja jsem psychicky zatim celkem v pohode, na mimco se zatim nijak nefixuju - ale stejne to nejde

oacka
2. mar 2010

čaute, kočky, leya ja chodím k Hoppanovej na jazero do Košíc. ale liečiť na zvýšený prolaktín som sa začala v centre asistovanej reprodukcie u hredzáka. ani ja som vobec nemala ovuláciu, ale potom sa to asi upravilo. mala som aj dve inseminácie, pri prvej som aj otehotnela, ale hneď som o to aj prišla a pri druhej už nič. aj u nás to vyzeralo na IVF, ale nejako som sa na to psychicky necítila, je to beh na dlhú trať a ja som už po IUI bola psychicky na dne.veľmi som si to brala k srdcu. ďakujem Bohu každý deň, že sme zatiaľ nemuseli ísť na IVF, ale ktovie, možno v buddúcnosti sa tomu nevyhneme, ak budeme chcieť ďalšie. mne v tom centre nevyhoval prístup lekára, nikto s tebou nerieši žiadne altrenatívy, proste šup šup rýchlo IVF a skúšaj ako blázen kým sa to nepodarí, ale to je pre ženu veľký zaberák,aspoň pre mňa by určite bol. ja mám 31 rokov, ke´d porodím, budem mať 32.

oacka
2. mar 2010

a k tej psychike - neoblbneš ju, ak veľmi chceš bábo, tak proste nevieš na to nemyslieť... musíš nejako dospieť k takému vnútornému kľudu, že proste niekomu to vyjde a niekomu nie. a tie drísty, že nemysli na to, choď na dovvolenku, to sú blbiny! mne pomohlo, že mi v robote dali novú triedu prvákov, musela som riešiť ich a tak som veľmi neriešila iné.

bublinka11
2. mar 2010

Oacka velmi pekne si to napisala, psychiku neoblbnes, nech robis, co robis.
Ty si otehotnela prirodzene? Bez hormonov?