Jak dlouho se léčí vysoký prolaktin? Kdy mohu mít //?

vivera
9. dec 2006

ahojte dievcata, snazilkujeme uz dva roky a stale nic. zistili mi vysoky prolaktin. ma niektora takyto problem? lebo ja zatial nepoznam nikoho. ako dlho sa lieci? je mozne aby som uz po 4 mesiacoch liecby na znizenie otehotnela?

niqa
1. aug 2007

ahojte babulky, tak uz aj ja sa hlasim s novymi vysledkami 🙂 piatok som bola na krvicku, a vcera pre vysledky... no takze prolaktin sa mi po medocriptine ukazkovo znizil, tak mi dala preventivne uz len jedno balenie. no cize jeden problem "zazehnany" no ale teraz sa mi zamerala na problem c.2 = mala maternica.. 😢 no a nasadila mi antikoncepciu na upravu. vola sa to ze "tri-regol" nemate s tym skusenosti?? lebo sa mi to zzda celkom lacna antikoncepcia 🙂 naposledy som platila okolo 1000,- a teraz necelych 250,- alebo tak nejako. no dufam ze mi to aspon pomoze 🙂 no tak a po troch mesiaoch mam ist na kontrolu opat na prolaktin, dufam ze uz to bude dobre 🙂

brundik
1. aug 2007

Niqa, Tri-regol jsem kdysi bravala. Je to trifazova HA a byl v porovnani s ostatni antikoncepci opravdu o hodne levnejsi, protoze ho vyrabela mozna ne tak znama farmaceuticka firma, tusim Gedeon Richter. Ale slozeni je naprosto stejne jako u mnohem drazsiho Triquilaru. Takze se toho neboj. 😉 Nevim, jake jsou ceny za HA na Slovensku, ale ta 1000,- to je docela palka. 😒 Jak dlouho mas Tri-regol brat? A nevysvetlil ti doktor, jak muze HA ovlivnit velikost delohy? Nekde jsem cetla nazor doktora, ze mala deloha se leci tehotenstvim. 🙂

ajka275
5. aug 2007

ahojte dievcence, chcela by som sa opytat, je tu niektora, ktorej tiez zistili vysoky prol. , ale ziadne tabletky neuziva ?? Znizi sa aj sam od seba??

mne sa 10 rokov nedarilo ostat tehu, nakoniec v dec. 06 som ostala, ale aj potratila (okrem 3x v r. 95-96). Teraz konecne v januari mi robili volake tie testy a vysiel mi prolakt. vysoky, potom mi skusku este raz zopakovali a tiez vysoky..... Doktorka ma objednala na mag. rez. co bude najblizsie az o rok a dovtedy nic, ani tabletky ani vobec nic 😠

len to som chcela vediet, ci sa znizi aj sam, alebo tomu treba dopomoct tabletkami 🙂

pipka
5. aug 2007

ajka, tiez s tym mam problem, este vlani mi moja dr. zistila zvyseny prolaktin, ale len mierne (cca 38, norma je do 30) nasadila mi parlodel, prolaktin sa krasne znizil ale stale sa nedarilo otehotniet, tak nas odporucila do CAR, tam mi hned po prijati spravili hormonalny profil a prolaktin som mala 110! Hned ma poslal na MR, ale tam sa nic neukazalo. Medzitym som absolvovala laparoskopiu, kde mi odstranili z vajecniku cystu, na dalsom kontrolnom odbere po laparke som mala prolaktin uz len 34, ale nedal mi ziadne lieky na to, lebo som ovu mala. Ale satale sa nedarilo, aj napriek 3IUI, tak som si dala spravit dalsiu kontrolu prolaktinu a zase sa zvysil na 43. Tak tentokrat mi zase dal parlodel, 1/2 tbl. vecer.
Koncom septembra by sme mali ist na IVF, tak dufam, ze dovtedy klesne a valka dozreju tak, ako maju 😉

eki
7. aug 2007

ajka,
ja som mala tiež zvýšený prolaktín (myslím že nejakých 480, a užívaním parlodelu sa mi znížil na 30). Možno ak máš nižšie hodnoty, tak ti nedala tabletky? Nevieš aké si mala hodnoty? Myslím, že sám sa asi nezníži, ale vraj je to stresový horm=on, tak snaž sa menej stresovať..

vivera
autor
7. aug 2007

ahojte, ja som mala tiez vysoky prolaktin a po poslednom odbere mam prl 1.17. nie je to malo?

eki
7. aug 2007

ktovie v akých to je jednotkách..

pipka
7. aug 2007

vivera, asi je to v poriadku, ja som sa na to pytala a povedal mi doki, ze ma byt od 0 - 30, ale 30 to uz je maximalna hranicna hodnota, ze najlepsie ak je do 20. 😉

ajka275
8. aug 2007

ahojte dievcence

doktorka mi povedala, ze pri 500 je uz zvyseny - ako si to mala ty eki, ja som tam mala hodnoty 1x - 1200 a 2x - 900 ☹

bodaj by to bol "len " stresovy, ale neviem kde by som ho nabrala 😅 , lebo teraz mam len oddych, ziadne stresy, no neviem 😕 😅

a az by to bolo len "docasne" , tak mi to nevadi, ale ja nemozem ostat uz takych 10 rokov a dovtedy som ho mohla mat stale zvyseny , az az teraz mi na to prisli a zase mam len cakat.... to viete , ked roky utekaju a doktory su ako slimaci 😠 ☹ 😝

niqa
8. aug 2007

brundik, tri-regol mam brat tri balenia myslim.. mno neviem neviem, ne este takuto alternativnu moznost nenavrhla 😝 hehe ale tak zatial najprv skusim tuto moznost a ked nepomoze, tak vyskusam aj to co si navrhla 🙂 ja som sa pytala len kvoli tomu, ze ked uz to budem brat, tak ci to bude mat rovnkae ucinky 🙂 tedaaaaa.. ci sa na to "mozem spolahnut" 😝

miroslavy
28. aug 2007

MALA SOM 3ROKY MIRENU-DANU,POTOM SOM SI JU DALA VYBRAť PRE BOLESTI HLAVY.Už 10MESIACOV SOM NEMALA MENšTRUáCIU,ZVýšENý PROLAKTIN NA 70.čO ďALEJ,AKO PRíSť K MENšTRUáCII?MIMA

brundik
29. aug 2007

Niqa, to jsem nenavrhla ja, ale nejaky doktor. Ale bylo by to super reseni pro kazdou z nas, vid 😉

brundik
29. aug 2007

Ajka, prolaktin se zvysuje nejen pri stresu, ale treba i pri snizene funkci ledvin, spatne funkci stitne zlazy, uzivani nekterych leku. A protoze se tvori nejvic behem spanku, nemel by se odber delat brzo po probuzeni-to se asi nikde nedodrzuje. Jsou to hodne vysoke hodnoty ☹ Nemuze to byt v nejakych jinych jednotkach? Urcite by ti meli nejake leky nasadit, mozna to nechavaji az po magneticke rezonanci, slysela jsem nazor, ze MR je lepsi provadet pred branim leku na snizeni prolaktinu, mozna proto jsi zatim leky nedostala. Zkus se na to zeptat. A nechces zkusit treba nejaka homeopatika, nektera z holek uz tady myslim uvadela konkretni nazev. Me taky asi MR ceka.

brundik
29. aug 2007

miroslavy, prolaktin mas vysoky a pro doktora by melo byt prioritou prolaktin snizit, protoze to muze byt jedna z pricin chybejici MS. Co ti na to doktor rekl, prece to musel nejak okomentovat. A co ostatni hormony, ty jsou OK? Kazdopadne moc drzim palce 😉

brundik
29. aug 2007

jeste pro miroslavy, nektere holky si tady chvali ruzne bylinne preparaty jako je Gynex nebo Sarapis-s tim mam zkusenost i ja, ale brala jsem ho spis na odstraneni nekolikadenniho spineni pred MS. Ale to jsou spis jen takove pomocne prostredky, chtelo by to spis lecbu.

ingulka
29. aug 2007

bavite sa tu o dost vysokych hodnotach... ja som na poslednom HP mala 15.1 ng/ml ... norma je 3.3 az 13.4 ng/ml .. takze som ho mala len mierne zvyseny.. lekar to nejako neriesil... a ak je to stresovy hormon.. tak sa ani necudujem, ze mam zvyseny 😖

melle
29. aug 2007

caute baby, pripajam sa, aj ja beriem parlodel na mierne zvyseny prolaktin. Tiez som taky typ, ze som stale nervozna, ale doki mi povedal, ze tak mierne zvysene hodnoty ma kazda druha zena, ale ze aby som mala kludne svedomie kvoli planovaniu tehu, tak mi dal brat parlodel 1/4 rano, 1/4 na obed a 1/2 vecer. Este neviem, ci to bolo ucinne, len pred par dnami som bola znova na kontrole a nemam este vysledky krvnych testov. Ale oteh. sa mi este nepodarilo. No neviem ako vy, ale dufam ze uz ten parlodel budem moct coskoro vysadit, lebo mam z neho vkuse zapchaty nos, som malatna a unavena a vobec mi nechuti jest. Mate aj vy podobne vedlajsie ucinky?

brundik
29. aug 2007

S tou horni hranici prolaktinu jsem nasla dost rozporuplne udaje, vsude se uvadi neco jineho. Obecne se udava, ze je OK do 30ng/ml, me doktor rekl, ze do 20 by bylo optimalni. Pak se v tom ma nekdo vyznat. Ingulka, takovou hodnotu, jako jsi mela ty, doktori asi opravdu neresi. Podle me taky musi mit prolkatin zvyseny kazdy tim dnesnim zivotnim stylem. 😒

brundik
29. aug 2007

Melle, ja jsem brala Mysalfon, ze zacatku jsem byla hodne unavena, jednou se mi udelalo po tablete blbe od zaludku a dve hodky jsem to musela rozdychavat. Ted uz ho neberu a prolaktin je zase vyssi. Budou me cekat dalsi vysetreni, hlavne nechci skoncit zase u brani prasku. Ty vedlejsi ucinky jsou u vsech podobne, ale clovek si na to zvykne pri dlouhodobem uzivani. Na takove sajrajty si teda ale zvykat nechci. 😝

iviatko
30. aug 2007

ahojte baby, chcem sa opytat, kedze ste tu skusenejsie. Snaazime sa o babo, ale vzdy pred mrchou ma pobolievaju prsia, ked sme sa v ten mesiac snazili. Akoby sa mi naplnali mliekom... A ked si stlacim bradavku, vidiet bielu tekutinu. Mam syna, ktory ma 2 a pol roka a nekojim ho od 10.mesiacov. Snazilkujeme sa, ale nejak sa nedari, dnes si urobim test, mercha mala dorazit, ale nemam ju pravidelnu, tak uvidime. Moze to byt teda prolatkin? Ci strielam vedla

brundik
30. aug 2007

iviatko, pokud mas sekreci z prsou, tak to muze byt prave vysokym prolaktinem, i pobolivani prsou pred MS, protoze v lutealni fazy je prolaktin vyssi. Jak dlouho se o mimco pokousite? Drzim palce na test 😉

brundik
30. aug 2007

Jeste k tem jednotkam, ve kterych se prolaktin uvadi, trosku jsem si v tom udelala poradek 🙂
Přepočítavací faktor pro prolaktin : ug/l (ng/ml) x 24 = mIU/l
a meze ve kterych by se mel pohybovat:
33-581 mIU/l=1,39-24,2 ng/ml
Nekteri lekari uvadi, ze do 30, jini, ze do 20 je OK. Tohle jsou udaje z laboratore.
Kazda ho tu uvadi jinak, tak aby v tom nebyly zmatky 😉

iviatko
30. aug 2007

no, test je negativny, ale az teraz som si precitala navod...a je to divne. Najprv pisu, ze ranny moc je najlepsi, potom, ze NAPOUZIVAT RANNY MOC! s vykricnikom a testovat az 7 dni po vynechani ms. Tak ja uz neviem...prsia sa mi akoby nalievali :( drzim vam palce, ja zbehnem niekedy k lekarke. Ani som na to nemyslela, zeby sme mali problem s druhym babom... Snazime sa dlhsie, nedavali sme pozor dlho, teraz sme vsak zacali pilnejsie na babetku pracovat...a nedari sa, nedari.

brundik
30. aug 2007

Tak tomu taky nerozumim, co tim mysli, iviatko. Tehotensky hormon hcg je nejkoncentrovanejsi v ranni moci, proto je lepsi delat test rano. A se // je to individualni, nektera je nasla v den ocekavane MS jina az nekolik dni po vynechani. Preju moc, aby jste doma meli brzo maly uzlicek v podobe mimca 😵

ellia
11. sep 2007

Ahojte vsetky Prolaktinky (a teda aj ja) 😉 Lekar mi na tento problem odporucil homeopatikum "Agnucaston", ktore je volne predajne a obsahuje 30tbl., prip.existuje aj vo forme kvapiek. Ani jedno, ani druhe vsak vobec nezatazuje organizmus a nesposobuje nevolnosti (ako by bylinky mohli, vsak? 🙂 ). Nie je to samozrejme az take ucinne ako lieky, napr.Parlodel, ale na lahsie formy zvyseneho prolaktinu sa to velmi dobre hodi. Okrem toho upravuje cyklus, "skludnuje" premenstruacny syndrom a lieci mastodyniu (napatie a bolestivost prsnikov). Vsetky tieto problemy totiz sposobuje zvyseny prolaktin, ktory mozte spoznat aj podla toho, ze v prvej polovici cyklu je nizsia BT - t.j. menej ako 36,3°C, prip.ze druha polovica cyklu trva menej, nez 12 dni. Tiez sme sa pokusali o babo niekolko mesiacov (mozno aj rokov) a nic. Hned vsak v 1.cykle, ako som zacala brat Agnucaston, tak // 🙂. Nepodarilo sa to sice do konca, lebo okrem zvyseneho prolaktinu mam aj problemy so srdcom, kvoli ktorym beriem lieky na zriednie krvi, co pravdepodobne u mna sposobilo potrat v 12.TT, ale zaciatok bol dobry 😉 Lekari potom navrhli 1/2 roka oddych, no a ja mam pocit, ze moj prolaktin sa opat rozhodol pre zivot na vysokej nohe, tak som si v nedelu kupila Agnucaston a mienim s nim zatocit 😎 A zaroven si a aj vam drzim palce 🙂

brundik
23. sep 2007

Ahoj holky, tak si predstavte, ze jsem najednou v Endokrinologickem ustavu mela prolaktin jen 12,2 😕 Cekala jsem, ze hladina bude nizsi, protoze zrovna v tom cyklu me vubec pred MS nebolely prsa. Nechapu to: prolaktin vysoky 4x pred lecbou, 1x po lecbe a najednou takhle malo. Na to boleni prsou jsem si koupila Mystodynon, ktery je volne prodejny, tak uvidim, co to se mnou udela. Dam vedet 😉
http://www.lekarna.cz/mastodynon-gtt-1x50ml/
Jinak Agnucaston, jak uvadela Ellia, nejsem si jista, ze je moznost ho koupit bez receptu v CR. Nasla jsem totiz tenhle clanek
http://www.mamocentrum.com/mamologie/mamo17.html
Tak kdyby vam nechteli prodat Agnucaston, tak chtejte Mastodynon, oboje obsahuje rostlinku drmek, ktera snizuje prolaktin.
Urcite je lepsi zacit vytazkama z bylin nez chemii, po ktere je cloveku jen blivno 😉

zajdav
24. sep 2007

Ahoj holky, tak jsem přečetla celou diskuzii a jsem z toho jelen 🙂 , dnes mi bylo sděleno, že po kontrolním odběru u endokrinologa mám zvýšený prolaktin, hodnota 19. V těch hodnotách moc nemám jasno. Dr. říkal že norma je do 13. Za měsíc jdu na magnetickou rezonanci, léky zatím na to neberu. V červenci jsem prodělala neúspěšně 2. umělé oplodnění. Nevím v jakých jednotkách má hodnota je, ale jsou tady uváděny daleko vyšší hodnoty. Prosím je tu někdo, kdo mi to objasní?

milacikova
24. sep 2007

Zajdav, tvoja hodnota je v podstate nie najhorsia 😉 , ja som mala v tejto stupnici okolo 90 a ty mas len 19, co sa mi pocas dlhodobej liecbe parlodelom upravilo na 20 a lekar to povazuje uz ako normu, aj ja som bola na magnetickej rezonancii koli tomu aby sa vylucili pripadne drobne adenomy ktore by mohli sposobovat tento zvyseny prolaktin.

milacikova
24. sep 2007

pre doplnenie vysoky prolaktin moze byt zvyseny aj koli stresu, preto sa robia aj kontrolne odbery krvi do 1hodiny po prebudeni rano.

brundik
25. sep 2007

Zajdav,podivej na muj prispevek z 30.8. 10:17. Tam mas uvedeny jednotky i jejich prepocty 😉 Tvoje hodnota prolaktinu je uvedena v mIU/l.
Jak jsem zjistila, norma na jeho hodnotu se dost lisi, ale uz v nekolika laborkach jsem objevila mezni hodnotu pohybujici se okolo 23 mIU/l. Takze tvoje hodnota je podle toho v poradku. Ale kdyz doktor mysli, ze je magneticka rezonance nevyhnutelna, aspon budes poradne vysetrena 😉 Ale na takovou hodnotu, jakou jsi mela ty, by ti doktor snad ani leky davat nemel, to je trochu zbytecne 😕 Hlavne se ne moc dobre snaseji, muzes si kopit v lekarne bylinne kapicky Mastodynon, ja uz je uzivam. Odkaz hned nad tvym prispevkem.
Milacikova, ja jsem zase nacetla, ze maximalni tvorba prolaktinu je behem spanku, proto by se mel odber krve delat tak 2hodiny po probuzeni. Coz se skoro nikde nedodrzuje.