Je tu niekto, komu chýba Progestron?

dicinka1
13. jan 2007

je tu niekto, komu chyba progesteron? vraj bez tohto hormonu nie je tehotenstvo mozne ...

len
18. feb 2008

Lorry:
LF = luteální fáze (od ovulace po menstruaci)
FSH - folikulostimulující hormon, ten způsobuje dozrávání vajíčka
LH - luteinizační hormon, způsobuje prasknutí vajíčka (reagují na něj ovutesty, občas ho doktoři "nahrazují" injekcí Pregnylu)

Pokud neovuluješ, doktoři ti léky dopomůžou k ovulaci a poté ti s největší pravděpodobností tělo vyrobí progesteronu dostatek samo, tím pádem bys s těhotenstvím neměla mít žádný problém... A kdyby ne, holt ho bude třeba doplnit...

lorry
18. feb 2008

A co som ti poslala tie moje udaje co povies na to je to celkom v pohode ale nie? Estrogen je aka skratka a progesteron? Dakujem

len
18. feb 2008

Lorry, já si netroufnu hodnotit výsledky z laboratoře, ona má každá ty limity nastavené jinde a jenom doktor tě zná, aby dovedl přihlédnout k tomu, kdy ti dělali odběr, jaké míváš cykly, jaké případně nemoci... Takže ve chvíli, když ti dr. řekne OK, neměla bych vůbec strach (i kdyby třeba u někoho se stejnýma hodnotama problém viděl), no a pokud uzná, že ti něco schází/ přebývá, tak to budete individuálně řešit 🙂
Jinak hromada zkratek je tady:
http://www.porodnice.cz/node/3663

lorry
18. feb 2008

Dakujem 😉

lorry
18. feb 2008

podla toho co pozeram na tej stranke mam progesteron 2,8 je to malo nevies kolko by mal byt?

lorry
18. feb 2008

Ja ked som to povedala dokimu, ze mi dobre ten Utrogestan nerobi on sa mi smial a povedal, ze si vymislam to je..... 😠

len
18. feb 2008

No, mně taky tvrdili, že když budu zavádět, nemůže to mít žádné vedlejší účinky... ha, ha, ha...

dadunka
19. feb 2008

Čau holky, koumám nad tímto. Jsem po IUI, 14-23DC beru Duphaston, pak mám čekat, zda MS přijde nebo ne. Loni v létě mi vyše nízký progesteron 1,2 (norma je 1-66,3). Tak přemýšlím, kdyby se zadařilo a vajíčko by se oplodnilo, zda by se od toho 23DC dál, kdy už nebudu mít Duhpaston vinou mé nízké hladiny třeba vajíčko neuhnízdilo, nebo to díky tomu neklaplo, co myslíte???? Vím, že některé holky mají brát Duphaston až do příchodu ms...

lenka20
20. feb 2008

dadunka vacsinou sa duphaston resp. utrogestan uziva az do testovania, ale ak nie si tehotna tak tieto lieky aj tak nezabrania MS, ani ju neposunu... niektori lekari nepreferuju uzivanie D.. a U.. kvoli tomu, ze tieto umelo predlzuju tehotenstvo, ked za normalnych okolnosti by sa plodik neuchytil, lebo je poskodeny atd. je to taka dvojsecna zbran - na jednej strane moze pomoct a na druhej strane ak sa tehotenstvo nevyvija dobre, je lepsie to nechat na prirodu.... ak mas duphaston tak ho kludne uzivaj az do testovania...drzim palce

dadunka
20. feb 2008

Ahoj Lenko, díky za odpověď, už jsem myslela, že tu snad nikdo není 🙂 Právě že Duph. nemám, mám jen poslední tabl. na večer. Radši bych s jeho užíváním přestala, ale kdybych tím měla riskovat, tak to samozřejmě nechci. Doktor mi loni po tomhle výsledku řekl, že budu mít problém s udržením. Myslíš, že mám teda zavolat na gyndu a vyklopit to? Zase nechci vypadat jako hysterka 😅

len
20. feb 2008

Dadunko, pokud bude těhotenství OK, určitě bude všecko v pořádku, jak píše Lenka... Jinak já měla instrukce (dle mého velice rozumné) - brát ho až do testu, pokud negativní, za dva dny zopakovat a pak vysadit. Ovšem 23.DC bude u tebe na test ještě brzy.
Ovšem dovolila bych si s Lenkou polemizovat o tom, jestli progesteronové léky neposunou MS... Nemusí, ale dost často ji posunou, třeba mně o celých 9 dní, a kdoví o kolik by posunul, pokud bych ho po negativním testu nevysadila...

dadunka
20. feb 2008

Len ahoj 🙂 , dobře, tak já zítra ráno zaskočím na gyndu, tak jste mě posíllily, díky. Já si také myslím, že je lepší brát ho až do testu, pro jistotu. Já jsem ho brala dva cykly už v létě a vždy po vysazení mi dorazila ms v pohodě do 3, 4 dnů. Ještě jednou díky.

lenka20
20. feb 2008

dadunka kludne zavolaj a nech si myslia co chcu, ved lekari su na to, aby nam pomohli, tak sa nemusime hanbit za opytanie 😉
ahoj len - ano, su pripady take aj take...cyklus pocas IUI alebo IVF ale nie je klasicky MS cyklus, takze tazko povedat, odkedy sa da pocitat, ze MS meska - tak som to myslela 😉

len
20. feb 2008

Lenko, u sebe to vím naprosto přesně - jednalo se o cyklus bez jakékoli stimulace, bez IUI, bez IVF... Měřím dlouhodobě BT, takže vím, jak mám dlouhou luteální fázi (11-12 dní) a taky na den přesně vím, kdy byla ovulace (kromě BT jsem byla ještě na folikulometriii a byl mi píchnut Pregnyl, vše se shodovalo). Tři dny po ovu jsem začala brát Utrogestan a luteální fáze byla 20 dní. MS dorazila přesně tři dny po jeho dobrání (brala jsem 13.-28.DPO),
Pro porovnání - můj běžný cyklus:
http://www.fertilityfriend.com/ChartGallery/676...
Cyklus s Utrogestanem:
http://www.fertilityfriend.com/ChartGallery/794...
Definici "meškání MS" beru jako "prodloužení obvyklé luteální fáze" nikoli jako "prodloužení cyklu" (to může být způsobenou posunutou ovulací, nikoli MS), takže myslím, že konkrétně u IUI se dá meškání nadefinovat naprosto přesně...
Jinak tedy nemyslím, že bych byla nějaký exot, na FF jsou hromady grafů, kdy progesteron prodloužil luteální fázi, ať už při IUI nebo v přirozeném cyklu... No ale samozřejmě, že často ji neprodlouží vůbec 🙂

To jenom takové malé upřesnění z osobní zkušenosti, jinak naprosto souhlasím se vším, co píšeš 🙂

lenka20
20. feb 2008

😵

sonicka25
20. feb 2008

Nieco o progesterone:
http://www.lpp.sk/index.php?option=com_content&...

Vela stastia prajem 😉

skybaby
26. feb 2008

pekny den zelam kocky 🙂 chcem sa spytat ako vam dosli na to ze mate problem s progesteronom ... mne robili hormonalny profil ale len v prvej polovici cyklu a tam bolo vsetko v poriadku ... lekar tvrdi ze v druhej polovici krvne testy robit netreba ... ze hladina progesteronu sa potom zistuje az ak by som otehotnela ... mate nejake ine skusenosti?

emjee
7. máj 2008

torena • Dnes v 16:01
Ahoj, najde se tady někdo, kdo má v hormonálním profilu nízký progesteron? Po vysazení antikoncepce jsem nedostala menstruaci a stav se nijak nelepší. Podle horm.profilu mám nízký progesteron, takže otěhotnět bude velký problém.

len • Dnes v 16:06
Jde o to, kdy ho máš nízký a z jaké příčiny a taky jak moc.

Pokud vzali krev před ovulací (někdo ji má později), je nízký progesteron úplně v pořádku.

Pokud po ovulaci, popř. v době, kdy už opravdu proběhnout měla, nízký progesteron by znamenal, že se ovulace nekonala, bez ní se opravdu otěhotnět nedá (ovšem dá se léky nastimulovat).

Pokud ovulace proběhla a je po ní nízký, je to pravděpodobně nedostatečnou činností žlutého tělíska - ale i to se dá řešit léky obsahujícími progesteron (Utrogestan, Duphaston, Agolutin...).

Možná bych zkusila měřit bazální teplotu (merenibt.xf.cz), abys viděla, kdy a jestli ovuluješ. Taky tu byly holky, kterým vzali krev 20. den cyklu, progesteron nízký, prohlásili, že neovulují, no a milá holka ovulovala až za týden a bez problémů otěhotněla 🙂

teksas • snž • Dnes v 16:23
ahoj me jednou vzali krev pred ovu a prohlasili ze mam nizkej progesteron a ze neovuluji i kdyz jsem mela ukazkovou ovu....no a ovu dorazila asi za 4 dny 🙂

len • Dnes v 16:27
Nejlepší je sledovat ultrazvukem, jak a jestli dozrávají folikuly a dle toho načasovat, kdy ten progesteron vezmou - většinou se to dělá cca týden po předpokládané ovulaci. Popř. to aspoň odhadnout podle délky cyklu, tzn. nebrat to plošně všem třeba 18.DC, když jim někdo zahlásí, že mívá cykly třeba 35 dní (potom to operativně posunout třeba na 27.DC)...

avuska19
16. máj 2008

ahojte,brala som hormon lutenyl, (progesteron),neviete či môžem otehotnieť?prípadne aké máte poznatky?dík

matja1
7. nov 2008

No mne to doktorka predpisala prave kvoli tomu, aby som lepsie otehotnela.Ale uz mam v tom fakt teraz nejasno, ked vsade citam, ze to moze nahradzovat antikoncepciu.

ogeletka
22. apr 2009

Ahojte. Ja mám rovnaký problém.Pred 2 rokmi sa to odrazu spustilo.Prečo???Neviem doteraz.Mimomenštruačné krvácanie a nízky progesteron."Liečim sa u endokrinologičky.Dúfam,že to bude úspešné.Prečo alebo kde sa stráca progesteron?Neviete?Vraj sa rozpadne.Ale prečo?

ogeletka
22. apr 2009

avuska- ano možeš otehotnieť a nie je nebezpečný pre dieťa.Dokonca sa v niektorých prípadoch v tehotenstve aj berie

elana
22. apr 2009

Ogeletka, progesteron se neztrácí...když ho máš málo, znamená to, že špatně funguje útvar, který ho vyrábí, tj. žluté tělísko. Je to zbytek po folikulu, ve kterém zrálo vajíčko. Po ovulaci, když folikul praskne, tak se vajíčko vyplaví a ten prázdný obal se přemění na žluté tělísko, které produkuje právě progesteron. Ale u žen, kde buď k ovulaci vůbec nedochází nebo z nějakých důvodů to tělísko produkuje progesteronu málo, tak je potom nízká hladina v krvi, je krátká luteální fáze, špinění apod.

Progesteron se ztrácí normálně pouze tehdy, když nedojde k otěhotnění, cca. 4 dny před menstruací se žl. tělísko vyčerpá, přestává s produkcí a zaniká a jak klesá hladina prog., dojde k menstruaci a cyklus (zrání folikulu, ovulace, žluté tělísko-progesteron, zánik, menstruace), začíná nanovo🙂

ogeletka
24. apr 2009

ahojte. 🙂 Máte prosím niekto skúsenosti s liekom klomefin citrát?

len
24. apr 2009

Ogeletka, to je účinná látka obsažená např. v Clostilbegytu, Clomidu a tak, takže bych hledala spíš v diskuzích na tohle téma. S progesteronem nemá společného nic, leda tak to, že po clomifenu budeš ovulovat a po ovulaci si tělo vytvoří progesteron samo 😉

ogeletka
24. apr 2009

Len veľmi pekne Ti ďakujem za radu

simba
1. okt 2009

Ahojte, neviete mi povedat ake by mali byt hodnoty progesteronu na začiatku tehotenstva? vcera mi brali krv na hormony prolaktin a progesteron ...prolaktin je v norme 9,20 ng/ml a progesteron 42,50 nmol/l ..... neviem posudit? píšete tu, že by mal byť vysoký inak je problém pri otehotnení, je tato hodnota dostatočná? krv mi brali v druhej fáze cyklu.... vdaka za názory a rady🙂

pajinka111
1. mar 2010

Ahojky,koukám že tohle téma se už asi moc nepoužívá..mám také velice nízký progesteron a kvůli tomu jsem měla 2x potrat,pak jsem ihned jakmile mi zjistili z krve že jsem těhotná píchli progesteron a mám zdravou dcerku

reisi
23. mar 2010

pajinka no snad sa tema zase ujme 😉 ja mam tiez nizky progesteron duphaston nezabera, tak idem tento tyzden k Dr. nech mi nasadi daco ine. Uzivam i sarapis ale este kratko cca 2 tyzdne, tak neviem zhodnotit ci posobi. Mne uz priserne zacina vadit, ze pouzivam vlozky hadam aj 20 dni v mesiaci 😠

hadassah
24. mar 2010

Ahoj Reisi - ja tiež užívam Duphaston, dobrala som tretí mesiac, ale nejako neúčinkuje, špinenie neprestáva. Okrem toho som začala tiež užívať aj Sarapis, tak uvidím, či sa to nejako neupraví. Asi tiež napochodujem k doktorke, lebo takto skrachujem na intimkách 😀