Kedy po potrate môžem znovu otehotnieť?

luckka
17. sep 2006

Ahojte snažilky, napíšte mi prosím Vás tie Vaše skúsenosti, ktoré ste prekonali buď spontánny potrat, prípadne interupciu, že kedy ste znova otehotneli. Ja by som chcela už čo najskôr a čítala som názory, že sa môže po 6 mesiacoch, ale že už aj po 3 mesiacoch. Ďakujem. Ste zlaté

skwm
19. apr 2011

@vera_t Boze, je to neuveritelne, ze sa to naozaj stava asi kazdy den!!! nechcem tomu ani verit... ☹ ☹ ☹
drzkaj sa, mysli pozitivne. mne velmi pomaha pan manzel...asi ani neexistuje recept na prekonanie takehoto udelu zivotneho...a ako sa k tomu postavil Tvoj lekar?
mne doktor zatial nic nepovedal, lebo cakame na vysledky. ale 26/04 idem na kontrolu, tak sa opytam, i ked radsej, ako pise mimka1710 asi pockam na vysledky, co bolo pricinou a ci sa da tomu predist. nerada by som prezila takuto istu situaciu 2x (neviem, ci by som to zvladla) a chcem si byt ista, ze som urobila vsetko pre to, aby to dobre skoncilo! 😉

mimka1710
19. apr 2011

@vera_t ahoj vera ako citam tvoje riadky mam pocit ze som si presla uplne tym istym, takmer rovnaky tyzden tehu, to vyvolavanie porodu (u mna 4 dni), rovnaky mesiac - marec, no hroza...nechcem uz na to ani pomysliet... co vam zistili na tom druhom morfologickom ultrazvuku? v mojom pripade bolo vsetko ok, len som zrazu necitila pohyby a bolo neskoro, vraj hydrops plodu (nejaky opuch), smrt mojho dievcatka a nakoniec spominany pôrod a bolave srdiecko...samozrejme ze pitvou sa nic nezistilo, vraj len dalsi kruty omyl v mojom zivote (uz druhy), mam dni ked neviem zastavit slzy a potom uz i krajsie s myslienkami na dalsie tehu, odpoved na tvoju otazku - mne doktor kazal pockat 3-4 cykly, pôvodne som chcela cakat aspon rok, ale ako chodievam na tuto stranku, pozeram tie krasne fotoblogy a spokojne maminky, mam pocit ze nevydrzim ani tie 3 mesiace, hoci rozum mi kaze nieco ine...ako je to v tvojom pripade, kedy sa mozes snazit?

drakozorka
19. apr 2011

@mimka1710
@skwm dakujem baby zlate ste tiez vam prajem aby ste mali dobre vysledky a v lete sme sa vsetky stretli v krajsej teme.my budeme mat v septembri uz druhe vyrocie svadby a stale sme len dvaja...snad sa dovtedy nieco zadari.
@vera_t ahoj moja mne doktorka vravela pockat pol roka ale je to taka starsia pani...myslim ze to je vela ale o mesiac ta doba uz aj prejde.zatial sme sa o babo nepokusali xcela som mat najprv vsetky vysledky.pri tom cakani na vysetrenia ta doba nejako ubehla.

vera_t
19. apr 2011

@skwm
@mimka1710 ahojte..je to naozaj neuveritelne...na genetike mi hovorila ze je teraz toho nejak strasne vela...je to strasne...skopirujem vam sem cast z toho co som uz raz do jednej skupiny pisala
...neviem ani kde mam zacat.....ked som bola tehotna tak som mala prvy morfologicky ultrazvuk v 12 tyzdni ktory bol ok...tiez aj vysledky na anomalie dawnov syndrom boli v poriadku... Dalsi ultrazvuk nasledoval 21.marca v 21 tyzdni tehotenstva teda ako druhy morfologicky ultrazvuk...priznam sa ze som sa nebala...isiel so mnou aj manzel a tesili sme sa ze ja uvidim opat babatko a manzel prvy krat nazivo....doktor nam potvrdil ze je to chlapcek...(vychadzalo nam to aj podla julianskeho kalendara) neuveritelne som sa tesila...tiez som videla ako ma kopol v brusku a hned v tej sekunde som to pocitila...nadherny pocit...po chvilke ostal doktor zamlknuty a stale nieco meral...a povedal nam ze stehenna kosticka zaostava o mesiac...ked som sa aj nieco opytala tak nechcel sa vobec vyjadrovat a pytal sa ze ku komu sme chceli ist na 3D/4D ultrazvuk a on nam teda odporucal najlepsieho ultrazvukara na morfologicky ultrazvuk na Slovensku.......uz tam som sa rozplakala...totiz som si vsetko predstavovala uplne inac...mali sme ist odtial pozerat kocarik a miesto toho som bola neuveritelne nestastna...vsetci ma povzbudzovali ze to nemusi byt nic vazne...doktor mi este v ten den volal ze mi ho vybavil a na druhy den sa mam hlasit v nemocnici....a tak sme tam boli... ked ma dopozeral doktor tak mi povedal ze vsetky dlhe kosti zaostavaju o vyse mesiaca co nema babatko sancu nikdy dobehnut a je to znak anomalie dwarfizmus - co su maly ludia...trpaslici...a tiez talipes - to su vykrutene nozicky-slapy...a hypoplasticky hrudnicek...co znamena ze ma aj mensie srdiecko a je otazne ci sa babatko dozije narodenia a ak ano tak nebude zrejme vediet dychat same s tym ze mi doktor povedal ze ma este posle na genetiku a ked sa to potvrdi tak by som mala zacat rozmyslat co dalej ci ukoncit tehotenstvo a atd....bolo to nieco strasne....a pritom som sa modlievala za jeho zdravie...tiez som robila pre babatko vsetko len to najlepsie, bravala som femibion....jednoducho sa mi zrutil cely svet a nie len mne....pripadala som si uplne mimo...na genetike to bolo len formou rozhovoru kde sa pytala na celu rodinu do sirsieho kolena...s tym ze vylucuje dedicnu predispoziciu...odber plodovej vody tu uz vraj nema vyznam lebo je tam zmutovana jedna bunka, chromozom a cez plodovu vodu ho nie je sanca odobrat....opat mi bolo naznacene ukoncenie i ked vsetci davaju rozhodunutie na vas...lebo mi aj na genetike povedala ze ide zrejme o zlozitu formu dwarfizmu...Viete je to neskutocne strasne....sledujete si pohyby, vytok, pocity a pritom jeden ultrazvuk a zmeni vam cely zivot...opat sme sa vratili za doktorom ktory sa ma spytal ci som sa uz rozhodla...ja ze nie, ved pred vcerom som si predstavovala aky kocarik kupime a ako ho budem vychovavat a teraz mam rozhodnut o jeho zivote??? Povedal ze nech pridem opat rano na prijem a na dovysetrenie a doriesenie tejto situacie kedze ukoncenie sa da najneskor do 24 tyzdna....nemusim ani pisat co sme s manzelom prezivali....vsetko mi to prislo ako nocna mora z ktorej som sa tak velmi chcela prebudit ale neslo to....rano som prisla na prijem kde ma chceli dat na sestonedelie!!!! Svokra mi vybavila aby ma dali na pooperacne...vsetci vsetko brali ako automatiku ze som rozhodnuta, ale ja som stale trvala este na jednom ultrazvuku aby som si to v zivote nikdy nevycitala...najskor ma videli dvaja mladi doktori...lebo taku anomaliu kosti este nevideli...a na druhy den doktor s ktoryym som sa tak najviac porozpravala...ten mi povedal ze takato anomalia kosti sa vyskytuje u jednej tehotnej zo 40 000 az 60 000 tehotnych zien...v podstate ze gynekolog by mal za svoju karieru vidiet takuto anomaliu len raz za zivot....viem ze kazdy sa pyta preco prave ja...ale preco? mam 25 rokov aktivne som sportovala...manzel ma 28 obaja zdravi...doktor hovoril ze si mysli ze ide o nahodnu anomaliu ktora sa nikdy nemusi zopakovat...jednoducho vplyv vonkajsieho prostredia...nestastna zhoda okolnosti...matka priroda...len preco az tak neskoro? Ked clovek citil pohyby a vsetko? Tam mi doktor povedal ze tam sa zastavil vyvoj vsetkych dlhych kosti v 16 tyzdni + 5 dni dovtedy nic tomu nenasvedcovalo....az v tom 21 tyzdni...zas nevedela by som si predstavit ze potratim este neskor alebo ze sa mi narodi mrtve babatko alebo zive ktore by bolo na pristrojoch...co by som mu vedela ponuknut? Puklo by mi srdce...a tak ked mi to potvrdili 5 doktori...bolo to najtazsie a najbolestivejsie rozhodnutie v mojom zivote....v nemocnici som bola 9 dni...vyvolali mi porod az na 5 den...nehovoriac o neuveritelnych bolestiach a vedlajsich ucinkoch z njekcii ktore som prezivala a medzitym som stale citila pohyby...i ked na tu bolest som vzdy na druhy den zabudla...pretoze bolest srdca je ovela silnejsia...nas chlapcek isiel do nebicka 29 marca okolo 18 hodiny...ked som ho porodila...potom ma uspali a robili mi kyretaz....z genetiky odporucili nech ide babatko na geneticke posudenie aby sa presne urcila pricina preco kedze nevedela to na genetike urcit...aj som sa chcela po porode opytat ze ci tam ide urcite, ale rozum predcil srdce, ze sa to nehodi...a banujem lebo v den ked som mala ist domov som sa opytala na to doktora na vizite a ostal prekvapeny ze to sa neposiela a tak...jednoducho oni asi prehliadli papier od genetiky alebo co ja viem co...nehovoriac ze nikto neprisiel za mnou aby ma psychicky podporil, ze nech sa nebojim ze vsetko prebehlo bez komplikacii a opat budem mat deti...nikto! Ak by som sa nepytala tak neviem nic a to aj tak viem malo! Najlepsia bola anesteziologicka, ktora mi vliala nadej. Opat prisiel tam na mna smutok a rozplakala som sa...este stale neviem ako som to tam vsetko mohla tak vladnut ako som zvladla...i ked tam som sa najviac bala navratu do realneho zivota...mam skveleho manzela a jedine co ma cely cas drzi nad zivotom je vidina zdraveho babatka a verim ze nas anjelik nam toho buduceho postrazi...teraz mam rezim setonedelia...a k svojmu gynekologovi mam ist teraz koncom aprila...dufam ze je vsetko v poriadku...a tiez sa dohodneme kedy nas posle na geneticke testy.
Mne gynekolog povedal ze sa mozme pokusat po 4,5,6 mesiacoch ale ja sa chcem po 3...teda ked mi zajtra povie gynekolog ze je vsetko ok...a presne ako si pisala mimka tak ja by som sa najradsej pokusala aj hned...ale tiez pocuvam aj rozum...vam tiez dali tabletky na zastavene laktacie? Moj doktor sa k tomu postavil dobre, posle nas na geneticke testy a bude nado mnou zvyseny dohlad uz pri kazdom tehotenstve a teda viac sa dozviem zajtra...a teda moj gynekolog je vyborny a dost vytazeny a takuto anomaliu kosticiek videl prvykrat...inac niektore zeny co maju zdrave deti a nikdy si takymto nemuseli prejst si ani neuvedomuju ake maju stastie lebo ked sa clovek zamysli ze kolko veci sa za tych 9 mesiacov moze vyskytnut tak je to neuveritelne....ale zrejme treba mysliet pozitivne i ked nie vzdy sa to da...

drakozorka
19. apr 2011

@vera_t moja tazko hladam slova po tom vsetkom co si napisala...musis byt velmi silna zena ked si toto vsetko zvladla.drzim ti silno prsty aby si sa dala co najskor do poriadku.sme mlade vsetko mame este len pred sebou uz bude len dobre uvidis!!!!

mery.maja
19. apr 2011

@vera_t ahoj citala som si tvoj pribeh je mi luto ze si si niecim takym musela prejst 😔 😔 nam nase prve babo odislo ked som bola v 6 mesiaci bolo to strasne,neopisatelne...naozaj to nikomu neprajem,aj ked som si vsimla ze v poslednej dobe sa to deje az velmi casto.... ☹

Konkretne u nas to bolo tak ze sme cakali cca 4-6 mesiacov nakolko som po porode mala velke komplikacie a rozne zapaly ktore bolo potrebne vyliecit,zotavit sa (hlavne aj psychicky) a ay potom sme sa znovu pokusili a o 9 mesiacov sa nam narodil Matusko 🙂 drzim ti palce,chapem ze hned zajtra by si uz bola najradsej znovu tehotna ale skus naozaj pockat dlhsie aby bolo tvoje telo aj aj mysel dostatocne oddychnuta a silna....neboj sa raz budes mat zdrave babo 😵

mimka1710
19. apr 2011

@vera_t pri citani tvojho pribehu som sa neubranila slzam, je to nieco hrozne co si musela prezit, hlavne to rozhodnutie a pritom citit pohyby dietatka, to moje uz bolo bohuzial v nebicku, takze aspon tie pohyby som necitila....je velmi tazke vyrovnat sa s takouto zivotnou traumou, ale my zienky sme silne a verim ze to vsetky zvladneme a hlavne vidina zdraveho babätka nas drzi nad vodou...viem, ze casom ta bolest prejde, ale keby to aspon plynulo rychlejsie, ja uz chcem mat po vysetreniach nech viem na com vlastne som a podla toho sa zariadim a naplanujem dalsie tehu, keby som mala zaruku ze sa mi to do tretice nezopakuje, tak sa pustim hned do snazenia...inak tie lieky na zastavenie laktacie som brala aj ja a boli velmi silne, takze s mojim aj tak nizkym tlakom som mala z nich zavraty, uz som ich dobrala takze je to v pohode...myslim na teba a prajem ti v zivote vela stastia

vera_t
20. apr 2011

@drakozorka dakujem ti...ja tiez pevne verim ze bude uz len dobre a vsetky sa dockame svojho vytuzeneho a zdraveho babatka

vera_t
20. apr 2011

@mery.maja dakujem ti a ako pises tak presne najradsej by som bola hned dnes opat tehotna ale bohuzial ako rychlo sa o babatko pride tak ta cesta k nemu uz nie je vobec rychla ale naopak...tak teraz si len prajem aby mi cas utekal co najrychlejsie a aby sme boli opat vo faze pokusania 😵

vera_t
20. apr 2011

@mimka1710 dakujem ti mimka a aj ty si prezivala presne to iste...a na geneticke testy idem koncom maja tak dufam ze budu vysledky co najrychlejsie a tiez ze budu v poriadku...aj tebe prajem v zivote uz len stastie a plnu naruc nasich deticiek 😉

mimka1710
20. apr 2011

@vera_t dakujem krasne, uz teraz sa neviem dockat, len ten cas je moj nepriatel 🙂 daj potom vediet ako ti dopadli vysetrenia

ajkuska
20. apr 2011

@vera_t prajem ti veľa sily a veľa šťastia. Ja som potratila v 12. týždni a tiež to veľmi bolelo. Čas zahojí bolesť aspoň z časti tak ti prajem nech tento čas prejde rýchlo a onedlho nech sa tešíš z tehotenstva a zdravého bábätka.

vera_t
20. apr 2011

@mimka1710 urcite dam vediet ako dopadnem a kolko mas rokov ked sa teda mozem opytat...

vera_t
20. apr 2011

@ajkuska dakujem ti velmi pekne 😵 a tiez mi je velmi luto tvojho babatka...a celkovo vsetkych babatiek...ach jaj..nech uz je to tu a nech mame babatka...a ty ked si prisla o babatko tak si po akej dobe otehotnela, lebo vidim ze mas jedno dietatko..

mimka1710
20. apr 2011

@vera_t ja mam 25 rokov a ty?

vera_t
20. apr 2011

@mimka1710 ja mam akurat o chvilku 26, ale este stale 25 😵

drakozorka
20. apr 2011

@mimka1710
@vera_t baby pozeram ze sme rovnako stare....vsak sme este mlade kocky?????xexe aspon ja si to nahovaram...

vera_t
20. apr 2011

@drakozorka 🙂 si zlata 🙂 vsak ja tiez i ked uz to pomalinky ale isto uteka

ajkuska
21. apr 2011

@vera_t ahoj lekár povedal že sa môžme pokúšať o 3 mesiace, ale keďže bola zima a chrípkové obdobie tak sme to odložili ešte o 3 mesiace a za ten čas som už mala výsledky z hematológie zistená trombofília - lekár mi povedal že on toľko mutácií ešte nevidel ( super povzbudivé) takže som brala každý deň injekcie a mesiac som bola aj v nemocnici lebo hrozilo že predčasne porodím, nakoniec som neporodila predčasne.

vera_t
21. apr 2011

@ajkuska hmm...no pekne...je pravda ze to chripkove obdobie je nic moc...tiez jedna moja kamaratka chodi na hematologiu od zaciatku tehotenstva a kazdy den cele tehotenstvo si musi pichat injekcie...cize zrejme nieco podobne ako si mala ty....ale este byt aj mesiac v nemocnici...ach jaj co si mi zeny vsetko musime vytrpiet...ale dolezite je, ze mas doma zdrave dietatko 😵

mimka1710
21. apr 2011

@drakozorka tak to sme ale ako pise vera tie rocky rychlo utekaju a na to ake sme mlade sme uz toho prezili dost aj negativneho, ale dost bolo pochmurnych myslienok, tesme sa na krajsiu buducnost 😵

mimka1710
21. apr 2011

@ajkuska ahoj ajkuska chcem sa ta opytat ci na tie hematologicke vysetrenia ta poslal tvoj lekar, alebo si si ich vybavila sama a ci si absolvovala len hematologiu alebo aj ine vysetrenia?

m.i.r.i
21. apr 2011

@vera_t velmi ti drzim palce aby si sa cim skor dockala vysnivaneho babatka....je to velmi takze co si prezila, ale verim,ze to bola len nahoda a dockas sa coskoro drobceka...

Ja som potratila len na zaciatku, v 7 tyzdni a mohli sme sa pokusat uz o 2 mesiace..teda ked dosla prva M, tak po nej ma chcel doktor vidiet a povedal, ze sliznica ok a vsetko fajn a ze po dalsej M mozeme zacat..takze to je vsetko individualne, podla toho ako sa to tam zahoji a v akom stadiu tehotenstva uz zena bola..mne doktor povedal, ze v dnesnej dobe je to uz neprofesionalne od doktorov povedat ze 6 mesiacov pre istotu nie..a az potom..ze kludne sa moze skor ak je vsetko v poriadku...
Mna moj doktor poslal sam na hematologiu uz po 1 potrate...necakal kym to bude 2-3 krat...dal mi robit hned vsetky testy na genetike, stitnu zlazu aj hemato...nasli len jemnu mutaciu na tromofilie, tak som brala len lieky, nebolo treba injekcie..ale vypatilo sa..🙂 o 3 mesiace som bola opat tehotna a mame zdraveho chlapceka...

vera_t
21. apr 2011

@m.i.r.i jeeej, dakujem ti 🙂 je pekne si precitat ze po takom niecom sa vsetko na dobre obratilo a mas krasneho a zdraveho chlapceka 🙂
mne v tehotenstve zistili znizenu funkciu stitnej zlazy s tym ze ja mam laloky od narodenia mensie ale pre moj zivot mi to staci len ked som otehotnela tak uz stitna zlaza nestihala a tak uzivam lieky. V polovicke maja sa tam chystam tak som zvedava ako to vsetko teraz vyzera...a ked pojdem k doktorovi tak sa vyskusam opytat aj na tu hematologiu...

ajkuska
22. apr 2011

@mimka1710 poradil mi to lekár v nemocnici ísť na hematológiu, boli sme ešte s manželom aj na genetickom vyšetrení tam nám našťastie nič nezistili, ďalej som bola na endokrinológií - krv som mala v poriadku ale na usg zistila malú odchýlku a na imunologickom vyšetrení - ok a u gynekológa mi zisťovali stav hormónov - všetko ok. Môj gynekológ mi nenavrhol žiadne vyšetrenia tak všetky tieto som si od neho, od alergológa a od praktickej lekárky vyžiadala. Gynekológ mi povedal že vyšetrenia sa robia po 3, resp. 4 potratoch.

mimka1710
22. apr 2011

@ajkuska ja som uz po dvoch potratoch a veru ani moj doktor mi nic nenavrhol, ale urcite by som si chcela dat porobit vsetky potrebne vysetrenia pred dalsim snazenim, zienky ako ty su pre mna nadejou ze snad uz na dalsi pokus bude vsetko v poriadku a ja donosim krasne zdrave babätko...

miss_stanya
22. apr 2011

@vera_t ahoj, uplne nahodou som natrafila na tvoj pribeh, aj ked zial, do tejto skupiny patrim tiez 😢 U nas su to uz 3 mesiace co nam deticky zomreli uplne nahle /my sme paradoxne mali vsetky vysledky ok, len sa z nicoho nic nahle vypytali na svet/ a su to najhorsie mesiace v mojom zivote. To, ze mas manzela, ktory ti je oporou, je velka vyhra, viem, ze aj muzi si v tomto vytrpia viac ako si myslime :( Zelam vam vela sily a podpory v nadchadzajucich mesiacoch, budete to potrebovat.

ajkuska
22. apr 2011

@mimka1710 vyšetrenia si daj určite spraviť, ak by ti náhodou niečo zistili aspoň to budeš môcť riešiť, neboj onedlho určite budeš tehuľka a mať aj zdravé bábätko 🙂

mimka1710
22. apr 2011

@ajkuska ani nevies ako velmi si zelam byt tehulkou a konecne maminkou, verim ze sa mi to uz do tretice podari...

vera_t
22. apr 2011

@miss_stanya je mi to naozaj velmi luto...este kedze si mala dvojicky...toto su strasne veci...aj predtym som pocula o potratoch a bolo mi to luto...ale dalej som zila svojim zivotom a po nejakej dobe som na to zabudla...az ked sa ma to osobne dotyka som pochopila aku beznadej a neskutocnu bolest srdca museli vsetky zeny prezivat...a teda vsetky co sme tu...prezivame...a teda viem, ze jedine zdrave babatko pod srdieckom a potom v naruci mi aspon trosku zmierni bolest za mojim syncekom...a teda uz nic na svete mi nedovoli zabudnut cim som si musela a teda aj ty a vsetky co sme tu...prejst. Som rada, ze je takato moznost pisania lebo kto ma vie najlepsie pochopit ked nie vy...co ste to uz prezili...
chcem sa ta este opytat ci sa zistila pricina preco sa take nieco stalo...tiez kedy sa chcete opat pokusat o babatko