Mám panickú poruchu a chcem bábo

jablcko1
6. feb 2009

Trpím panickou poruchou a rada by som mala už bábo, ale bojím sa že mi bude tehotenstvo znepríjemňovať táto porucha. Určite nie som jediná, čo ju mám, tak by som vás prosila o príspevky, ako ste to vy zvládli, aké ste mali problémy počas tehotenstva, či sa vám objavovali príznaky PP a pod. Ďakujem, veľmi mi pomôžete.

kajra
6. feb 2009

Ahoj jablcko. O panické poruše toho moc nevím, ale viděla jsem maminky, u kterých se po porodu rozjela laktační psychóza. (něco jako schizofrenie). Vím, že měly zakázané kojit a musel být nad nimi zvýšený dozor, aby miminku neublížily. Většinou s pomocí rodiny to zvládnou. Ale pak jim to zůstává napořát. A jak se projevuje ta panická porucha?

jablcko1
autor
6. feb 2009

Kajra, najlepšie bude, keď si o tom prečítaš na internete. Ale je to veľmi nepríjemné, toľko ti poviem. Je o tom na nete písané dosť veľa, tak si prečítaj.

kajra
6. feb 2009

to je mi líto, že máš takové trápení. Ale budeš určitě bezvadná maminka. Protože to bereš zodpovědně, když o tom přemýšlíš a hledáš rady. Držím Ti pěsti, ať to zvládneš.Jediné, co Ti k tomu můžu z vlastní zkušenosti (znala jsem paní, která trpěla maniodepresivní psychózou a měla miminko - nevím, zda je to podobné Tvému problému) říct, dělej to, co Ti poradí lékař. Ber léky. Pak to určitě zvládnete. A nezlob se, pokud jsem se Tě nějak dotkla. 🙂

kajra
6. feb 2009

Jablcko, když jsem si teď četla na internetu , co jsou Tvoje potíže, na něco jsem si vzpomněla. Chodila jsem s klukem, jehož maminka měla strach chodit mezi lidi. Nechodila vůbec ven, pouze s doprovodem manžela.Byla kvůli tomu v invalidním důchodě. Ten můj bývalý měl ještě bráchu. Oba dva kluci byli naprosto v pohodě. Jejich maminka je moc hodná. Výborně vaří a peče. A vychovala 2 fajn zdravé kluky.

ipuska
6. feb 2009

Ahoj Jablcko, já mám tuto poruchu a léčím jí už 3 roky 😖

deborah1
6. feb 2009

Ahoj Jabĺcko,aj ja sa na túto chorobu liečim 2 roky,beriem Seroxat,no teraz som ho musela v 1.trimestry vysadiť-tak to chcela doktorka,že pre istotu.Inak je veľa mamičiek,ktoré brali lieky počas celého tehotenstva,a že mali zdravé deti. 😉 Všetko sa nejako dá.Ak chceš bábatko,porozprávaj sa s dr. a šupsa do toho.Ak berieš lieky,a by si aj na čas ich musela vysadiť,môžeš mať aj nie najpríjemnejšie chvíľky 😖 ,ale nejaké strašné zase nie,lebo máš určitú hladinu tej látky z liekov v sebe-konkrétne myslím sérotonínu /kt.je v Seroxate/.Dôležité je aj mať psychickú oporu-ja ju mám v manželovi,ale žiaľ,o ostatnej rodine to povedať nemôžem.. 😠 Ešte som chcela,že moja dr. je za to,že v 1.trim.pre istotu nebrať lieky,ale v 2.už môžem a na takú "1.pomoc" na ukľudnenie,keby som potrebovala,mi dala Guajacuran,že občas si ho môžem dať.No ešte hovorila,že mnohé mamy tak to tehotenstvo povzbudilo,tak pookriali,že ani lieky potom nepotrebovali 😀 ,tak im bolo dobre.Jablcko,naozaj sa nemusíš bať do toho ísť,je to trošku pre nás taký boj,ale musíš mať na mysli to dieťatko,ktoré sa ti narodí,že preň budeš bojovať.. 🙂

jablcko1
autor
17. feb 2009

Ďakujem a privítam ešte ďalšie vaše príspevky a rady!

srdcko81
17. feb 2009

Jablcko1 tiež mám ten problém ako Ty.Tiež túžime s manželom po bábatku a tiež sa bojím ako to zvládnem.Tiež som tu na fóre hľadala témy ohľadom tohto trápenia ale pripadá mi to ako keby sa všetci za to hanbili,pretože si myslím že je nás omnoho viac s týmto problémom a bola by som rada keby sa zapojilo viac báb a dalo radu ako to zvládať.

jabera
17. feb 2009

ahojte baby.
netrpim priamo panickou poruchou, ale mala som dlhodobejsie problemy s depresiami a davnejsie aj obsedantnu neurozu. brala som lieky s prestavkami, ked bolo lepsie, asi 3 roky.
v dobe ked som necakane otehotnela som bola silne stabilizovana a dr. odporucila radsej vsetko vysadit. dlho som sa drzala asi aj vdaka akejsi euforii z ocakavania babatka a pod. neskor sa to zhorsilo, ale na radu gynekologa uz som len na homeopatickych veciach. beriem sedatif, ale co pocitujem ako najvacsiu ulavu, je caj z valeiany lekarskej. ten naozaj upokojuje a podla vsetkych zdrojov, aj mudr. je uplne neskodny. priznavam, obavam sa toho, co pride po porode, kedze uz teraz mi nie je najlepsie...
ak by som babo planovala, rozhodne by som sa najprv radila s psychiatrickou, az potom sa do toho pustala.
urcite zalezi na intenzite ochorenia. a to uz by mal vediet posudit osetrujuci dr.

jablcko1
autor
24. feb 2009

srdcko81 máš veľkú pravdu, je nás určite viac ako len tie čo tu píšu, čo ma mrzí, že nepíšu viaceré, pomohlo by to nám všetkým, ale čo už. Mohla by si mi poslať tvoj mail, že by sme viacej popísali, keďže máš taký istý problém ako ja?!
Môžte stále písať, sme vďačné za to.

srdcko81
24. feb 2009

Ahoj jablčko1 veľmi rada si budem s Tebou písať len mám jeden problém nemám vytvorenú svoju IP adresu ,mam len firemnú atú by som moc rada nepoužívala takže potrebujem k tomu manželovu pomoc,lebo poviem Ti úprimne,že som s týchto technických vecí debil 😀 ,Takže ak budeš mať chvíľu strpenia kým bude mať môj drahý čas a vytvorí mi to ip.Potom sa Ti určite ozvem.Zatiaľ ahoj.

srdcko81
25. feb 2009

jablcko poslala som mail

jablcko1
autor
25. feb 2009

srdcko 81 : Ďakujem, už som ti napísala na mailik, ale môžme si ak ti to bude robiť problém písať aj tu na Modrom koníkovi.

srdcko81
25. feb 2009

Mne je to jedno ale keď sa nezapájajú iné baby tak si môžme písať aj súkromne,už som Ti odpovedala dúfam že Ti to úspešne došlo 😀

camilla_1
24. apr 2010

ahojte kocky .... cakam prve babo a liecim sa na panicku poruchu , uzivam aj lieky min,mnozstvo a ide to musi to iste aj ked to je tazke 😉

luuca1
9. sep 2010

existuje niečo aspoň čo tehotné môžu na PP a pomáha to aspoň z časti??? pijem čaj z medovky a dala som si persen lebo ten mi poradila aj psychiatrička ale prd to pomáha.... snažím sa myslieť na to dieťatko ale myšlienky mi odbiehajú volakde inde,,,, stále počujem to hnusné búšenie srdca

evapavla
10. sep 2010

@luuca1 , ja som mala na začiatku druhého teku panické ataky, u mňa to prebieha tak, že to dosiahne vrchol a potom to ustupuje, vtedy som žiadne lieky nebrala, len som si stále predstavovala budúcnosť s dieťatkom a hovorila, že to prejde, mne osobne vždy pomáha,keď sa mám komu vyrozprávať, keď mi je najhoršie, vtedy akoby som na psychike pustila ventil časť toho napätia odíde, ešte mi pomáha svetlo 😵 😵 😵

luuca1
12. sep 2010

evapavla: mne to prebieha hlavne tým že mám nepríjemný pocit v tele a hrozne mi búši celý deň srdce a mávam vysoký tep aj na 100... bojím sa hlavne o dieťatko, nechcem brať lieky som z toho na nervy a zase len plakať tiež to nerobí dobre a vyrozprávať sa komu?? Priateľ má už zo mňa hlavu jak melon tiež ho to nebaví stale počúvať.......
aj ty si to mala??? nevzala si si počas tehu ani žiaden lexaurin ako dlho si mala tieto stavy počas tehu.... ja už to mám 3 deň a som na nervy z toho........prosím poraď čo robiť....

luuca1
12. sep 2010

nikto iný tu nemá momnetálne takýto prosblém?????

evapavla
13. sep 2010

@luuca1 , môžem ťa ukľudniť, že ja som mala horšie stavy, nebudem to tu opisovať, musíš sa snažiť, prejde to samé, mala by si si vymýšľať stále nejakú činnosť, to čo sa s tebou deje je len psychika, tvoje podvedomie s niečím bojuje, s niečím sa nevieš vyrovnať aj bez toho, že si tehu, keďže si tehu a prebiehajú ti v tele hormonálne zmeny, porucha sa prejavila. To všetko určite vieš. Neviem či chodíš psychológovi, určite terapia zaberá, môžeš mi veriť , že som na tom bola podľa toho čo opisuješ horšie, ak ťa priateľ nepočúva tak to povedz niekomu inému, kamarátke, sestre, mame,alebo na linku dôvery. Chce to len čas, postupne to úplne prejde, odznie. Ja som naozaj lieky nebrala, mala som to zhruba od začiatku tehu do konca 4mesiaca, postupne to slablo. Teš sa, že si tehu, užívaj si to. O cvíľu tie stavy úplne prejdú a zabudneš na všetky tie nepríjemné pocity.

luuca1
13. sep 2010

evapavla - ďakujem za tvoju podporu, pokúsim sa s tým bojovať najviac mi ale prekáža to, že kvoli tomu hroznému búšeniu nemôžem spávať, v noci sa potím a prehadzujem a spím tak možno hodku, neviem dokedy takto zvládnem fungovať. K psychologičke chodím aj mi dala dychové cvičenia a CD s relaxačnou technikou no momentálne ako hovorím nič nezaberá.... niekoľkokrát za deň plačem čo už mám pocit že dalej nevládzem.... neviem sa ani tešiť na bábo keď mi je takto......

evapavla
13. sep 2010

@luuca1 , to bude ok, za chvíľu budeš spať aj v noci ako bábätko, aj ja som revala jak tur 😉 zvládneš to, neboj, všetko bude dobré 😉

iwesska
13. sep 2010

@luuca1 ja mam tiez PP, som v 16tt a PP ma naplno "chytila" v 7 tt. Bojujem s tym kazdy den, takze tvoje tri dni su oproti tomu este malina🙂 Co sa tyka busenia srdca, to je aj moj problem. Mala som zopar zachvatov, ale nie ze 100/min, ale aj 150/min. Kazdy mi hovoril, ze v druhom trimestri sa to ukludni a prd - praveze ako mi rastie brusko, tak mi rastie aj pulz. Predtym to bolo take narazove ako som pisala, teraz si pulz behom dna uz pocujem skoro stale. Staci ze nieco male zjem, alebo ma niekto alebo nieco len trosku vytoci a pulz mam hned cez 100. Je to ale normalny tehotensky pulz, takze mozes byt pokojna, povedal mi to kardiolog. Ale som doma na PN, snazim sa nerozrusovat sa zbytocne a to, co mi pomaha najviac je ked robim akukolvek cinnost. Ked ma skratka naplno nieco zamestna. A najlepsie ked je to fyzicka aktivita - priklad dnes som umyvala okna. Celkom ma to zmorilo a poviem ti, ze po celu tu dobu, co som to robila, som si na srdce ani nespomenula. Zato ked idem sama von, tak si furt ako sprosta pocitam pulz, lebo sa bojim, ze ked mi to tam nahodou vyleti a nebudem si mat kde hned sadnut, tak ze to tam so mnou sekne. Preto chodim von len v sprievode niekoho - pre istotu. Gynekologicka ma odporucila aj k psychiatricke. Pojdem sa s nou poradit, ale lieky velmi brat nechcem, skor by mi stacilo nieco len take "pre istotu" mat pri sebe. Ale ako vravim, ten pulz, pokial mas zdrave srdce je 90% o psychike. Staci maly strach, mala uzkost a ide to. A ked sa toho zlaknes, tak to stupne este viac, preto je nalepsie okamzite odviest pozornost. Viem ze to nie je lahke, ale funguje to tak.

evapavla
13. sep 2010

@iwesska , presne tak to funguje, treba mať nejakú činnosť, ktorá odvedie pozornosť

luuca1
13. sep 2010

Baby strašne ste ma povzbudili, ďakujem vám.... snad to nejako odoznie ja chodím praveže do práce takže stále niečo robím akurát ked príde večer a čas spania tak to začne naplno......

luuca1
13. sep 2010

baby počujte brali ste niektorá homeopatiká sedativ pc? dnea mi to odporučila psychologička ja len či sa to môže som v 6 mesiaci

luuca1
14. sep 2010

@camilla_1 ahoj chcem sa ťa opýtať aké lieky užívač či máš zatiaľ všetko v poriadku...

Ďakujem

camilla_1
14. sep 2010

@luuca1
Ahoj.... Som v 31tt a od zaciatku tehu aj pred tehu som uzivala 5mg seroxatu , no prvy trimester az po stvrty mesiac som mala dost tazke obdobie co sa tyka tehu lebo tie hormony sa mi nejak zblbli alebo co :D tak som musela nasadit neurol 0,25 ale s tym ze som ho uzila vtedy ked mi bolo zle nedobre cize nejak 3 az 4x do tyzdna jednu tabletku a myslim ze raz sa stalo ze som uzila dve na den .... potom som uz prestala s neurolom lebo mi vsetci lekari ktorych som navstevovala zakazali kedze su to benzodiazepiny dufam ze to pisem spravne :D ... cize tak zatial sa drzim,ide to stale uzivam ten seroxat lebo bez neho by som sa az sem nedostala 😖 bohuzial .... a psychicky to zvladam super ale musim povedat ze posledny tyzden menej spim pretoze sa strasne bojim porodu a neviem sa rozhodnut ci ist rodit normalne alebo sekciou v podstate je to na mne pretoze mam v sprave ze som depresivna :D ak potrebujes poradit kludne sa pytaj som tehotna sice prvy krat ale presla som si toho doooost od februara 🙂

luuca1
14. sep 2010

@camilla_1 Kami ja neberiem lieky ale cítim sa na prd. Nemôžem spávať mám búšenie srdca a je to dosť nepríjemné. Chodím tiež do práce ale niekedy som tak unavená a vyčerpana z tých stavov že nevládzem. Lekári mi nechcú predpísať lieky. Myslíš že sa to dá zvládnuť aj bez nich??? Tebe v pohode dali antidepresíva počas tehu???

luuca1
14. sep 2010

@evapavla akú činnosť mám vykonávať večer ked chcem spať??? 🙂