Mám panickú poruchu a chcem bábo

jablcko1
6. feb 2009

Trpím panickou poruchou a rada by som mala už bábo, ale bojím sa že mi bude tehotenstvo znepríjemňovať táto porucha. Určite nie som jediná, čo ju mám, tak by som vás prosila o príspevky, ako ste to vy zvládli, aké ste mali problémy počas tehotenstva, či sa vám objavovali príznaky PP a pod. Ďakujem, veľmi mi pomôžete.

luuca1
18. nov 2010

@dana3262 ja sa nemôžem sťažovať ja mám dobrú aj psychiatričku a na jej odporúčanie chodím práve k tejto psychologičke... je fantastická.... snaží sa mi teraz pomôcť

daniela1974
18. nov 2010

@luuca1 malemu sa nic nestane z rivotrilu, my sme Ta upozornili len na to ze rivotril je velmi navykovy. Ale ako SOS liek je dobry. Moja segra ho ma doma 3 roky, nedotkla sa ho, len ma z toho dobry pocit, ze ho ma doma 😵 .

laerke
19. nov 2010

@luuca1 Ahoj, prepac, stahovali sme sa tak nebol internet 🙂
No kazdopadne si na to davaj pozor, mam s tym svoju skusenost takze viem svoje. Neriskuj, daj si len pre SOS situacie.

Ja som bola tento tyzden u psychiatra a dal mi lexaurin na ktorom som tiez bola zavisla tak nechapem, je to najvacsi humus ale mam to u seba len pre riziko panickeho ---> epileptickeho ataku.

Nech uz to je za nami, nech mozem zas normalne uzivat lieky, toto je na hlavu 😖

laerke
19. nov 2010

@daniela1974 Som rada ze mas zdravu dcerku a tiez dakujem za uprimnost. Kazdopadne je to risk, ja nehovorim nie, ved sama som bola ako narkoman a obcas mam stale tik dat si. Ja som uzivala rivotril, lexaurin, calixtu a este cosi takze totalny narkoman po rokoch 😖
Ako vravis, rivotril bol aj u mna na vsetko, koks ci heroin, je to ten isty bordel. Nech mi bolo hocico, dala som si, casom som si uz vsugerovavala ako mi je zle len aby som si mohla dat. Najhorsie bolo kazdy tyzden vysvetlovat psychiatrovi, ze teraz som rivotril stratila, teraz potrebujem dva lebo mam viac kabeliek, teraz lebo mi ho uniesol pelikan, teraz toto teraz tamto.. Je to zacarovany kruh.. Prestat sa da, no hovorim je to radikalne, tie postupne detoxove odvykacky su kravina, u mna aspon to tak je. Ja bud prestanem uplne hned a zaraz alebo nikdy.

Najhorsie je, ze sa poznam a som si takmer ista ze do toho kruhu po porode zas spadnem 😖

laerke
19. nov 2010

@daniela1974 A este aby som bola uprimne uprimna, ja mam toho ze neviem co skor. Atypicka epilepsia, maniodepresia (z coho sa casom vykluli iba tazke depresivne stavy), automutilacia, tazka panicka porucha a este dve dalsie diagnozy, ktore nahlas nechcem priznat.. Je to uz trosku osobnejsie.

Poviem to tak, ked som mala 13 mi zomrel tatko co pre mna bol jediny clovek vo vesmire, videla som ho ako boha (ja viem, ja viem) a zomrel necakane, proste padol na zem a bolo.. Tak ma to dokaslalo ze som sa z toho cele roky tahala.

No myslim ze teraz je mi dost dobre oproti tomu ako mi bolo predtym 🙂

luuca1
20. nov 2010

@laerke ahoj no ja už tiež chcem nechto rýchlo skončí a potom sa uvid´í.... či tie lieky budem potrebovať alebo nie ale už sa určite premáhať nembudem... a ďalšie dieťatko určite nechcem pre vôbec nieje tehotenstvo to najkrajšie obdobie, teda... aj ked možne ked uvidím malú sa to zmení ale zatial nie.....

luuca1
20. nov 2010

baby aj vy máte niekedy taký zvláštny pocit v hlave??? normálne sa niekedy bojím že sa mi niečo stane v tej hlave.... je to normálne??? alebo sa môže niečo stať?

p69majka
20. nov 2010

@luuca1 ahoj. aj to mávam, je to normálne. Neboj sa, to je hyperventiláciou, keď inak pri záchvate dýchaš, tak to spôsobuje ten pocit v hlave. Nič sa ti nestane, je to len psychika. 🙂

daniela1974
21. nov 2010

@luuca1 preco si vlastne prestala brat AD ked si otehotnela?

luuca1
22. nov 2010

@p69majka no dúfam.....ja len chcem aby to prešlo......

luuca1
22. nov 2010

@daniela1974 preto lebo mi to viacerí doktori odporučili že nieje dobré brať tieto lieky a vôbec žiadne lieky počas tehu...a tým že som brala AD už rok a pol tak som ich už aj tak pomaličky vysádzala brala som už len polku cipralexu každý druhý deň, takže preto som to jednoducho už nebrala...... ved niektorí ludia berú AD 8 mesiacov a potom im ich vysádzajú a cítia sa už potom v pohode.... to len mňa tá blbá choroba drží v zajatí......

katy31
22. nov 2010

@luuca1 Ale ja Ti strašne držím palce, dokázala si viac, ako ja, ktorá to nezvládla a čo neberiem žiadne lieky, vydrž to už, máš môj obdiv a si úžasná.. a uvidíš, bude s Teba skvelá maminka... Si silná.. zvládneš všetko.. Veľmi Ti držím palce.

luuca1
22. nov 2010

@katy31 Dakujem ti za tieto slová ale zas až taká silná niesom.... chcem to vydržať ale neviem či sa mi to podarí....

katy31
22. nov 2010

@luuca1 Podarí, určite.. si silná. A Tvoje babatenko je nádherné. Držte sa.. obaja... zvládneš všetko, ak si to dotiahla až sem, dotiahneš to aj ďalej...

daniela1974
23. nov 2010

@luuca1 tiez si myslim ze sa Ti to podari. Ja som mala toto pri prvom tehu a vtedy som tiez nebrala lieky a takmer cele tehotenstvo som posepky "volala o pomoc" ale ked sa mi mala narodila, tak mi to tak otocilo svet, ze som lieky zacala brat az ked mala 2 a pol roka.
takze teraz to uz vyzdrzis - par dni tyzdnov a potom sup sup tesit sa z babatka 😵

luuca1
23. nov 2010

@katy31 no hlavne aby sa to ani po pôrode neobjavilo tak strašne chcem kojiť a chcem aby som si to vychutnávala a aby mi bolo dobre s malinkou v náručí.... ale veľmi sa bojím....

luuca1
23. nov 2010

@daniela1974 no kiež by to aj u mňa tak bolo že by som po pôrode bola uplne fit a v pohodke sa tešila z malinkej žiadne stavy a záchvaty...len aby som sa tešila a na plno venovala jej...lebo teraz si pripadám ako zlá mama že sa nejako extra neteším a prichádzajú myšlienky že ako to zvládnem... mala si niekoho tie prvé týždne s babätkom pri sebe alebo ste to zvládli sami .... ako celý deň doma sami tak to myslím

katy31
23. nov 2010

@luuca1 neboj, všetko bude v poriadku, len tomu musíš veriť. Mne sa vrátila úzkosť, tak veľmi chcem nové bábätko, ale v takomto psychickom stave sa mi to asi nepodarí. Aj keď sa snažím pozerať do budúcnosti, minulosť mi nedá pokoja, neviem sa s tým vyrovnať. Mám hrozné pocity ublíženia, bolesti a žiaľu.

luuca1
23. nov 2010

@katy31 verím ti ale skús zabudnúť a dať sa trochu do kludu ..... ak chceš miminko dobre si rozmysli ako to opäť príjme tvora rodina aby to nedopadlo znova tak isto že to kvoli nim nezvládneš...mne rodičia veľmi pomáhajú aj čo sa týka týchto stavov úzkosti teda najmä mamina...ale aj priateľ a jeho mamina....

daniela1974
23. nov 2010

@luuca1 juj moja, to je UPLNE NORMALNE ze sa citis ako zla mama, vacsina tehotnych ma tento problem. Ja mam 15 a 10 rocne dcery a myslim si to stale 😵 😵 😵 . Ja Ta nepoznam, ale nepijes, nefajcis, neflakas sa po nociach, neberies drogy, prestala si brat lieky kvoli dietatku, mas strach. Keby si bola zla mama tak ver mi, nemala by si vobec strach. Bolo by Ti to jedno. A ta laska pride, ked malu uvidis 😉

luuca1
23. nov 2010

@daniela1974 no pevne v to verím, si strašne zlatá že mi tak veríš.... 🙂

luuca1
25. nov 2010

jaj baby dneska mám zase deň debil... bola som u lekárky a také všelijaké stavy a návaly som tam mala že som si myslela že odpadnem...a čo je najhoršie že teraz nakoľko chodím do nemocnice na pichanie železa do žily tak som u našich doma s maminou ona je na dôchodku a chodí tam so mnou, ale neviem čo mám robiť lebo u priateľa mi bývalo doma zle a nikoho tam nepoznám.....tak sa aj bojím vrátiť naspäť, on to nevie pochopiť...čo mám robiť ako sa tam mám vrátiť??? som sa tam celý deň sama doma...

luuca1
25. nov 2010

@laerke ahoj počuj chcela som sa ťa opýtať ty teraz máš len ten lexík kdyby neco??, mne tiež aj gynekologička aj psychologička povedala že radšej aby som si dala pol lexaurinu ako ten rivotril, vraj je to menej rizikovejšie pre mňa ktorá neužívala tých liekov veľa....

luuca1
25. nov 2010

@simisimca ahoj ako sa máš????

laerke
25. nov 2010

@luuca1 ahojky, ano, sice na lexaurin tiez nadavaju ale urcite menej skodi ako rivotril... No mam ho len ako S.O.S., aj tak mi to pride silne pretoze miesto 1,5g mi dal 3, cize pol tabletky je ako jedna cela.. Takze mozno staci aj stvrtka.. :S

luuca1
25. nov 2010

@laerke prosím ťa ako to zvládaš bez liekov?? darí sa ti to??? ja sa tak strašne snažím ale aj dnes bol PZ u lekárky som sedela v čakárni a zrazu ma zalial pot a pocit na odpadnutie....mávaš to ako s tým bojuješ????

simisimca
25. nov 2010

luuca ahoj...da sa...prezivam, maly ma zamestnava, takze mam o zabavu postarane.. 😉 ...a ty ako?...vsetko v pohode?...ako sa citis?...dufam ze uz lepsie... 🙂 ..inac fakt ta obdivujem ze si sa obetovala pre malicku a neberies ziadne lieky pri takychto stavoch...klobuk dolu... 😉 😉

katy31
25. nov 2010

@luuca1 ja už nedovolím nikomu a ničomu, aby mi ublížil. A mám vzor, Teba... že sa všetko zvládnuť dá.. A držím Ti veľmi palce, ak si sama a je ti zle, ostań u maminy. Je skvelé, že ju máš. A popros priateľa, nech je tam s Tebou. Tá moja sa zachovala hrozne.... ja už sa spolieham len sama na seba, na nikoho iného. Máš moj obdiv, drž sa.

daniela1974
25. nov 2010

@katy31 mame rovnake matky??? 😵

laerke
25. nov 2010

@luuca1 Mavam to, aj horsie, napriklad minule som isla elektrickou 40 minut do skoly, nastupila starsia pani a furt po mne zazerala a bum, hned uzkosti. Staci malicko. Ja vacsinou vypijem celu flasu vodu (potom curam jak alik 😀 ) alebo to predycham, priznam sa ze ja lexaurin setrim skor na stavy, ked totalne spanikarim a zdepkarcim. Dnes som k tomu mala neuveritelne blizko lebo ma najblizsia kamaratka odfajcila ked som ju najviac potrebovala kvoli uplnej kravine, no nakoniec som sa zakecala na chate s kamaratom z Australie a bolo lepsie.

Cize v skratke, snazim sa to vzdy nejak zafingovat, zakecat, zabudnut na to. Niekedy je to tazsie, niekedy si zrazu uvedomim ze mi je dobre. Som rada ze dnes som si lexaurin nedala.

Predtym som to riesila cigaretou, kazdy mi povedal ze v tehotenstve mi menej ublizi ciga ako liek no vycitky su tak ci tak, ani to pekne nevyzera. Tak sa snazim vzdy oblbnut vlastny mozog, nezabudaj ze je to vsetko v tvojej hlave. Zacitaj sa do knizky, casopisu alebo novin, pozeraj vonku listky na stromoch, pusti si hudbu, cokolvek! A ked si na nete a musis sa vykecat, kludne mi napis, som tu skoro stale 🙂