Mám panickú poruchu a chcem bábo

jablcko1
6. feb 2009

Trpím panickou poruchou a rada by som mala už bábo, ale bojím sa že mi bude tehotenstvo znepríjemňovať táto porucha. Určite nie som jediná, čo ju mám, tak by som vás prosila o príspevky, ako ste to vy zvládli, aké ste mali problémy počas tehotenstva, či sa vám objavovali príznaky PP a pod. Ďakujem, veľmi mi pomôžete.

meleri
7. nov 2010

ježiši šest roků...to je mi líto.. 😔 ale aspon můžeš chodit do práce a tak? já mám pocit že i díky deprese to tak má....

daniela1974
7. nov 2010

@luuca1 Ale nie je to take strasne. Je vela zien co beru v tehu AD. A PP som sa zbavila takmer uplne, horsie su depresie. Mam 36 a mala som tri. Co nie je az taka katastrofa ale nenavidim to.

p69majka
7. nov 2010

@daniela1974 ahoj. je to z toho určite, podľa lekárky. Väčšinou PP predchádza nejaká takáto udalosť. Ja nelietam, ani ma to neláka. Je to strach z veľkých priestranstiev, ale paradoxne je problém aj z uzavretých priestorov. 😉

daniela1974
7. nov 2010

@p69majka je to pocit, ako ked pada na Teba obloha 😝 😝 😝 😝 😝 😝 😝 , fuuuuuuuj. Neznasam to.

luuca1
7. nov 2010

@daniela1974 ja viem že berú lieky aj v tehu ale ja sa toho bojím som v 30 tt a netrúfamsi dať nasadiť lieky chcem aby mala bola zdravučká ale zase tiež chcem aby aj mne bolo dobre....ako si sa zbavila PP???

daniela1974
7. nov 2010

@luuca1 No ja som to uz neriesila ked mi bolo strasne zle, musela som. Aj ja chcem aby bolo babo zdrave, ale asi by som spachala samovrazdu, keby mi nenasadili lieky.
Moja PP odisla akosi sama, hlavne detmi, stahovanim, zmenami v zivote, nova praca a tak. Hlavne je to, ze ja som ochorela ked som bola dieta, takze tie spomienky na moje zachvaty blednu a uz to nie je take bolave. Ale mne najviac pomohol Rivotril kvapky - ked mi prislo zle, vzdy som si dala kvapky a uz mi to funguje ako placebo efekt. Staci ked zacitim ich chut v ustach - ani ich nemusim prehltnut. Su vsak nechutne navykove.

meleri
7. nov 2010

vím že je to jiný případ, ale bratrova žena trpí silnou epilepsií, bere silné léky, a počas těhotenství taky vysadila. mívala i ty krize ale zvládla to..
no, nechci už tady moc obtěžovat, jen jsem vám chtěla popřát at to holky zvládnete, kvůli mamce jsem měla možnost tuto nemoc poznat a vím jak moc je to těžké..... 😔 naštěstí ona už nemusí myslet na těhotenství atd, tak o to to máte opravdu těžší!

p69majka
7. nov 2010

@daniela1974 aj ja a ty si už letela lietadlom?

p69majka
7. nov 2010

@daniela1974 ja teda nič návykové neberiem, niekedy som mala Frontin k AD. no teraz mám len AD, 1/2 ráno Cipralexu. Nieje to ešte ono, ale záchvaty už nemám tak často a niesú také intenzívne. Už trochu s tým viem aj robiť. Relaxujem pri cd a cvičím jógu, to pomáha, aj dýchacie cviky sú celkom dobré. Len mňa to hrozne obmedzuje a to ma na tom najviac trápi, že nemôžem naplno žiť. Ešteže mám deti a tie ma držia nad vodou, ale mám aj dobrého muža, chápe ma. Chvala Bohu pocity derealizácie a depersonizácie, ani samovražedné myšlienky nemávam, ani nejaké haluze ako predtým. Svoj stav si dokonale uvedomujem, aj keď tie záchvaty sú niekedy hrozné, hlavne pred menzesom sa to zhoršuje. Dúfam a verím, že to bude lepšie 🙂 .

luuca1
7. nov 2010

@daniela1974 tak spolieham sa na to že do pôrodu už nejako vydržím bez liekov ved je to 9 týždňov a potom snad ne´budem mať čas myslieť na záchvaty snad ma tá mala natoľko zamestná že to samo prejde.... teraz je to to pre mňa ńajhoršie lebo som myslela že do toho 6 decembra kedy mi začína MD bude pracovať ale zaskočilo ma to ked mi doctorka povedala že mám zostať doma na PN kvoli tomu tvrdnutiu brucha..... neviem čo mám doma celé dni robiť....

luuca1
7. nov 2010

@p69majka ty už máš aspoň ten pôrod za sebou....mňa to ešte len čaká a veľmi sa bojím čo bude dovtedy....myslím tie záchvaty

p69majka
7. nov 2010

@luuca1 ahoj. Keď si to doteraz zvládla, tak už to nejako dotiahneš. Keď som to zvládla ja, aj Ty určite to tiež zmákneš. 🙂 A ako často Ti býva zle? Ako sa to Tebe prejavuje?

daniela1974
7. nov 2010

@p69majka Ahoj Maji, letela vela krat, lebo som mala take povolanie, kde som musela na audity lietat kvoli uspore casu a penazi. Ale vzdy to bola moja smrt. Vela krat som chcela v polke letu vystupit a raz som chcela skutocne, bolo to pred dvoma rokmi a odvtedy chvalabohu sky skrachoval (pre mna chvalabohu) a danube letenky uz boli fakt drahe a Praha sa prestala lietat u davno, tak som chodila rano pendolinom do PHA . Vlak je pre mna tiez dost stresujuci ale viem, ze tam ta páčka 😎 😎 😎 tu pekne potiahnem, ked bude zle 😝 😝.

p69majka
7. nov 2010

@daniela1974 tak to muselo byť ozaj hrozné. Preto ja na dovošku asi inde ako do Talianska alebo Chorvátska nepôjdem. No mňa to ani veľmi neláka. Som rada, že vydržím takú dlhú cestu autom. A Ty stále berieš AD? Mne sa to stále vracia a to ma na tom najviac hnevá, že keď mi je relatívne dobre a začneme postupne vysádzať s lekárkou lieky, tak potom po nejakej dobe sa to zase vráti. ☹ Skúšala si aj nejaké metódy ako KBT terapiu alebo niečo podobné? Aké máš pri ataku pocity a čo Ti najviac vtedy pomôže? Snáď sa to zlepší a budem veľmi uvažovať, či vysadím AD alebo vydržím dlhšie brať, aby som sa dala úplne do poriadku.

luuca1
8. nov 2010

@p69majka no tak raz za čas.... teraz ked ma dala na PN tak sa mi to vracia lebo som sama doma, priateľ v práci a nemám čo robiť....

luuca1
9. nov 2010

Baby dnes som celý deň preplakala čo som už mala také stavy.... nenávidím túto chorobu, človeka uplne zmení... mne sa zrútil celý svet odvtedy čo ju mám

luuca1
9. nov 2010

@camilla_1 Cami ahoj dlho si tu nebola tak neviem či už si aj neporodila napíš ako sa máš, papa

daniela1974
9. nov 2010

@p69majka No ja ani to Chorvatsko a Taliansko asi uz nemusim, lebo naposledy do Chorvatska som dostala brutalny zachvat v tunely co trval 4 minuty. Skoro som umrela. Skusala som autogenny trening, KBT, hypnozu, terapie, kinezilogoiu, rodinne konstelacie - vsetko mozne. Co mi pomaha. Ked si poviem, ze ked to bude velmi zle, tak si podrezem zily a bude dobre. Je to strasne ale pomaha to. Alebo ze neumrem. Ze to predycham. ze si kupim nove rifle, auto, prestahujem sa, rozvediem sa, vydam sa, upracem, ostriham sa, zafarbim sa, pojdem na dovolenku, zmenim pracu, co ja viem, vzdy taka zasadna zmena mi pomoze, ked si ju vymyslim v hlave. A vzdy sa potom osprchujem a obleciem si biele oblecenie. A vzdy si aj hlavu umyjem. A dlho sa umyvam studenou. Mne to velmi pomaha. Pomahaju mi filmy, mam stereotipne filme, a ked to na mna pride, tak si dam hned DVD do prehravaca a ono to prejde. 🙂

luuca1
9. nov 2010

@daniela1974 teda ty si odvážna a berieš teraz nejaké lieky??? počas tehu??

daniela1974
9. nov 2010

@luuca1 No beriem, Cipralex. A Rivotril kvapky ale tie len ked mi je velmi velmi velmi velmi velmi zle 😝 .

daniela1974
9. nov 2010

@luuca1 Preco odvazna??? Preco Ti je zle? Co sa deje? Lebo si sama doma? Preco places? Co sa deje? Napis. Sem s tym. Rozoberieme a vyriesime 😎 .

luuca1
9. nov 2010

@daniela1974 prečo plačem lebo som sama doma nemám čo robiť a potom mi príde do plaču že táto hnusná PP mi zničila život a ani na to krásne bábetko sa nedokážem tešiť

luuca1
9. nov 2010

@daniela1974 tebe doktorka v pohode dalal cipralex??? berieš polku či celý.... nebojíš sa následkov????

daniela1974
9. nov 2010

@luuca1 No to musis ihned zmenit. Napriklad ja som si kupila farby na sklo, ked som bola druhy krat tehotna a ked som sa nudila (bola som na psychiatrickej PN) tak som malovala. A strasne mi vtedy pomohol Oriflame. Moze to byt smiesne, ale ja som sa vtedy tak rozbehla, len som registrovala clenky, pisala pozvanky, robila skolenia, chodila na skolenia, robila som brainstormingy, workshopy, ked mi prislo zle, zobrala som hned katalog a zosit a pisala a pisala az to preslo. Uz to bol pavlovo reflex - katalog v ruke a zla myslienka odisla.
Aj ked sa nedokazes tesit z tehotenstva, nevadi, je tu vela odvaznych mamiciek co priznalo, ze sa o tom s nikym nebavilo, lebo malo depresie. Ze to s nikym nezdielali. Ziadne reci ako sme s muzickom straaaaaaaaaaasne radi ze cakame babo. Niekedy strach tieto pocity zatieni. Ale ked sa babo narodi a prvy krat Ti ho prinesu do izby - to bude pocit 🙂 😉 🙂 . Ten najkrasi. Na vsetko zabudnes. Na strach aj na to, ze si sa nevedela tesit. Zmeni sa Ti zivot. Uz sa bude delit Tvoj zivot na cas predtym a potom. Uz nikdy nebudes zodpovedna len sama za seba. Ale uz aj za dietatko. A ten pocit, ten si vychutnaj. Neviem ci poznam krajsi.

aabbccc
9. nov 2010

ahojky,přidávám se do diskuze,taky mám PP, mám za sebou dva porody a při druhém těhotenství jsem brala remood a po porodu citalec,protože jsem si říkala,že lepší je nekojit, než být v úzkosti. Malýmu je 11 měsíců a teprv ted se to dostává s citalekem do normálu. Jinak je na PP nejhorší kojení, zlaté je těhotenství.... PP trpím asi 10 let, a teprve 2 roky se léčím, protože se to po prvním porodu strašně zhoršilo....

luuca1
9. nov 2010

@daniela1974 no ja viem že si musím nájsť nejakú činnosť ale niečo začnem a myšlienky odbiehajú.... potom sa rozplačem a je to ...

daniela1974
9. nov 2010

@aabbccc Ahoj, ja som s AD aj kojila. Nasli mi take lieky, s ktorymi to slo.

luuca1
9. nov 2010

@aabbccc no a to je presne to že ja by som strašne chcela kojiť, viem aké je to zdravé a ten pocit bábetka a teba musí byť úžasný.... preto nechcem lieky a okrem toho som v 31 tt takže pôrod za dverami, chcela by som to nejako vydržať len prísť na to ako..... 😒 😒

aabbccc
9. nov 2010

mě moje minulý psychiatrička řekla,že musím remood před porodem vysadit, že mimi nesmí dostat AN v mléku, tak jsem ho vysadila..... Noc po porodu to začlo, bylo mi strašně zle a nebyla jsem schopná se o mimi starat....zvracela,klepala,bušilo mě srdce, omdlívala.... Nějak jsem to v porodnici ustála a hned doma jsem vyhledala na doporučení jinou psy a ta mi řrkla,že jsem udělala strašnou hloupost, vysadit léky před porodem, že právě po porodu to začíná..... Vzhledem k tomu, že malý nechtěl ode mě pít, tak jsem si řekla, že není co řešit, že budu brát léky.... Napsala mi citalec a rivotril a kdybych kojila tak se může seropram.... Remood jsem postupně vysazovala a ted jsem jen na citaleku, no už to bude rok....A teprv ted se cítím fajn, jen při menstruaci to není ono.....

aabbccc
9. nov 2010

luuco, radím, pokud se necítíš dobře, budte na flašce a ber léky, lepší je maminka v pohodě....Právě když jsem ho přiložila k prsu už to začlo.....bušení srdce....