Mám panickú poruchu a chcem bábo

jablcko1
6. feb 2009

Trpím panickou poruchou a rada by som mala už bábo, ale bojím sa že mi bude tehotenstvo znepríjemňovať táto porucha. Určite nie som jediná, čo ju mám, tak by som vás prosila o príspevky, ako ste to vy zvládli, aké ste mali problémy počas tehotenstva, či sa vám objavovali príznaky PP a pod. Ďakujem, veľmi mi pomôžete.

cestovatelkaandrea
19. jún 2011

@luuca1 nie neberiem ziadne lieky. Jedine co beriem cely tyzden su homeopatika na ukludnenie pri nervozite. A som naozaj o dost kludnejsia a pri stresovych situaciach reagujem pokojnesie, Mozno ich budem este brat nejake dva alebo tri tyzdne a potom ich postupne prestanem brat a uvidim. Predsa len su to len homeopatika a nie lieky na predpis.

luuca1
20. jún 2011

@cestovatelkaandrea a to sú tie sedatifPC lebo to mám aj ja ale neviem či to pomáha...ale asi tomu treba veriť

cestovatelkaandrea
21. jún 2011

@luuca1 nakolko zijem v NL, tak mam holandske homeopatika takze to neviem porovnat s tymi tvojimi. Ale vola sa to Nervovit a je to od firmy Bional. Obsahuje to bylinku, ktora ta ma vraj upokojovat.

luuca1
25. jún 2011

@cestovatelkaandrea aha lebo ja tiež z času na čas a aj cez tehotenstco som brala iba homeopatiká

jedna_iva
7. júl 2011

Ahojte ..som tu nova a chcela by som sa opýtať ci niektorá Z vás berie v tehotenstve Atarax na depresie??mate s tým skúsenosti???alebo s kavapkami rivotril??? dakujem

jedna_iva
8. júl 2011

@luuca1 ahoj ,prepáč že Vám leziem do debaty,ale chcem sa opýtať či si brala lieky počas tehu na uzkost....

luuca1
8. júl 2011

@jedna_iva nie nebrala iba homeopatiká.... inak nič, psychiatrička mi povedala že to musím vydržať, a vydržala som a neberiem ani teraz chvalabohu... 😎

lehotka
11. júl 2011

@jedna_iva ja beriem rivotril , ale nie kvapky, ale tabletky 0,5 mg a Alventu, beriem to od ukoncenia I.trimestra , a stale mamvam vykyvy, ale to bude asi tym, ze mam znizene davky

jedna_iva
12. júl 2011

@lehotka Ahoj...som rada že som tu stretla niekoho s kým sa môžem o tomto povypravať..ja sa priznam že som aj v 1 trimestry sem tam dala 2-3 kvapky rivotrilu a velmi som sa bala aby toneposkodilo plod...ale chvala bohu mam uspešne krvne geneticke testy za sebou a dieťatko je zdrve zatial..ešte ma o 2 týždne čaka amniocentéza,toho sa bojím...mne teraz psychiatrička predpísala Atarax,ale len v prípade potreby takže to neužívam každý deň...ty máš aké problémy???

lehotka
12. júl 2011

@jedna_iva IP 🙂

janka29
12. júl 2011

chcela som vam len povedat ze som sa liecila na PP prve priznaky boli pred 5 rokmi dusilo ma busilo mi srdce nasaili mi remood (seroxat) a frontin uplne to zmizlo fungovala som normalne o 3/4 roka som otehotnela a hned som vysadila lieky narodila sa mi krasna dcerka cele tehu som nic nebrala ani netrebalo a po porode asi 4 mesiace mi bolo trosku cudne ale vydrzala som do 15 mesiacov kojit bez liekov potom uz len taky slaby seroxat som striedala 1/4 a1/2 denne a niekedy frontin, teraz som v 30tt tiez som vysadila lieky na zaciatku tehu som asi 2x zobrala frontin - polovicku z 0,5 to bolo vsetko vysledky babatka su ok - nasla som si stranku pozrite www.bachovaterapia.sk a mam nejake pripravky odtial na uzdravenie duse je to cisto prirodna baza a to vam musim povedat mam tazky pol rok za sebou - sestra mala rakovinu chodila na chemo, manzel vazne chory a pred par tyzdnami smrt v rodine - tragicka ale zvladla som to aj ked boli tahsie dni. Ja citam knihy ako secret, miluj svoj zivot, uzdrav svoje telo, laska sa rodi v tebe.... a som si povedala ze uz nikdy viac nedovolim svojej hlave aby ma premohla. mam v tehu knizke napisane PP ale nemam s tym problem. Je pravda ze mne na PP prisli velmi skoro od prvych priznakov a ze uz nikdy som nemala take stavy po uziti prvych liekov ako kedysi a nebojim sa chodit medzi ludi, niekedy mi busi srdce to je asi tak najhorsie co ma stve ale aj na tom chcem popracovat. Dievcata drzte sa my to zvladneme vsetko.

raffaella
12. júl 2011

@janka29 Poznam tie knizky, myslim ze su velmi ucinne, aj ked som necitala vsetky. Ja si myslim, ze za asi kazdou PP je nejaka zlomena dusa, proste tak ako telo potrebuje "zlepit", tak to potrebuje aj dusa. Kedysi som si vravela, ze ako mi PP moze nieco do zivota dat, ze mi to len vzalo, ale teraz po rokoch viem ze ma to neuveritelne zosilnilo, i ked by som to uz nikdy nechcela zazit. Ale vela veci som vdaka prekonaniu PP zvladla lavou zadnou. Minule som citala jednu knihu, ale vobec si uz nepamatam ani nazov, ani autora, bol to nejaky american/terapeut pre zomierajucich na AIDS co viem a pisal o strachu ako takom a o strachu zo smrti. A vlastne vysvetloval taku teoriu, ze ako by sme prezili svoje posledne dni zivota, ak by sme vedeli o tom ze su posledne. No neskutocne dobra kniha, ja som chodila tyzdne tak uzasne naladena, fakt som zila tie dni akoby mali byt moje posledne 😉 Samozrejme som to neskor vypustila z hlavy, takze musim si to castejsie pripominat, fakt to stalo za to 🙂
Ale drzim vsetkym ludom palce, nech PP prekonaju a uzdravia sa.

janka29
13. júl 2011

@raffaella veru podla mna je to tiez o zlomenej dusi, nehovorim ze sa vzdy citim 100% super a jasne ze aj ja mam obavy ale snazim sa ich stale zazehnat, ja tiez si niekedy hovorim ze PP mi robil len problemy ale urcite vsetko zle je na nieco dobre a urcite ma vsetko svoj vyznam a viem ze PP je hnus co som citala niektore baby maju strasne tie prejavy nevravim boli casy som sa bala chodit MHD ale netrvalo to dlho mne liecba behom mesiaca zabrala a bola som ako predtym teraz som bez liekov od januara kedze som tehu a predtym som uz brala len ako barlicku 1/4 seroxatu z toho najslabsieho. Ta kniha co si citala musi byt super ak by si si nahodou niekedy spomenula na nazov daj vediet. V tych knihach je vlastne vsetko o tom ze my sa mame citit super aj ked je to tazsie a naucit sa to a privolat myslienkami len to dobre zazehnat strach, ja viem ze zo zaciatku je to hrozne urcite je lepsie najprv liecbu absolvovat a potom postupne ked je clovek fit tak na sebe pracovat. Mne aj psychiatricka povedala ze ked sa zlomi noha najprv sa da sadra a tak sa rehabilituje to je i s nasimi dusami. Pamatam si ze moje stavy boli hrozne a potom ako carovnym prutikom vsetko bolo opat ok po liekoch som si myslela ked som prvy krat bola tehu ze uz sa to nevrati no vratilo ale v uplne slabuckej podobe ale som si povedala ze sa nebudem trapit nasadila mi doktorka slabe lieky je pravda ze som na sebe nepracovala no teraz to chcem zmenit a verim ze ked som zvladla bez liekov za pol rok take ako rakovina mojej setry ktora je nastastie prec a manzelovu chorobu so srdcom stale je vypisany dokonca tragicku smrt ujovu tak len to znamena ze som schopna uz sama odolavat stresu bez liekov aj ked nevravim ze mi bolo vzdy lahko.

tinusiatko
17. júl 2011

Ahojte ,chcem sa opytat ,ja som sa liecila na depresiu pred niekolkymi rokmi ,zvladala som aj vacsie problemy bez liekov ,ale teraz cakam babatko na ktore sa velmi tesim ,ale som na to sama a naviac som PN a to na mna nevplyva dobre ,obcas ma prepadne depresia a ja by som sa potrebovala prejst ,ale bojim sa kontroli .Mama mi radila ist za mojim lekarom ,aby mi napisal psychiatricku PN ,lebo vtedy by som mala volnejsiu moznost pohybu .Ja sa ale bojim aby som koly psychijatrickej PN po porode nemala problemy so socialkou - bojim sa aby mi babatko nechceli zobrat...Ake mate skusenosti ,bojim sa zbytocne?

naisseria
22. júl 2011

ahojte! liecila som sa na depresie a bola som par rokov v poriadku. pred dvomi mesiacmi som skoncila vysoku skolu o tyzden mam zacat pracovat vo svojej vysnivanej praci, lenze pred par dnami som zistila ze som tehotna. pocas celeho predchadzajuceho mesiaca som brala neurol lebo som sa necitila dobre mali sme aj problemi s priatelom. teraz ked sa dozvedel ze cakame dieta hned na druhy den mi kupil prsten kazdemu to akoze oznamujem a ja sa idem zblaznit nechcem to dieta ale mozno keby sa niekto nasiel kto by ma pochopil zmenila by som nazor. ja som proste v hroznej depresii on ma nechape uz sa so mnou ani nerozprava nechape ze toto je mozno hormonalna nerovnovaha skrz tehotenstvo ani to nechape ze som vsetko chcela inak ze sa proste nechcem vydavat len preto ze som tehotna. k lekarovi idem az v pondelok ale bojim sa ako zvladnem vikend proste musim bojovat strasne nechuti mi jest je mi zle a mozno aj pre tie nevolnosti citim strasny odpor k tehotenstvu. ja neviem co mam robit. neurol som si uz nedala odkedy som to zistila lenze dnes mame ist jeho rodicom oznamit tieto novinky. a ja tam nechcem ist lebo jeho sestry mi kazdy den pisu maily aka som nevdacna ako ich bratovi ublizujem ako stale chcem viac ako mam a ja neviem co. a nikto nevidi ze proste zapasim ze som uz napokraji vlastnych sil. prosim pomozte mi niekto

anait
23. júl 2011

@naisseria ja by som to určite prebrala s tvojim psychiatrom... my ti tu nič múdre asi neporadíme...

rybka13
23. júl 2011

@naisseria ako ti radi anait, chod za doktorom co najskor, urcite poradi aspon nieco po com sa Ti troska ulavi a skus poprosit manzela nech ti dopraje mesiac pokoj a netlaci do svadby, ved vziat sa mozete aj potom ked sa dieta narodi.. a co sa tyka prace, aj ked vysnivanej, to musi byt tazke ked ju budes musiet koli materskej ukoncit tak rychlo ale ver tomu, ze este sa v zivote namakas dost a aj ta najlepsia praca prinasa chvile, ked si povies, ze radsej by si bola na materskej 😉 A urcite najdete riesenie ako sa vratit do prace skor, napr. po roku , nemusis byt nasilu na materskej 3 roky... a skus sa pozriet na vec trocha z inej strany, budes mat v naruci svoje dietatko, ktoremu ked sa prvy krat pozries do oci, tak sa do nich zamilujes, tomu ver 😉 a aj keby to bolo tazke ak mas pri sebe co i len jednu osobu z rodiny alebo dobru priatelku co Ti obcas pride pomoct a povarovat dieta, urcite to zvladnes!! Dieta nie je iba starost a prekazka ale prinasa obrovsku radost a lasku 🙂

jedna_iva
25. júl 2011

hoj..presne viem čo teraz prežívaš...Ja som síce staršia a mám už dve deti v puberte a teraz čakam tretie babatko s priatelom.....Tiež som sa pred pár rokmi liečila na depresie a po zoznamení s priatelom som mala pokoj 3.5 roka...Nepotrebovala som brať žiadne lieky nič...no ked som sa pred 19 týždnami dozvedela že som tehotná moje pocity boli hrozne...automaticky som prepadla depresiam,prestalo mi chutiť jesť,nenavidela som to maličké,chcela som potratiť a dokonca sa mi to skoro aj podarilo...v piatom týždni tehotenstva som začala krvacať a isla do nemocnice...s pocitmi neistoty,chcenia či nechcenia som bojovala asi do 12 týždna...teraz som však rada že som to ako tak prekonala a brala som sem tam lieky na upokojenie,lebo bez nich by som to nezvladla...teraz ked citim pohyby maličkého tak sa neviem dočkať...Obcas ma ešte chyta panika,čo bude ako to zvladneme v dnesnej dobe,či sa mi nevratia depresie po porode,ale netreba si pripuštať negatívne myslienky,lebo do toho spadneš...Najlepšie naozaj bude povypravať sa s doktorom..Sú lieky ktore mozes brať aj počas tehotenstva a porozpravať sa aj s priatelom aby ťa pochopil a ty mu vysvetlíš svoje pocity...a najlepšie je sa vyrozpravať,nepotlačať to všetko v sebe..otvorene hovor o tom a hlavne si uvedom že teraz ste uz dvaja a svojími deprimujucimi pocitmi ubližuješ aj tomu maličkému,ktoré čakaš..neboj určite su to len hormony a panika,že si to nečakala..všetko sa da doporiadku a všetko dopre dopadne..Držím ti palčeky...Drž sa.

naisseria
29. júl 2011

dievcata velmi vam dakujem za povzbudive slova ale moja situacia sa celkom vyhrotila. uz dvaja lekari mi odporucili prerusit tehotnost a ja to citim ze tak to bude spravne ale priatelov otec strasne manipuluje mojho priatela a stale mu tvrdi ze sa nic nedeje ze vsetko je ok ze mame pokracovat. ja fakt neviem co dalej lebo ak si to dieta ponecham kedze kazdym dnom rastie puto medzi nami budem musiet podstupit kvantum vysetreni ktore su ovela rizikovejsie ako prerusenie ja proste neviem co urobit lebo mam pocit ze by som tym prerusenim nestratila len dieta ale aj partnera ktory by na zaklade reci jeho otca ma odsudil a opustil ja ale nie som pripravena na postihnute dieta aj ked jasne nie je sto percentna sanca ze bude chore ale lekari mi prizvukovali ze sa mam vyvarovat tragedie.neverim ze by mi chceli uskodit

raffaella
29. júl 2011

@naisseria podla mojho nazoru urob len to, co citis ze je najlepsie. Ja osobne si myslim, ze v tvojom stave by si mala mat v prvom rade maximalnu oporu v partnerovi, co sa mi nezda ze by si velmi mala (zial). Ak mas dobreho psychiatra, tak mu doveruj, iste vie co ti radi. Priatelovym sestram razne vysvetli, nech ti nemailuju take veci, kto to kedy videl take miesanie sa do vztahov.
Ja som inak brala na zaciatku tehotenstva (ked som o tom este nevedela) vlemi silne lieky na zapal mocovych ciest, ktore su prisne zakazane v tehotenstve. Tiez som trpla ci nezanechaju nejake nasledky, ale gynekolog mi vravel, nech na to nemyslim a mala je uplne v poriadku. Vzdy mozes ist neskor aj na amniocentezu a tam su vysledky dost vierohodne.
Asi som ti velmi neporadila, ale drzim ti velmi palce nech sa rozhodnes co mozno najlepsie a prajem ti vela sil!

lehotka
29. júl 2011

@naisseria ja som si toho tiez vytrpela, tiez ma nikto nechapal, kto nezazije uzkost a depresiu toto nikdy v zivote nepochopi !!! ani lekar....ja som sice I. trim. zvladla uplne uzasne, az na pocudovanie a potom prisli pocity, ze toto nikdy nemozem zvladnut, ze to dieta zrazu nechcem, ze budem mat poporodnu psychozu a podobne kraviny, ja som chcela brat lieky, lenze mala som konflikt s lekarkou, kt. sa ma spytala " vy chcete mat postihnute decko" ??? napokon som sa rozhodla pre lieky , kt. mi predpisala ina lekarka a neda sa to porovnat, zial je to riziko stale, ze babatku nieco byt moze, ale na Tvojom mieste zajdem k lekarovi, a mozes brat normalne lieky a tehotenstvo si pekne uzijes 🙂 a kto nechape zeny , ktore beru lieky v tehotenstve nech si vyser... oči! lebo kto to nezazil, nikdy nepochopi ! drz sa , nie si v tom sama, je nas viac, ktore mame podobne problemy, drz sa , myslim na Teba 🙂

lehotka
29. júl 2011

@naisseria a preco ti odporucili prerusit tehotenstvo? nechapem, zvolenim spravnych liekov sa ti stav upravi, a myslim si, ze by si po potrate na tom bola este horsie 😢

naisseria
29. júl 2011

problem je baby v tom ze ja som nevedela ze cakam babo a uzivala som lieky prisne zakazane- boli to hormony. ja neviem co robit akokolvek sa rozhodnem vzdy ma bude trapit ci to bolo spravne. co sa tyka tej amniocentezy chcu mi robit v 14tyzdni a tam ma ovela vacsie rizika ako ta normalna no ja proste neviem a ist potom na prerusenie v neskorsom stadiu ked uz ten potrat vyzera tak ze sa indukuje normalny porod...

cmulinko
29. júl 2011

@naisseria precitala som si tvoj prispevok a mozno by ti pomohlo ak by si si ho sama precitala este raz 🙂 .Mna nesmierne upokojilo to,ze odkedy vies,ze si tehotna,tak uz neurol neberes...tym padom mas pozitivny vztah k dietatu...i ked sa ti to zda byt momentalne uplne inak....ruca sa ti cely zivot,ale prvotny a okamzity instinkt bol stop liekom...takyto krok spravi len taka matka,ktora naozaj miluje...a mozno aj nevedome miluje.je nesmierne vela zien,ktore si neodopreju omnoho horsie veci v tehotenstve a to dokonca uplne dobrovolne...fajcenie,alkohol,drogy....a dalo by sa to este vystupnovat.citim to tak,ze u teba je materinska laska silna...a ked to citi clovek co ta nepozna,tak som si ista,ze coskoro prestanes bojovat proti tomu a postavis sa k situacii uplne inak.jednoznacne ak to tak citis,ze potrebujes odbornu pomoc...nevahaj a vyhladaj ju.nikto ti nemoze rozkazovat co mas a nemas urobit...ci sa to skonci potratom ci porodom je len a len na tebe.aj ked ti 2 lekari odporucaju potrat...tak odporucaju to len na zaklade svojich odbornosti ale bez emocii-maj to na pamati.a kludne sa ich opytaj,ze ako vidia tvoju situaciu z odborneho hladiska ak by si na potrat isla.....potratom by sa len vyriesil tvoj prvotny pocit z nechceneho tehotenstva....ale po potrate velmi casto prichadzaju druhotne pocity,ktore trvaju viac ako 9 mesiacov...niektore su na cely zivot.Nech sa teda stane cokolvek som si ista,ze tvoje rozhodnutie bude stat na pevnych zakladoch,lebo kolisajuce sa rozhodnutie nevedie k nicomu 😔

cmulinko
29. júl 2011

@naisseria verim ti,ze si v obavach...ak nechas osudu volny priebeh a narodi sa ti babatko,tak musis vediet jednu vec,ze toto dieta ti bolo dane preto,lebo nikto iny by pre to babo nebol lepsou matkou ako ty.moj druhy syncek zdedil po mne neurologicku chorobu s ktorou ja cely zivot zijem...viem co to obnasa a ked ho vidim,ze sa tak isto trapi ako ja,tak si na to vzdy pomyslim....nikto iny ho nebude chapat viac ako ja a nikto iny mu nikdy tak nepomoze ako ja a ja som to dotiahla aj s mojou chorobou na plnohodnotny rodinny zivot...a dotiahnem tam aj syna.

mexico_16
29. júl 2011

Baby berem AD Arketis 10mg rano a Frontin 0,5mg rano 1/2 a na obed 1/2. S Dr. sme to znizili, kedze som tehotna. Aky je vas nazor? Bez liekov byt nemozem uplne,lebo moj stav nie je este prelieceny 🙄 Znizili sme to z 20mg rano Arketisu a Frontin bol 3x1. Dakujem za kazdu radu 🙂 Ako ste uzivali vy v tehu lieky ?

treycy
30. júl 2011

ahojte baby zaprve sa ospravedlnujem za pismo ,lebo sa ponahlam ,,len poprosim o radu mam uz 2 deti a este by som chcela jedno,len sa bojim ze mi tato choroba bude nesprijemnovat ,tehotenstvo,a zivot liecim sa na tuto chorobu 1 rok,ale lieki neberem,,len pre SOS uz mi ich uplne visadila moja psichiatricka ,ale obcas mavam take zle pociti toci sa mi hlava a mam strach ze odpadnem,,ale viem ze to je len psichika,ale inac nic ale bojim sa ze ked otehotniem tak sa mi to uplne vrati ,preto prosim o radu ako ste to zvladli,,dakujem vam.

gracii
30. júl 2011

@mexico_16 ahoj no ja sa cudujem ze ty tie lieky nevisadila ja som bola v 9tt ked som chcela aspon nieco aby mi dala len pre sos, a povedala ze do 1trimeste mi to neodporuca,dala mi len homeopatika cmulat 😖 drzim palceky ale mne to skoncilo nakoniec kyretazou.drz sa.

mexico_16
30. júl 2011

@gracii Lieky mi znizila. Je lepsie pre babo,aby bola mama v pohode 😉

treycy
30. júl 2011

ja viem ze pre babetko je lepsie aby matka bola v poho,, 🙂 ale vidis mne moja psichiatricka nic nedala zevraj v prvom trimestri sa vivija dietatko tak mi to neodporucila,,, 😢