Mám panickú poruchu a chcem bábo

jablcko1
6. feb 2009

Trpím panickou poruchou a rada by som mala už bábo, ale bojím sa že mi bude tehotenstvo znepríjemňovať táto porucha. Určite nie som jediná, čo ju mám, tak by som vás prosila o príspevky, ako ste to vy zvládli, aké ste mali problémy počas tehotenstva, či sa vám objavovali príznaky PP a pod. Ďakujem, veľmi mi pomôžete.

daniela1974
21. dec 2010

@helka193 ahoj. Ja som v 16 tt teraz a uzivam Cipralex. Tyzden som uzivala aj rivotril, september som vydrzala bez neho, potom prisli strasne stavy v oktobri, tak mi ho nasadila ako SOS flasticku, taktiez velmi nerada ale ja som ho po tyzdni hodila, resp. moj muz mi ho nasiel a vyhodil ho, ako by som bola fetacka, kazdopadne uz asi 5-6 tt som nemala rivotril v ustach a nejako mi nechyba, samej mi je to divne, ale nechyba. Dufam, ze uz nikdy neuzijem ziadnu kvapku rivotrilu.
Za to beriem ten cipralex, co mi moja dr pokojne nechala, ze to mozem, ze je to v poho aj na kojenie ale jedna dr co chodi na toto forum, ja neviem vraj je psychiatricka mi napisala, ze to je velmi zle aby som brala cipralex, ze vraj sa moja dr velmi myli, tak neviem, chytila som nervy, neviem preco by som mala verit imanigarnej psychiatricke na soc. sieti viac ako mojej, co ma lieci 22 rokov. Kazdopadne pri druhom tehu som brala aj rivotril aj melipramin. Aj som s tym kojila. A rozhodlo o tom psych konzilium. Dufam, ze cipralex je v poho, ale fakt netusim, keby sme my s afektivnymi poruchami nesmeli mat deti, lebo berieme lieky tak ludstvo vyhynie. Ja mam vsetky testy OK, aj prve sono na vyvojove vady bolo ok, aj triple testy. Druhy januarovy tyzden idem na druhe sono zamerane na vyvojove chyby dietata tak snad opat bude vsetko ok.
Ale ver mi, mas zlateho muza, moj by ma skopal a nie to ist k psych pre lieky 😢 😢 😢

helka193
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
helka193
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
daniela1974
22. dec 2010

@helka193 ahoj. Bolo zdravucke. Je to 11 rocna Terka. A som treti krat tehotna.

daniela1974
22. dec 2010

@helka193 a musis mi dat "ODPOVEDZ" ked mi pises, lebo som to nasla nahodou. Ked das "odpovedz" tak mi hore zasvieti, kto ma spomina. 😀

daniela1974
22. dec 2010

@helka193 a neboj, urcite nie si sama. Ja mam asi 5 znamych co brali AD pocas tehu a maju zdravucke deticky.

helka193
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
daniela1974
23. dec 2010

@helka193 pokupene, ved by ma slak trafil ist dnes do nejakeho nakupneho centra. Ja budem dnes uz len co to varit a piect a pozorne sledovat medzi tym vsetky rozpravky 😝

helka193
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
daniela1974
23. dec 2010

@helka193 ja som doma, takze upratane mam stale. Stromcek stoji uz tyzden. Mam upecenych 6 druhov kolacov a hotove salaty (robim viac druhov) kapustnica sa dusi a rybku urobim zajtra.
Darceky som zvladla nakupit za doobedie, velmi to neriesim, deti si uz aj tak nepamataju ktore Vianoce co dostali a my sa nejako snazime obdarovavat stale.
Krasne sviatky aj Tebe, zdravie a stastie a nech sa Vam splni vsetko co si zelate. 😎 😀 😎

daniela1974
6. jan 2011

boze tu dva tyzdne nikto nic nenapisal 😢

p69majka
6. jan 2011

@daniela1974 ahoj a môžem sa spýtať koho máš v Piešťanoch gyndoša? Ja chodím do nemocnice k Mudr. Karabovi, ten mi rodil obe deti. Teraz mi robil aj ten zákrok. Nemám tie vzorky dobré z toho krčka, musím ešte na konizáciu 😀 . Čo už. A budeš aj rodiť v PN? Tak sa držkaj. Ja teraz beriem Cipralex 1/2 ráno a na obed. Na večer mi dala 1/4 Frontinu podľa potreby. Nejako sa neviem z toho vyhrabať, hlavne pre menzesom je to na nervy. Akosi ma aj pichá v hlave, neviem či to je z krčnej chrbtice alebo z panickej, niekedy mi až tak v záhlaví tŕpne a štípe. ☹ Inak niektoré dni sú super a ja si ani nespomeniem, že mi niečo je. 🙂

tulamatula
6. jan 2011

Ahojte panikárky...Rozhodli sme sa s manželom, že tento rok budemepracovať na bábatku. Beriem sertralin teva a chcela som sa isť tento mesiac poradiť s mojou psycho, že by som pomaly začala vysadzovať, ale ako naschvál sa mi trochu pohoršilo tento týždeň, tak som z toho hotová...Fyzicky sa cítim dobre, stavy ako búšenie...mám pod kontrolou ale čo sa týka depresií, je to horšie. Neviem či je to tým, že som sa začala tešiť na bábo alebo čo...Chcela by som sa spýtať aké máte skúsenosti pred tým ako ste otehotneli, či ste vysadzovali lieky a ako dlho pred tehotenstvom a či ste brali niečo počas prvých troch mesiacov?veľmi ma to zaujíma, poteším sa keď mi dáte nejaké rady ako to zvládnuť. Najviac sa bojím, že keďbudem musieť prestať brať AD, že sa mi to vráti a nebudem sa tešiť ani na mimi...ďakujem.

daniela1974
6. jan 2011

@p69majka ahoj, ja chodim teraz Kubranskemu a Karabovi idem na sono. Chcem rodit u Karabu ale to zalezi od toho, ci pristane na moj porodny plan, lebo ak nie, tak hladam dalsieho. Ale s najvacsou pravdepodobnostou budem v PN aj rodit. Ja beriem jeden denne alebo obden, som celkom v poho, ale viem, ze ked prestanem brat tento liek, tak bude zle. Ako sa vlastne mas okrem tych zlych vysledkov?

p69majka
6. jan 2011

@daniela1974 ja som nemala žiadne väčšie gynda problémy. Mne tú dyspláziu zistili, keď mi robili preventívnu ročnú prehliadku a stery na onkocytológiu. Mám pravidelný menzes a žiadne bočné krvácanie,a ni výtoky, takže asi dobre, že sa to takto v začiatkoch podchytí. Karaba je super lekár. Ja som s ním moju panickú moc neriešila, ale vedel o tom. no ja som po pôrodoch bola celkom ok, bola som v eufórii a radosti. Ku Kubranskému chodila kolegyňa a on je dobrý. Tak držím palec, nech rýchlo predáš dom a nech si v pohode. 🙂

daniela1974
7. jan 2011

@p69majka no ved to, s tym domom, uz aby bol predany. Ja idem 20.do PN za Karabom a poviem mu o cipralexe ale verim mojej dr takze to, ze to poviem jemu, poviem len ako doplnujucu info kvoli morfologickemu uzv. Panika pre mna je minulostou, ostali len depresie ale skutocne mi je teraz velmi fajn, mam aj horsie dni ale su to len take chmurne nalady a neschopnost sa velmi tesit. 😒

zuzuliatko5
7. jan 2011

precitajte si knihu od Johna Virapena, Neziaduci ucinok: smrt, hlavne body,kde pise o depresiach a serotoninovej teorii. Su to vsetko len vymysly, aby mohol farmaceuticky priemysel bohatnut na nevedomosti ludi, psychiatri a vseobecne lekari ako taki su podplacani tymito firmami, niektore lieky ani nie su poriadne klinicky testovane. Uvedomte si,ze je to vsetko len jeden velky business a keby som bola tehotna, v ziadnom pripade by som svoje nenarodene dieta nevystavovala vedome tymto, s prepacenim ´srackam´....ako su antidepresiva, a HAK....

daniela1974
7. jan 2011

@zuzuliatko5 jezis dakujem za mudru radu

zuzuliatko5
7. jan 2011

Prozac* bol prvým trhákom a s ním sa na mape medicíny
objavili preparáty z kategórie SSRI. Tieto a podobné prípravky
na báze rozličných základných látok sa vyrábajú, propagujú
a hltajú v obrovských množstvách
Dvaja americkí autori, J. R. Lacasse a j . Leo, sa pustili do skúmania
sérotonínovej teórie.6 5 Dôkladne preštudovali vedeckú
literatúru, teda správy o výsledkoch výskumov. Ponúkam vám
závery ich analýzy dnešného stavu poznatkov:
• Vedecký výskum nedokázal žiadnu spojitosť medzi hladinou
sérotonínu a psychickými poruchami.
• Naopak, poskytol skôr dôkazy vyvracajúce údajné vysvetlenie
jednoduchého nedostatku neurotransmiterov.
• Neexistuje ani len vedecky dokázaná ideálna „chemická
rovnováha" a už vonkoncom nie patologická nevyváženosť.
„Hladina sérotonínu v mozgu živých ľudí sa nedá zmerať,
neexistuje teda žiadna možnosť ako danú teóriu overiť." Niektorí
vedci by dokonca spochybnili aj samotnú použiteľnosť
teórie, keďže mozog takto vôbec nefunguje, nie je to hydraulická
sústava," tvrdí Dávid Burns, psychiater zo Stanfordu.66
„Hľadali sme veľké, jednoduché neurochemické vysvetlenia
psychických porúch a nenašli sme ich," povedal psychiater
Kenneth Kendler v roku 2005.
Kedže neexistuje priamy súvis medzi nedostatkom sérotonínu
a psychickými dôsledkami, argumentuje sa zrazu naopak:
Nakoľko SSRI majú niekedy pozitívne účinky na duševne cho-
rých, poruchu musí zapríčiňovať sérotonín. Je to však podobná
situácia, ako keby človek z bolesti hlavy vinil nedostatok acylpyrínu.
Prípadne by tvrdil, že mokré cesty vyvolávajú dážď, hoci
opak je pravdou, dážď je ten, ktorý ich zmáča.
Je teda aspoň pravda, že SSRI fungujú, hoci sa ešte nevie,
prečo fungujú? Odpoveď znie: Nie.
Zo všetkých podkladov pre klinické skúšky, ktoré farmaceutický
priemysel predložil FDA, zo zverejnených aj nezverejnených
štúdií vyplynulo, že SSRI nie sú účinnejšie než placebo.
Najnovšie pokusy dokázali, že ľubovník je účinnejší ako lieky
na báze SSRI. A ešte šport.
Do skupiny účinných látok SSRI patria: citalopram (Citalec),
escitalopram (Cipralex), fluoxetín, paroxetín (Seroxat), sertralín
(Asentra) - poznámka odbornej redaktorky.
Prezident spoločnosti Eli Lilly & Company, Sidney Taurel, sa
dokonca cíti byť až taký nedotknuteľný, že celkom bez obalu,
bez akýchkoľvek vykrúcačiek vyhlásil, že lieky u 50 percent užívateľov
vôbec nezaberajú.!!! Ani sa len nezačervenal. A nebolo
to počas dôverného rozhovoru, vonkoncom nie. Povedal to na
veľkom javisku na Floride.
„V skutočnosti majú lieky v priemere päťdesiatpercentnú
účinnosť. Pre tých druhých päťdesiat percent pacientov, ktorí
majú z lieku iba malý alebo nijaký osoh, sú to vyhodené peniaze,
na sume nezáleží."
Nielen to, ako sme sa už dozvedeli. Zoči-voči takémuto
otvorenému cynizmu vyznie potom poriadne naivne otázka:
A prečo sa takéto lieky potom tým druhým päťdesiatim percentám
vôbec predávajú?
Záver: Sérotonínové inhibítory ako Prozaŕ,Pacienti hrajú ruskú ruletu, zdravotníctvo zbytočne vynakladá
finančné prostriedky, ktoré by sa dali využiť inde. Niekde, kde
ich naozaj treba. Zisky žne iba farmaceutický priemysel - dosahuje
miliardový obrat. Každý rok.

zuzuliatko5
7. jan 2011

ak mate skutocny problem, chodte k alternativnemu liecitelovi (nemyslim tym roznych samanov a podvodnikov),ale overenych, skutocnych liecitelov.
Sama som brala AD nieco vyse 2 rokov (busenie srdca,bolest za hrudnou kostou,stiesneny pocit,pocity na odpadnutie). Psychiatricka mi predpisala AJ rivotril. Ten jediny mi pomohol, ale len na chvilu. Citila som sa po nom taka--´malatna, oblbnuta´, vsetko mi bolo jedno. To bolo to,co som v tazkych chvilach potrebovala. Psychiatricka sa dusovala,ze nie je navykovy a pacienti si ho velmi vychvaluju. Aj na stole mala polozeny pohar, Rivotril. Tak (este predtym nez som sa zacala rypat v tejto problematike), som ho brala s kludnym vedomim, kazdy druhy den zopar kvapiek a bolo mi skvele. Az ked som raz isla autom a mala som takmer nehodu. Najhorsie bolo, ze si na to vobec nepamatam. To ma donutilo si pozriet na nete nieco viac o tomto lieku. Dozvedela som sa,ze je silne navykovy.
Okrem toho lieky, co mi predpisala,nemali na mne ziadny efekt. Totalne vyhadzovanie penazi do vzduchu. Psychiatricka ale trvala na tom,ze ich potrebujem. A aj ked som ich vysadila,citila som sa rovnako.
A nie len raz som sa stretla s pripadmi, kedy po 10minutach sedenia psychiater rozhodol,ze pacient lieky potrebuje. hmmm.
Az ked sa mi do ruk dostala tato kniha,som si uvedomila,co je vo veci. Kde je pes zakopany.
Co sa tyka mojho stavu, VYRAZNE mi pomohol sport, joga, squash, posilnovna...dalej knihy, a rozne zaluby. Je jasne,ze ked ma clovek az moc casu na rozmyslanie,raz ho vlastne myslienky ´zabiju´, zacne mat stiesneny pocit,uzkosti. Ludia,snazte sa niecim zamestnat,hocicim. Vzdy,ked zacnete mat taketo pocity a nalady, nesedte na mieste,ale robte nieco. Zmente svoj zivot, pracu, stravu...to je jedno,cokolvek co vas trapi. Len nejedzte zbytocne rozne lieky. Naozaj, jediny komu toto pomaha (financne) su lekari!

kathleen_k
7. jan 2011

@tulamatula Ahoj, chci reagovat na tvoji otázku co se týče AD léků a těhotenství, příp. vysazování léků během těhotenství. Uvedu ti můj konkrétní příklad a názor mojí MuDr.

Moje dgn. je panická úzkostná porucha v poměrně silné formě, vím o ní a léčím se něco přes rok, stejně dlouhou dobu beru léky. A není mi ani 25 😅 , vzala jsem to hopem. Přestože dítě s partnerem prozatím neplánujeme, chci mít všechno pod kontrolou a zjištěné, takže jsem se s MuDr. bavila o AD a těhotenství. Její odpověď zněla, že léky, které beru (Assentra 100mg) jsou pro plod i matku v těhotenství a kojení nerizikové, přestože do příbal.letáku ti to nikdo nenapíše a že konkrétně ona má několik pacientek na tomto léku i jemu podobných a silnějších a bez problému zvládly těhotenství a porodily zdravé děti. Uklidnilo mne i to, když mi řekla, že přímo spolupracuje s gynekologem, jehož "specializací" jsou právě pacientky s AD v těhotenství a moje MuDr. k němu své pacientky v případě jejich zájmu doporučuje a odesílá.
Záleží asi hodně na jakého psychiatra narazíš a jaká je tvoje diagnóza, ale v mém konkrétním případě, by prý vysazení léků mělo špatný dopad na mne i bez těhotenství, natož při něm. Každopádně jsem chtěla říct, že těhotenství a zdravé mimi jde zvládnou i s AD "správného" typu, aspoň v to doufám.

kathleen_k
7. jan 2011

@zuzuliatko5 Je vidět, že jsi skutečný efekt AD asi nikdy nepoznala, možná i vinou tvého psychiatra. Ten by se tě měl při každé kontrole ptát jak se cítíš s léky, mne konkrétně se ptá, i zda souhlasím s udanou dávkou a kombinací léků. V případě, že bych řekla, že nesouhlasím, snaží se hledat kompromis, vždy mi vysvětlí jak ten a ten lék biochemicky působí, proč ho beru. Jsem seznámena s riziky a v mé MuDR. jsem našla velkou oporu a pomoc, mám jí na telefonu 24h denně v případě nutnosti. To, že ti sport a pohyb pomůže ke zlepšení stavu a nálady by měla být automatická informace od psychiatra při tvých návštěvách. Při sportu se do krve vyplavují endorfiny, které jsou životabudiče dobré nálady a pohody.
V začátku mých problémů jsem zkoušela kineziologii, homeopatii a léčitele, psychologa. Nic a nikdo mi nepomohl víc než psychiatr a psychoterapeut a léky. Hodně jsem toho o panické poruše zjistila a přečetla a jsem zastáncem toho názoru, že v případě skutečného problému "v hlavě" žádný léčitel nepomůže. Když bereš léky jen z důvodu "úzkosti, nevím jak dál, nevím co se životem atd. atd. " a že takových lidí znám taky několik, můžeš se po sportu a léčiteli cítit lépe a AD možná opravdu nepotřebuješ.

Přeju ti, abys skutečnou panickou poruchu nikdy nepoznala a když ano, najdi si lepšího psychiatra, který tě bude skutečně léčit a ne si dle tvých slov na tobě jen namastí kapsu.

katy31
7. jan 2011

@daniela1974 ahoj, ako sa Ti dari? A co Luca, uz ma bábätko?

monika2606
7. jan 2011

Ahojte.....Volám sa Monika a tiež mám už asi rok a pol panickú poruchu. Teraz som mala dlhší čas s tým pokoj myslela som že už je to preč ale teraz posledné 2 týždne sa mi to opäť vracia. Chcela som sa opýtať či to môže nejako ovplyvniť tehotenstvo. Chcela by som bábätko no bojím sa že keď mi bude bývať zle tak to volako ohrozí to malinké. A preto sa bojím či je to vôbec dobrý nápad :( Lieky neberiem žiadne, brala som len neurol ale ten už asi pol roka nemám. Bojím sa že to napätie čo v sebe mám keď to na mna príde ohrozí život bábätka. Je to možné? :(

daniela1974
7. jan 2011

@katy31 jej ahoj, neviem, idem pozriet do januaroviek a tam by som sa to mala dozvediet. A ty? ako?

katy31
8. jan 2011

@daniela1974 ja? snažím sa snažím, ale nejde mi to, zatiaľ sa nám bábätko nedarí.. ☹ ☹ ☹

zuzuliatko5
8. jan 2011

Kathleen, ja presne viem o com je tato porucha. U mna sa nastartovala,ked som odisla z VS a vystupnovala po niekolkych mesiacoch. Najviac sa u mna prejavila v mojej sucasnej praci (opatrujem babku), som tu s nou zatvorena dva tyzdne,den i noc,je vazne chora. Spim na posteli,kde umrela jej sestra a manzel. Cele tyzdne sa odtialto nepohnem a moje dni su jeden velky stereotyp,najhorsie je to vecer ked sa stmieva a som tu celkom sama. Co sa tyka mojej lekarky,vzdy sa ma pytala ci mi lieky vyhovuju,parkrat ich zmenila. Velmi dobre poznam tuto chorobu aj ataky,ktore ju sprevadzaju. Tocenie hlavy,trpnutie ruk,pocit na zvracanie,dusenie,pocit akoby som sa nemohla nadychnut,neuveritelna uzkost a strach,busenie srdca,fobia z ludi a velkych priestranstiev.Boli dni kedy to bolo neunosne.Ked som zacala brat Rivotril,bola som stastna.Konecne liek,ktory fakt funguje! Lenze to bolo len zdanie. Pomohol,ale len na par hodin,mozno dni.Moje telo si nan tak zvyklo,ze ked som ho nemala,mala som akoby abstinencne priznaky. Tak je to aj s inymi liekmi AD,ked ich vysadis. Dobre,ked ti lieky robia dobre,uzivaj ich dalej. Ale uvedom si,ze odstranuju len nasledky,nie priznaky! A prist na to,kedy a kde sa to vsetko zacalo, je uz beh na dlhu trat. Ja verim,ze vsetko v zivote ma svoju pricinu.

do pozornosti davam toho video:

https://www.youtube.com/watch?v=V_L5KRPoTJ0

typicky priklad toho,ako sa psychiatri nabaluju na nevinnych detoch. S suvislosti s tym som uz napisala aj nazov knihy od Johna Virapena.

a kto chce,nech si precita uzasnu knihu od Eckharta Tolle - Moc pritomneho okamziku. Mozno vam da odpovede na niektore otazky a prinuti vas zamysliet sa nad niektorymi vecami.

Nechcem nikoho presviedcat. Kazdy nech si robi,co chce. Koniec koncov ani mne nikto neradil a robila som len to,co mi v danej chvili vyhovovalo a lieky boli to najjednoduhsie riesenie,a najpromptnejsie. Das si davku,je ti lepsie. No uvedomila som si,ze takto skratka nechcem zit cely zivot,byt na nich zavisla.
Co sa tehotenstva tyka,mas to ako s cigaretami a alkoholom a drogami. Lieky putuju cez krvny system do mozgu. A dostavaju sa aj k dietatu. To je ale len moj nazor. Pripustam aj moznost,ze to tak vobec nemusi byt. Majte sa.