Mám panickú poruchu a chcem bábo

jablcko1
6. feb 2009

Trpím panickou poruchou a rada by som mala už bábo, ale bojím sa že mi bude tehotenstvo znepríjemňovať táto porucha. Určite nie som jediná, čo ju mám, tak by som vás prosila o príspevky, ako ste to vy zvládli, aké ste mali problémy počas tehotenstva, či sa vám objavovali príznaky PP a pod. Ďakujem, veľmi mi pomôžete.

daniela1974
25. mar 2011

@helka193 ja mam zdrave vsetky deti a verim ze aj tretie bude 😉 .
Musime dat rande a cigu, nech si trhnu 🙂 🙂 🙂 . Vsetky.

daniela1974
25. mar 2011

@majusa123 ja som brala rivotril a dieta je v poriadku. Ma 11 rokov 😎 . Uz.

lehotka
26. mar 2011

@daniela1974 dakujem velmi pekne za odpoved, akurat som sa vcera rozculovala tiez nad "supermatkami", neznasam prehnane uzkostlive typy- pripad z realneho zivota, 6 mes. synovec a svagor dal malemu piskotu- " ty si sa zblaznil? piskotu? " no dovi dopo 😀 este raz dakujem za podporu, ja som sa s tym uz nejako vyrovnala, je to tu , asi aj na cely zivot, len sa naucit s tym zit 🙂 potom popiseme, drz sa ty aj bejbinko 🙂

daniela1974
26. mar 2011

@lehotka to si nemyslim, ze je to na cely zivot, ja som bola na rivotrile zavisla ako narkoman ale uz ho neberiem, myslela som si ze do smrti neodidem z domu bez flasticky (brala som ho v kvapkach) ze vzdy budem mat pri sebe v kabelke flasticku, v aute, vo vrecku, v nocnom stoliku .... mna to prenasledovalo roky a roky ale presla som tym a je tomu koniec, benzodiazepam fakt nikdy viac, je to cesta do pekla.
To s tym synovcom je super ☹ ☹ ☹ som myslela ze tie supermatky do drzi len do porodu a potom sa z nich stanu typy ako "To decko len reve a ja sa nevyspim" alebo veta, za ktoru by zeny mali ist do basy "Mala som slabe mlieko tak som z porodnice odisla s nutrilonom".
No ale co uz.

senso
26. mar 2011

ahojte babenky tak ja uz 10-ty tyzden beriem stimuloton 75 mg a stale mam uzkost a taky cudzi pocit a chvenie proste nie je to ono.Ako som uz predtym pisala uz som ho brala rok a pol a tiez bola vtedy moja max. davka 75 mg a sedem mesiacov poslednych som brala len polku 25 mg a bolo mi uplne fajn a potom som uz nebrala vobec a vydrzalo mi to 5 tyzdnov. Babenky zlate je mozne ze mi na druhykrat tie ad nezaberu??? Alebo je to mala davka ?
Kocky ja uz fakt neviem kde je chyba, uz som mala pocit ze je vsetko v poriadku minuly tyzden. v utorok som bola aj na kontrole u dr. a povedala som jej ze som ok ale ze mi bolo hrozne ale ze uz mam pocit ze som ok a bac na druhy den uzkost, chvenie, divne videnie ,alebo take nerealno celkove napatie.snazim sa si to nevsimat a fungovat. Ale po tolkych tyzdnoch by som cakala ze to bude ok ako predtym
Co vy na to ? Dakujem vam ste vsetky velmi zlate a prajem vam krasny vikendik !

lehotka
26. mar 2011

@senso moja, zial to su take nevyspitalne stavy, ja som 2 tyzdne brala lieky, po ktorych som mala pocit, ze mi je este horsie, takze som ich musela vysadit 😠 a zacat brat lieky, ktore mi zaberali pred otehotnenim,beriem ich 2 tyzdne, prvy tyzden mi napr. bolo ulne super a teraz druhy tyzden je obtiaznejsi, napr. jeden den uplne skvele a druhy den nic moc, clovek sa uz tesi, ze je vsetko ok a nakoniec sa to toci ako v bludnom kruhu 😖 tak drzim prsty nech sa ti polepsi 😎

daniela1974
26. mar 2011

@senso
@lehotka
ja som napriklad z jednych liekov zacala skoro kojit 😀 😀 😀 teda mala som strasne silnu laktaciu a deti uz velke.
A mne najviac sadol melipramin, ktory sa uz nevyraba. (vraj)
Mali by zabrat aj druhy krat, o davke Ti poradit neviem ci je mala ci velka, mne ked bolo na figu tak som si supla vzdy navyse ☹ ☹ ☹ .
Mne sa tak na figu spi, len nechcem experimentovat s liekmi logicky v tehotenstve a bezne bez bruska spim ako zabita.
Mam nepokojne nohy, boze to je strasne, mat nepokojne nohy.
Senso asi Ti nepomozem, len viem ze filmove videnie a spomaleny film pred ocami, zle dychanie, tazke zaspavanie som mala z vela liekov, ja to mam od 14 rokov a teraz mam 36 takze skusenosti habadej.

senso
28. mar 2011

Dakujem kocky velmi pekne, klop klop klop dnes je mi celkom fajn 😉

senso
28. mar 2011

@daniela1974 Danielka si skvela, mas takyto problem od 14 rokov a cakas tretie dietatko, mna to chytilo po prvom porode tak polrok na to moja mala ma uz 5 rokov a velmi tuzim po druhom babatku ale stale mam strach, co to bude pocas tehotenstva. Moja dr. mi radi vtedy lieky uplne vysadit na neviem neviem . Ty si brala AD pocas tehotenstva pri oboh detoch a aj tentokrat? Moj gynekolog tvrdi ze je to pre male mensie zlo nez byt stresovana lebo to babatku skodi tie stresove hormony . Ale moja psychoska si to nemysli mam v tom mis-mas 😕 DAkujem za odpoved si skvela a velmi sympaticka 😉 prajem pekny vecer!

daniela1974
29. mar 2011

@senso Ahoj, dakujem za chvalu, az tak uzasne to nie je 😀 ja som si to zle odsrala s prepacenim este v puberte, teraz s tym viem uz pracovat. I ked to niekedy paralizuje a vystrasi aj teraz.
Pri prvej dcere som nebrala lieky, pri druhej aj melipramin aj rivotril a teraz som brala rivotril do cca 6 tt a potom som ho vysadila, tusim to bol oktober a je marec a som stale bez rivotrilu a uz ho nechcem ani vidiet.
Teraz som prestala brat aj escitil - nakoniec som zistila ze je to escitil a nie cipralex. lebo ja si to hned dam do flasticky z tych obalov a potom neviem co to vlasne uzivam 😀 .
No a takto chcem do porodu vydrzat bez escitilu - nech sa mala narodi bez nejakych problemov s dychanim ci co to tam popisali v letaku a potom uvidim ci ma to slahne alebo ci to vydrzim bez liekov na veky 😎 😎 😎 .

tepka
1. apr 2011

Ahojte no ja mám diagnostikovanú panicku poruchu cca rok.Kým som to zistila pochodila som toho veľmi veľa hlavne gastro lebo som si myslela že mam niečo bud s črevami alebo žaludkom.Proste ked dostanem atak vädšinou ma aj preháňa je to veľmi nepríjemné a najhoršie to bolo v práci...Liečim sa už rok ale do toho teraz prišlo tehotenstvo troška som sa aj zľakla lebo doktorka mi kázala vysadiť lieky čo som užívala bol so esoprex a frontin že do 3 mes sa nesmie alebo je to rizikové.Tak som z dňa na deň ostala uplne čistá.Zvláštne ale nemala som neake extra stavy.Doktorka povedala že niekedy tehotenstvo prospieva a môže sa stav zlepšiť.Ja sa držím ako tak.Som doma na pn takže to není hrozné prežiť a doma sa cítim najlepšie.Ale minule som musela do obchodáku na nakup a veru to na mna prišlo ale zvládla som to:D teraz mi ale predpísala prothazin že to je slabšie a že sem tam si mám dať.Dúfam že to zvládnem: 😒

cestovatelkaandrea
1. apr 2011

@tepka ja mavam tiez obcas panicke uzkosti ale doteraz som sa na to neliecila. Vracaju sa mi tak po troch-styroch rokoch pri nejakej prilezitosti. Bud som dlhodobo chora, alebo moc pretazena, alebo sa niecoho moc vylakam. Ked vyriesim pricinu strachu, tak vacsinou uzkost ustupi a opat mam pokoj na niekolko rokov. Pred otehotnenim som mala prave uzkostne obdobie asi nejakych 5 mesiacov a prave po otehotneni mi uzkosti uplne vymizli. Nemala som ani jednu pocas tehotenstva. To co tvrdi tvoja doktorka je veru pravda 😉 Neboj urcite to zvladnes.

tepka
2. apr 2011

@cestovatelkaandrea Dakujem pekne 😀 dúfam že to zvládnem.Tak to máš dobré že to máš len takto obdobím 😉 ja zase som to mávala v robote robila som v nakupnom centre uplne sama 12hod.a vtedy ma to chytalo najviac 😖 alebo ked stojím v rade kde je veľa ľudí a tak...nikdy nie doma sem tam len tá depka doma ale to je všetko 😒 uvidíme čo bude len sa dáko veľmi bojím toho pôrodu lebo som čítala že panika môže vyvolať aj predčasny pôrod či potrat tak zvažujem cisársky rez ak by sa dalo radšej to mať bez stresu 😖

tepka
2. apr 2011

@jablcko1 Ajoj je to u každého iné..Ja mám poruchu cca 3roky ale z toho rok sa liečim do toho som otehotnela a prestala užívať esoprex a frontín z dňa na deň a zatím sa držím som domka je to ok panicky atak som mala asi raz za tie 3 mesiace dá sa to zvládnuť zatiaľ a doktorka vravela že u niekoho to pomôže zakže uplna pohodička z tehotenstvom... 😉

tepka
2. apr 2011

@lehotka tabletky zaberajú zväčša až po cca mesiaci...prvé týždne môže byť ešte horšie 😖 ak su to správne pre teba neskôr sa to upraví a nebudeš ani vedieť že ich berieš.

cestovatelkaandrea
2. apr 2011

@tepka no to som aj ja rada, ze to mam len na par mesiacov kazde tri-styri roky. Ale narozdiel od teba mam tieto panicke ataky uz od detstva, takze v podstate sa da povedat, ze cely zivot a pravdepodobne mi to aj do konca zivota ostane. 😒
Nerozmyslala si o epidurale pri porode? Mozno to by mohlo tiez pomoct pri porode. Nemala by si bolesti a tym padom by si nemala asi ani strach a stres.

daniela1974
2. apr 2011

@tepka ahoj, isto sa Ti nestane z PP ze by si mala predcasny porod, nepanikar. ja mam dva porody za sebou a pocas tehotenstva mi ani brucho netvrdlo. Porod prirozdene 😉.
@cestovatelkaandrea Obcas ma mraz prejde po chrbte z tych rad epiduralu a cisarskych, co je to za dobu???

tepka
3. apr 2011

@cestovatelkaandrea asne keby idem prirodzene určite ale epidurál nemusia stihnúť pichnúť včas 😒

tepka
3. apr 2011

@daniela1974 to záleží na žene..ale prečítaj si čo môže spôsobiť panický atak do 3 mes.potrat a je to dosť veliké percento pretože atak je naval strachu uzkosti a stresu a z toho sú vädšina potratov zo stresu...daľej vo vysokom štádiu to môže vyvolať predčasný pôrod ked dostaneš atak samozrejme ak si ok a ho nemáš je to super alebo ak ho prežiješ ok ale môže to spôsobiť pôrod...tak tak ale nepanikárim kedže si všetko zariadim ako chcem a ako to má byť..a potom budem kludnejšia 😉 každý vie na čo sa cíti asi tak. 🙂

cestovatelkaandrea
3. apr 2011

@daniela1974 ked mam byt uprimna tak ani ja nie som za cisarsky alebo porod pomocou epiduralu ak netreba. Ja sama som rodila prirodzene a aj dalsie deti by som chcela rodit prirodzene. Ak to samozrejme bude mozne. Neviem do akej miery sa @tepka porodu boji, ci su to obavy v ramci normy alebo take, ze ju chyta panicky atak. Ked si ale vezmem pre co by som sa ja mala rozhodnut, ak by som mala silne panicke ataky pri predstave na porod, tak idem na epidural. Preto som jej navrhla variantu moznosti porodu s epiduralom, lebo aj doba liecenia po cisarskom je podstatne dlhsia.
Inak pocas porodu, som na stres a strach nemala cas. Jedine na com mi vtedy zalezalo bolo aby som dychala spravne. A za cely cas mi neboli podane ziadne lieky na tlmenie bolesti.
Mozno @tepka by stalo za to urobit si s gynekologom(ckou) porodny plan ako by postupoval on pri porode s PP. Inak pri prvom porode si nemyslim, ze by ti epidural nestihli pichnut vcas. Zvacsa kontrakcie v prvej faze porodu u prvorodiciek trvaju v nejakom rozmedzi medzi 10-16 hodin, takze ten cas by tam urcite bol.

Baby citala niektora z vas knihu "Kdyz uzkost boli" od Jeronyma Janicka? Velmi zaujimava kniha 🙂

daniela1974
4. apr 2011

@cestovatelkaandrea ono je to tym, ze som asi uz plna predsudkov 😀
@tepka myslela som to dobre, ja som mala atakov a atakov v tehu a deti aj ja sme v poho, tak som Ti len chcela dodat odvahu a silu, neboj, vsetko zvladnes... drzim palce a urcite neutocim, som rada, ze aj my zeny s PP vieme pekne vynosit a vychovat zdrave deticky 😉 😉 😉

tepka
5. apr 2011

@daniela1974 Jasné v pohodičke dakujem moc za dodanie odvahy 😀 ty si veľmi silná osôbka

cestovatelkaandrea
5. apr 2011

@daniela1974 hod ich za hlavu 😀

tepka
18. máj 2011

@deborah1 Ja sa tiež liečim asi rok..Brala som frontin a Esoprex..ked som otehotnela tak mi kázala doktorka vysadiť z dňa na deň..veľmi som sa bála že čo bude so mnou ale neako to prešlo bolo to ok paniku som mala asi 1x za mesiac 🙂 a teraz je mi dá sa povedať dobre 😉 som domka na pn možno to aj to robí že nechodím často do obchodou atd kde ma to chytá najviac...som asi na 70%ok myslím že to fakt robí to bábo 🙂 lenže veľmi sa bojím pôrodu..toho stresu a všetkého toho okolo nemocnice a vecí bude to riaden stres a panika..preto sa chcem dohodnúť s doktorkou či mi môže doporučiť cisársky rez že by som sa zbavila stresu z pôrodu a z toho či to zvádnem ved poznáte tie obavy...neviem si to predstaviť sa sustrediť na pôrod a dýchať ked práve príde panický atak 😲 tie ktoré to majú vedia čo hovorím...tak neviem dufam že mi to výnde veľmi by mi to pomohlo po tej psychickej stránke 🙂 držte palce!!!

cherry1981
18. máj 2011

Ach baby aj sa som touto panickou poruchou trpela viem o com to je, ale mne pomohla psychoterapia, klop klop klop a tisic krat klop. Tiez som brala istu dobu rivotril, ale uz ho neberem a ani nechcem, naucila som sa zvladat moje stavy vdaka psyhologicke ktoru som navstevovala 5 rokov. Tak Vam drzim palce. Este to aj na mna sem tam pride, hlavne vo velkom strese, ale uz sa snazim to predýchat a hovorit si ze ni sa mi nestane. Bolo to pre mna vtedy velmi tazke obdobie.

tepka
18. máj 2011

@camilla_1 Aj ja mám také obavy z pôrodu presne..ja si neverím že to zvládnem..nik ma nechápe ked to dakomu poviem že by som chcela cisarák radšej len kôli tomu sa vyhnúť stresu a uzkosti a paniky!To sa proste vtady nedá sa sústrediť na niečo ako pôrod...ja si chcem cisársky vybaviť neakým spôsobom...neviete či mi ho môže lekár doporučiť????ako psychiater????

tepka
18. máj 2011

@tasha ja užívam prothazin ževraj to sa môže..inak všetko som vysadila..

tepka
18. máj 2011

@luuca1 Presne aj ja mne to prišlo v práci robila som v obchodnom centre 3 roky skoro a po cca roku som to dostala...stavy,úzkosť,strach z ľudí...a najhoršie bolo že z toho aj žaludočne problémy a hnačky ☹ to bolo najhoršie lebo ked to prišlo musela som bežať na wc ktoré sme mali mimo predajne a bola som tam sama 12hod...najradšej by som odtiaľ ušla niekedy..sama sa čudujem ako som to mohla vydržať????tie roky..ale nechcela som byť bez roboty bez peňazí bol to tlak..teraz som na pn skončila som s robotou kôli tehotenstvu už som sa nechcela daľej trápiť a trápiť aj malé...a je mi o 70%lepšie...neberiem teraz nič iba prothazin mi dala sos prípady ale neberiem ho..ale robia mi problémy centrá,obchody,všade kde su ludia kde musím čakať aj lekári a čakárne..a horšie je to s tým že potrebujem to wc blízko to je další sres asi najväčší ☹

tasha
19. máj 2011

@tepka ahoj, da sa vybavit si u psychiatra odporucenie na cisarak.. dobry gynekolog by aj tak mal od teba chciet posudok psychiatra.. prothazin? to su tie male zelene tabletky?

tepka
20. máj 2011

@tasha Ajoj no ano sú to male zelené prečo? 😉 no bola som u psychiatričky no a najprv ma prehovárala že prečo by som to nezvládla a tak 😒 ale človek sám vie ako sa cíti a na čo sa cíti...potom vravela že najlepšie je ak má človek známeho lebo že nechcú robiť cisaráky len tak 😒 a potom že sa mám opýtať svojho gynekologa že či sa to dá ak mi dá ona doporučenie na cisársky..tak som zvedavá ale je to také akoby sa človek prosil...bohača tak v zahraničí si len tak daju robiť cisarák a tu kokos ani zo zdravotných či psychických dôvodou ledva dajú 😠 otras a treba sa prosiť len..