Mám panickú poruchu a chcem bábo

jablcko1
6. feb 2009

Trpím panickou poruchou a rada by som mala už bábo, ale bojím sa že mi bude tehotenstvo znepríjemňovať táto porucha. Určite nie som jediná, čo ju mám, tak by som vás prosila o príspevky, ako ste to vy zvládli, aké ste mali problémy počas tehotenstva, či sa vám objavovali príznaky PP a pod. Ďakujem, veľmi mi pomôžete.

daniela1974
9. nov 2010

@luuca1 😠 No uz prestan s tymi nasledkami, ved mam lekarku-psychiatricku co roky ma pacientky aj tehotne zeny. Cipralex sa smie uzivat v tehotenstve. Osveta o AD v tehotenstve je privelmi nizka, lebo kazda knizka a casopis, brozura ci cokolvek Ti vzdy napisu ZIADNE LIEKY. Ale citala som studie od psychiatrov o tom, kolko ziev tehu berie AD. Je to kazda osma. Nestras. Ja mam kamaratky (minimalne 6 kamosiek) co brali v tehu seroxat ci seropram a cipralex a ani jedna nema chore dieta. Moje dieta bolo vynosene pod AD, teraz ma 10 rokov a je uplne v poradecku 😎 .

p69majka
9. nov 2010

@luuca1 ahoj. tiež mám kamarátku,ktorá brala počas celého tehu AD a v pohode. Tie stavy sú pre dieťatko omnoho horšie ako tie minimálne dávky liekov. 😉

luuca1
9. nov 2010

@daniela1974 no tak to si ma upokojila... máš pravdu....ak mi bude zle dalej tak pôjdem za mojou psychiatričkou aj ked ona mala iba jednu tehulku ktorej tiež dala ku koncu polku cipralexu... ty ale vieš čoho sa ešte obávam niekedy sú nežiadúce účinky z AD síce som ich z cipralexu nemala ale trochu mám z toho obavy....

daniela1974
9. nov 2010

@luuca1 Je to mozne, ze su niekedy neziaduce ucinky, ale ak si uz cipralex brala, tak neziaduce ucinky nebudes mat, jedine, ze by si dostala na zaciatok vysoku davku, tak by Ta bolela hlava.
Ale vysoku davku by si aj tak nedostala a keby Ta bolela hlava namiesto neznesitelnych pocitov a strachu zo smrti, tak radcej nech mi hlavu pozpučí 😉 .

luuca1
9. nov 2010

@daniela1974 to ja zas až také stavy že by som myslela na smrť chvalabohu nemám.... chodím aj k psychologičke a tá mi dokonca povedala že mám veľkú šancu dosťať sa z toho bez liekov...ale musím si nájsť nejakú činnosť a vidíš odišla som z práce a je to tu... proste mi nerobí dobre byť doma sama,......

luuca1
9. nov 2010

@daniela1974 a dokonca mi pssychologička povedala že jedná panická porucha je taká choroba s ktorou má ona dobré skúsenosti že sa ludia z toho dostali len terapiou a nie liekymi..... tak teraz pekne robím dýchacie cviky a autogénny tréning... bože kiežby to zabralo.....

daniela1974
9. nov 2010

🙂 @luuca1 ja som tiez doma uz od aprila. Cely zivot som makala, nebola som na PN ani nezamestnana, nechodila som na OCR... a potom na vyhodili po 8 rokoch z firmy. Letelo nas 6, takze som to nebrala privelmi osobne, osobne som zacala brat to, ze ma nikto nechce zamestnat. Ci som stara, ci mam deti, ci byvam daleko od BA (20 km 🙂 je daleko pre niekoho) ja neviem kde bola chyba, proste som sa nezamestnala a do toho som otehotnela, tak uz neriesim zamestnanie, stahujem sa do PN, tam budem na MD a tam by som sa chcela po MD aj zamestnat. Ja som tiez doma sama ale ja si vzdy nieco najdem. Napriklad malujem stolicku temperami. Robim mozaiku z kachliciek. Drhnem dom. Peciem. Varim. Kreslim. Sijem. Zehlim. Striham si, zosivam, alebo lenosim.

luuca1
9. nov 2010

@daniela1974 no ja som dnes maminu poprosila aby mi ukázala ako sa štrikuje lebo už si to nepamätám...ked sme boli deti tak sme ja aj sestra radi štrikovali ale to človek časom zabudne... vyskúšam to....

daniela1974
10. nov 2010

@luuca1 a kamosky nemas, ze by si chodila s nimi zatial von aj ked este nekocikujes? Ja som chodila aj s bruskom na ihrisko a ku kamoskam na navstevu, k takym normalnym, co sa s nimi dalo pekne pokecat. Niektore sidliskove susedky boli moje uzasne kamosky, vzdy ked to na mna prislo, tak sme zbehli von alebo oni ku mne, ja k nim a tak. Chodili sme aj doobeda aj poobede a tak som mala iste body, ze doobeda idem von, bude fajn, poobede idem von, bude fajn a tak.

luuca1
10. nov 2010

@daniela1974 kamošky mám ale bud už majú veľké deti alebo žiadne a praciujú takže asi tak....

simisimca
10. nov 2010

lucca neboj to bude v pohode, fakt si najdi nejake cinnosti co ti zamestnaju mysel.. 🙂 ...alebo mozme chodit von spolu ked nemas s kym... 😉 😉

rebinka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
p69majka
10. nov 2010

@daniela1974 ahoj. Dobre som pochopila , že sa sťahuješ do Piešťan? Ja bývam 12 km od Piešťan. Mne tiež pomáha, keď stále niečo robím, lebo inak by sa človek zbláznil. Najlepšie, že aj deti ma dosť zamestnávajú a nemôžem si dovoliť byť dlho mimo 🙂

daniela1974
11. nov 2010

@p69majka stahujem stahujem 🙂 . Teda ked predam moj dom. Potom sa prestahujeme do domu mojho priatela v Piestanoch. Dnes ma strasne boli hlava az ma napina od zaludka z toho. Ale konecne som v noci spala a ani raz som sa nezobudila. Vam sa ako spava???

luuca1
11. nov 2010

Baby čaute dnes som bola u svojej psychošky a povedala mi aby som to skúsila nejako vydržať vraj ona by na tú chvílu nechcela nasádzať lieky...dala mi akurát nejaké kvapky RIVOTRIL vraj v prípade núdze si môžem dať max. 1 kvapku denne ale nie každý deň len z času na čas..... čo vy na to.?:??? máte niektorá s týmito kvapkami skúsenosti... neublížia bábätku???

daniela1974
11. nov 2010

@luuca1 Ahoj. Ja ich beriem uz dlho, druhe tehu som ich brala od 4.mesiaca. Su velmi dobre, zaberaju do minutky. Ale bacha - su navykove. 5 kvapiek a spis ako zabita. Ale reakcia na ne je mimoriadne rychla.

luuca1
11. nov 2010

@daniela1974 tak ona mi dovolila iba 1 kvapku a iba občas...

laerke
11. nov 2010

@luuca1

Ja som rivotril uzivala pravidelne no tabletky. Su to aniepileptika, mala som ich ako na epilepsi, tak na panicku poruchu. Daniela ma pravdu, su vysoko navykove kedze okrem ineho obsahuju valium, ja otvorene priznavam, ze po rokoch uzivania som bola zavisla a odvykanie bolo neuveritelne tazke ☹
Ja som prestala uzivat vsetko, kedze po otehotneni sa mi zdravotny stav upravil, nosim so sebou flasticku len pre S.O.S. situacie, no ako vravim Rivotril je velke riziko tak bud mimoriadne opatrna ako ho uzivas, hlavne kvoli navyku.

Ked sa tieto lieky vysadzaju, musi sa na to ist postupne, inac to telo tazko zvlada. Valium je mimoriadne navykova latka. Aj psychiater mi povedal, ze ak mi je dobre, nemam lieky brat vobec, a to som este vysadila antidepresiva a lieky na spanie tak si vies predstavit tie prve 2 tyzdne...
A dalsia vec je, ze ked ich len zacinas uzivat, ucinkuju este silnejsie pretoze telo na ne nie je zvyknute. Po prvych rivotriloch som spala 3 dni vkuse, s tym ze som sa zobudila na 5 minut aby som isla na zachod, ani psa som nemohla vyvencit 😀

luuca1
11. nov 2010

@laerke baby a ked si fakt dám raz za týždeň jednu kvapku tak mi to môže uškodiť resp. bábätku????

luuca1
11. nov 2010

@simisimca ahoj a ty si odkiaľ????ja bývam vo vrakuni s priateľom ale rodičov mám v petržalke.

luuca1
11. nov 2010

baby a čo myslíte čo je v tomto prípade lepšie?? štvrťka lexaurinu alebo 1 kvapka rivotrilu dosť ste ma s tým rivotrilom naplašili....

daniela1974
11. nov 2010

@luuca1 neplas sa, len ich uzivaj s mierou, maj ich ako S.O.S. a nie ako denny navyk. Ked ich nebudes potrebovat, tak si ich viac nepytaj. A neuskodia babatku. Ja mam zdravu dceru a uzivala som ich od 4, mesiaca gravidity v roku 1999.

daniela1974
11. nov 2010

@laerke ako sa Ti to podarilo? Skoncit s rivotrilom? ja ani pocas tehu to neviem.

luuca1
11. nov 2010

@daniela1974 a ty si ho užívala denne kvapkx či tabletky???

daniela1974
11. nov 2010

@luuca1 kapky kedysi denne, teraz podla potreby ale je to zlozite. A brala som 5 a 5 kv ale niekedy som lupla aj polku flasky 😖

luuca1
11. nov 2010

@daniela1974 čo 5 x dennne 5 kv??? to mi 1 kv pomôže???

p69majka
11. nov 2010

@daniela1974 ahoj. Ja spávam celkom v pohode, ale ešte v noci vsávam k malej. Ja mám skôr problém so zaspávaním, ale nie vždy. Keď zaspím, tak už je to v pohode. Niekedy to bolo horšie, ale to som bola na začiatku. Teraz ok. Mňa včera tiež tak hlava bolela a musela som si dať Nurofen. Mňa málokedy bolí hlava. Dobre som sa z toho vyspala a ráno to už bolo v pohode. 🙂 Dnes sa cítim veľmi dobre, doobeda moc nie, ale potom už fajn. 🙂 A Ty ako?

laerke
11. nov 2010

@luuca1 lucka, ja som nechcela nic hovorit, ale myslim si ze tvoja psych nema rozum..
Problem je taky, ze pri rivotrile NEEXISTUJE ze si das sem tam jednu tabletku alebo kvapku. inac moja mama robi na urade pre dohlad a akurat hovorila, ze lexaurin je najvacsi humus v tehotenstve.

Ked ide o rivotril, problem je inde. Rivotril nemozes uzivat ako sa ti zapaci. Je to na dlhodobu liecbu kde postupne zacnes brat a potom postupne vysadzat, takze ziadne take. Moja, ja mam nejake tabletky co su specialne pre tehotne zeny a deticky na upokojenie, nemam tu teraz flasticku ale pohladam ju (prip. si necham napisat buduci tyzden nove pretoze je to po expiracii) a dam ti vediet, opytaj sa na ne. No aj tak sa porad s gynekologom, mozno si taky pripad ze ti to az tak neublizi.
Nechcela som ta strasit, len hovorim zo skusenosti 🙂

laerke
11. nov 2010

@daniela1974 No priznam sa ti, nie je to pekne ale radsej budem uplne uprimna.
Ja som bola hnusny zavislak, uz na hranici s narkomanom. Ziadne lieky nezaberali tak som supala do seba rivotril ako lentilky. Parkrat som sa aj predavkovala, nie schvalne ale bola som zufala ☹ Keby to psychiater vedel....
No ako som skoncila. Jedneho dna som si uvedomila ako zle na tom som, pretoze nechcem povedat ako som sa rano zobudila, v akom stave. Este trpim aj maniodepresiou a v stadiu depresie som na rivotril pila, tak si ma vies predstavit.
Tak skratka som si uvedomila ze mam vazny problem, bolo to ked som stretla moju polovicku a hanbila som sa sama za seba.
Tak som spravila to co sa robit nema. Vysadila som to vsetko zrazu, pretoze som vedela, ze ked to dam postupne tak sa vratim do starych kolaji.
Prve dni som to mala v krvi a potom som dostala bolesti ako ked si zavisla na heroine, nemohla som spat, dychat, permanentne panicke zachvaty, dvakrat to vyvrcholilo do epileptickeho ale bol pri mne priatel tak sme to predychali spolu.
No ty na tom nemusis byt tak zle, ja som bola v zufalom stave tak ta nebudem strasit. Tebe by sa max podla mna stalo ze sa nevyspis, ze budes mat depku a nejaky ten panicky zachvat. Ak nechces uplne prestat, zniz davky a porad sa s niekym.
Nikdy mi nebolo lepsie, zachvaty uplne prestali len ma obcas chyti uzkost. S liekmi mi bolo na svete lahsie ale su to oblbovaky a juniorovi by sa to nepacilo. Prepac za rozpisovanie sa, len tolko moj pribeh, nehanbim sa za to, ved sme to zvladli 🙂 Drzim palce a moja rada je - pozor na to ako prestavas, je v tom valium.....

daniela1974
12. nov 2010

@laerke Ahoj. Dakujem za uprimnost. Ja som tu verejne priznala moje stavy, lebo tazko sa o tom bavit s rodinou alebo priatelmi, ktori su na tom dobre a nepriznaju sa k nicomu. Vsetko zlahcuju. Ja viem ze som na rivotrile zavisla ale nemam predstavu ako prestat. Ja nemam maniodepresivnu ja mam neviem co. Mozno nemam nic - uz len zavislost.
Raz mi dosli kvapky - bolo to v robote. Pracovala som na velkom projekte a bola som jeho veducou. Vtedy som sa dostala do stavu fetaka. Mala som pol dna v praci uplnu paralizu. Nevedela som existovat, iba som fajcila a cakala na muza, kym mi kvapky donesie. S nikym som sa nebavila, ruky sa mi triasli, nevedela som sediet na mieste v kancli, stala som vonku pred budovou a cakala. Vrieskala do telefonu na muza ze umrem ked mi ich nedonesie. Niekde ich zohnal a vtedy, ked mi doniesol flasticku som pochopila, ze chcem mat pri sebe tu flasticku a nie kvapky. Ja som si ich v skutocnosti nedala, mne stacilo k ukludneniu len to, ze ju mam pri sebe. Moj muz bol velke sproste hovado a aj vdaka nemu som sa do tychto stavov dostavala. Vedel preco mi ich znaha. Presne ako mi tu povedala jedna mamka, ze mam zmenit okolnosti a nie liecbu.
Ked som otehotnela, tak som si vravela, ze to vydzim bez liekov, ale prd.
10 rokov som sa odhodlavala otehotniet a ver mi, ze pri kazdom nakvapkani kvapiek do ust som celych 10 rokov myslela na to, co ked by som bola tehotna. CO by som teraz robila???. Moj terajsi priatel hned pochopil co je to rivotril. Vravel, ze je to ako koks. Neni to dobre? Snupni si. Bude ti dobre. Neni ti dobre. Daj si kvapky. Bude ti dobre. A tak to funguje. Rivotril je jedno nechutne svinstvo, ktore pomaha, ked Ti je zle, ale deformuje usudok, povahu, vlastnosti, reakcie. Moj priatel hovori, ze teraz, ked som neni na rivotrile konecne aj vybuchnem a reagujem. Predtym som bola ako tela, len som sa usmievala ale vsetko bolo dobre.
Teraz beriem cipralex, rivotril mam v kabate, v pripade niecoho strasneho vsak viem, ze by som ho uzila.
Ked som bola druhy krat tehotna, tak som ho od 4.mesiaca uzivala.
Dceru mam zdravu, nic jej nie je. Poznam vela zien co v tehu brali rivotril.