Mám panickú poruchu a chcem bábo

jablcko1
6. feb 2009

Trpím panickou poruchou a rada by som mala už bábo, ale bojím sa že mi bude tehotenstvo znepríjemňovať táto porucha. Určite nie som jediná, čo ju mám, tak by som vás prosila o príspevky, ako ste to vy zvládli, aké ste mali problémy počas tehotenstva, či sa vám objavovali príznaky PP a pod. Ďakujem, veľmi mi pomôžete.

camilla_1
14. sep 2010

@luuca1
Ahoj .... Nooo nedali problem bol v tom ze ja som otehotnela planovane a aj tak som sa seroxatu nezbavila lebo sa to nedalo aspon u mna vies,no a bol s tym problem lebo vies ako to je a byva ze v prvom trimestri sa nemoze uzivat nic ale poviem ti ze poznam vela zien ktore aj pocas prveho trimestra uzivali antidepresiva pretoze nie kazdi vie vydrzat a citi sa na to aby bol bez .... ak vies vydrzat bez liekov tak sa snaz aspon po koniec stvrteho mesiaca to je cca 16tt . Potom si pytaj nieco pretoze ti poviem ze co prezivas ty to aj drobec a to som sa z toho smiala ze to je blbost ale je to tak snaz sa nemysliet na blbosti a snaz sa mysliet na babetko viem nie je to lahke ved tym sama prechadzam ale da sa to ver mi . Ja by som TI poradila zajst za dobrym psychologom,psychiatrom viem ak si nezvykla chodit za takymto odbornikom tak asi teraz ked si tehu bude pre teba neprijemne tam vysedavat v cakarni ale aspon s gynekologom skus alebo so vseobecnym lekarom nejake homeopatika alebo nieco lahsie na ukludnenie ako je oxazepam aspon polku tabletky na den babetku to neuskodi pretoze niektore rizikove tehulky co su tak oxazepam alebo diazepam este lepsie , musia uzivat aby bolo babetko v klude a nepytalo sa skoro na svet cize da sa to len treba vaznu debatu s lekarom a musi pochopit ze ked ti je zle neda sa inac a on uz nieco nasadi aj u mna to bolo tak, no a este som chcela napisat ze to busenie atd co k tomu patri poznam preto som nevedela seroxat vysadit lebo by som nezvladla tehotenstvo uz vobec aj ked mam este tych 7,8 tyzdov ale u mna je to uz uspech hehe
A v ktorom si tyzdni ?
Inac je to problem s lekarmi lebo oni si nezoberu na vlastne triko nic vies radsej sa vahovoria na pacientku ako keby mali pisat recepty s liekmi a potom by bolo na nich keby nieco chapes,ale je velmi vela zien ktore uzivaju anti pocas tehu samozrejme ze su vyclenene ktore ano ktore nie ale podla mna tebe by stacilo nieco denne aj jemne aby si bola kludna a aby to busenie ani nebolo a nemalo sa ako vyvolat ked by si mala nieco lahke na ukludnenie ....

camilla_1
14. sep 2010

@deborah1
Ahoj reagujem na tvoj prispevok ktory si pisala kocke ako radu a chcela by som sa opytat pretoze u mna je to to iste som v 31tt a tiez uzivam seroxat ... chcela som sa opytat ze ako si zvladla samotny porod pretoze sa toho dost velmi obavam ci ho psychicky zvladnem a ako to je vlastne u zien ktore maju taketo problemi vies ci zvladaju klasicky porod dajme tomu s epi alebo je lepsia sekcia , ak mozes porad mi hehe lebo som z toho dost vystrasena pretoze sa mi to krati 😒

janulkama
14. sep 2010

Ahojte babule....sestra mi preposlala túto stránku...Aj ja trpím PP od minulého roku.Síce niesom tehotná,ale už jedno dieťa mám.Malý mal asi 1 a pol roka,keď mi to začalo.Presne ako niektoré opisujete,silné búšenie srdca,potenie,triašku,zle spávam,stále mám pocit,že odpadnem,alebo nebodaj že zomriem...z toho mávam najviac strach:o((
Keď mi to začalo,nevedela som o čo ide....Najprv som behala k obvodnému,že mám asi niečo so srdcom a podobne.Ten ma poslal na všeliaké vyšetrenia,aj kardiologické...tam dopadlo všetko dobre.Sestra mi potom povedala o jej kamoške,že aj ona mala taký problém ako ja a že má panickú poruchu.Až vtedy som sa o takej chorobe dopočula a navštívila som psychiatričku,ktorá mi to potvrdila.dala mi lieky,vraj sa to lieči aj pol roka...vtedy mi dala Sertralin,ktorý mi nerobil dobre...na 8,alebo 9 deň mi prišlo tak zle,že mi volali záchranku...len pripíšem,že to bolo od začiatku vypuknutia choroby 3 krát,čo mi ju volali. Lekárka mi teda zmenila lieky...dala mi Frontin,lebo som brala lieky proti bolesti,ktoré sa nemohli spojiť s antidepresívami.Tiež mi dala Seroxat,aby som ho po vysadení liekov proti bolesti nasadila.Poviem Vám,beriem ho dnes 5 deň...popri tom sa mi ale zasa vrátili bolesti,tak som aj na infúzkach.A dnes som sa cítila strašne,tak som si ešte raz prečítala príbalový leták.Zasa som sa dočítala,že ich nemožem brať s týmito infúzkami...nechápem lekárov,vedeli,že ich mám brať a povedali,že možem ich spojiť...tak ako predtým,ale tearz som opatrnejšia na lieky,aby sa medzi sebou nebili.

Ale stále sa cítim zle,neviem ako proti tomu bojovať...je mi dobre a v zápätí sa to všetko zmení,je mi zle,na odpadnutie,búši mi srdce a pod...Tiež mi pomáha keď sa vyrozpávam,ale len na chvílku.Nemožem ostať sama,inak by som sa zbláznila:o(((

luuca1
15. sep 2010

@camilla_1
ahoj moja no ja som už v 23 tt a k psychiatrovi už chodím 5 rokov a teraz som začala asi 2 mesiace navštevovať psychologičku len aby som nemusela brať lieky. Momentálne beriem homeopatiká Sedatif PC ale neviem či možem zatial mi len gynekologička a psychologička povedala že môžem ale psychiatrička sa nechcela na to moc vyjadrovať lebo že ona nevie čo to sú za lieky že s homeopatikami nepracuje...takže tak som na tom.... snažím sa normálne nejako fungovať cvičím dýchacie metody a počúvam relaxačné CD čo mám od psychologičky a popri tom ešte tie homeopatika,,,, uvidíme či sa moj stav zlepší snad ano.... za 2 týždne idem na 3 D ultrazvuk tak snad ked to male uvidim ma to nejako preplieska aby som nemyslela na blbosti a nepozorovala sa.
teba držím strašne palce ale počuj ani ti tie antidepresíva pred porodom nevysadia??? lebo mne povedala lekárka že by sa mali.....tak neviem....

tasha
17. sep 2010

caute dievcata, pripajam sa s rovnakym problemom, aky mate vy.. ja osobne frcim na Plegomazine, ktory som mala mojou psychiatrickou odobreny, ze sa aj v tehotenstve moze, dokonca ho davaju tehotnym v nemocniciach na ukludnenie kontrakcii maternice, ak prisli predcasne. Zatial mi je fajn, ziadne priznaky PP nepocitujem, aspon teda nie take, ktore by mi extra strpcovali zivot. Bohuzial, prave teraz sa plegomazin stahuje z trhu, ale urcite existuje nejaka alternativna nahrada tohto lieku s rovnakou ucinnou latkou. Treba sa opytat psychiatra.

221081
18. sep 2010

@janulkama ahoj janulo tak uz som tu aj ja je to super ked viem ze vtom niesom sama baby si tu pomahaju radami som tu 3 den ale poviem ti ze mi to pomaha 🙂 chodim aj na stranku depresia v tehotenstve alebo len depresia je tam hodne dievcat co maju to iste co ja a tiez beru lieky pocas tehotenstva tak dufam ze vies kto som aze mam bude uz lepsie

janulkama
19. sep 2010

@221081 -neviem,kto si,ale len jedna osobka mi hovorí Janulo:o)) L.K. 🙂 Tak sa potom možeme radiť aj tu moja:o))

janulkama
19. sep 2010

@221081 ááá,áno si to určite ty,nick mi veľa povedal...inak,je to super téma,aj celý MK je skvelá vec,môžeš sa poradiť bez toho,aby ťa niekto odsudzoval,že??

221081
19. sep 2010

@janulkama no vedela som ze nato dojdes no co ako dnes sme nemohli ani pokecat

tulamatula
23. sep 2010

Ahojte, už dlkšie prechádzam rôzne fóra na internete a zistila som, že tiež niesom sama...tak som sa rozhodla, že sa prihlásim do diskusie a podelím sa o svoje skúsenosti s ľuďmi, ktorí vedia o čom je reč...Mne PP prepukla v marci 2010, držala som dietu a brala spalovače tukov asi tri dni. Na to som si dala jedno silné presso a asi 3 šálky zeleného čaju, ktorý som nikdy predtým nezvykla piť. Bola som v práci a stupňovala sa mi zvláštna nervozita. Keď to začalo byť neúnosné, poprosila som kolegiňu, aby ma odviezla domov. V aute mi však začala tŕpnuť ruka, potom druhá a nakoniec aj nohy, strach, ktorý som vtedy zažila už nikdy nechcem zažiť, myslela som, že mam infarkt a že umieram. Samozrejme, že som skončila na pohotovosti, infúzie, krvný obraz, EKG...všetko v poriadku. Keď mi už bolo dobre, myslela som si, že to bolo naposledy. To určite!!! O 3 dni, keď som si ľahla večer do postele, začalo to zase. Nasledovali vyšetrenia, veď to poznáte. Kardiologia, nefrologia, endikrinologia...a nič. Zverila som sa sestre a ta mi doporučila psychiatričku, neviem či by to niekoho napadlo a ktovie ako dlho by som sa v tom ešte plácala... Škoda len, že som musela prežiť najhoršie dva týždne, než niekto prišiel na to čo mi je. Psychiatrička mi dala lexaurin a sertralin. Od vtedy mám ,,pokoj,, lieky zabrali na prvý šup. Postupne mi znižuje dávky. Ale myslím na to neustále. Mám našťastie manžela, ktorý mi je absolútnou podporou. Jedna známa mi doporučila hypnózu a som rada, že som ju vyskúšala. Veľa vecí mi to objasnilo a dodalo odvahu. Výsledok budem vidieť, keď doberiem lieky a vysadím ich. Bude to až bud. rok v máji. V auguste by sme sa chceli pokúsiť o bábätko. Neviem čo bude, teraz som hrdinka, lebo sa cítim dobre. Ale viem, že pokiaľ by sa mi to v tehotenstve vrátilo, radšej budem brať lieky ako strácať nad sebou kontrolu a prežívať zase tie hrozné chvíle. Psychiatrička ma uistila, že lieky môžu brať aj tehotné ženy, je mi jasné že prvé 3 mesiace to nebude možné a aj dúfam, že to nebude treba vôbec...Zaujímalo by ma, či ste pri pôrode prežívali nejakú úzkosť???Budem rada, ak si so mnou nejaká z Vás vymení skúsenosti. Majte sa, držím palce!!!

evapavla
24. sep 2010

@tulamatula , ahoj aj ja PP, mala som ju aj v druhom tehotenstve, vtedy som sa bez liekov zaobišla, neskôr sa mi PP vrátila a mala som aj obdobia keď som lieky brala, resp. aj teraz beriem, mala som v lete potrat. Pôrod v druhom tehotenstve som mala úplne normálny a rýchly, nechytali ma paniky počas neho ani v šestonedelí. Je to o okamžitej psychickej pohode, skoro celé tehotnstvo som bola PN kvôly panike na začiatku, takže som sa ukľudnila a tešila len na bábo.

luuca1
7. okt 2010

@camilla_1 ahoj Camilla dlho si tu nebola dúfam že všetko v poriadku...

camilla_1
7. okt 2010

@luuca1
Ahooj
Ano vdaka bohu vsetko ok ...ani neverim ze ja som zvladla tehu,lebo v podstate som uz vo finale,ale leto bolo pre mna tazke bolo mi dost zle ale je to za mnou....aka ma porod a dufam ze ho psych.zvladnem tak sa strasne bojim aby sa nedostavil zachvat pocas porodu...

luuca1
8. okt 2010

@camilla_1 neboj zvládneš to už ked si prešla tento dlhý boj tak ten pôrod bude v pohode.... teraz ti AD vysadili či ich stále berieš??? kedy máš ten termín??? ja som tiež na tom tak že už nech to je za mnou ale ja mám ešte 3 mesiace pred sebou... beriem iba homeopatiká na tie úzkostné stavy ale začali miaj iné veci ako ťažkosti s očami začali sa mi rozmazávať obrazy a bola som u očného a mám všetko ok to isté u neurologa tak asi je to opäť z psychiky....

luuca1
26. okt 2010

Baby ahojte musíte mi poradiť mám ísť na PN kvoli tvrdnutiu brucha ale ja neviem čo budem doma robiť... priateľ do večera v práci a ja chytám paniku sama doma.... ako ste to zvládali????

Ď

vikiz
26. okt 2010

@luuca1
ahoj, ja som sa tiez liecila na PP s agorafobiou,ked sme sa rozhodli pre babo, vysadila som na vlastnu zodpovednost. nehovorim, ze som na tom super ,ale zatial sa to da, ukludnje ma hlavne vedomie, ze mi moj psychodoki povedal, ze v pripade tazkosti mozme lieky nasadit kludne naspat. ono sa hovori, ze by sa nemali brat v tehu, ale on sam povedal, ze odchoval nejednu tehulu s plnou liecbou, je to len zato, ze na tehotnych sa testy nerobia, preto nevedia ci sa mozu brat. mne staci len vedomie tohoto, ze ked bude zle , da sa pomoct. mozno to pomoze aj tebe. inak aj ja vidim rozmazane, je to psychika, a hlavne v tehu je to vraj normalne, po porode sa to vraj upravi casom. hadam som ti aspon trocha pomohla. 🙂

luuca1
26. okt 2010

@vikiz a ty si v ktorom týždni???

vikiz
26. okt 2010

ja som len na zaciatku, v 7 tyzdni, no doma som uz vyse pol roka, odkedy mi zrusili pracovne miesto, viem co je to sediet sama doma a rozmyslat nad hlupostami.

luuca1
26. okt 2010

@vikiz nooo ved práve ja akonáhle som doma tak mi začne by špatne....

vikiz
26. okt 2010

ja to mam opacne paniky mavam vonku a otvorene priestranstva, ale ta hlava blba doma neda pokoj. u susedov buchne nieco a mne ide srdce roztrhat, uz som zavisla na telke a pocitaci, inak by som zosalela

luuca1
26. okt 2010

@vikiz no tak ja tiež moc sama nakupovať ísť nemôžem lebo mi príde zle... bože to je hrozná choroba, že??? najhoršie je že chodím aj ku psychologičke ale mám niekedy pocit že to nepomáha

vikiz
26. okt 2010

no ja som psychlogov hned zavrhla, nepomaha rozpravat sa o tom, je to porucha chemickej reakcie v tele a tomu pomoze len chemia. nenavidm tuto chorobu, nenavidim, ze si neviem ist na postu pre list, alebo do banky pre peniaze, do obchodu ,alebo len tak sa prejst do mesta.

luuca1
28. okt 2010

Baby dobré ránko aj vám sa stáva že máte taký zvláštny pocit že asi odpadnete??? taký čudný pocit v hlave.... fuj včera sa mi to stalo pri odchode s roboty a poviem vám nebolo mi všetko jedno. Sadla som do auta a modlila sa aby som došla domov.

luuca1
28. okt 2010

@camilla_1 ahoj no ako si na tom?????

camilla_1
28. okt 2010

@luuca1
Ahoj no asi tak ze do terminu ostava 21 dni :D tesim sa,bojim sa vsetko naraz 😅

camilla_1
28. okt 2010

@luuca1
ja toto mavam velmi casto -....

luuca1
28. okt 2010

@camilla_1 fakt aj napriek tomu že berieš lieky??? a budeš ich aj vysádzať či nie....Kojiť budeš môcť??

camilla_1
28. okt 2010

@luuca1
No sama neviem jak som to zvladla ved v podstate je uz babo donosene vdakabohu ... od zaciatku uzivam len 5mg seroxatu a na zaciatku ked boli zle stavy som sem tam uzila neurol,cize to nie je az take hrozne,vysadit lieky nemozem lebo sa mi nedari a teraz sa blizi porod tak to by som nezvladla bez liekov....kojit chcem a myslim ze pri tej davke sa aj bude dat .Uz som sa pytala na to aj lekara vraj zalezi aky bude porod a ako to zvladnem ako sa budem citit po...myslim ze ma pravdu ,lebo bud sa mi psych.zhorsi vycerpanostou celeho tehu alebo sa budem citit fajn a vysadim seroxat ...neviem jak to dopadne ale dufam ze to zvladnem ze budem mat lahky porod a babo bude v poriadku myslim ze si to aj zasluzim po tom vsetkom a myslim ze to asi kazda z nas ktora to prezila a preziva 😕

luuca1
28. okt 2010

@camilla_1 no mojko ty si teraz v 38 tt? tak to už môžeš porodiť aj zajtra 🙂 ale aspoň to budeš mať za sebou hlavne nech ste obidvaja v poriadku a zdraví.... potom už aj ked nebudeš kojiť tak nevadí, môžeš si dať nasadiť normálnu dávku liekov a dať sa do psychickej pohody. Ja sa zatiaľ snažím stále bez liekov tak dúfam že to nejako vydržím...len už som mala isť na PN ale bála som sa lebo samej doma mi nieje dobre... ved to poznáš... ty to ako zvládaš doma ako tráviš čas aby si nemylsela na hlúposti???

jarjar78
28. okt 2010

Ahojte, teším sa, že som si prečítala vaše príspevky, mne sa PP začala pred 4 rokmi, dcérka mala 2roky, trvalo dlho , kým ma vyšetrovali na všetko možné, pichali magnézium, nič nepomáhalo, a raz som sa po dlhom čase stretla s sesternicou, a porozprávala mi , že sa lieči na PP, všetky príznaky mala ako ja, tak som šla k dr. potom k psychiatričke, dostala som seroxat a neurol, po čase mi stačil aj neurol, medzitým som aj potratila, a po dvoch rokoch som lieky vysadila, potom bolo dobre, otehotnela som a teraz mám syna už dvojročného, tehotenstvo prebiehalo bez akýchkoľvek príznakov, teraz už dlhšiu dobu mi je všelijako, len nie dobre, rodinu nechcem zaťažovať svojimi problémami, mala som super homeopatiu , ktorú prestali vyrábať, takže teraz medovkový čaj a skúšam sa z toho dostať bez liekov, uvidím ako dlho to vydržím. teším sa, že som aj tu na MK našla diskusiu, a môžem sa podeliť so svojimi skúsenosťami. držím palce každej maminke 🙂