Mám panickú poruchu a chcem bábo

jablcko1
6. feb 2009

Trpím panickou poruchou a rada by som mala už bábo, ale bojím sa že mi bude tehotenstvo znepríjemňovať táto porucha. Určite nie som jediná, čo ju mám, tak by som vás prosila o príspevky, ako ste to vy zvládli, aké ste mali problémy počas tehotenstva, či sa vám objavovali príznaky PP a pod. Ďakujem, veľmi mi pomôžete.

ange_de_la_morte
15. apr 2012

@daniela1974 : tak to jste se ale docela projeli 🙂 já dneska měla jet s mamkou na výlet do Kroměříže a do Zlína ale 1) počasí je u nás fakt hnusné a 2) zase mně chytá zánět močáku tak to nebudu pokoušet, ale mrzí mně to přišla bych na jiné myšlenky 😒

@patko2: ahojky, je to až děsivé když čtu tvůj příběh, doufám že se brzo všechno srovná a najdeš nějakou učinnou pomoc, drže se 🙂

lujza25
15. apr 2012

@jablcko1 ahoj, ja mam panicku poruch spolu s depresiou asi 5 rokov. viem ake su tvoje pocity.
momentalne uz babo cakame, sme v 14tt.
cesta nebola lahka. liecim sa u psychiatricky a chodim aj na terapie k psychologicke, co mi velmi pomaha. keby som tam nechodila, neviem, ci by som tu vobec bola.
zaciatky tehotenstva boli samozrejme tazke, ale vdaka psycho-liekom pre tehotne a terapie to zvladame celkom dobre. nieje to to, co by malo byt, ale myslim, ze uz clovek nikdy nebude taky aky bol pre touto chorobou. samozrejme tym, ze sa liecim viem ako asi tieto panicke ataky zvladat, ale poviem ti, ze ich teraz moc nemam. tehotenstvo si celkom uzivam. samozrejme strach tam je, ale ten ma kazda cakajuca mamicka.
myslim, ze sa nemas coho bat, aj ked neviem ako tazku pp mas.

lujza25
15. apr 2012

@luuca1 su aj antidepresiva, ktore mozu brat tehulky. ja som tiez brala seroxat, ale dr. mi ho hned vysadila ked sme zistili, ze som tehu a nasadila mi ine lieky, ale nepamatam si ten nazov.

petrouchka
15. apr 2012

@mawiya - ja som brala citalopram 1/2 tabletky asi kazdy druhy den ked som otehotnela, ked som zistila, ze som tehtona bola som za psychiatrickou, ta mi povedala, ze to je len taka mini davka, ze to vydrzim aj bez nej, tak som to vysadila. Asi do 10tt mi bolo relativne dobre, potom to zacalo, migreny, nespavost, busenie srdca, zavrate, vracanie - no nieco hrozne, horsie nieco som v zivote nezazila. Trvalo to asi 4 tyzdne, co som ja sama nechcela lieky, lebo som sa bala, ze poskodia babatko. Nakoniec to bolo take hrozne, som sama uznala, ze musim ist na lieky, znova citalopram, tentokrat celu tabletku denne. Postupne sa mi zlepsil stav, maly sa narodil zdravy a s liekmi som ho aj kojila vyse 2 roky. Teraz ma 4 roky a je zdravy a v poriadku. Keby som vedela, co ma caka, tak by som na zaciatku tie lieky nevysadila, ale brala by som ich cele tehotenstvo, tak by som sa vyvarovala tych hroznych zachvatov, co som mala.

petrouchka
15. apr 2012

@patko2 to som este nepocula, ze lieky poskodzuju srdcovu chlopnu. A ktore? Seroxat alebo guajacuran? Lebo ja som sa narodila s nedomikavou srdcovou chlopnou, chodim pravidelne k kardiologovi, vie ze beriem antidepresiva a nikdy nic nehovoril. Ani v letaku k liekom to nemam napisane.

marhulka13
15. apr 2012

@patko2 ahoj, ja som brala, resp. este aj beriem seroxat uz tretim alebo stvrtym rokom, no zatial som so srdcom v poriadku a ani som nepocula, ze to skodi... a keby aj, tak mi to nevadi, nic nie je nad tu pohodu, aku zažívam teraz 🙂 uplne chapem, ako sa citis, bola som na tom rovnako.
ked mi ho nasadili, prvy mesiac som myslela, ze zosaliem, no to si len telo zvykalo na novy liek, po mesiaci zrazu akoby uťalo a ja sa citim odvtedy dobre. jasne, ze to nikdy nebude ako predtym, no zvladam vsetkoa to mam toho fakt vela. ale absolutne ziadne stavy ako predtym som uz dlho nemala. naposledy po porode, lebo cele tehu som lieky nebrala apanika sa vratila s poporodnou depkou naplno. po nasadeni seroxatu spolu s xanaxom mi bolo za tyzden super, xanax som vysadila a teraz som iba na seroxate.
planujeme druhe babatko, radim sa s gynekologom, psychiatrami a aj laktacnou, lebo chcem dojcit a ani jeden nevidi problém v brani seroxatu pocas tehu. Mam ho vynechat v prvom trimestri a potom par tyzdnov pred porodom, aby babatko nebolo zavisle. myslim, ze to vsetko zavisi od postoja lekarov, no robim uz teraz vsetko mozne, aby som mala druhe babatko a vyhla sa panickym atakom

marhulka13
15. apr 2012

@petrouchka ty si brala lieky aj v tehotenstve?? pri druhom sa nedam odbit, ze skodia dietatu. skor som mala pocit, ze ten strtes a panika viac skodia dietatku. to potrebuje hlavne pokojnu maminu

sweetsuzi
15. apr 2012

@marhulka13 ja som brala seroxat aj v tehotenstve - na zaciatku som vysadila, ale musela som sa k nemu po mesiaci vratit, lebo mi nahle zomrela svokra co len zaklincovalo ten biedny stav v akom som bola. Babo nemalo ziadne stavy po porode, vsetko bolo ok, kojit mi s nim neodporucali, resp. ak by som brala len seroxat tak by sa aj dalo, ale po porode som potrebovala aj Xanax.
Aj ja by som uz velmi chcela druhe, len sa bojim toho ako to zvladnem.

sweetsuzi
15. apr 2012

este som zabudla ze ja ho beriem uz 15 rokov, lebo trpim touto poruchou uz dlho, takze ak by bol skodlivy na srdce - co pocujem prvykrat - tak uz by sa to davno prejavilo.

petrouchka
15. apr 2012

@marhulka13 jasne, ja som bola v tehotenstve v takom stave, ze som schudla za mesiac asi 4 kila a spala som tak, ze kazdu noc asi 3 hodiny, to urcite babetku neprospievalo. Ja som najprv v tehotenstve lieky nechcela, ale aj gynekologicka mi hovorila, ze v mojom stave skoncim akurat tak v nemocnici na infuziach. Ako som isla na lieky, po par dnoch sa to zacalo zlepsovat, aj som sa lepsie citila, aj som lepsie spala, aj som viac jedla a menej vracala. Keby otehotniem este raz, tak by som uz lieky nevysadila.

petrouchka
15. apr 2012

@marhulka13 Mne moja psychiatricka hovorila, ze niektori doktori radia vysadit lieky pred porodom, ale ze podla nej zeny, co maju psychicke problemy su najviac nachylne na poporodnu depresiu a ze ona si mysli, ze nie je dobre vysadit lieky tesne pred porodom. Ja som brala lieky asi od 20-teho tyzdna tehotenstva stale, aj tesne pred porodom, aj po porode. Akurat viem, ze v den porodu som nemala 😀 , lebo kontrakcie mi zacali den predtym, tak sme isli do porodnice a to som bola stale na vzdychacke a maly sa narodil rano na dalsi den a proste nejak sa to zomlelo a ja som si potom uvedomila, ze som nemala liek.

mawiya
15. apr 2012

@petrouchka ďakujem za povzbudenie. Mám obrovský strach, že ak prestanem brať citalopram, prežijem znova všetky tie útrapy. už som skúšala vysadiť dva krát. Vždy som vydržala 4 týždne bez problémov a potom mi začali také doslova kruté migrény, nezaberali žiadne lieky na bolesť, že som sa k citalopramu vždy vrátila :(. Ale som rada, že je tu niekto ako ty, kto má skúsenosť s tehotenstvom a citalopramom. Ďakujem za povzbudenie 🙂

jerryjanka
15. apr 2012

@mawiya ten kludne môžeš brať v tehu, ked to inak nejde proste potrebuješ byť v pohode. ja beriem teraz serlift som v 20tt

sweetsuzi
15. apr 2012

@jerryjanka a ty si kojila prve babo ked sa mozem spytat? a nebala si sa hned ist do druheho tehotenstva ? Ja sa neviem velmi odhodlat, velmi by som chcela ale mam aj obavy ... momentalne beriem Seroxat a v pripade potreby Xanax - ked mi je zle. V tehotenstve som brala aj Magnezium a Guajacuran (vtedy som xanax nebrala), ale preto ze mi tvrdlo stale brucho, nie kvoli nervom, aj ked ucinok to ma na oboje 🙂

klauduska15022010
15. apr 2012

@petrouchka to som ani ja nevedela ze antideprseiva poskodzuju chlopnu mne to povedal az moj neurolog ktory mi ich vysadil a tvrdil mi ze pri tejto panickej poruche psychiatri automaticky pichnu ludom antidepresiva seroxat to sposobuje guajacuran nie lebo je to skor na prirodnej baze

patko2
15. apr 2012

@marhulka13 my by sme tiez chceli druhe babatko len sa hrozne bojim ze sa mi budu tie stavy zasa opakovat cele tehotenstvo a bojim sa brat lieky pocas tehu lebo ja som bola uz dvakrat tehotna z toho jedno som nedonosila a spontanne potratila a vzdy mi lieky vysadili kvoli babatkam radsej mi vzdy dali len magnezium ale to mi nepomahalo tak neviem velmi by som chcela druhe babo len strach mi to nechce dovolit a neviem to akosi prekonat....

patko2
15. apr 2012

@sweetsuzi ja hovorim len to co mi povedal lekar neurolog tak neviem ja som nemala ziadne pocity ze by mi to nejako skodilo skor sa mi velmi po tom lieku ulavilo ale on mi ho vysadil s tym ze to poskodzuje srdcovu chlopnu

mmmiska83
16. apr 2012

ahojky, čtu tady ohledně těhotenství......a určitě jsou vždy nějaké léky,které se mohou brát i počas těhu a kojení...já beru Asentru 50 mg 1 tbl. denně, vcelku mi to stačí....každým dnem mě čeká porod (bojim)....a vysazovat mi nedoporučil nikdo ani náhodou a během kojení to vysazovat taky nehodlám, protože daleko více ohrožuje miminko stav mé paniky než to, že se mu dostane do mlíčka stopové množství léku,na které navíc bylo celé těhu zvyklé.Můj gyndař mi naopak řekl, že to je naprostá hloupost vysazovat v těhu AD,ba naopak je lepší i zvýšit dávku,pokud má žena problémy a to je fakt skvělý Mudr......oni podle mě spíš mají strach,že kdyby se "náhodou" něco stalo,tak by to měli na triku.Já si projela celý net ...jak diskuze,tak názory odborníků na ten můj lék v těhu a rozhodla jsem se, že prostě ho brát budu.Do prosince jsem brala jen 0,5 tbl... (jsem to snížila) a jako stavy nic moc...od ledna jsem najela na celou tbl. a můžu říct , že teprve ted po 3 měsících to začlo působit a já se cítím teda daleko líp, tak držím palce holky, klidně jděte do druhého těhu (či prvního)..i s lékama (neříkám koňské dávky)....žijete jen jednou přece a dát někomu život je naprosto úžasná věc 🙂

jerryjanka
16. apr 2012

@sweetsuzi nie nekojila som necitila som sa na to, aj ked som vraj mohla aj na lieky, ale po pôrode som si dala zastaviť laktáciu a prehodila lieky na tie čo beriem bežne

petrouchka
16. apr 2012

@jerryjanka Mne moja psychiatricka hovorila, ze pocas tehotenstva cez placentu ide k dietatku viac lieku ako pocas kojenia, preto netreba dietatko odstavovat, pokial zena brala lieky aj pocas tehotenstva. Povedala mi, ze keby sa mi po porode stav zhorsil a musela by som zmenit lieky, pripadne zvysit davku a pribrat aj lexaurin alebo xanax na ukludnenie, ze vtedy by bolo lepsie zastavit laktaciu. Lenze ja som brala od 20tt 1 tabletku citalopramu az do porodu a potom som s nou aj kojila, cize davka aj liek boli tie iste aj pocas tehotenstva aj pocas kojenia.

petrouchka
16. apr 2012

@klauduska15022010 nemas nahodou toho isteho neurologa ako @patko2 😀 😀 😀
Lebo ja som naozaj este nepocula o tom, ze by antidepresiva posobili zle na srdcovu chlopnu a to som vselico citala aj na internete, aj v knizkach aj v letaku. Ani doktorka mi nic nevravela. Ale antidepresiv je mnoho druhov, nemozu predsa vsetky mat rovnake vedlajsie ucinky.

petrouchka
16. apr 2012

@klauduska15022010 a este nieco - podla mna je normalne davat antidepresiva na panicku poruchu, ci nie? Lebo ja to mam na mojom lieku napisane, ze na depresivnu, uzkostnu, panicku a obsedantne-kompulzivnu poruchu.

patko2
16. apr 2012

@petrouchka dam vam cislo na mojho neurologa a sa ho spytajte ja len vravim co on povedal mne na niekoho to mozno posobi inak a je milion antidepresiv a kazde maju ine vedlajsie ucinky tak neviem ja som radsej dala na tu jeho radu a vysadila tie lieky a beriem teraz ĺen to ciste magnezium v tabletkach

marhulka13
17. apr 2012

@patko2 ja si myslim, ze branie liekov nema az taky suvis s nedonosenim. ja som brala lieky do 11 tt, lebo som nevedela, ze som tehotna.. a teraz lutujem, ze som ich nebrala cely cas. magnezium nie je nahrada AD, to akokeby som predpisala na zapal pluc ovocny caj...
no samozrejme, ty vies, ako to zvladas, ako sa citis a k akemu nazoru sa priklonis... kazdopadne, drzim palce 🙂

marhulka13
17. apr 2012

@petrouchka ja som mala poporodnu depresiu. nebrala som ved lieky, mala som co robit sama zo sebou, navyse velke komplikacie po porode, tak sa to na mna sypalo z kazdej strany. preto teraz urcite chcem brat lieky, lebo nechcem poporodnu depku zazit znova, je to horsie ako panicka porucha. mala som pocit, ze zošaliem, syna som nenavidela, mala som myslienky, ze keby sa zadusil, ja by som mala pokoj, vobec som nejedla, nespala, ale doslova nespala 3 dni, bala som sa zatvorit oci... no ako sa tu uz spominalo, radsej nech ma syncek pokojnu maminku, ktora ho nedojcila, nez keby som nebrala lieky a nedajbože nejak babatku ublizila alebo skoncila na psychiatrii, cize v konecnom dosledku by nebol dojceny ani tak
no teraz sa pripravujeme na druhe, zhanam vsetky mozne informacie, radim sa s kade kym a vacsina ludi nevidi problem ze by som mala dojcit dieta so seroxatom. ine by bolo ako pri prvom, ze som tych liekov AD brala vela....a

petrouchka
17. apr 2012

@marhulka13 Ja som mala tiez poporodnu depresiu po prvom dietatku. Preto moja psychiatricka nechcela, aby som pred porodom vysadzala lieky, lebo po porode sa prudko menia hormony a to dokaze zamavat aj s zenou, ktora nemala predtym take problemy. Tiez som sa bala, ze nebudem moct mat druhe dieta, kedze som brala lieky, pokusala som sa ich vysadit, ale vratilo sa mi to, tak som ich brala znova.
V cakarni u mojej psychiatricky som parkrat videla nejake tehotne zeny, tak som sa jej na to pytala a ona hovorila, ze za tie roky, co pracuje ako lekarka, mala viacero pacientiek, co brali lieky aj pocas tehotenstva a vsetky mali zdrave deti. A hovorila mi, ze sa nemam bat, lebo som brala v tehotenstve 1 tabletku denne a ze niektore zeny v tehotenstve veru aj 3-4 rozne druhy liekov a aj viac tabletiek denne, ze tam potom tie deticky treba podrobnejsie sledovat, lebo tie lieky mozu na seba posobit navzajom a nejako sa ovplyvnovat.

marhulka13
17. apr 2012

@petrouchka tp vazne?? a po druhom dietatku si bola ok??dojcila si? ja beriem teraz denne 1/2 tabletky seroxatu, uz asi pol roka, predytm som brala celu a som uplne v pohode, akoze neni zmena medzi celou a polkou tabletky... sem tam mam nejaku tu "depku", no asi kazda iná zena, ze ci bude na splacanie hypo, ci si najdem po materskej pracu a pod. 🙂

petrouchka
17. apr 2012

@marhulka13 druhe tehotenstvo som najprv vysadila, potom mi bolo hrozne, migreny, nespavost, busenie srdca, take depresivne nalady, som si hovorila, ze ani neviem, ci to dieta chcem a ze naco mi bude, ked uz jedno mam...potom som isla na lieky a do konca tehotenstva som bola v pohode, ked sa maly narodil, tak som ho zacala kojit, ale slabo priberal a este si pametam, ze raz som nieco zjedla, z coho ho bolelo brusko a celu noc plakal, tak som bola zufala, myslela som si, ze uz to na mna zase ide, lebo som vtedy kvoli tomu plakala. Ale nakoniec mi povedala doktorka (pediatricka) ze ho mam dokrmovat umelym mliekom, tak sme ho par tyzdnov dokrmovali, a zacal aj priberat aj pekne spinkat v noci, tak som sa ukludnila a nakoniec som ho kojila skoro 3 roky. Prveho som prave preto nekojila, lebo som mala poporodnu depresiu, presne ako opisujes, nemohla som spat, nejedla som a niekedy ma napadlo take, ze co ked mi spadne maly, ze co ked sa mu nieco stane. Tak asi po mesiaci a daco mi dali antidepresiva a este som mala lexaurin a este nieco na zvysenie chuti do jedla, tak som musela prestat kojit.
Ale ja som to uz v porodnici citila, ze som bola pri druhom taka kludnejsia. Lebo pri prvom ked som bola v porodnici, tak tam bola taka neprijemna sestricka a vyhukla na mna a ja som sa vtedy tam rozplakala a potom mi povedali, ze nas 4 dni po porode pustia domov a nakoniec nas nepustili, lebo maly malo pribral, ze este den mame zostat a ja som z toho jedneho dna bola hotova, som si myslela, ze mi to robia naschval. Pri druhom to uz bolo v porodnici v pohode, vtedy som bola taka kludnejsia. Este som mala stastie, ze mam psychiatricku v tej istej nemocnici, ako som rodila, tak nez ma prepustili z porodnice, musela som ju navstivit, ze ci som psychicky v poriadku a ci mi odporuca kojit. A ona povedala, ze vsetko v poriadku.

vikiz
17. apr 2012

ahoj, necitala som presne vsetko co ste popisali,no zial mam osobnu skusenost . od 15. som trpela panickou poruchou, ktora dvakrat presla az do depresie. po prvom porode som bola v poho bez liekov. pred druhym tehu som napriek varovaniu psychiatra vysadila AD a tuto chybu si asi nikdy neodpustim. ta poporodna depka bola asi to najhorsie co sa hocikomu moze stat. mesiac po porode som dostala naspat AD a kludne som s nimi kojila do 10 mesiacov, kym sa mala neodstavila sama. nikdy viacej nebudem riskovat s vysadzovanim AD!

marhulka13
17. apr 2012

@petrouchka teraz si mi vliala viac energie na druhe babatko. dakujem 😉 ja musim mat uz druhy porod cisarskym, toho sa hrozne bojim... pri prvom mi praskla kostrc, ocna rohovka sa poskodila, zapaly som mala, chripku k tomu, takze toho na mna bolo privela. od narodenia mam ochabnutu lavu ruku, takze mi nepovolili maleho ani obliect, aby mi nespadol, pritom ja som si verila, lebo s tou rukou dokazem takmer vsetko... takze 8 dni v porodke, sama na izbe bez maleho, sem tam mi ho priniesli ukazat, navstevy na oddeleni zakazane, proste toto by bolo vela aj na zdraveho cloveka....
no teraz este nie som tehotna, no chcem urobit vsetko pre to, aby som mala pokojne tehotenstvo, porod a zvladla vychovu drobcekov