Mám panickú poruchu a chcem bábo

jablcko1
6. feb 2009

Trpím panickou poruchou a rada by som mala už bábo, ale bojím sa že mi bude tehotenstvo znepríjemňovať táto porucha. Určite nie som jediná, čo ju mám, tak by som vás prosila o príspevky, ako ste to vy zvládli, aké ste mali problémy počas tehotenstva, či sa vám objavovali príznaky PP a pod. Ďakujem, veľmi mi pomôžete.

gracii
30. júl 2011

@treycy vsak to ty hovorim ani mne nic nedala len homeopatika cmulat 😒

sweetsuzi
30. júl 2011

@naisseria velmi ti drzim palce aby si sa rozhodla spravne, lebo je to len na tebe a mozno to znie sebecky, ale netyka sa to tvojho partnera a uz vobec nie jeho otca, nenechaj sa manipulovat. Je uplne jasne ze mas strach, lebo to ma skoro kazda zena ktora si uvedomi tu zodpovednost. My sme sa s manzelom o dieta snazili a potom ked sa mi podarilo otehotniet som mala hrozny pocit ze toto predsa nemozem zvladnut a teraz to nechcem a naco som si to vobec zelala. Vsetky tieto pocity su podla mna normalne, lebo je to velka zivotna zmena. Aj ked tehotenstvo bolo tazke, musela som brat lieky, a bola som depresivna a uzkostna do nepricetna - bez vahania by som do toho sla opat. To co mi prinieslo materstvo, ten pocit ze ma moj zivot vyznam a ta radost ked sa pozriem na svojho syna a pocujem ho sa smiat sa neda nicim zaplatit. To sa neda vediet dopredu, jednoducho to pride az s tym malym cloviecikom a potom si uz nevies predstavit ako si ho mohla vobec nikedy nechciet a o co vsetko by si sa ochudobnila.
Skus si trosku ziskat od toho celeho odstup, dohodni sa s priatelom ze so svadbou pockate az po porode, lebo teraz na take rozhodnutia nemas energiu, aby ta to zbytocne nestresovalo. A zaroven sa skus aj na svoje tehotenstvo vo vztahu k praci pozriet s nadlhladom - ved pracovat budeme minimalne do 65, ale toto babo uz opat cakat nebudes. Skratka, toto ti nikto neulahci, je to len tvoje rozhodnutie, takze si to dobre rozmysli.
Co sa tyka toho ze ti lekari odporucaju ukoncenie tehotenstva, nepises z akeho dovodu, ak je to kvoli liekom tak ked sa pozries par stran dozadu su tam zeny ktore brali lieky cele tehotenstvo a maju uplne zdrave deti, podobne ako ja. O tom by som sa urcite poradila s psychiatrom, lebo gynekologovia sa k tomu casto vyjadruju a pritom to nie je v ich odbornosti a zbytocne zenu vystresuju. Depresie a uzkostne poruchy nie su prekazkou pre tehotenstvo 😠
Drzim ti palce a neboj sa, aj ked to teraz tak nevyzera, vsetko sa utrasie a bude to ok.

tehua
31. júl 2011

baby, ked mate v tehotenstve psychicke problemy, nebojte sa brat lieky. najma ako ste ich brali uz predtym. vysadzanie je psychicky velmi narocne a v tehotenstve duplom. psychiatri su v tomto velmi opatrni, nechcu si na seba zobrat riziko, tak lieky nedavaju. lenze oni nevedia, cim prechadza tehotna zena. lieky sa nepredpisuju nie preto, ze zarucene uskodia (taky Serlift neskodi), ale preto, lebo ziadne lieky sa netestuju na tehotnych zenach, preto nie su zname ucinky a rizika. ak by pre vas mali depresie znamenat vazne zdravotne problemy a ohrozenie zivota, nebojte sa brat lieky pocas celeho tehotenstva. aj pocas dojcenia. mozno len znizit davku, ale da sa to. nemusite sa vobec vzdavat dojcenia, aj ked vas na to budu vsetci nahovarat. ja som si presla peklom, liekmi, kadecim, ale mam zdrave a spokojne dietatko. lepsie, ako skakat z okna, lebo lieky su zleeee

julia255
31. júl 2011

a ako si rodila tehua?

monika2606
1. aug 2011

ahojte, som rada že som tu našla takúto tému. Včera som si robila 2.tehotenský test, obidva pozitívne. Veľmi som sa tešila a aj som veľmi túžila po bábätku. Už asi 2 roky mám panickú poruchu. Lieky som žiadne nebrala iba zo začiatku neurol. Ale inak som sa s tým vedela vysporiadať sama. No dneska som chytila jeden panický záchvat za druhým. Bojím sa aj vyjsť z bytu pomaly lebo sa bojím že mi bude zle. Hrozne som sa začala toho tehotenstva báť. ☹ V poslednom čase mi už bolo dobre takže som ani nerátala s tým že by mi tehotenstvo pokazila nejaká panická porucha. Je to strašne nepríjemná vec a ten kto to nezažil to nikdy nepochopí. Nemám sa o tom ani s kým porozprávať lebo nikto to tak nechápe...tak som sa rozhodla že sa aspoň troška tu zdvôverím. Každý si dneska myslel že mi je zle za to že som tehotná...no omyl to bola len panická porucha a jej nepríjemné záchvaty ☹

gracii
2. aug 2011

@monika2606 ahoj no ja som natom takisto ja uz mam 2 deti aj dceru aj syna,ale by som este chcela mat dalsie len sa bojim lebo aj mne nesprijemnuje, tato choroba zivot ☹ ale ked mas take uskostne stavy tak zajdi za psychiatrickou a nasadi ti nejake lieky alebo aspon nejake homeopatika na cmulanie si kup,,a drzim ty moc palceky .

monika2606
3. aug 2011

@gracii Ahoj, a aj keď si bola tehotná tak si mala také problémy? Je to strašne nepríjemné ale našťastie včera a dneska mi je lepšie, no uvidíme ako dlho mi to vydrží a keď tak tak by som skúsila tie homeopatiká, ďakujem za radu. No a ak by to nepomohlo tak uvidím či si dám nasadiť lieky. Troška sa bojím aj keď som tu čítala o veľa ženách ktoré brali nejaké lieky aj počas tehotenstva.

gracii
3. aug 2011

@monika2606 nie nemas sa coho bat,musis vidrzat ja som bola v 9tt ked som musela podstupit kyretaz a teraz chcem velmy male babo len sa velmi bojim, ja uz lieky neberem skoro rok,,ale sa bojim ze sa mi to vrati a ty si v kolkatom tyzdni? a kolko sa liecis na tuto chorobu ?ja som odtejto chorobi bola tehotna ale skoncila s kyretazou tak ze neviem ze by som to zvladla,,ale poznam zeni co bezproblemovo brali lieky no mne osobne psichiatricka nedala nic len homeopatika,,

monika2606
3. aug 2011

@gracii Ešte neviem v koľkom som týždnim asi tak vo štvrtom, ešte som nebola u doktorky, len mi všetky testy vyšli a zajtra sa chystám ku doktorke aby mi to potvrdila. Len ako mi všetky tie testy povychádzali tak ma chytila strašná panika neviem prečo. Chvíľkami som mala pocit ako keby som to ani nechcela. No potom keď ma to prešlo tak samozrejme že som sa tešila. Panickú poruchu mám už tak 3 roky. Ale lieky som nikdy nebrala len ten neurol ale ten tiež len keď to bolo fakt súrne. Nechcela som brať lieky lebo som vedela že budem chcieť bábätko a bála som sa že ich potom nebudem vedieť vysadiť. Tak som sa takto trápila bez liekov ale už som mala dosť dlho pokoj s nejakými panickými záchvatmi. No ale asi je to späť. Ale deje sa veľa okolo mňa, teraz som takým stredobodom pozornosti čo ja neznášam tak asi aj z toho som nesvoja a aj svadbu budem pomaly chystať tak asi aj z toho. A zistila som že mám strašný strach z tehotenstva, ale budem to musieť volako vydržať. A vy sa už aj snažíte o bábätko? potom sa môžme navzájom podporovať. Myslím si že je to dobré keď sa máš takto komu zdôveriť. V mojom okolí to moc nikoho nezaujíma alebo to proste nechápu

lehotka
3. aug 2011

@monika2606 ani u mna to nejako nechapali, ale hlavne ma podporil manzel a mama, ked videl, ze bez liekov som ako mumia a len som chudla, tak sam povedal, aby som si sla dat predpisat lieky, sice mam obcas vycitky svedomia, ale uz sa to snazim neriesit, hlavne, ze ja som vo vacsom klude 😎

monika2606
3. aug 2011

@lehotka tak to máš super že ťa takto podporujú. Môj priateľ sa ma tiež snaží podporiť ale zároveň vidím že si to proste neviem predstaviť čo to je. Ale momentálne mi je dobre tak ešte počkám ako sa to bude vyvíjať a potom sa rozhodnem čo ďalej

klara0211
3. aug 2011

@monika2606 Ahoj Monika, neboj, taketo stavy prichadzaju a odchadzaju. Ja s panickou poruchou zijem tak cez 10 rokov a stale bez liekov. Da sa povedat, ze teraz to je ovela lepsie ako kedysi.. Mne velmi pomohla joga a vela som na sebe pracovala... donutit hlavu, aby nemyslela na strach je velmi velmi tazke a je to kazdodenna drina, ale tak ako sme sa ako deti ucili nove veci, tak sa musime snazit naucit to nase rozmyslanie trosku inym navykom 🙂 Ja som teraz v 9. tyzdni tehotenstva a snazim sa stale pozitivne mysliet, ale nie vzdy sa to podari... strach je tiez sucastou mojho zivota, ale zaroven aj radost, ktoru viem tiez prezivat rovnako intenzivne ako tu paniku... Nebud na seba nahnevana ak prezivas strach a paniku... ber to ako stav, ktory zas prejde a bude fajn. A to ze ti tehotenstvo navodi stav paniky je tiez normalne... citliva dusa vnima vsetku tu zodpovednost s tym spojenu. Snaz sa mysliet len na dnesok... nie na to co bude zajtra, o mesiac a co ak sa stane to, alebo to... ak nastane problem neskor, bude sa riesit neskor 🙂 A chapem, je tazke vysvetlit niekomu, ze clovek moze mat strach aj z uplne beznych veci... no sme skratka take citlive kvetinky.... ale aj velmi silne zeny, takze drzim palce, urcite to zvladnes 🙂

sweetsuzi
3. aug 2011

@monika2606 ja som tiez z tych ktore s touto chorobou uz roky bojuju. V tehotenstve som lieky vysadila, ale stav sa mi velmi zhorsil a potom este prislo aj umrtie v rodine, takze som sa k nim este v prvom trimestri vratila a brala som ich cele tehotenstvo. Pre mna bol prvy trimester tazky, tam su zrejme aj velke hormonalne zmeny na vine - to tiez posobi na psychiku dost vyrazne. Moj psychiater mi hovoril ze v tehotenstve sa vacsine zien stav zlepsi natolko ze lieky ani nepotrebuju, ale u mna to bolo zial naopak. Takze som tehotenstvo prezila s vycitkami svedomia ze beriem lieky, ale verim ze to bolo tak lepsie, a ze som tym malemu skodila menej nez keby som neustale prezivala tie stavy strachu a paniky a nasledne depresie. Takze drzim palce a ak by si nahodou mala pocit ze sa citis zle tak sa urcite porad s psychiatrom o liekoch, nevahaj. Prajem bezproblemove tehotenstvo a porod 🙂

gracii
4. aug 2011

@monika2606 jasne ze sa mozme poradit,ano ja sa uz aj snazim ale mam aj ten strach vsebe ,ale to je len chvilkovo,nejako to uz vidrzim,mne psichiatricka aj to poradila,ze aby som mala male babo,zevraj nebudem mat aspon cas na paniky 😕 ,no vsak uvidime,drz sa.

monika2606
4. aug 2011

@klara0211 No ja tiež musím uznať že teraz je to lepšie ako kedysi. Zo začiatku to bolo na nevydržanie, aj v nemocnici som skončila. A ako som už spomínala tiež som mala teraz už tak trocha pokoj objavilo sa to len občas. No teraz do toho to tehotenstvo. Uvidíme ako sa to bude vyvíjať. Ja sa bojím aj toho že mi začne bývať zle a že to nerozoznám, či to je naozaj zle z tehotenstva alebo zle z panickej poruchy. Keď ono je to všetko také podobné to je najhoršie. Keby som si istá že to je len panický záchvat tak to dokážem predýchať alebo presunúť myšlienky inam..teda trvá to dlhšie nejde to zo sekundy na sekundu ale dokážem to prekonať. No len teraz my to sťažuje myšlieka že neviem či je to panický záchvat alebo to tehotenstvo...a na to čo by sa mohlo stať sa snažím nemyslieť. Na nejaký potrat alebo chorobtu sa snažím zacháňať myšlienky lebo to by bolo ešte horšie. Ale ďakujem že si mi napísala, všetko si to krásne napísala. Určite si ma povzbudila 🙂

monika2606
4. aug 2011

@sweetsuzi Ahoj, no ale aspoň si si poradila. A určite sa ti bábätko narodilo zdravé aj keď si lieky brala pravda? No u mňa ak to začne byť tiež neznesiteľné tak to asi budem musieť tiež začať liečiť liekmi. Ono je to umenie vydržať keď to stále nechce prejsť. Ako som tu už spomínala tý čo to nezažijú nepochopia.

monika2606
4. aug 2011

@gracii No to je možno pravda, keď už bude bábätko na svete tak možno naozaj na to nebudeme mať čas. Len zvládnuť to tehotestvo. To si možno ani tá psychiatrička neviem predstaviť. Ale sme silné volako to zvládneme 🙂 A to hovorím teraz keď mi je naozaj dobre uvidíme čo poviem keď to na mňa príde..ach ja bodaj by neprišlo

amulienka
4. aug 2011

skuste pit 30 dni 1x denne, najlepsie rano ci vecer caj z lubovnika lekarskeho. za 30 dni davky to na par mesiacov ukludni nervy. ak sa strach ci krce vratia, opat dalsich 30 dni a ono sa to dost zmierni, potom sa psychika s tym lepsie aj popasuje 😉

amulienka
4. aug 2011

@monika2606 sama si to pises, je to len myslienka, a kto urcuje tvoje myslienky? Ty!

cacenka_d
4. aug 2011

@jablcko1 Co zkusit fakt homeopatika na zklidneni, je to prirodni, prdolkovi to neublizi a tebe by to zbavilo treba paniky castecne, ale nechce si to ordinovat sama, lepsi zajit ke zkusenemu homeopatovy, ja jsem treba jen na homeo, normalni leky na me moc nezabiraji a po antibiotikach uz od 13 let zvracim

monika2606
4. aug 2011

@amulienka ďakujeme za radu, a môžu ten čajík aj tehotné? Ak hej tak to by bolo super

monika2606
4. aug 2011

@amulienka a áno je to tak sú to len blbé myšlienky, a áno ja ich určujem, len niekedy to je proste dosť ťažké, niekedy je to fajn. Ako napríklad teraz, myslím len na pozitíva a našla som si v hlave pár myšlienok ktoré ma naozaj tešia a nedovolia my žiadny panický záchvat, ale ktovie do kedy. Dúfam že čo najdlhšie

amulienka
5. aug 2011

@monika2606 uplne ta chapem, viem cim prechadzas. ale neda mi opat tvoj prispevok nenapadnut. preco pises "ktovie dokedy"... uz sama si vytvaras myslienky, ze ich take mas a su tvojou sucastou a chces ich. pokial to bude tebe vyhovovat, tohto stavu ta nezbavi nikto na svete, ani lieky, iba ty sama. je to tvrde, ale je to tak. musis sa na tie myslienky nahnevat a skusit ich ovladat aspon na taku uroven, ze ked budes mysliet, ze by atack chcel prist, povedz mu, ze nech pride vtedy, ked ty mu to dovolis. nepamatam sa, ako dlho sa pasujes s tymto problemom, mozno by viac pomohlo aj poznat sa lepsie, resp. vediet, ake situacie atack spustaju. a tu alchemilku nie som si ista ci mozu tehotne, no ked mozu aj taketo lieky, co su tu popisane, tak fakt neviem. na mna doktor krical aj za obycajny neskodny paralen. drzim palce 🙂
monika neboj sa, dietatko ti tak prevrati svet a myslienky, ze nebudes mat cas a ver, ze ani chut na nieco take mysliet. ziskas sebadoveru, silu a naucis sa s tym zit.

jedna_iva
5. aug 2011

@monika2606 Monika..tieto pocity som mala aj ja zo začiatku..ked som si nasla pozitívny test,moje depresie sa vratili a trvali dost slho...obcas som si musela dať tabletky na upokojenie bez nich by som to nezvladla...Moje obavy boli miešane..chvilkove tešenie sa z drobca a chvilkové nenavidenie..Mali sme aj zdravotne problemi zo začiatku a tak moje pocity sa menili stale....skončila som v 5 týždni aj v nemocnici moja panika mi vyvbolala krvacanie,ale našťastie sa to podarilo zastaviť...Viem presne čo prežívaš,ale treba myslieť pozitívne a hlavne neostavať sama..vtedy je to najhoršie..mne v mojích najťažších chvilkach pomohla moja mladsia dcera...verím že to zvbladnete a budeš sa velmi velmi tešiť....držím palce...

monika2606
5. aug 2011

@amulienka máš pravdu, nemala by som niečo také písať ale poveď si že už to nepríde lebo to nechcem. Zdá sa to byť teraz také jednoduché. Dokonca niekedy keď to na mňa príde tak si to aj poviem. Poviem si že je to hlúposť a prečo by som sa mala nechať trápiť niečim takým a pomôže to. Len niekedy to nejde. Niekedy to trvá dlhšie.
Pravdu povedať nemám v pláne brať lieky. Myslím že by mi to ani priateľ nedovolil a keď som doteraz vydržala bez nich a preskákala som to tak to zvládnem aj teraz.
Pasujem sa s tým už 3 roky počas ktorých boli aj dlho prestávky bez panických záchvatov. No a ja viem presne čo mi spúšťa záchvaty. Snažím sa takým veciam vyhýbať alebo zároveň niekedy ich prekonať aby sa mi už nikdy neopakovali. Snažím sa najviac ako to ide. Len nie vždy to prežívam rovnako. Niekedy sa to dá v pohode preskákať niekedy mám veľký problém. Ale keď mi je dobre tak mi je smiešne, že ako mi mohlo byť kvôli takej hlúposti tak zle.

monika2606
5. aug 2011

@jedna_iva Ahoj, tak som rada že si to zvládla. A ďakujem aj tebe že si mi napísala svoje skúsenosti. Snažím sa to zvládať ako sa dá. Niekedy je to jednoduché niekedy zložitejšie. Tiež sa mi strieda panika a radosť. Ale našťastie prevažuje tá radosť. A budem robiť všetko pre to aby to tak aj ostalo. 🙂 ešte raz ďakujem

amulienka
5. aug 2011

@monika2606 vies co skus? prestan pouzivat slovo "ale", to za prve, (ja viem ze to chce vela vela vela skusania ) ale tak potom snad pomoze, ze ked ta to "ale" bude stale matat, tak si povedz, Ale vsak ved dobre... bude mi zle? tak mi bude! a v zapati si povedz, Budem to riesit, az ked mi bude zle. TERAZ mi je este dobre. takze toto "ale" dakujem ti, ze si sa objavilo, ale mne je teraz fajn. dovidenia...
urcite sa stane, ze obcas atack pride, hlavne to neber ako zlyhanie, skor sa budes citit lepsie, ked budes vediet, ze si ho zvladla. vyhybanie sa je to, co robi uplne kazdy. ale bohuzial najrychlejsia cesta, ako sa z toho vyliecit, je ist dennodenne do tychto situacii a telo/hlavu to potom prestane bavit. ked sama zistis, ze to dokazes zvladat, tak zakazdym to bude lepsie a lepsie. ale toto je ta najtazsia cesta 🙄
mohla by si mi napisat email, keby si chcela, mohli by sme popisat aj mimo. velmi ma trapi, ze je vela ludi, ktori to prezivaju a dala by som cokolvek za to, keby som ja poznala niekoho ovela ovela skor, co by mi povedal to, co dnes tvrdim uz ja, akokolvek nemozne sa ti moje slova zdaju 🙂

anait
5. aug 2011

ahojte... ja len k tomu čaju, že ľubovník sa nesmie užívať spolu s AD...

no ja som na tom tak, že som vysadila lieky o štvrtinu a viac sa nedá... už teraz sa necítim dobre... naspäť na dávku nepôjdem, skúsim udržať túto a zrejme to budem musieť risknúť, že otehotniem aj s AD, lebo dosiahnuť stav, že budem celkom bez nich je pre mňa nereálne toho času... v pondelok idem za psychou, tak sa poradím... joj baby a čo by som ja dala za pozitívny tehotenský test... 🙂

jedna_iva
6. aug 2011

@monika2606 nemáš zač...nato je tato stranka,aby sa každá jedná z nás mohla trošku vysťažovať s tým čo ju na srdiečku sužuje..neboj,zvladneš to a bude všetko ok...ja som to uz prekonala,aj ked občas ešte su dni že ma chyta panika,ale viem to už ovladať...dufam to tak aj ostane...držkaj sa...

gracii
6. aug 2011

@lehotka no vtom mas pravdu radsej z liekmy nez mat tie stavi,je to hrozne ja som bola natom takisto,ked mi dala sestricka tehotensku knizku tak som zacala uvazovat ze pojdem na interupciu,,zrazu som sa zacala bat,ze ci to zvladnem a uskosti mat ☹ : bolo to hrozne ale napokom to skoncilo kyretazou, ☹ ,v 9tt mi zistili ze mam iba prazdni vacok,,ten kto to nepreziva tak to nechape.