Mám panickú poruchu a chcem bábo

jablcko1
6. feb 2009

Trpím panickou poruchou a rada by som mala už bábo, ale bojím sa že mi bude tehotenstvo znepríjemňovať táto porucha. Určite nie som jediná, čo ju mám, tak by som vás prosila o príspevky, ako ste to vy zvládli, aké ste mali problémy počas tehotenstva, či sa vám objavovali príznaky PP a pod. Ďakujem, veľmi mi pomôžete.

tasha
20. máj 2011

@tepka ja som prothazin brala v detstve na alergiu a to utlmenie bolo uvedene ako neziaduci ucinok lieku. Preto ked sa zacali vyrabat lepsie antihistaminika, s prothazinom som skoncila. Vobec som netusila, ze sa to pouziva aj pri uzkostiach. Zaujimave je, ze v tehotenstve by sa nemali brat ani lieky proti uzkosti ani proti alergii a tebe daju liek, ktory je na obidve diagnozy. Tazko povedat, co je spravne. Podla mna existuju jemnejsie a neskodnejsie lieky, ktore by boli v tehotenstve vhodnejsie ako tento. Moj nazor, ale lekar nie som.

tepka
20. máj 2011

@tasha hmm to neviem viem len,že mi vysadila moje tie sa nesmú a dala toto lebo že toto aj gynekolog napíše že je to aj na nevolnosti a tak že to je slabe..ale neberiem to stále to nie...iba s.o.s prípady len aby som dačo mala keby dačo 😉

tepka
20. máj 2011

@tasha a inak je veľa žien čo užíva normálne lieky aj ked sú tehotné...čo nemôžu existovať bez toho..tak som rada že som ako som 😀

tepka
20. máj 2011

@senso No že je to zlé no aj ja som vysadila frontin a esoprex som užívala...je to risk samozrejme nemusí sa nič stať ale môže a ked sa narodí je to take že vlastne ma to v krvi tie latky a môže mať aj abstinenčné..ale neviem mne kázala vysadiť no...a som bez..a tehotenstvo mi pomáha cítim sa ako s liekmi 😀 čo som nečakala..

tepka
20. máj 2011

@daniela1974 Ani ja to neznesiem tie rady a veci čo smieš a nesmieš....ale lieky to je iná káva...s tým radšej opatrne..

cestovatelkaandrea
27. máj 2011

@tepka ako sa teraz citis? uz si sa poradila s gynekologom ci sa da robit cisarsky v pripade pp?

tepka
27. máj 2011

@cestovatelkaandrea Cítim sa ako tak ok 😉 samozrejme su problémy ked idem niekde ako do centra alebo do hypermarketu ale da sa to zvládnuť...ešte som nebola v poradni ale psychiatrička že mi napíše odporučenie a opýtam sa gynekologa či to bude stačiť alebo sa to musí neako vybaviť...je to hrozne že tu to nechcu robiť a v zahraničí si môže žena vybrať sama aj ked nemá riziko alebo niečo také a tu idu robiť už ked je zle alebo ide o život...asi ich to veľa stojí 😠

cestovatelkaandrea
30. máj 2011

@tepka no to by som ani nepovedala, ze si mozes vybrat. asi ako kde. tu v NL robia cisarske len fakt ked treba. asi by som tu vobec nepochodila, keby som mala taky problem ako ty. pravdepodobne by mi dali epidural ale cisarksy urcite nie.
Ale som rada, ze ti je dobre. Mne bolo tiez prave pocas tehotenstva uplne super. Nicoho som sa vtedy nebala. Este aj nejaky cas po porode to tak bolo. Teraz uz je to tak, ze s tym musim bojovat, ale momentalne mam lepsie obdobie, ze to zvladam predychat ked to prichadza. A zas nie je to az take caste. Tak som rada.

tepka
30. máj 2011

@cestovatelkaandrea Tak to je super...no asi ako kde noo..v usa si môžu vybrať a všade inde sa dá vybaviť aspoň ale tu to je otras...no uvidíme čo mi na to povie gynekologička ak nie tak nie no uvidíme...ten epidurál by bol bezpodmienečný..ty si ako rodila????

cestovatelkaandrea
30. máj 2011

@tepka rodila som asi ako vacsina z nas. prirodzeny porod, bez liekov od bolesti. trvalo to 14 hodin a maleho museli ku koncu vytahovat vakuovou pumpou, lebo mu klesal tep. takze posledne dve kontrakcie boli s pomocou lekarov. ja som sa porodu nebala ako ty, skor toho co pride potom. bolesti sa dali zvladat, prirovnala by som ich k silnej hnacke, len s tym rozdielom, ze nemozes tlacit von 😀 ale nebolo to nic, co by sa nedalo zvladnut, viac ako na bolest som sa sustredila na to aby som spravne dychala. ale u kazdeho je prah bolesti iny. moja kolegina si musela dat epidural,lebo ona bolest velmi zle znasa a na zaciatku porodu ju uz chytala panika z tej bolesti. takze vidis, rozne reakcie... a to kolegina stavmi uzkosti netrpi.

tepka
30. máj 2011

@cestovatelkaandrea Aha no tak to je super že si to zvládla no...poklona a na hnačky som zvyknutá 😉 ajna krče pri nich 😀 kedže mam aj syndrom dráždivého čreva...no ale ja sa nebojím bolestí ani tak ako situácie keby sa dačo skomplikovalo a toho čakania kedy to príde a všetkého toho stresu dookola!!!!to mi môže dosť poškodiť a presne aj to dýchanie si neviem predstaviť lebo v panike ti nedá dýchať a nebodaj tlačiť tak asi tak ja sa modlím nech mi to gynekolog schváli ten rez a budem kludnejšia o 70%a to potrebujem kľud...vedieť že to bude ok...

cestovatelkaandrea
31. máj 2011

@tepka no tak dufam, ze sa ti to podari vybavit 😉 daj potom vediet ako si pochodila

tepka
31. máj 2011

@cestovatelkaandrea Jasnééé dám aj ked to nevidím nádejne neviem 😒

cestovatelkaandrea
31. máj 2011

@tepka tak si skus dohodnut aspon ten epidural a mozno ti bude potom lepsie tiez 😉

tepka
31. máj 2011

@cestovatelkaandrea jasné epidurál je jasná vec to sa zaplatí a je 😀 bez toho nehrozí...

cestovatelkaandrea
1. jún 2011

@tepka tak potom mozes byt uz dopredu o 80% pokojnesia 😉 neboj zvladnes to. je to zvlastne ale vela zien napriek tomu, ze maju PP porod zvladli velmi dobre a bez paniky. a ty do tej skupiny budes patrit tiez 🙂

tepka
1. jún 2011

@cestovatelkaandrea No tak to ti dakujeeem za podporu 😉 hádam to dobre dopadne...uvidíme čo mi povie tá gynekologička 😨

luuca1
3. jún 2011

@tepka ahoj chcem len reagovať na tvoj strach z PP a pôrodu ja som trpela PP a celé tehu som musela zvládnuť bez liekov a ti poviem že mi bolo niekedy hrozne ale pri pôrode som ani nevedela že mám takú chorobu človek sa sústredí na to čo tii hovoria lekári...ja som si ešte prežila aj pri pôrode svoje a žiadnu paniku som nemala...neboj sa pôrodu...

luuca1
3. jún 2011

@tepka s tým epidurálom si až taká istá nebud lebo lekári ho neradi dávajú ja som nestihla, lebo ma doktor z rizikoveeho poslal neskoro...a je to lepšie lebo cítiš tie tlaky a vieš kedy tlačiť a samotný pôrod nič nieje...iba kontrakcie sú veľmi nepríjemné ale tiež ako u koho...

tepka
4. jún 2011

@luuca1 neradi????skô na tom zarobia nie????no že stačí zájsť do nemocnice a zaplatiť ho dopredu..aspoň tak viem od známych 😉 čo tí lekári radi dávajú????asi nič však oni nerodia najlepšie keby sme sa vrátili v čase a žena by nemala uplne nič možno sa to aj stane z naším zdravotníctvnom pohneme sa dozadu 😠

sweetsuzi
4. jún 2011

@tepka ja mam panicku poruchu od 17 rokov, takze tiez som si uz svoje preskakala, lieky som v tehotenstve vysadila, ale stav sa mi tak zhorsil, ze som sa k nim vratila - na vlastne riziko - vyhladala som si na internete studiu, ktoru robili vo Velkej Britanii ked 2000 zien pocas celeho tehotenstva bralo antidepresiva, konkretne Seroxat, ktory beriem aj ja. Vysledok bol ten ze ani jedno babo sa nenarodilo nijako postihnute, co je menej nez priemer, aj pri zenach ktore ziadne lieky neberu. Skodlivejsie nez antidepresiva, su v tehotenstve benzodiazepiny, lebo su navykove a tie by sa ozaj nemali brat pravidelne, len v stave najvyssej nudze. Tiez som prezila v tehotenstve vela vela atakov paniky a ako pisala @daniela1974, nic sa nestalo ani mne ani malemu. Vlastne pointa panickeho ataku je ta, ze sa ti z toho nic nestane, len ty to tak vnimas a prezivas a mas z toho strach, to je na tom najtazsie a bohuzial, kto tym netrpi, len tazko to pochopi, ake je to neprijemne.
Co sa tyka porodu, ja som velmi chcela rodit spontanne, co sa aj podarilo a pocas porodu ma ani nenapadlo mysliet na paniku, jednoducho vtedy sa tak nejak zmobilizujes, vies ze je tu nieco dolezitejsie ako ty, a proste nemas ani pomyslenie na paniku, vtedy mas ine problemy. Ako napriklad ja, ked mi nezabral epidural 😀 Inak @luuca1 ma pravdu, lekari neradi davaju epi, lebo zena potom tazsie spolupracuje, nevie tak dobre tlacit.
A keby si sa hned necitila dobre, mala strach alebo cokolvek, su tam porodne asistentky, lekar, oni ti pomozu, oni su zvyknuti a pripraveni na vsetko, takze sa neboj, vsetko bude v poriadku. Viem ze to znie tak, ze ja uz to mam za sebou tak sa mi to lahko hovori, ale nestoji to za to trapenie a za tie nervy, proste sa s tym netrap, lebo tym nic nevyriesis. Uvidis ze ked babo pride, bude to to najkrajsie co zazijes a cele trapenie za to stoji, to ti potvrdi kazda mama 😉 Drzim palce a vsetko bude fajn 🙂

tepka
5. jún 2011

@sweetsuzi No super vidíš že to tak dopadlo no...a že si chcela rodiť spontánne to je rozdiel kedže ja mám z toho hruzu vieš čiže pre mňa je to stres a ten mi vyvoláva atak preto nejdem teda nechcem riskovať a spravím všetko preto aby to bolo pre mňa a bábo najlepšie...uvidíme čo mi povie gynekolog...som bez liekov dokážem to urobiť kôli bábumyslím že to už je dosť že to držím...na uzde vyhýbam sa veciam a situáciam ktoré u mňa vyvolávajú stres a paniku...a tak pomaly...no neviem ale zatím som nepočula aby ti niekde odmietli dať epidurál myslím že každá žena má na to právo lebo ona rodí a nie doktor a nieje to zadarmo ale fakt to dosť stojí takže myslím že do toho im nič nieje...môj názor a ťahšia spolupráca je aj v strese ked je žena atd takže myslím že to není len epidurál..Ďakujem za podporu 🙂

sweetsuzi
5. jún 2011

@tepka no nie ze by odmietali, ale su aj taki, ktori epi nemusia, ale samozrejme, ked na tom ty budes trvat, dostanes ho - v pripade ze sa pichnut da, teda nie prilis skoro, ked este nie si na 3-4 cm otvorena a zase nad 7 cm uz nepichaju lebo to uz nestihne zabrat kym porodis 😉
Normalne sa treba o tom porozpravat s lekarom u ktoreho budes rodit, ze epi chces - teda ak by si rodila spontanne a nie cisarskym. Ale porozpravat sa s porodnikom odporucam v kazdom pripade, aby vedel ake mas problemy a tak celkovo, sa aj ty vies na kopu veci spytat a potom budes kludnejsia ze vies do coho ides a ze ten clovek tiez vie, aky mas problem. 😉

luuca1
5. jún 2011

@tepka
@sweetsuzi
no baby moja malá má už skoro 5 mesiacov stále kojím, ale dnes mi bolo fakt nejako zle ja neviem či je to vyčerpaním alebo čím, ale veľmi sa bojím aby sa mi PP nevrátila, celé tehu som vydržala bez liekov až doteraz a nechcem sa k ním vrátiť za žiadnu cenu....bojím, bojím... ☹ ☹ ☹

sweetsuzi
5. jún 2011

@luuca1 nemaj strach, vzdy su horsie a lepsie dni, a dnes bolo take premenlive pocasie, ani mne nebolo dvakrat dobre. Neber to hned tak ze sa ti vracia PP, ale zase rataj s tym, ze aj to sa moze ale nemusi stat, aby ta to zbytocne nezaskocilo. Tes sa z kazdeho dna a z kazdej chvile a zbytocne sa nezaoberaj s buducnostou, aj tak to neovplyvnis. Drzim palce a prajem vela pozitivnych myslienok 😉

luuca1
5. jún 2011

@sweetsuzi dakujem za povzbudenie, no niekedy to nejde, ty si na liekoch???

sweetsuzi
5. jún 2011

@luuca1 ano som, a bola som aj pocas tehotenstva, na zaciatku som ich vysadila, zhorsil sa mi stav o dost, ale som myslela ze vydrzim, no potom mi zomrela svokra, co mi nepridalo na klude, takze som sa nakoniec rozhodla k nim vratit, lebo sa mi to zdalo mensie zlo, ako tie stresy ktore som prezivala. Trapilo ma to, lebo som nevedela ako to dopadne, ale bolo to moje rozhodnutie a moja zodpovednost. Bohuzial v mojom pripade sa nepotvrdilo ze tehotenstvo zlepsi stav pri PP, mne tie hormonalne vykyvy stav dost zhorsili. Ale maly je zdravy, krasny , vesely a vsetko to utrpenie za to stalo 🙂

luuca1
5. jún 2011

@sweetsuzi počuj si písala že PP máš 17 rokov, ja som minule akurát tak plakala ked mi bolo zle že už 8 rokov nežijem odkedy mám PP, už to proste niesom ja.... ako s tým vieš žiť od 17 ?? bola si stále na liekoch?

sweetsuzi
5. jún 2011

no vlastne s prestavkami ano - da sa povedat ze beriem lieky od 17 - hrozna predstava. A presne tak ako pises sa citim niekedy aj ja, jednoducho to nie je to iste, ako predtym. Ale snazim sa na to pozerat tak, ze aj s touto hnusnou chorobou som si urobila vysku, nasla skvelych kamaratov, spoznala svojho manzela a vydala sa, robila pracu ktora ma bavi a teraz mam dieta, ktore je moje vsetko. Vsetky tieto veci a zazitky ma posuvaju dalej. Su horsie dni, kedy ma strasne tazi to, co vsetko kvoli PP nezvladam, ale snazim sa bojovat a mysliet na pekne a pozitivne veci, lebo za tie roky som zistila ze nema vyznam sa trapit, je to zbytocne a preto sa snazim radsej si vsimat to dobre a pekne, vyhladavat to v kazdej situacii. No a ked je mi celkom nanic, vyplacem sa, polutujem sa a idem dalej - ved mozem byt rada ze mam len PP a nie napriklad leukemiu 😉

tepka
6. jún 2011

@sweetsuzi No ako zistím kdo bude môj pôrodník??hm 😒