Mám veľmi nízku váhu a chcem byť tehotná

franchise27
7. sep 2012

Ahojte, je tu niekto kto v pohode otehotnej a cele tehotenstvo prebiehalo ok aj ked ste mali nizku vahu....? Ja som chuda odjakziva, upresnujem nie preto ze by som chcela ale jednoducho to tak bolo stale....pri moje vyske 167cm som mala max 49kg a teraz je to zial 48kg, nakolko mam cca rok Crohnovu chorobu (chronicky zapal tenkeho creva). Jem naozaj casto, skoro kazde 2 hodky skoro ako male decko, ale vaha nie a nie hore....ale to by som tak neriesila ako to, ze ked idem niekam k lekarovi tak ziadna sestricka si neodpusti povedat mi ze preboha vy ste chuda ako chcete mat deti....boze ako keby som bola chuda lebo chcem hladovat...reci na moju chudost uz tak moc neriesim, ale velmi ma trapi ze to moze byt taky velky problem pre tehotenstvo, lebo sa chystame s manzelom pracovat na babe ale tieto reci mi prilis pozitivne myslenie nedavaju....

sissy27
7. sep 2012

@franchise27 otehotnela som, keď som mala 39,5kg pri výške 157cm...stačí takto? 😉 a rozhodne to nebolo o snažení...

vilma75
7. sep 2012

@franchise27 Moja, vobec sa nestresuj nad tym, co ti hovoria iní....Nechapem preco sa staraju, ked ani nepoznaju...Ja osobne mam 172cm a 53kg ked som otehotnela, a to som sla s vahou este dole, lebo mi byva zle :/ Vela chuduckych zien otehotnelo 🙂 Podstatne je aby si bola psychicky v pohode, pekne pracujte a ono sa to podari 🙂 budem drzat palceky

hradnapani
7. sep 2012

@franchise27 mam tolko cm ako ty, a vahu 45 kg asi od 14 rokov. Otehotnela som bez problemov, moja gyn. k tomu nemala ziadne poznamky, dokonca podotkla, ze chude zeny dobre rodia, nakolko im nema co branit v zapajani svalov pri tlaceni. Uz ti je lepsie? 😉 Ja som presvedcena, ze k otehotneniu prispieva najma zdrava psychika...

franchise27
autor
7. sep 2012

@hradnapani dakujem si zlata, ja presne uz 10 rokov sa mi vaha nepohne hore, skor dole a naspät...mna to len vzdy strasne zamrzi...kebyze mi to povie niekto len tak z okolia tak cert ho vem, ale ked mi to povie nejaky zdravot.personal tak si to viac zoberiem k srdcu a veru to k dobrej psychike neprispieva....

franchise27
autor
7. sep 2012

@vilma75 dakujem, asi sa musim hlavne obrnit voci neprijemnym sestrickam...

hradnapani
7. sep 2012

@franchise27 tak ako pises, obrnit sa. Jednym uchom dnu, druhym von a usmev 🙂 To pomaha! A tvojich 48 kg je pre mna snom 😀

franchise27
autor
7. sep 2012

@hradnapani 😀 joj moja tak dnes si prvy clovek co ma dokazal rozosmiat, dakujem

alenka777
7. sep 2012

vždy som bola na tom tiež ako ty, chudučká 🙂 158 cm, a 43 kg, otehotnela som bez problémov a pôrod trval 3 hodiny aj s cestou a "se vším všudy" 🙂

peta131
7. sep 2012

@franchise27 ja meriam tolko ako ty a ked som otehu tak som mala 46kg 😉 bola som faaakt hrozne chuda a k tomu som este cele tehotenstvo pregrcala a v 1 trimestri som musela pit Nutridrinky kvoli vyzive, kedze vsetko zo mna islo von...ked som isla rodit som mala 59kg...za to ked som prestala kojit, kila mi sli hore a teraz mam 57kg 😠

pippa
7. sep 2012

@franchise27 ja keď som druhý x otehu som mala 45 pri výške 153, kôli nevolnostiam som schudla na 38 a keď som išla rodiť som mala 65 😀, tešila som sa, že mi nejakétie kilá ostanú ale nič moc teraz mám 47,tak sa vôbec nestresuj nie je to o váhe 😉

zuzka38
7. sep 2012

@franchise27 pokial si cely zivot takto chuda, tak je to ok podla mna a nema to vplyv na tehu, pokial este nejako vyrazne neschudnes.. ja mam 178cm a vahu 55kg, a vsetko je ok aj teda bolo pocas tehu.. drzim palce 😉

zuzka38
7. sep 2012

@zuzka38 a este som xcela, asi to kazda chuda pozname tie reci okolia, ja cely zivot tiez pocuvam kadeco, dokonca uz na ZS sa mi smiala ucitelka, ze vyzeram ako pinokijo a pod.... clovek si to zial zapamata, skus mysliet pozitivne, ked idete snazilkovat.. ludia vacsinou len zavidia 😉

zuzka38
7. sep 2012

@franchise27 a este som xcela, asi to kazda chuda pozname tie reci okolia, ja cely zivot tiez pocuvam kadeco, dokonca uz na ZS sa mi smiala ucitelka, ze vyzeram ako pinokijo a pod.... clovek si to zial zapamata, skus mysliet pozitivne, ked idete snazilkovat.. ludia vacsinou len zavidia 😉

halienka
7. sep 2012

@franchise27 veď ty si moje druhé ja! 😅 😀 Takisto som odmala chudá, mám to v génoch, v 24 rokoch to dorazila Crohnova choroba, takže šanca na pribratie nulová, a už by som aj bola s tým zmierená, dáko to neriešim, že by som neviem ako stále hľadala spôsoby ako pribrať ( to som robila v puberte 😀 ) len ako píšeš, keby to okolie furt nerýpalo a nepripomínalo mi to, hlavne v lete rok čo rok si nemôžu niketorí odpustiť nejakou "príjemnou" narážkou mi pripomenúť, že som chudá (akoby sme doma 30 rokov nemali zrkadlo alebo čo). Ja som teda ešte predtým než som sa vydala a než som ochorela na Crohna, bola gynekológom odoslaná do endokrin. ústavu do Ľubochne, nech hľadajú príčinu mojej chudosti a posnažia sa aby som pribrala. Za 5 týždňov pobytu jednak nič nezistili a ani pri dvojitých porciách jedla som nepribrala ani kilo 😅 😀 Tak ma dokonca odoslali na psychitriu, že či tam nebude nejaký psychická príčina, ale po vstupnom rozhovore dr. zahromžil a zanadával na svojich kolegov z iných odborov, akí sú len úzkoprsí, že keď si niekoho nevedia zmestiť do tých svojich tabuliek tak hneď z neho idú robiť psychiatrického pacienta, veď ja som vraj úplne v poriadku. Tak to zostalo pasé, medzičasom som sa vydala, prepukol Crohn, po pár rokoch som vymenila svojho neschopného gyn. za nového, lebo som zistila, že prístupom toho starého som stratila niekoľko rokov snahy o dieťa. Nový naštartoval potrebné gyn. vyšetrenia (laparka, folikulometria atď. ) prišlo sa na príčinu neplodnosti (nie chudosť ale PCO a Endometrióza) muselo sa to preliečiť, no nakoniec aj s touto mojou biednou váhou a týmito diagnózami sa mi podarilo otehotnieť aj vynosiť krásnu dcérku 🙂 A ako píše predomnou @alenka777 , ešte aj ten pôrod som mala za 3 hodiny tiež vybavený, pamätám si keď som pred pôrodom môjmu pôrodníkovi vravela, že ja budem asi rodiť ťažko, lebo som hrozne útla, tak mávol rukou a povedal: Chudšie ženy rodia veľakrát ľahšie a lepšie ako moletky, o ktorých si každý myslí, že musia porodiť ľavou zadnou. A mal pravdu, fakt išlo super. Takže hore hlavu, ak nemáš iné ochorenia ženského rázu, tak chudosť nemá prečo zabrániť otehotneniu ani vynoseniu dieťaťa 😉 🙂 Tým sestričkám, čo majú sprosté reči, nabudúce povedz, že si čítala štúdiu, že práve obézne ženy ( predpokladám, že väčšina tých sestričiek sú obézne 😀 ) majú problém otehotnieť a potom aj s pôrodom, zo srdcom, cievami, celulitídou... 😅 😀

stanislavao
7. sep 2012

ja som mala t46 kg, a po dvoch detoch mam 60. vsetko bol ov poriadku a problemy s tehotenstvom som nemala. kaslite na blbe reci.

franchise27
autor
7. sep 2012

@zuzka38 veru veru tie reci okolia, boze ty nejes ked si taka chuda...a pod. uz len cakam kedy niekto vyslovi nahlas ze ci nie som anorekticka, ale to by som uz fakt niekomu flasla zaucho, cely zivot sa snazim pribrat a ani za svet preliest tych mojich 49kg....
ale kaslem na ich reci, dolezite je otehotniet a ked sa tak stane silou mocou sa budes snazit aby to skoncilo tak ako ma...

mikisa27
7. sep 2012

@franchise27 nizka vaha vobec nie je prekazkou tehotenstva 😉 pred prvym otehotnenim som mala 50kg a 170cm,pribrala som asi 18kg pocas tehu,porodila som do 5tich hodin uplne v pohode..pri druhom tehu este 2dni pred porodom mi ludia neverili,ze uz mam termin,brusko mi takmer nebolo vidiet 😉 porod trval 2hodiny aj s cestou do porodnice a moji clapci vobec neboli nejaki mali drobci ked sa narodili 😉 takze kvoli vahe sa urccite nestresuj a kasli na reci okolia,nech si vravia o chcu 😉

franchise27
autor
7. sep 2012

@halienka bozinku ako keby som citala svoj zivotopis....az na tu psychiatriu, to uz je ale fakt riadny preslap lekarov. A presne ako si pisala diagnostika Crohna zavrela vsetky sance na pribratie. Ja som tiez bola so sebou uz aj spokojna, vsak co som chuda a co, ale presne ked ti niekto splechne do tvare nejaku poznamku na vahu tak mi to pride luto. Nad jednym sa viem pozastavit, chudemu cloveku vedia ludia uplne bez problemov povedat: preboha aka si chuda, vsak rob nieco so sebou....." ale obeznej babe to nikto do oci nepovie ze je tucna, lebo to sa nepatri...fakt divne.
a co sa sestriciek tyka, najviac ma nastvalo to, ze dne smi to opät pripomenula sestra na gastro ambulancii kde som bola na pravidelnej krvi kvoli Crohnu a k tomu je tehotna....mam pocit ze sa v tom vyziva, a pritom vie moju diagnozu.
Ale jednoducho mi to tak pokazilo den, ze mi to pripomenula, bolo mi z toho hrozne smutno.

burina111
7. sep 2012

podľa mňa to nie je o váhe...ja mám výšku 176cm, pri prvom dieťati som otehotnela s mojou normálnou už 15 rokov stálou 58kg, medzi časom som mala obrovské zdravotné problémy a vážila som ledva 53kg a máme aj druhé dieťa....váha nehrala žiadnu rolu. počas tehu som jedla koľko sa žiadalo, čo si telo pýtalo, pribrala som iba na bruško, nemala som ani 70kg, deti sa obe narodili s váhou okolo 3000g a ja som išla s pôrodnice s váhou pred tehu. nerob si starosti, uvidíš, telo si vyžiada, čo bude potrebovať a aj priberieš, koľko budeš potrebovať...bábo v tvojom brušku určite nebude hladovať, neboj sa 😉 držíme palce 🙂 🙂

franchise27
autor
7. sep 2012

@burina111
@mikisa27
@stanislavao
@zuzka38
@pippa
@peta131
@alenka777
babule ste hrozne zlate, boozinku ani neviete ako moc ste ma povzbudili. Hlavne informacie, ze aj pri takej vahe vasim babetkam nic nechybalo.

czechzuzanaba
7. sep 2012

@franchise27 ahoj, ja mam 168 cm, pred prvnim tehu jsem mela 48 kg, pribrala jsem behem tehu 30 kg. Shodiila jsem to po porodu zhruba za 3 mesice. Takze druhe tehu zase jsem zacinala na nejakych 48 kg, ale uz jsem tolik nepribrala a ted ma mladsi 9 mesicu a ja mam 47 kg. Obe tehu bez problemu, oba porody relativne bez problemu (hlavne ten druhy) a obe jsem plne kojila. Druhou teda este kojim. Takze da se to i pri nizke vaze vsechno zvladnout 🙂
Me spis stve, ze nemuzu pribrat...Me se to libilo, kdyz sem byla tehu, ze mi narostl zadek a prsa - a nebyla jsem sama 😀 A jak jsi prisla na tu Crohnovu chorobu?

halienka
7. sep 2012

@franchise27 vieš čo, zdá sa že je to riadna hlupaňa tá sestrička, takže odteraz ju ber s rezervou, poprípade jej tiež niečo "milé" sem tam povedz 😠 Veď práve ona by mala byť dostatočne informovaná a vedieť, že ani chudosť (veď to by 90% číňaniek a japoniek neotehotnelo) a dokonca ani Crohn nebráni v otehotneniu. To je fakt neuveriteľné ako u nás dokážu hltať fámy ešte aj sestričky. A to si tiež trafila klinec po hlavičke, tučnému to nikto tak natvrďasa nepovie ako chudému, sem-tam sa nájde niekto, kto to povie milo, napr. bože aká si chudučká! Ale tých sprostejších je viac, napr. Veď sa už najedz konečne, čo tak žgrlíš ha ha ha 😠 alebo Joj ty sa nevyzliekaj, lebo ťa už nenájdeme 😠 Ja už začínam byť na takých ľudí zlá, neviem prečo by som to mala vždy prijať s úsmevom a chladnou hlavou, niekedy tiež rypnem ( na každom sa dá nájsť chyba krásy 😉 😀 ) alebo poviem niečo oprsklé. Ale chápem ťa, ešte v tej súvislosti s tehotenstvom ke´d ti to niekto povie, tak to človeka dorazí. Ale určite nebuď smutná, radšej buď na ňu riadne naštvatá 😀 😀

kokorunecka
7. sep 2012

Ja keď som otehotnela som mala 50kg pri výške 173cm.
Tiež sa mi dlhú dobu nedarilo nijakým spôsobom pribrať - a to nemám ani nijakú diagnózu.
A aj sa nám hneď podarilo.
🙂
A teraz po tehotenstve sa mi váha krásne stabilizovala a mám pri tej výške 55kg 🙂

franchise27
autor
7. sep 2012

@czechzuzanaba Crohna mi zistili zaciatkom tohto roka.Posledne roky ma pravidelne cez zimu pobolieval zaludok alebo creva...nejak som to neriesila az tuto zimu to uz bolo zle v tom, ze som nevladala a z mojich 49kg som schudla na 46kg a to bolo strasne...tak som putovala na gastro, kde mi na kolonoskopii (brrr) zistili zapal tenkeho creva a zo vzoriek ze to je Crohnova choroba, takze denne uzivat lieky, popijat popri jedlu aj Nutridrink (ten pomohol riadne nabrat aspon na tych terajsich 48kg) a davat si bacha na niektore jedla.ale sen ze priberie viac sa tak pomaly stratil.

monikamajova
7. sep 2012

@franchise27 ahoj ja 🙂 a teraz mám 55 kg a dokonca by som ti vedela pomôcť aj s tou Crohnom..ak by si chcela cez IP..
ja som horko ťažko pribrala niekedy 0,5 kg a stačilo ked som ochorela alebo išla do nemocnice a bola som aj o 3 kg ľahšia ☹ ináč najskôr daj do poriadku seba,lebo tehotenstvo je výborná detoxikácia....tebe by sa uľavilo,ale bábätko skôr či neskôr by malo problémy.....zo zdravého zdravé a z chorého choré 🙂 viď môj článok..tebou potrava len prechádza,lebo ty potrebuješ aby sa to živiny vstrebávali už v čreve..ale nemôžu sa vstrebať,ak ho máš v takom stave..výborná je kniha J.Cingroš - Sám sebe doktorom..tak pochopíš ako funguje naše telo a ako si môžeš pomôcť aj sama 🙂 držím palce 🙂

franchise27
autor
7. sep 2012

@halienka ju neznasam odzaciatku ako tam chodim, lebo od zaciatku mala vzdy blbe pripomienky.
Este taka otazocka, ty si pocas tehu brala aj nejake lieky na Crohna? lebo ja beriem len udrziavacu davku Salofalku.
Mne raz jedna starsia doktorka raz povedala, "ze co riesite vahu, Crohn nie je problem pre ktory nemoze byt clovek stastny a si zoberte ze kolko ludi si v obchodoch obzera bluzocky velkosti 34 a vy si ich mozete aj kupit a nielen obzerat. " a to mi povedala lekarka cca 60 rocna, ktora je stara skola a ma viac realneho zmyslania ako mnohi okolo mna.

minewka
7. sep 2012

@franchise27 pokiaľ máš v poriadku veci z gyn. hľadiska - ovulácia, menštruácia, štítka, atď - nič nebráni tomu, aby si pekne krásne otehotnela 🙂 a ja si len tak závistlivo povzdychnem, že je to supiš váha a supiš priestor aj na tehulkovské kilká navyše...

Nič si z toho nerob, ja mám zase miernu nadváhu a každý do mňa hučal, že treba schundúť, keď deti chcem mať 🙂 neschudla som, ale liečila štítku a pco a tiež mám teraz krásnu dcéru 🙂

halienka
7. sep 2012

@franchise27 presne tak, to je o inteligencii, keď je raz niekto blbec bez empatie, tak čo narobíš, aj takí musia byť 😝 😀 Ja užívam tiež udržiavaciu liečbu, ale nie Salofalk ale Pentasu, ale tieto lieky sú identické, čo sa zloženia týka. Užívala som aj počas tehu, minimálnu dávku, dávala som si len 2tbl. denne, keď mi bolo zle a išli na mňa hnačky, tak som si dávala Biomin H, čo je vlastne vápnik ( čo v tehotenstve nemôže uškodiť iba pomôcť, v podstate ho obsahujú aj tehotenské vitamíny), len on má aj taký "nežiadúci účinok" že spomaľuje pohyb čriev, u niekoho môže vyvolať zápchu, no mne práve pomáhal proti hnačkám a nemusela som užívať škodlivejšie lieky proti hnačke. Inak neviem, možno to už vieš, množstvo žien s Crohnovou chorobou sa počas tehotenstva a ešte aj vcelku dlhé obdobie po ňom cíti omnoho lepšie, niektoré nepotrebujú lieky vôbec, totiž počas tehotenstva sa prirodzene stlmí imunitný systém a tým pádom je Crohnova choroba utlmená akoby tiež. 🙂 Ja som viac ako problémy s bruchom počas tehu pociťovala už ku koncu takú únavu, nevládala som chodiť, stáť, posledné týždne bola fuška prejsť aj po dome 😀 Na posledné 2 týždne ma pre istotu hospitalizovali už do nemocky, čo bolo aj vcelku dobre, lebo ma nič nenútilo niečo robiť - ve´d vieš, doma je furt čo, minimálne navariť treba. V nemocke som len ležala a oddychovala a tak to bolo aj v pohode, myslím, že tá únava bola skôr dôsledkom toho, že som chudá a to brušisko som teda mala riadne veľké a moc vpredu 😀 prikladám foto z 37tt, malá sa narodila prirodzene posledný deň 39 tt, s akurátnou váhou 3240g a 49cm.

franchise27
autor
7. sep 2012

@halienka wau ake brusinko.....jasny dokaz ze krasny domcek pre babo vie vyrast aj na stihlom tele. 😉 a fakt peknu babu si porodila. Ani sa necudujem ze si nevladala ku koncu, ved s takym velkym bruskom to musela byt riadna drina 😉 Ja idem buduci tyzden na gastro kontrolu, uvidim vysledky krvi a popytam sa na lieky a oznamim ze sa ideme snazit ....toto je take zvlastne, ze aj to rozhodnutie ze sa chceme snazit musim prekonzultovat s lekarmi a musia mi dat suhlas, ale co uz. radsej so suhlasom, ako aby malo babo nejake problemy. A veru vahou sa uz trapit nebudem a ani tou trubou sestrickou....

abriela
7. sep 2012

@franchise27 necitala som vsetky prispevky, ale vahu neries. Mam vysku 178 cm a pred tehu som mala vahu 55kg. Nikdy som nechudla cielene, no proste od septembra 2011 som zhodila 7 kil. Otehotnela som pri brani dvojkombinacie ATB na liecbu helikobaktera a zapalu. Som v 18tt pribrala som 5kg, takze konecne som za hranicou podvyzivy. Sice moja vaha 3 tyzdne stoji, ale neriesim to.Takze drzim palce a nech sa skoro zadari.