Mám za sebou viac potratov

jimynka
1. mar 2007

ahojte, chcela by som sa spytat dievcat, ktore maju za sebou opakovane potraty - 2 a viac, ci vam lekari zistovali pricinu potratu, respektive na ake vysetrenia vas poslal, co vam odporucil, ako vas pripravol na dalsie tehu, aku prestavku odporucil pred dalsim tehotenstvom, a ako ste to znasali psychicky, pripadne ci ste vyskusali aj nejaku alternativnu medicinu, a kolkoty krat sa vam to uz podarilo, a co pomohlo.Dopt ma to zaujima.

scarlet
13. júl 2010

Imunológiu mi jedinú nerobili a iniciatívne sa chcem objednať do Prahy na testy ako samoplatca. Skúsim ešte tú... Hlavný problém ktorý u nás je, že manžel má problémy so spermiami, má opakovane veľmi zlý spermiogram, ale som prekvapená, že to naozaj môže spôsobovať aj potraty 😨 Posledný krát (4.krát) som bola tehotná s darcom a aj tak som potratila... Mohla to byť aj náhoda... Rada uvítam ak mi napíšete vaše skúsenosti 🙂
Všetkým, ktoré sa snažíte držím veľmi palčeky!!!

dahra
13. júl 2010

@scarlet - zly spermiogram sposobuje potraty, ale iba v pripade, ze tvar spermii je patologicky. Zly tvar moze sposobovat, ze aj geneticka info je zla, a tak sa embryo prestane vyvijat. Casto v zaciatkoch. My mame ten isty problem, ale IVF nam vyslo na prvykrat. Sam doktor tomu nechcel verit, ze sme sa vobec ku vkladu dopracovali...
Najhorsie je, ked su postihnute hlavicky, zly tvar bicika alebo krcku az tak nevadi. Takze ak je diagnoza - teratozoospermie, nie je to nic slavne ☹ Je o tom osobitna tema.
@dilema - tretie tehotenstvo mala rizikove, od zaciatku sledovana a na PN, takze to donosila.

dilema
13. júl 2010

@scarlet no do tej prahy urcite odporucam, mam kamosky ktorym tam naozaj pomohli
@dahra no my sme mali take hranicne vysledky co sa tyka tej morfologie, tak ma to zaujimalo... u mna je asi aj tak iny, zatial neidentifikovatelny problem, hmm.. a drzim ti palceky, august sa uz blizi 🙂

bleee
1. aug 2010

ahoj, som tu nova, pred 2 dnami som druhykrat potratila ☹ oba potraty boli navlas rovnake, v 6. tyzdni, na sone bola len dutinka, babetko sa v nej nevyvijalo. Pri minulom som to zobrala este ok, stava sa, ale teraz sa uz nedam odbit a pojdem na vsetky mozne vysetrenia. Takisto neplanujem cakat pol roka, ale budeme sa pokusat hned. Po prvom potrate sme cakali pol roka, ale otehotnela som az po 7 mesiacoch snazenia, takze som zbytocne rok stratila... ☹
Je tu niekto, kto sa nemal po potrate pauzu a pokusal sa hned?

scarlet
11. aug 2010

bleee - počkaj určite aspoň 2 menštruačné cykly, maternica je po potrate vždy trošku oslabená, tak skús počkať, aby sa zregenerovala a potom šup-šup snaženia 🙂

lulu10
26. aug 2010

@dahra chcem sa ta spytat ci patologicky stav spermii je to iste ako zla morfologia spermii? s tym mame aj my problem, mam za sebou 2 potraty vzdy v zaciatku, 5-6 tyzden, prekvapilo ma ze moze byt aj to pricina 😨 dakujem za odpoved

lulu10
26. aug 2010

a co to znamena patologicky stav spermii?

dahra
26. aug 2010

@lulu10 - význam slova patologický znamena chorobny alebo "nenormalny". Pri spermiach sa moze pouzit vo vyjadreni nad zlym tvarom, pohybom ci poctom. Zla morfologia - znamena zly tvar. Takze ak vam potvrdili, ze mate tvarovo zle spermie (teratozoospermie), teda zlu morfologiu, tak mozete povedat, ze mate patologicke spermie.
Nizky pocet spermii ci zla pohyblivost nie su vsak tak problematicke pre otehotnenie ako zly tvar. Zly tvar (vraj hlavne co sa tyka hlavicky spermie) niekedy znamena, ze spermia nesie aj zlu geneticku info a preto sa stava, ze ma problem oplodnit vajicko a ak aj k oplodneniu dojde, tak sa moze stat, ze sa nebude vyvijat.
My sme mali problem otehotniet - snazili sme sa viac ako 2 roky. Potom som podstupila IVF a otehotnela som. Manzel mal takmer 100% spremii zleho tvaru ☹ Takze nie je to nemozne, ale je to tazsie.
Co vam povedali, ze je pricinou potratov? To ma mrzi, ze sa vam to stalo az 2krat ☹

lulu10
26. aug 2010

@dahra dakujem ze odpoved, ja som nemala problem otehotniet ale vzdy sa to skoncilo neuspechom, zistili mi trombofilnu mutaciu a budem si musiet pichat injekcie do bruska pocas tehotenstva, posledne vysetrenie ktore sme mali bol spermiogram a tam zistili zlu morfologiu ale manzel mesiac pred tym bral velmi silne antibiotika tak neviem ci aj to nemohlo mat nejaky vplyv na tie vysledky, dnes som sa tu docitala ze aj tie spermie mozu byt dovod, ale lekar v Heliose nam povedal ze aj ked maju hlavicky iny tvar napr. ze je hlavicka vacsia nemusi to znamenat ze nesie zlu geneticku informaciu a mame sa zatial snazit prirodzene... tak neviem mam z toho chaos

lulu10
7. nov 2010

@scarlet ahoj nasla som tu tvoje prispevky, mam rovnaky problem ako ty, moje skore 3x potrat 5tt, 6tt, 7tt, mne zistili len trombofilnu mutaciu MTHFR C66T-homozygot ale manzel ma zly spermiogram, mali sme z morfologie len 1% dobre, ako pokracujes ty? prisli ste na nieco nove? ja mam vsetky ostatne vysledky dobre, v poslednom tehu som si pichala fraxiparin, zacala som strasne moc krvacat... neskusali ste IVF s PIGID?

sunday1
14. dec 2010

@lulu10 Ahoj 🙂 Ja som IVF s PiGD skúšala 2x a nič z toho ☹

lulu10
14. dec 2010

@sunday1 ahoj a co sa stalo? neboli dobre embryjka alebo sa neujali? to je mi luto, ako budete teraz pokracovat? co vam dalej navrhuju ? ☹

lulu10
14. dec 2010

@sunday1 to PiGD má tak malu uspesnost ze zacinam pochybovat ci to niekomu uz vyslo a ci ma vobec vyznam skusat, ale co mozeme ine robit? bola si na PiGD kvoli opakov.potratom?

sunday1
14. dec 2010

Boli sme po 3 potratoch, príčina sa nezistila, tak sme si chceli byť istí, že sú embryjká geneticky v poriadku. Prvýkrát sme mali 2 a druhýkrát 3 zdravé, ale neujali sa, resp. pri prvom sa na chvíľku zahniezdili, ale po pár dňoch to vzdali. Aj už na ďalšie IVF nechcem ísť, tak skúsime liečiteľov a potom uvidíme. Ty sa chystáš na PiGD?

lulu10
15. dec 2010

@sunday1 aj ja som po troch potratoch vzdy uplne na zaciatku 6-7tt, otehotniem uplne lahko ale potom vzdy zacnem krvacat, tak sme chceli skusit IVF s PiGD, vidim to ako poslednu moznost, neviem co este skusat, velmi sa bojim ist do toho zas prirodzene, myslim ze by to dopadlo tak isto, aj vam zistili na embryjkach nejaku geneticku vadu? a lekari co dalej navrhuju?

sunday1
15. dec 2010

@lulu10 Pri PiGD sa vždy u niektorých embryí nájdu genetické vady, genetička mi povedala, že len zhruba 50% vyšetrených je zdravých a ešte sa jej nikdy nestalo, aby medzi vyšetrovanými nenašla aj choré. To je prirodzená selekcia. Lekári mi už nevedia navrhnúť nič nové, už sme vyskúšali všetko. Ty máš aké vyšetrenia za sebou?

lulu10
15. dec 2010

@sunday1 ja mam tiez uz sebou vsetko, imuno-ok, hormonal.profil-ok, genetika-ok, mam preliecene ureaplazmy a mykoplazmy-posledne vysledky negativne, hematologia-mam trombofil.mutaciu MTHFR C667T od oboch rodicov-v poslednom tehu som si pichala fraxiparin ale aj tak to zle skoncilo, ale co teraz riesime je manzelov spermiogram,ma zlu morfologiu spermii,len 1% dobrych spermii, zajtra ide na kontrolny spermiogram tak som zvedava ci tam bude nejaka zmena, ak nie tak by sme skusili aj darcovske spermie ... pisem si este s jednou babou z ČR a ta je na tom tak isto -4x potrat v 6-7tt a ziadna pricina ,proste nikto nevie, ja uz premyslam nad adopciou... co planujete dalej? daj nejaku nadej 😅

sunday1
15. dec 2010

@lulu10 Imunológiu máš klasickú alebo reprodukčnú? Tú istú mutáciu mám aj ja, tiež homozygot, to ale veľký problém nie je. U endokrinológa si bola? Ja nad adopciou začnem rozmýšľať až po 40-ke, kým je nádej budeme skúšať. Jonášov kalendár mám odskúšaný, funguje, tak budeme snažilkovať podľa neho a pridáme liečiteľov. Inak, toho Jonáša by si mohla vyskúšať, ani nestojí veľa 😉

lulu10
15. dec 2010

@sunday1 neviem aku mam imunologiu, robili mi ju v Heliose v Martine, a u endokrinologa som nebola-co sa tam vysetruje? 😅 vidis som myslela ze mam vsetko urobene, ja mam 28 rokov ale nad adopciou uvazujem uplne vazne ale samozrejme by sme sa snazili dalej, ten Jonasov kalendar ti urci kedy mozes otehotniet? -lebo s tym jedinym problem nemam 🙂 alebo urci aj kedy su vacsie sance na uspesne tehotnestvo? aj si si pichala fraxiparin pri tehu?

lulu10
15. dec 2010

@sunday1 a ako ste na tom so spermiogramom?

sunday1
15. dec 2010

@lulu10 To znamená, že imunológiu máš len základnú, ktorá je Ti na nič. Musíš sa objednať na reprodukčnú, najlepšie do Prahy. Robia to síce aj v Košiciach, ale nie všetko a strašne im to trvá. Tam Ti zistia či nevytváraš protilátky proti bábätku, trofoblastu, spermiám a pod., aj partnerovi okrem podrobného spermiogramu vyšetria, či na spermiách nemá naviazané niečo, čo by Ťa mohlo dráždiť a spôsobovať imunitnú reakciu spôsobujúcu potraty. Napísala som to strašne laicky, ale toto je podstata. V Prahe to robia v Ústave pro péči o matku a dítě v Podolí, konkrétne Dr. Madar. Treba sa tam telefonicky objednať, len sa až 2 mesiace čaká na termín a 3 - 4 týždne na výsledok. Stojí to cca. 6000,- CZK. Na ich stránke nájdeš aj ďalšie informácie www.upmd.cz
Na endokrinológii sa vyšetruje štítna žľaza, tam Ťa mali poslať hneď, len Ti zoberú krvičku a asi 3 týždne čakáš na výsledky. Ak je nejaký problém, predpíšu Ti lieky.
Pri poslednom tehu som si pichala fraxík, aj pri oboch stimulkách, to nie je žiaden problém. Nehovorím, že je to príjemné, ale dá sa to prežiť 🙂
Na Jonášovi je skvelé to, že Ti okrem plodných dní určí aj termíny, keď má mať plod dobrú životnosť, to je asi 4-5krát do roka. Len ja som trúba nedočkavá, že som vždy otehotnela v termínoch, keď tam dobrá životnosť nebola. Ale termíny sedeli a vôbec nevychádzali na stred cyklu.
Tak to som sa rozpísala 😀 😀 😀

sunday1
15. dec 2010

@lulu10 Ten je ukážkový. Našťastie 😉

lulu10
15. dec 2010

@sunday1 az do Prahy? ale ved aj v Heliose mi doktor hovoril ze robili test ci nevytvaram protilatky proti zarodku, proti spermiam asi nie ked otehotniem lahko ci? ja v tom mam chaos, uz neviem, ale skusim sa tam objednat a uvidime, a testy na stitnu zlazu mi tiez robili v Heliose a tie su ok, Toho jonasa urcite vyskusam 😉 Ja som vzdy otehotnela v strede, citila som ovulku, na druhy den sme dali sexik a bolo to 😀

sunday1
15. dec 2010

@lulu10 Tých druhov protilátok je strašne veľa a na ich zistenie treba špeciálny materiál, ktorý u nás majú len v Košiciach, ale nevyšetrujú napr. trofoblast, ktorý ja mám zhodou okolností pozitívny, takže mne by napr. KE boli na nič. Žiadne iné pracovisko to na Slovensku nerobí. Spermie nesúvisia len s otehotnením, ale keď napr. vytváraš protilátky a tehotná sa s nimi dostaneš do kontaktu, môžu (ale nemusia) vyvolať imunitnú reakciu, ktorá môže viesť k potratu.

lulu10
15. dec 2010

@sunday1 aha vidis takto som nad tym nerozmyslala, no skusim to diky za typ, a ako liecite tie pozitivne protilatky proti trofoblastu? budete teraz skusat prirodzene alebo zase IVF?

sunday1
15. dec 2010

@lulu10 Beriem Prednison, čo je síce dosť vážna vec, ale ak to má pomôcť, tak nech 😀 Na IVF už nechcem ísť, stačilo. Aspoň nateraz.

lulu10
15. dec 2010

@sunday1 ty si bola v tej PRahe? to ti tam naordinovali? preco je to vazna vec? su to silne lieky?

sunday1
15. dec 2010

@lulu10 Bola som tam v septembri, poštou mi poslali výsledky aj dávkovanie. Sú to kortikoidy (hormóny), ktoré potláčajú imunitu.

lulu10
16. dec 2010

@sunday1 objednam sa aj ja, a to tie vysledky tak dlho trvaju? ved to je uz treti mesiac, ja som teraz tak na bode mrazu, neviem sa dalej pohnut, prirodzene sa veeeelmi bojim skusat a IVF s PiGD-co som tu citala tak v tychto nasich pripadoch teda nic nepomaha... po tom IVF s PiGD potrat prebiehal tak isto? nedostala si sa dalej? v ktorom tyzdni ti pridu problemy, u nma je to 6-7tt, vypytujem sa ta ako pako ale uz sa chytam kazdej slamky a strasne moc mi pomaha rozoberat to s niekym kto vie o com to vsetko je...

sunday1
16. dec 2010

@lulu10 S tým sa nič nedá robiť, tie vyšetrenia sú komplikované, tak to trvá. Od Teba zoberú len 2 skúmavky krvi, manžel odovzdá matroš a po pohovore idete domov. Po PiGD to nebol klasický potrat, mala som pozitívny test, len po krvi som už mala nízke HCG, tomu sa hovorí biochemické tehotenstvo a to sa nemusí nijak riešiť. Ja verím tomu, že je to dobrá metóda, len asi nie pre každého. Prvé som potratila na konci 11tt, ale to bola anembryomola, čo sa donosiť nedá. Druhé som potretila v 16tt, to som prakticky porodila doma, tretie bolo MA zistené v 11tt, ale odišlo minimálne o týždeň skôr. Kľudne sa vypytuj, nato sme tu, aby sme si poradili. Aj ja sa chytám každej slamky, preto ten Jonáš a liečitelia. Kde nepomáha medicína, treba veriť v zázraky 😉 Ak nie je problém, že PiGD lezie do peňaženky, tak to vyskúšajte, možno práve Vy budete tí šťastní, komu sa to podarí.