Máte skúsenosti s anovulačnými cyklami?

gerdusha
30. máj 2009

ahojte baby, chcela by som zacat tuto temu, pretoze som nenasla ziadnu konkretnu temu, ktora by sa venovala len anovulacnym cyklom. mne vcera lekar zistil, ze mam momentalne anovulacny cyklus, takze od buduceho mesiaca zacneme s folikulometriou. zatial nemam robit paniku, pretoze i zdrave zeny nemaju kazdy cyklus ovulacny. lenze ja som tak trochu panikar a hned som si nejako "vsugerovala", ze ja budem ten pripad, kedy budu vsetky cykly take...je tu nejaka babena, ktora ma anovulacne cykly? co sa na to berie okrem clostylu /kaslat na pravopis 🙂/...nejake vitaminy? homeopatika? cajiky?..funguje este nieco okrem clostylu a pozitivneho myslenia? dakujem za kazdu reakciu...

mmmk
30. máj 2009

Gedrusha, hlavne v klidu. Anovulacni cykly jsou naprosto normalni i u naprosto zdravych zen. Pricin, co je zpusobuje, je vic. Krome clostilu se pouzivaji i stimulacni injekce jako treba puregon, ktere si pichas tak dlouho, dokud nenaroste spravne velky folikul. Pak si pichnes injekci tehotenskeho hormonu (pregnyl), aby folikul praskl.
Pokud se prokaze anovulace, nechej si udelat hormonalni profil a radsi se obrat na CAR. Pokud mas anovulaci, nemusis cekat rok.

gerdusha
autor
30. máj 2009

dakujem mmmk za reakciu... takze sa to vlastne da napravit jedine medicinne? ziaden femigard, alchemilka atd?...ci clovek nikdy nevie?

martina05
30. máj 2009

Gerdi, ja som na tom podobne...hormonálny profil mám v poriadku, minulý mesiac na folik. zistili anovulák, tento mesiac /po vysadeni Duphastonu / mi našli vo štvrtok jedno vajko 14mm....neviem či z toho niečo bude, na sono idem v pondelok....Tiež som panikár...
Ja beriem homeopatiká /1. mesiac/ a pijem alchymelku....a 1. mesiac meriam BT, aby som vedel ačo a ako aj keď na folikul. nebudem chodiť. Dlho som sa na to odhodlávala ale teraz som rada, že som začala....Lekár povedal, že od budúceho mesiac by skúsil nasadiť Clostyl...A pozitívne myslenie???? Určite len je to stráááášne ťažké....

len
30. máj 2009

Gerdusha, záleží na tom, čím je anovulační cyklus způsobený. Pokud je to náhodný úlet, který zažije každá druhá naprosto zdravá ženská, nic se neděje a srovná se to samo. Pokud se jenom tělo dává dohromady třeba po HA, tak to může nějakou dobu trvat, většinou se to srovná po několika měsících samo, ale samozřejmě bylinkama to můžeš zkusit podpořit. No a pokud je to způsobeno něčím vážnějším, třeba PCO nebo tak (což by dozajista odhalili během těch vyšetření), tak holt řešení, jak píše Mmmk - obvykle stačí stimulace pomocí prášků, ale ve výjimečných případech ani to nezabere a musí se sáhnout k injekcím... Ale pokud máš zatím prokázaný jediný anovulační cyklus, tak bych vůbec nepanikařila 🙂

Jo a ještě jedna věc - jak bylo prokázáno, že se jedná o anovulák? Ono se občas stává, že doktoři automaticky předpokládají, že ženská má ovulovat 14. den cyklu a když jim do těch tabulek nezapadne (třeba 10. den ještě na utz nevidí dorostlý folikul nebo 20.DC nezaznamenají v krvi vzestup progesteronu), automaticky to hází na anovulák. Tím nechci shazovat tvého dr., nevím, jak ti to konkrétně zjistil, ale kdybys věděla, kolik už se na Koníku narodilo miminek z cyklů, které doktoři prohlásili za jednoznačně anovulační 😉 Prostě jen ženská ovulovala o týden-dva později, než bývá zvykem...

karol84
30. máj 2009

gerdusha, nemuze byt ta anovulace zpusobena jen vysazenim HA? Ja jsem vysazovala antikoncepci loni v lete, jedna ovulace pak probehla a od te doby nic az tento cyklus... muj dr. rikal, ze nekomu holt naskoci krasny pravidelny cyklus hned a nekomu treba az po 3/4roce... treba to chce jen chvili cas. a nedavno jsem nekde cetla, ze vetsina uplne zdravych zenskych ma zhruba jeden anovulak do roka... (tak by to treba mohl byt i tento pripad)

gerdusha
autor
30. máj 2009

jeeej, ste zlate baby...ja neberiem HA uz cca 5-6 rokov a aj predtym som ju brala skor na upravu menzesu...anovulak mi "zistil" v 13 dc, nic tam nevidel, beriem duphaston na upravu cyklu, ked tak nad tym rozmyslam, hmmm..kedze mavam rozhadzane cykly, je mozne, ze aj folik moze narast na iny den ako byva u inych zien zvykom..

ste taaaak zlate, ze ma podporujete a dodavate optimizmu...

len
30. máj 2009

Nojo, no, aby potom anovulaci nezpůsobil právě ten Duphaston - progesteron by se měl užívat až PO ovulaci 😒
On dokáže cyklus zpravidelnit, ale ovu nevyvolá, na to je to právě Clostil a spol... Omlouvám se, teď už musím letět, ale je tu na to celkem dost diskuzí. Každopádně hlavu vzhůru, folikulometrie (a ne jen 13.DC) je dobrým řešením, zrovna máme v diskuzi jednu čerstvou těhuli, co jí 12.DC na ultrazvuku neviděli vůbec nic 😉

karol84
30. máj 2009

Gerdi, ja beru utrogestan, coz by myslim melo byt velmi podobne tomu duphastonu a az od 17. dne cyklu - tj. taky az po ovulaci, jak pise Len

andelka
30. máj 2009

gerdush: Kdyby tvůj doktor viděl někdy 13Dc mě, tak by asi taky myslel, že je to anovulační cyklus (a to mnohokrát) a světe div se, ovu probíhala, ale někdy až 22DC, 25DC, 31DC apod. Takže z jednoho vyšetření ještě nemusíš panikařit. Podpořit tělo bylinkama můžeš (třeba zrovna kontryhel, nebo já beru drmek, aby se mi ovulka trochu posunula dopředu) a když to nezabere, nebo když se zjistí vážnější příčina, tak léky můžeš brát vždycky. 😉

karol84
30. máj 2009

ja bych byla opatrna i na bylinky... pri popijeni kontryhelu mi menstruace slabla a cykly se prodluzovaly az ms uplne zmizela. nevim, zda by k tomu doslo i bez kontryhelu, ale rozhodne uz budu opatrnejsi. urovnat cyklus jsem se pak snazila i femigardem, ale nemel na me zadny viditelny efekt.

martina05
31. máj 2009

Gerdusch..potom ako čítam tvoje príspevky mám pocit, že máme úplne totožné problémy. Ja som tiež brala Duphaston, MS mi spravidelnil ale podľa folikulometri mi asi "zablokoval" ovu, brala som ho 11=25DC. Minulý mesiac som s D. ovu nemala, teraz som si ho vysadila, nasadila homeopatiká a tú alchemilku a už našli aj nejaké väčšie vajká. Možno to bolo spôsobené inými príčinami -neviem. V každom prípade skús merať BT a uvidíš či sa to zhoduje s Folikulometiou a pomôže ti to aj v budúcnosti zistiť ako tvoj cyklus funguje...

Súhlasím s Andelkou s jedného sona v 13DC sa nedá určiť anovulák

jancos
31. máj 2009

ahojte, tiez beriem duphaston, 11.az 25.dc. uz viackrat som tu citala, ze niektore baby si myslia, ze moze zablokovat ovulku. fakt je to pravda? ja mam tiez anovulacne cykly kvoli pco a kedze chceme otehu, tak by to bolo dost blbe, keby to bola pravda. ale vv letaku pisu, ze neblokuje, tak neviem ako to je. moj dr mi tvrdi, ze duph potrebujem aj kvoli tomu, aby mi rastla sliznica maternice, lebo ked nahodou bude ovulka a otehotniem, tak ked sliznica bude nizko, potom by som potratila. co si o tom myslite? vdaka
este ma napadlo, ze pri prvom babu som brala tiez duph a otehotnela som, tak uz fakt neviem, co si mysliet🙂

gerdusha
autor
31. máj 2009

ahojte baby, som velmi rada, ze sa tato tema drzi..🙂...
dnes rano som riesila velku dilemu..som 15 dc a mala som zacat s uzivanim 5. balenia Duphastonu...tak som nevedela, ci pocuvnut lekara alebo dat na intuicie a rady...rozhodla som sa pre lekara, poriadne som si precitala ten pribalovy letak, je tam pisane, ze pri nedostatocnej tvorbe zlteho telieska /a to som si povedala, ze mam aj ja 🙂/ sa berie Duphaston v tychto dnoch a najmenej 6 cyklov za sebou...tak reku pocuvnem, hadam snad ten moj mudr vie co robi...aj ked mi pri zistenych chlamydiach v minulosti/velmi nedavnej/ povedal, ze netreba ziadnu sexualnu abstinenciu, ze kludne sa mozeme s partnerom milovat, hoci ja som mala z imunologie potvrdene chlamydie, ale bola som uz v lieceni, tak tvrdil, ze to je v poriadku...NIC..rozhodla som sa verit svojmu lekarovi, hadam vie, co a preco robi a vysledok bude jedno zdrave a krasne babatko! 😉

jancos
31. máj 2009

gerdusha, drzim palce 🙂

lucinka1104
31. máj 2009

jancos duphaston ovu nebráni 😉

lucinka1104
31. máj 2009

ja mam zese anovulákylebokojím a veľmičastoa tiež sa snažíme o mimi nograf hovorí jasne
http://www.wunschkinder.net/forum/zanzeige/0/nu...

len
2. jún 2009

Gerdusha, žluté tělísko se tvoří po ovulaci. Pokud tedy neovuluješ, nemáš ani žluté tělísko, takže nemůže mít nedostatečnou funkci 😉

len
2. jún 2009

Zkopčím sem své "sebrané poznatky" 😀 Jedná se o citace doktorů z mého CARu, čili odborníků, kteří se s anovulací setkávají dnes a denně a Utrogestan a podobné léky předepisují po kilech - ale dávají si sakra pozor na to, kdy a jak se mají brát 😉

„Hypofyza vytváří FSH a LH, které stimulují vaječníky k růstu folikulu a jeho dozrání. Folikul vyrábí estrogeny, které zase naopak snižují zpětnovazebně FSH a LH. Tak je nastavena rovnováha , která vede k tomu,že právě 1 folikul dozraje a uvolní vajíčko. Jen výjímečně dozrají naráz.
Když podáte v lécích ty hormony, které vyrábí folikul, "myslí" si hypofyza, že vaječníky nepotřebjí tolik FSH a LH od ní - vždyť těch hormonů je v krvi dostatek. A tak sníží tvorbu FSH a LH a folikuly nerostou, případně nedozrávají. Na tom je založena většina hormonální antikoncepce (která funguje velmi spolehlivě).
Velmi dobře v tomto útlumu fungují estrogeny, gestageny jsou slabší -nicméně dávka gestagenů je v tabletkách mnohonásobně vyšší, než estrogenů. Typicky 0,03 mg estrogenu oproti 10 - 200 mg gestagenu. Duphaston (i Utrogestan) je gestagen. Jak vysoká dávka je potřebí k útlumu ovulace, to bude nejspíše vědět výrobce, ten to musí mít otestované. Proč ale riskovat podáním preparátu, který - podle nám dostupných údajů - nepomůže a naopak může uškodit? A zkušenosti nás i pacientek tomu též nasvědčují.
Jen na okraj: Antikoncepce Exluton obsahuje 0,5 mg gestagenu lynesterolu v tabletce a funguje jako spolehlivá antikoncepce. Pravda, lynesterol je mnohem účinnější na jednotku váhy než dihydrogesteron v Duphastonu, ale toho je v tabletě zase mnohonásobně více - 10 mg. A většinou se dává denně více než jediná tableta...
Netvrdíme, že Duphaston je spolehlivy jako dokonalá antikoncepce, na to nemáme důkazy. Ale proč riskovat?“

„Jak píšu dříve, blokování ovulace gestagenem (všeobecný název pro skupinu léků podobných progesteronu) je vždy závislé na dávce a nelze se k tomu vyjádřit univerzálně, zda ji blokuje vždy nebo jen někdy.
Ale těhotenství není jen otázka ovulace!!! Sliznice děložní, prostupnost hlenu pro stepmie, a další faktory mají svůj vliv. Vše musí být ve správném časovém sledu.
Podívejme se na věc z druhé strany: i malé dávky gestagenu (podobného k progesteronu)jsou spolehlivou antikoncepcí, berou-li se od začátku cyklu(viz jedna z odpovědí dříve). A pokud vím, Depo Provera (gestagen působící 3 měsíce) je bezvadná antikoncepce u koček domácích - 3 měsíce nemusíte mít obavu, že bude mít koťata. Ale to je spíše veterinární medicina...
Já bych ze všech těchto důvodů žádný gestagen před ovulací nedoporučil, i když nelze vyloučit, že i tak otěhotnět přeci někdy lze ( záleží na dávce, době podávání,...)“

„Dobrý den, tak Utrogestan a Duphaston, prakticky totožné léky, slouží pouze a jen k "srovnání" menstruace, upravují v podstatě druhou polovinu cyklu.“

„Dobrý den, tak předně, musel bych vás vyšetřit, vědět víc. Otázka luteální nedostatečnosti = insuficience - je složitá. Každopádně, není pravdou, že by neovlivňovala otěhotnění. Pokud chcete těhotnět, je účinnější metodou vyvolání ovulace než podávat Utrogestan. Vyvolat ovulaci by se mělo až cca po téměř ročním neúspěšném snažení. Vyvolání ovulace zároveň pomůže vytvořit kvalitní žluté tělísko, takže je malá pravděpodobnost jeho nedostatečnosti = "zabijeme" dvě mouchy jednou ranou . Utrogestan může pomoci také, za předpokladu, že je nepravidelnost cyklu způsobena jen nedostatečností žlutého tělíska. Prakticky stejný klinický obraz může mít ale i cylus bez proběhlé ovulace, tj. nevytvoří se žluté tělísko, tj. cyklus může být výrazně zkrácen. Utrogestan pomůže řešit jen nedostatečnost žlutého tělíska, doplní jeho hormony. Pakliže je příčinou nepravidelnosti cyklu chybějící ovulace, Utrogestan nepomůže, "jen" srovná cyklus, ale bez ovulace nelze otěhotnět-musí se uměle navodit hormonálně jinými léky. Odlišení těchto dvou příčin lze pomocí hormonálních odběrů, pomocí měření bazálních teplot atd.“

„Dle měřených teplot mám ovulaci ( předpokládám dle naměřené teploty nad 37 )až v druhé polovině cyklu a to už užívám Utrogestan, chtěla bych tedy vědět, jaká je šance na otěhotnění, viz. dle předchozích dotazů asi minimální?
Ano, mám obavu, že šance na otěhotnění je minimální, nicméně jednak můžete mít štěstí a ovulace přijde dříve, jednak v medicině a v přírodě není nic absolutně platného, tak i přes Utrogesasan třeba otěhotníte.“

„Začít Utrogestan moc brzy je nebezpečné, může působit jako antikoncepce. Většinou je navíc i nepotřebný, když ovulace proběhne, vytvoří si tělo progesteronu dost.“

„Duphaston ani Utrogestan ovulaci nevyvolají.“

„Už asi 10x jsem zde psal o tom, že Duphaston či Utrogestan nasazený před ovulací je vcelku spolehlivá antikoncepce !!!! a pokud je folikul teprve na začátku svého vývoje, může Duphaston či Utrogestan narušit navíc i jeho dozrání a puknutí.“

noe
2. jún 2009

Ahojte babulky 😉

Mam PCO a anovulaciu. Beriem Duphaston, aby vobec cervena prisla a chystame sa na liecbu clostilbegytom. No takmer po roku som mala nieco ako ovulacny hlien a test na ovulaciu ozitivny na 11 a 12 DC. A to beriem alchemilku, probiotika, agnus castus, rybie kapsule, pijem aloe vera, a samozrejme kys. listovu a komplex vitaminov 😉

Neviem ako som sa dopracovala k ovulacii a ci nieco z toho zabralo, ale asi zacinam verit na zazraky a mozno sa to podari aj bez clostilu a podobnych hnusnych hormov 🙂

Takze reci, ze to nepomaha uz nepocuvam a poctivo cele mesiace skusam a vysledok prisiel 😵 😵 😵 uz len, aby sme sa dopracovali k babatku 🙂

vlasta23
2. jún 2009

ahojte holky,
rady jsou tady dobre. Nevrte vsem doktorum. Holky maji pravdu. Ovulace muze byt az pozdeji. Napr ja otehotnela (mela ovulaci 22. den cyklu). Taky jsem mela anovulaci predtim a PCO.Taky me trapilo spineni. Pomohl mi femigard a kontryhel (alchemika). Ale rozhodne jsem kontryhel nebrala cely mesic. Brala jsem tak deset dni pred ovulaci a 3 dny po. Neco z toho mi zpusobilo spineni, coz mi zustalo i v tehotenstvi. Pry jsem mela mit i dvojcata, ale nakonec ne. Muj lekar mi poradil pokud bylinky do tri mesicu nezaberou (femigard hlavne), tak mam hned za nim nasadit clostil a mam vetsi sanci na tehotenstvi dokonce vicecetne. Nakonec jsem mela stesti a nemusela jsem na hormony, protoze jsem otehotnela hned prvni mesic s femigardem. Ale pouzivali jsme prstikovou metodu a mereni BT. No spise vedecky postup nez laska, ale vyplatilo se. Tak se drzte a nezoufejte. Ja jsem priklad, ze to jde i s tolika neduhy 🙂

gerdusha
autor
3. jún 2009

ahojte baby, no tak teraz, ked som si precitala prispevok od len, zacinam strasne lutovat, ze som zacala aj tento cyklus s Duphastonom.... to je uplne strasne, ked nedoverujes svoju lekarovi...a on ti k tomu dava dovod...ja som svojmu verila, verila som, ze vie, preco mi dava ten D od 15. dna a vidim, ze to berie pausalne, vobec sa nezamysla nad tym, ze kazda zena ma cyklus iny...mne ho svihol takisto ako inym babam s inym cyklom, s inou ovulaciou...grrrr...ide ma porazit..mam 32 rokov, cas uteka a v podstate som zabila 5 mesiacov.... no na porazenie...

marrad
25. sep 2009

ako sa liecia?

pajinka111
26. sep 2009

ahojky děvčata,tak taky jsem silně anovulační..mám sice jednu 10letou dcerku,ale byl to boj,před ní 2x potrat,už sem ani nevěřila,po porodu sme to nijak neřešili,ale ted už víc jak 5 let se snažíme a nic..zkoušíme jen přirozeně,protože můj chlap je proti umělému oplodnění-možná by to byla moje jediná šance..dostala jsem ho na spermio,kdy zjistili,že je má pulečky celkem v pořádku,tak usoudil že je to ve mě a mám se léčit..
beru od ledna clostil,už po druhé měla jsem 3 měsíce pauzu,uvulka nic moc,většinou folíky ani nedorostliy a zanikly,minulí cyklus poprvé jsem měla největší folík 18mm a to bylo až 18 DC,tak mi mudr píchl pregnyl 2x5000jednotek,docela o se mnou zacloumalo,bylo mi pěkně špatně,ale jestli byla ovulka fakt nevím..teploty byly až do 23DC nízko,pak trošku začaly stoupat,ale vždy se to motá jen kolem 36.7 až 37.c,víc nikdy ani v těhotenství sem nemívala vyšší teploty,tak myslím že už vyšší mít asi nebudu..ted čekám na MS podle poslední ms jsem jí měla mít už před 2 dny,ale protože ovulka byla posunutá teda pokud byla,tak bude asi i delší cyklus,taky beru utrogestan,normálně od 17 dc,možná sem tím blokovala ovulaci,ted poprvé sem ji měla nasadit až 25 DC,tak uvidíme,břicho bolí,prsa nafouklá..pokaždé stejné čekám MS.jinak beru asi rok vitamín E,kyselinu listovou,sem tam cečko ..tak všem přeju brzo //
😉

lucetta
26. sep 2009

caute kocky, zatulala som sa do tejto temy a po precitani prispevkov o dufastone a o tom ako pomaha resp.nepomaha som zostala poriadne zmatena.
na mimi cakame uz niekolko rokov , mame za sebou vselico, moja dg. PCO a anovulacne cykly a ked to tak pocitam dufaston beriem uz peknych par rokov- prave na upravu cyklu a zrejme naozaj preto nedochadza aj k ovu , ze ked je nasadeny skoro, tak ma antikoncepcny ucinok...
je vobec mozne , aby toto gynekolg.prehliadali?

normal. som zaskocena, ved utrogestan spolu s dufast. je zakladna vybava vacsiny CAR 😒

baby, ovulku si sledujete meranim BT alebo aj nejako inak? lebo v tom to som dost neporiadna a potrebovala by som poradit.
pek. den

lauritka
26. sep 2009

luceta a to ti nikdy nenasadili clostylbegyt? 😕 podla BT zistis , ci prebieha ovulka. ale je potrebna pravidelnost 😔

lucetta
26. sep 2009

lauritka, clostyl nezabral ☹ ten som brala na zac. nasho snazenia, raz sa zadaril 22 mm folik , nasiel ho dr. uplnou nahodou a hned na druhy den sme isli na iui, neuspes. a potom vsetko mozne az po neuspesne ivf ☹
a odvted ☹ y usudzujem , ze ovul. mam posunutu az okolo 20-22 dna... a samozzrejme cely cas uzivam dufaston, moment. iba od 20 do 25 dna, tak mi nasadila moja endokr.dr. ...

ale s tou pravidelnostou mas pravdu...to meranie u mna hapruje a nemam tom vsetkom chut sa este aj kazdy den merat, ale zrejme vo vl;astnom zaujme budem musiet...

lauritka
26. sep 2009

lucetta tak by som ti poradila este skusit nejake bylinkove tinktury ako gynex, femigrad atd.. aby sa ti zrovnal cyklus a popritom merat BT, aby si videla ako to na teba posobi. Na hormony by som sa nachvilu vyprdla, kedze viditelne na teba efekt nemaju. Hoci stale nechapem lekarov, ked pchaju ten duphastom skoro kazdemu s neparvidelnym cyklom a neriesia skutocnu pricinu preco je ten cyklus taky ako je 🙄

lauritka
26. sep 2009

mimichodom tiez mam zazitok, po prvom kyrete po IVF ( december 2007) som nemala MS, len take slabe spinenie v obdobi MS, kedze som si merala BT, vedela som presne kedy ma dojst mrcha. na uzv mi lekar len oznamil, ze sliznica je nizka a teda nema co odkrvacat, ale vajka sa mi tvorili normalne, cize k ovulacii dochadzalo kazdy mesiac, ale nekrvacala som, takze klasika dal mi duphaston, ktory vobec nepomohol. napokon som isla znova v aprili do centra, ze neviem co s tym, lekar mi nasadil divinu, este v tom cykle mi urobil KET, otehotnela som ( cize bez mrchy od decembra 🙂 )... skurat,ze potom som mala zase missed abort koncom maja... 😔 ale to je o inom.

skratka tym len chcem povedat, ze duphaston nie je vseliek 😀

lucetta
26. sep 2009

je to sila k comu sa clovek vsetkemu dopracuje a hlavne, ake je jednoduche nasadit dufaston , skusit clostyl a po par rokoch tvrdit, ze je to robota pre CAR..ved ano, aj sme tam boli, lenze vsetky info som si zhanala sama a od bab , kt. maju vselico za sebou. Teraz mame obd. kedy to nechceme riesit cez CAR a mojho dr. musim tlacit do kazdeho vysetrenia...ale k niecomu som ho uz snad dokopala 😉 🙂 uvidime
ten femigrad nepoznam, ani gynex?

je mi luto vasho missed ab ☹

pajinka111
26. sep 2009

myslíte že mi taky utrogestan blokoval ovulku?u mě to bylo pokožné jinak,někdy sem měla folík už 12 den 18mm,někdy až 18 den byl té stejné velikosti,většinou podle blestí v podbřišku sem usuzovala,že uvulka mohla být 18 až 20den,možná i později,ale už od 17 dne mám brát utrogestan a mudr říkal,že to vůbec nevadí,že to ničemu nebrání,tak nevím..bez utroše mi dojede MS třeba až za 2 až 3 měsíce..měla jsem cyklus vždycky takhle rozházený