MTHFR - heterozygot. Čo to znamená?

cucuska
27. júl 2006

Včera som bola na genetike pre svoje výsledky. V krvi mi našli toto : MTHFR - heterozygot. Vie mi niekto poradiť čo by to mohlo znamenať a čo to znamená pre mňa. Vyšetrenie mi bolo robené, kvôli dvom potratom, kt. som prekonala v prvom trimestri.

rikuska21
4. júl 2010

ahojte ja mam tiez potvrdenu mutaciu MTHFR C677T , prve tehu som mala bez problemov, nikto ani netusil ze mi nieco je, druhe tehu som mala po IVF, a v 5 mesiaci som ptratila a pichala som si clexane od zaciatku, takze je to asi na prirode, moja hemato tvrdi, ze to ma l´kazdy 3 clovek, vobec o tom nevie a zije si.

darla27
4. júl 2010

Baby takze som to pochopila dobre ze ak mam aj dve mutacie heterozygot MTHFR C677T a MTHFR A1298C ale homocysteín v norme tak sa nemusim znepokojovat a staci si davat kyselinu listovu v tabletach a je po probleme?
Kazde laboratorium ma tusim ine referencne hodnoty, vy tu spominate ze dobra hodnota homocysteínu je do 8,
moja hodnota bola 10,3 pri ref,hodnotach /5-12/, to je ok, nie?

kocica43
3. sep 2010

ahojte mam tak isto MTHFR - heterozygot , prve tehotenstvo prebehlo v poriadku. zistili mi to az po druhom tehotenstve. dieta som potratila v deviatom mesiaci. tak ma poslali na hematologiu. teraz som opät tehotna v 14 tyzden. zatial som pri hematologicke nebola. cakam na papier od gynekologa ze mi ho da.

ansira
22. mar 2011

Alexandra, aj ja mám podobný problém ako cucuska.
MTHFR ( A1298C) heterozygot
FACTOR XIII A V34L heterozygot - toto neviem čo to znamená, ale skusím to vygoogliť
Ale veľmy mi pomohli tvoje kommentáre, a určitým spôsobom ma aj ukludnili, že mám nádej na donosenie dieťatka ( som v 13 týždni).
Ku hematologičke idem buduci týždeň, som zvedavá, a trocha sa aj bojím. Raz som už potratila a aj v tomto tehu som raz krvácala, síce iba jeden deň, a prestalo to bez liekov, ale hneď som bežala k lekárovi ☹

ďakujem

ritatv
13. feb 2012

mam zaujem dozvediet sa co znamena heterozigot mojej dcere zistili zrazanlivost krvi ani jeden lekar mi to nevysvetlil s hematologie vysletky som si precitala a zistila som ze moja dcera ma na tom vysledku heterozigot vie mi to zvas niekto vysvetlit co to znamena a co to je za choroba

ritatv
13. feb 2012

@zulok registrovala som sa na tejto stranke kvôli svoje dcere ale citala som tvoj prispivok vdaka ty ale ver mi ze tvoja rada mi pomaha prekonat strach o svoju dceru ale aj vnucku ale vdaka vsetkym ze radia ludom co znamena ta choroba

ritatv
13. feb 2012
zigzag
24. júl 2012

ahojte, dostala som sa k tejte skrz ockovanie

Genetic variation in this gene influences susceptibility to occlusive vascular disease, neural tube defects, colon cancer and acute leukemia, ( v skratke, ze geneticka zmena tohto genu sposobuje srdcove choroby, neurologicke poruchy chrbtice, rakovina hrubeho creva a leukemia)

Tento gen je aktivovany aj ockovanim, a je individulane, kto je ako citlivy na hlinik a ostatne primesy vo vakcine, niekomu sa to ukaze az po 40tke, a niekomu uz v detstve.... 😒 a zalezi aj na cistote prostredia, a tiez na potrave, nakolko Ecka sa pridavaju do vsetkeho, aj v prasku do peciva,,, 😖 ale najvatsie davky, ortude, hlinika, formaldehydu dostavame z vakcin.... ☹

....je to ako snehova gula, ktora sa nabaluje, a u kazdeho je ina hranica citlivosti...

tatinka
27. sep 2012

@katka75 ahoj , neviemc i sem este chodis, citala som ze mas zisteny heterozygot, aku formu? ake cislo? pichala si fraxik cele tehu ajs estonedelie? ja mam heterozygot polymorfizmus MTHFR A 1298C a hemato mi povedala ze na 50% mi hraxik odporuca ked budem tehu a na 50 neodporuca, ze bud ma urcit moj lekar alebo je rozhodnutie na mne,,,

tatinka
28. okt 2012

@kocica43 ahoj , ty mas mutaciu heterozygot MTHFR A1298C? chcela som sa ta spytat a poziadat o info ci si na to nieco brala pocas tehotenstva, lebo mne povedali ze je to nerizikova forma aj ked je to geneticke , vraj sposobena nedostatkom kys.listovej, tiez som raz potratila,nedali ti pichat fraxik alebo clesane, alebo ake lieky ti dali?,,,dakujem ti za info uz vopred🙂, lebo na hemato mi povedala ze na 50% mi pri dalsom tehu fraixk odporuca a na 50% neodporuca, vraj to ma rozhodnut moj gyndos alebo ze si mam zovlit sama,,,tak zhanam info aby som sa vedela v buducnost spravne rozhodnut ci to dat alebo nie

kocica43
30. okt 2012

@tatinka ahoj ja som tak prisla o dve deti, jedno v deviatom mesiaci a pricinou bolu mala embolia ktora sa dostala do pupocnika a druhom bola tak isto hematologicka pricina. teraz som si pichala od prveho dna co som zistila ze som tehotna fraxiparin, a dakujem mu za to ze mi pomohol donosit. hematologicka mi uz pred tehotenstvom hovorila, ze ked otehotniem ze bez toho to nepojde. odporucam si to pichat.moja kamoska mala tri potraty, a teraz pred mesiacom sa jej narodilo dievcatko a tiez vdaka tomu, ze si pichala fraxiparin.

kocica43
30. okt 2012

@tatinka a este brala som aj tu kyselinu listovu

tatinka
30. okt 2012

@kocica43 listovku mam doma aj ja, v buducnosti pichat budem len sa spytam ci miesto fraxiku mozem dat clexane,,,,neviem preco to daktore dr beru ze je to nerizikove ked co tu citam kolke zeny v cetne mna s tym mali problem,,,

sjuzocka
30. okt 2012

Ja som heterozygot MTHFR C677T. Prve tehotenstvo - netusila som to, chlapec krasne donoseny, az prenoseny 🙂) Druhe tehu - potrat. Potom zistili toto. Tretie tehu pichala som fraxiparine kazdy druhy den. U hemato som nebola, tak to chcel moj gynekolog. Stvrte tehu - teraz. Sla som k hematologicke, gynekolog chcel aby som si zase pichala cele tehu fraxik. Ona mi porobila vysetrenia a vysledok je taky ze je to u mna neaktivne, homocystein mam v norme, ale pre istotu beriem kyselinu listovu. Po tyzdni ako som vysadila fraxik som sla zase na krv, ci sa mi nejak viac zraza - a bolo to bez zmien. Tak sme sa dohodli ze bude sledovat ako sa mi krv sprava ale momentalne je to tak ze je vsetko v poriadku a sama tvrdila, ze tuto mutaciu ma kazdy treti clovek a ze uz aj poistovne su vzdelanejsie nez niektori lekari, lebo nepreplacaju skoro ziadne (okrem VSZP) liecbu fraxiparinom pri diagnoze mthfr, a este heterozygot. Ale dolezite je, ze treba brat v uvahu sucinnost viacerych faktorov. Embolia sa moze prihodit aj inak "zdravym" zenam, niektore veci sa deju bez ohladu na to ci si pichate alebo nepichate, ak vas pichanie neobtazuje az tak ako napr. obtazovalo mna, tak pre lepsiu psychiku - robte to. Ale mam pocit ze hematologicka naozaj spravila vsetko co bolo v jej silach aby nic nezanedbala a nemam strach ze by som dieta ohrozovala. No ako som spominala - treba brat v uvahu viacere faktory, takze urcite kazdej odporucam aby to riesila s hematologom....

tatinka
9. nov 2012

@sjuzocka dakujem moja, ja ot urcite budem riesit z hemato, ....len tiez je to tak ze daktore odporucaju pichat a daktore nie,,,uz mi tu vela dievcat radilo , tak zatial stale zbieram info ale na zakladne hemato som uz bola na jar a este teraz soms a zajednala na dalsie tak uvidime,,,ide o to ze na prvej hemato mi neurobila vysetrenie homocysteinu a to je zakladna vec lebo mozem mat hocystein v norme a tam by som pri mojej mutacii nemusela pichat ale ak mam zle homocyst,tak pichanie ma zrejme neminie, to som pred tym netusila, som myslela ze na tej hematke kde som bola ze mi porobili vsetko co treba,,,az teraz zistujem ze polku z toho co mi mali urobit mi neurobili,,,ale ako pisem uz som objednana na dalsie a u inej hematologicky,,,ale info zhanam aj tu🙂

sjuzocka
9. nov 2012

@tatinka nuz ano, homocystein je dolezity, ale ten sa riesi uzivanim kyseliny listovej 🙂 tak zelam vela stastia, dolezita je aj psychika. Neboj, bude to Ok.

tatinka
10. nov 2012

@sjuzocka dakujem moja, si zlata, aj ty sa drz a nech sa ti dari🙂

tinara23
12. nov 2012

@sjuzocka ahoj, chcela by som sa opýtať, píšeš, že si si pichala fraxiparín a preto sa chcem opýtať. Mne dali preventívne 0,30 fraxiparin, v návode je to písané tak, že sa máš nastaviť na nejakú stupnicu a trošku vykvapnúť, len 0,30 stupnicu nemá , snažím sa vždy pred pichnutím vykvapnúť aspoň kvapku, ale samozrejme vyfrcnem oveľa viac, neviem či je to vôbec pred pichnutím potrebné urobiť. Nestačí iba dať dole z ihly vrchnák a pichnúť ?

sjuzocka
12. nov 2012

@tinara23 mne to pichal manzel a vzdy len dal dolu vrchnak, stlacil koznu riasu a potom pichol, vstrekol, vytiahol, bez nejakeho odkvapkavania.

tinara23
12. nov 2012

@sjuzocka super ďakujem za info, lebo ja nad tým tri dni maturujem 😀

tatinka
18. nov 2012

@tinara23 ahoj nemusis od tial nic vykvapnut, ja som sa raz na to pytala aj sestricky u dr a ona tiez ked mi to pichla prvykrat ma to ucila vtedy tak nic nevykvapla, len das dolu vrchnacik a pichnes

tromboska
29. apr 2013

Je tu niektora zena, ktora ma vyoperovanu stitnu zlazu a ma za sebou umele oplodnenie? Dakujem za IP.

gombicka
24. máj 2013

@tromboska stitku sice vyoperovanu nemam, ale mam ju underactive, cize beriem lieky. A mam za sebou uz 2 IVF :(

mama83
18. júl 2013

maminky,je tu niektorá s takouto diagnózou : polymorfizmus MTHFR C677T v kombinácii s polymorfizmom A1298C-heterogygot pre oba polymorfizmy ...toto mi zistili na genetike...na hematológii nenašli nič...
ďakujem za odpoveď

mamamonika
27. aug 2013

@mama83 Mne prave zistili to iste ako TEBE som po dvoch missed abort. Mas nejake info, co treba robit, ked otehotnies znova?

tinus8
28. aug 2013

@mama83 ahoj ja mam to iste co ty a dr. mi predpisala aspirin protect 100mg a beriem 1/2 tbl. denne..zevraj by sa to takto malo brat minimálne 3 mesiace pred tým ako chceš otehotnieť a potom, keď budem tehu, tak mám prísť k nej na kontrolu...zatiaľ toľko

mamamonika
30. aug 2013

@tinus8 A homocystein si mala v norme?

mama83
20. sep 2013

@tinus8 ahoj...mne dali len kyselinu listovú,nič iné...robili mi opakovane hematologické vyšetrenie a že vraj tá kys.listová stačí. Včera som vysadila HAK tak som zvedavá...ale bojím sa veľmi,aby sa to nezopakovalo

mama83
20. sep 2013

@tinus8 @mamamonika homocysteín som mala na hornej hranici

mama83
20. sep 2013

@tinus8 ten aspirin sa nesmie užívať v tehotenstve , je to uvedené v príbalovom letáku