Nepichli mi Anti-D. Mali to spraviť?

jovana
30. aug 2009

Dobry den.
mam za sebou dva potraty v 10 -12 tyzdni. Teraz chodim po kadejakych vysetreniach - hematologia, genetika, imunologia, endokrinologia,... zaitial sa nezistila presna pricina. som heterozygot, mam znizenu funkciu stitnej zlazy,... ale nic konkretne coho by som sa mohla chytit ohladom potratov - islo v obidvoch pripadoch o paricialnu molu.
Ked som bola na posledom vysetreni pani doktorka sa ma spytala na to, ci mi po prvom potrate - po kyrete, pichli Anti D, nakolko ja mam negativ - A1B- a manzel ma pozitiv A1+, nepamatam si ze by mi boli nieco take pichli, a ked si spominam, nikto nikdy ani po prvom potrate ani po druhom potrate sa ma nepytal, aku mam krvnu skupinu. Teraz mi to strasne vrta v hlave.... ze druhy potrat mohol byt dosledkom toho, ze mi pri prvom potrate nepichli anti d.
prosim, ak s tym mate skusenost... neviem, ci je to bezny postup, aby sa to pichalo, alebo ci nieco lekari zanedbali, ale ako hovorim ani v prvom pripade ani v druhom neviem o tom, ani v sprave sa to nempise, ze by mi to pichli.
ak by to bolo tak, je ohorzene aj pripadne tehotenstvo? Dakujem za reakcie.

nika12
30. aug 2009

mne to pichli po potrate v 11. tt, ale na dalsie otazky ti bohuzial odpovedat neviem 😒

lubkaeck
30. aug 2009

jovana - no mali by ti to pichnut aj po potrate, lebo to fakt moze sposobit potrat, avsak nemusia, najma ked nevedia krvnu skupinu 😅 a heterozygot si coho?

jovana
autor
30. aug 2009

ahojte, tak heterozygot, to mi zistii z genetickeho vysetrenia - mam dvojitu mutaciu niecoho uz neviem coho, je toho tak vela ze si to uz ani nepamatam.

tucniacik
1. sep 2009

to anti d by ma netrapilo, ja som tiez negativ a muz pozitiv, tiez som 2x potratila, pichli mi sice tu inekciu, a prve babo je negativ, takze ok, druhe pozitiv a tiez bez komplikacii... mylsim ze tazkosti v tehu by ti to sposobilo neskor, nie v I trimestri... v tehotnosti sa tie protilaky vysetruju aj tak az v 28tt a 36tt... skor je dolezita ta mutacia, pozri si temu o trombofilnych mutaciach, heterozygot je sice lepsi ako monozygot, ale su 4 skupiny a ty nevies ktoru mas...tie prve dve treba liecit inekciami na riedenie krvi, prave to sposobuje potraty..ak mas iba MTHFRA1298C alebo MTHFRC677T tak stacia vitaminy -zvysena davka kyseliny listovej, b6 a b12.

jovana
autor
1. sep 2009

ahojte,
tak ja mam potvrdenu pritomnost dvoch mutacii genu pre MTHFR - C677T/A1298C. obe mutacie su v heterozygotnom stave (mutaciou zmenena len jedna z dvoch kopii genu).
Zaver.dg. je: Dvojita mutacia MTHFR(A1298C, C677T) - heteroz.forma, t.č. normohomocysteinémia, susp.porucha regulácie fibrinolýzy.
Viete mi prosim povedat, co je to porucha regulacie figrinolyzy?. Dakujem.