Oligoasthenoteratozoospermia

somov
6. sep 2009

Ahojte. Ja by som chcela zistiť, či otehotnela niektorá z Vás ak diagnóza manžela bola oOligoasthenoteratozoospermia prirodzene. Ďakujem

siouxie
17. jún 2010

no hurá! 😀
a teším sa, že ste tak dobre a rýchlo prečkali úvod 😉 .
ideme v auguste, tak som zvedavá, čo sa bude diať.

bubulka722
17. jún 2010

Siou, vyjde to, si na rade!!! 😀 😀 😀
Práve dnes sa mi konečne po dlhom čase ozvala kamoška. Je tehu po IVF vo Ferticente na druhý pokus. Chodila sem na pokec a potom dlho mlčala. Možno je lepšie byť potichu... Tiež chodila k pani Kopáčovej rovnako ako ja a verím, že aj jej pomohla. 😉

sovicka_
17. jún 2010

@bubulka722 @kveta no ale pokud se s věkem spg zhoršuje (což samozřejmě vím) tak pak přece nemáme na co čekat...
Tak já nevím, nejsou to vůbec povzbudivé zprávy, ale myslím, že to celé 1x zkusíme a uvidíme. Budeme mít zkušenost, jak se vyvíjí embrya, zda pomalu nebo hladce, jak to probíhá u mě.... Otázka je, zda pak není řešením spíše dárcovská spermie a zkusit IUI nebo IVF s ní (nejdřív samozřejmě jen IUI). Což je postup, o kterém jsem uvažovala jako o druhém kroku, pokud 3x IVF nevyjde. Otázka je, zda to nezkusit v případě, že IVF nevyjde jednou.
My jezdíme do CARu v Jihlavě, kde nám přišli dost upřímní a otevření, narozdíl od Brna... a jeli jsme tam na radu našich opravdu dobrých známých - manželský pár doktorů. Ne sice gynekologů, ale myslím, že hlavně paní se v té problematice orientuje a i oni sami říkali, že stačí jedna zdravá spermie. Určitě by nám neříkali nějaké bludy - naopak se snažili, abychom to v Brně zabalili, že jsou tu doktoři "podvodníci", že v Brně je to rýžoviště peněz, že při IUI vůbec nepoužívají ejakulát a při IVF do ženy vůbec emryo při těch prvních pokusech nezavedou. A že Jihlava, to je jiná liga. A opravdu - jejich přístup tam byl úplně jiný, na nic si tam nehrajou a přišlo mi,že chtějí pomoct. Tak nevím.
@kveta

bubulka722
18. jún 2010

@sovicka_ Už to,že takto tvrdo ohovárajú iné centrum určite nie je v poriadku. Mylím,že nikto si nemôže dovoliť urobiť niečo také ako si popisovala. Komu budeš veriť je už ale čisto tvoja vec. Viem, že do Brna chodí veľa ľudí zo Slovenska a sú veľmi spokojní. Každé centrum bude hájiť svoju stranu, pretože je to fajn kšeft a konkurencia je vysoká...
Ja osobne by som sa každopádne nehrnula hneď do IVF. To že stačí jedna zdravá spermia je pri IVF síce pravda, ale ako ju nájdu vtom počte zlých je otázne. Skús si kažodpádne preštudovať na nete lekárske štúdie a výskumy v problematike varikokély, aby si vedela o čom to je a potom sa rozhodni.
Ja som tehu po prvom IVF, ale naša príprava pred ním trvala 3/4 roka. Nebola som ochotná ísť do toho viackrát a chcela som urobiť maximum. Ani IVF nie je všeliek a pokiaľ iná cesta nie je, tak treba každopádne maximalizovať pravdepodobnosť úspechu. Ten čas je v podstate dostatočný na operáciu aj na znovunaštartovanie spermatogenézy pomocou hormónov. Za ten čas sa na to priprav aj ty,daj si urobiť všetky vyšetrania a daj si urobiť laparku ak ju ešte nemáš.

kveta
18. jún 2010

@sovicka_ Neviem o ktorom brnenskom centre hovorili, lebo v Brne je ich viac... Každopádne za seba Ti môžem povedať, že embriá do mňa dali stopercentne, bola som chvíľku tehotná... Bola som samoplátkyňa zo zahraničia, takže práve u mňa by mala vyhrať nekalá motivácia zarábať... ale zjavne to urobili dobre... To, že sa malí neudržali /podľa príznakov sa chytili obe embriá/, to už bola pravdepodobne záležitosť ich poruchy delenia... Môžem Ti povedať aj to, že z holiek z Unicy, čo sme sa pred rokom podporovali v boji, nie je momentálne tehotná len jedna... Faktom ale je, že časť z nás počala prirodzene. /Jedna po zmene partnera, druhá po operácii partnerovho zápalového ložiska v ústnej dutine, zvyšok si nepamätám.../

Netvrdila som, že máš čakať... Rozobrala som obe alternatívy /operácia vs. bez operácie/ a načrtla, že ak je problémom len biologický vek spermií, tak že táto prekážka sa dá eliminovať... Ak je motívom nečakať čokoľvek iné, že máš ísť do IVF. Úplne súkromne Ti môžem povedať, že by som šla na Vašom mieste rovno do IVF, nerobila žiadnu diagnostiku genetiky embrií pred ET a šla pre istotu na amniocentézu, ale čo urobíš, to je samozrejme na Vás... Pri varikokéle to zase nie je až taký prúšvih s tou nekvalitou spermií.. ale vieš, ja na to pozerám z hľadiska ženy, ktorá mala partnera s ťažkou OAT... Takže to, čo mne pripadá ako pomerne malé riziko, môže byť pre inú ženu menší horor... A do darcu by som sa pri varikokéle tiež neponáhľala... hádam len v situácii, že by si Ty zdravotne veľmi ťažko znášala IVF...

Konkrétne Unica má 50-percentnú úspešnosť prvého IVF vrátane následných KETov, a to hovorím o počte pôrodov, nie o počte pozitívnych tehu testov, takže aj toto ukazuje, že tam embriá zavádzajú... Unica na nás s manželom mohla pekne ryžovať.. vedeli, že peniaze nie sú v našom prípade problém... a boli napriek tomu jediní, čo nás upozornili, že IVF je v našom prípade zbytočné a povedali nám to napriek tomu, že vedeli, že darcu odmietame a tým pádom z nás nedostanú už ani korunu... Toto mi nepríde ako jednanie "rýžovišťa peňazí", ale ako veľmi korektné jednanie odborníkov...

K tým "známym", čo sú lekári a iste vedia o čom hovoria, aj keď sa priamo na spermie nešpecializujú: nás o plodnosti ex a o tom, že máme podstupovať IVF presviedčali odborníci na spermiogramy v dvoch CARoch na Slovensku a výsledky spermiogramov videlo ďalších x urológov a jeden andrológ... Z tých všetkých lekárov vedeli o najnovších výskumoch o OAT len dvaja /Otevřel a jeden andrológ na Slovensku/, zvyšok rozprával rozprávky o jednej dobrej spermii... Takže by ma dosť prekvapilo, keby práve Tvoja známa bola tretí lekár, ktorý po nociach študuje najnovšie andrologické štúdie v angličtine... Zvlášť, keď sa na túto problematiku nešpecializuje... Ale čo sa týka teórie varikokely a jednej správnej spermie, tak má pravdu... To nijak neoponuje tomu, čo som hovorila v predchádzajúcich príspevkov aj ja... /Ja teda neviem, či to nie je kultúrnymi rozdielmi, ale "strieľať šampus" je výraz pre oslavu.. varikokela proste nie je zásadnou prekážkou úspešnosti IVF aj bez operácie... len je vyššie riziko genetického poškodenia embria... toť vsjo. /

O podvodoch v rôznych CARoch som počula.. To bol aj dôvod, prečo sme pred tými rokmi neriskovali na Slovensku a šli tam, kde mali dobrú povesť a kam nás poslali naši "kamaráti - gynekológovia"...

Pozri sa, ja tu nerobím reklamu na Unicu... Je úplne na Tebe, ktoré centrum si vyberieš... Dr. Otevřela som tu uviedla len preto, ak chce niekto konzultovať s človekom, ktorý sa zjavne priebežne vzdeláva, tak nech vie, kam sa obrátiť... ale kam pôjdeš na IVF, to mi je jedno. Hlavne nech Ti to vyjde.

mima263
18. jún 2010

To, čo píše kveta je znie dosť hrozivo - len škoda, že bližšie nepopísala kde začína tá ťažká forma OAT - presne na toto som sa už pýtala v inej téme a nič som sa nedozvedela. Kvetka, keď už to máš také naštudované tak to vysvetli presne, lebo takto privádzaš ľudí čo to čítajú do depky

sovicka_
18. jún 2010

@bubulka722 @kveta zase díky za reakce 🙂

K hrnutí se do IVF: my obíháme CAR(y) rok a půl, o dítě se snažíme dva roky a půl. První rok byl pro mě těžký, když manželovi přišli na jeho poruchu, následovalo další těžké období. Teď poslední rok jsem konečně v pohodě a naprosto smířená s naší situací. Poprvé jsme byli v CARu v únoru loňského roku. Vydupala jsem si, aby manželovi udělal vyšetření urolog (ten zjistil tu varikokélu), dál byl na sonu varlat (potvrzená střední varikokéla), na krvi/moči, na genetice. Já mám za sebou základní vyšetření krve a UTZ vaječníků v Brně a v Jihlavě. Krev v pohodě, sliznice v pohodě, na UTZ v Brně ovulace v pohodě, v Jihlavě asi anovulační cyklus. Na genetice jsem byla také. Gentiku máme oba v pohodě. Určitě nemám pocit, že se do IVF nějak hrneme - já jsem v klidu podstoupila odstranění štítné žlázy, na operaci jsem si z vlastního přání počkala 5 měsíců, na IVF jsme chtěli počkat do léta, abysme byli odpočatí a v klidu. Teoreticky jsem mohla na IVF už v únoru, ale raději jsme to nechali na červenec/srpen. Udělali jsme pro IVF maximum - v rámci našich možností. Operaci varikokély jsme zatím nechali stranou a jediné, v čem nemáme čisté svědomí - tedy spíše manžel - je jeho kouření, kterého není ochoten se vzdát. Je to jeho rozhodnutí, respektuji to, nemá smysl si říkat "kdyby nekouřil, tak by...".

K nadávání na jednotlivé CARy: ono je to asi na jinou diskuzi, doktoři jsou všelijací, každý si hájí to svoje. Každopádně v mém případě je to zabírák na psychiku a jakmile jsem slyšela, že do Brna bych chodit neměla, rychle jsem odtamtud zmizela do Jihlavy. Podvědomí prostě dělá svoje.

K IUI s dárcem: my jsme doma tuto možnost probírali 100 krát a ještě jednou navrch, je to pro nás naprosto relevantní řešení našeho problému. Na jednu stranu samozřejmě chceme dítě, které bude mít matku mě a bio otce mého manžela, na druhou stranu to nechceme lámat přes koleno a pokud by IVF mělo znamenat, že jej budu nějak špatně snášet nebo nám bude lézt na mozek, je to pro nás prostě řešení.

K operaci varikokély: jak jsem psala, zatím jsme ji odsunuli. Asi by přišla na pořad dne, pokud by se nezdařilo první IVF, případně další. Těžko mohu soudit, jak budu na IVF nahlížet po případném neúspěchu, to si prostě dnes nedovedu představit.

Podstatné je, zda má IVF smysl, byť i malý. Pokud má, určitě je na něj teď ta pravá chvíle - pokud pominu tu varikokélu.

Ještě doplním - manžel má dítě z předch. vztahu (přirozené početí) a jeho bývalá manželka byla těhotná dokonce 2x, jednou potratila (po roce snažení, další těhotenství přišlo po dalším roce snažení. Po porodu měla bývalá manželka vážné zdravotní problémy a už nemohla mít další děti). Vypovídá to o něčem?

sovicka_
18. jún 2010

Trochu mimo téma - k úspěšnosti jednotlivých CARů: jak víme, že jsou ta čísla pravdivá? Každý CAR uvádí na svých www stránkách nebo jinde úspěšnosti, často se to pohybuje mezi 40-50%. Kdo dává záruku, že jsou ta čísla správná? Umělé oplodnění je ohromný byznys.

tofik
18. jún 2010

Dievčence moja skúsenosť. Manžel mal tiež OAT. Boli sme tiež v šoku, myslela som, že problém budem ja - máva som operované myómy. Celý postup CAR- bol v tom, že nám mudr. povedal IVF-ICSI. Vyčíslil cenu a koniec. Ostali sme v šoku. Pri druhej návšteve, sme mu povedali, že skúsime iba darcu s insemináciou, nakoľko sme si čoto pozisťovali a s takými výsledkami sme zistili, že dievčence žiadne bábo nevynosili. Doktorovi sme povedali , že skúsime 3x darcovskú insemináciu a potom miešané IVF. Po prvej IUI som išla odtiaľ s plačom. Pred zákrokom nebolo žiadne sono, proste nič,iba si to mudr. vyrátal na 10 deň cyklu. Pri odchode sa ma pýtal, že kedy prídem na IVF. Celý ten čas nás tlačili do IVF-ICSI, darcovstvo nám jemne vyhovárali. Proste som si povedala, že je to iba továrna na peniaze.

Záver, keby nás niekto poslal pri manželovom katastrofálnom SPG na odbornejšie vyšetrenie , nemusela som postúpiť všetky tie laparoskopie, prefuky a pod. Nemusela som mať ani ten zážitok z CAR, že som iba tovar. Manžel mal nakoniec zhubný nádor na semenníku a primár na urológii sa veľmi čudoval, že v CAre pri takýchto výsledkoch neposielajú na vyšetrenia aj mm..
Pre nás to dopadlo nakoniec dobre, manžel to prežil, a detičky sa nám narodili v srdiečku z domova. Ale ja mám stále túžbu po malom drobcovi a opäť začinam rozmýšlať o umelom , len ma desí ten prístup v CAR, lebo u nás to pôjde iba darcovstvom.
Preto Vám všetkým želám zo srdca aby ste natrafil iiba na odborníkov, ktorí vám chcú pomôcť a urobia pre to všetko a najmä pri týchto diagnózach pošlú na kompletné vyšetrenia aj mm.

sovicka_
18. jún 2010

jenže takhle mě z toho vychází, že pokud má manžel OAT a v CARu nám navrhnou IVF, tak jsou podvodníci? 😕

sovicka_
18. jún 2010

teda... musím říct, že jsem byla poslední dva měsíce naprosto v pohodě a optimistická... a najednou je to pryč a mám pocit, že je všechno zbytečné ☹ ☹

kveta
18. jún 2010

@mima263 Myslím, že som jasne napísala, prečo tie výskumy nejdem hľadať... Buď rada, že sa tejto téme nevyhýbam úplne. Pohni rozumom, nájdi si sama... Času si zjavne na hľadanie mala dosť, keď sme sa o tom bavili už dávnejšie..

kveta
18. jún 2010

@sovicka_ Ak to dieťa, čo mala jeho manželka, je biologicky manželove, tak to vypovedá o tom, že nemá ten typ ťažkej poruchy OAT, o ktorej tu píšem... S ňou by dieťa nemal ani jedno za celý život.

Čisto teoreticky to môže hovoriť o tom, že tam tá varikokela bola a časom sa zhoršovala... tak ako to u varikokel býva...

Ťažko sa mi s Tebou hovorí, keď mám pocit, že si vyberáš len to najhoršie a vnímaš to skreslene... Dva krát Ti narovinu napíšem, že by som zvolila IVF, lebo nie ste bez šancí... že by som do darcu ešte nešla... a aj tak sa spýtaš, či sú v CARe podvodníci, ak Vás posielajú na IVF. Vo Vašom prípade nie sú...

Takže: pri varikokele máte šance mať vlastného potomka... Môže Vám k tomu pomôcť aj IVF. Ak chcete darcu, zvoľte darcu - to už je každého osobná vec... ale MÁTE šancu na vlastného, teda manželovho potomka.

bubulka722
18. jún 2010

Podľa môjho názoru ak sa niekto chce z problému vyhrabať a nie je analfabet, tak si dokáže nájsť články ktoré ho posunú ďalej a pomôžu pochopiť dôležité súvislosti. Ak nemá mm za sebou komplet. andrologické vyšetrenie s nájdenou možnou príčinou, stále sa nedá hovoriť o ťažkej forme OAT.
Kveta ja osobne by som na operáciu vrikokély taký jednoznačný názor nemala. Nejde len o zlepšenie parametrov spg. ale najma skavlitnenie materiálu pre potreby IVF a na toto to jednoznačný vplyv má. My sme mali pred operáciou OAT ťažšej formy a po operácii bola morfológia o.k. aj napriek tomu, že mierne kleslo množstvo.

sovicka_
18. jún 2010

@kveta ok... díky 🙂

@bubulka722 nám říkal urolog a gynekolog, že operace ještě není záruka zkvalitnění spermatu. Jednak - pokud se sperma zlepší, tak za delší dobu. Druhak - to, že se zlepší, není záruka. Na jedné straně je tedy šance na zlepšení, která ale není zaručena. Na druhé straně je narkóza, která není bez rizika, a dále riziko, že se varikokéla vrátí.

Já ale proti operaci vyloženě nejsem. Jen doktor zatím doporučil neoperovat, tak mu manžel věří. Uvidíme po IVF.

mima263
18. jún 2010

dakujem

kveta
18. jún 2010

@bubulka722 Všeobecne máš pravdu, že najskôr skúsiť operáciu varikokely a potom skúšať oplodnenie, to je ideálny postup, ale ak sa varikokela zachytí v mladom veku... ale sovickin partner má už svoj vek /už silne po 40-ke/, takže vyhliadky na pozitívne účinky operácie sú slabé a aj preto nechcú strácať čas... takže preto v ich prípade by som do toho IVF bez operácie išla...

bubulka722
19. jún 2010

Je to samozrejme na ich rozhodnutí. Ja mám na to iný názor aj napriek veku. Nakoniec môžno bude mať embryológ šťastnú ruku... 😉

sovicka_
20. jún 2010

doufám... a věřím 🙂
Nicméně jak se tu tak o tom bavíme... myslím, že to téma ještě otevřu před manželem a uvidíme po prvním IVF:

baby2
2. aug 2010

aj my sme s diagnozou Oligoasthenoteratozoospermia, miestny urolog tvrdil ze len zazrakom budeme tehu, posielal nas rovno do car.....mam za sebou 5 neuspesnych IUI, kedy sme s lekarom skonstatovali, ze proste su tie spermie slabe aby sa oplodnnili cez IUI hoc pri ovulke som mala zo 3 jaka vzdy ! a aby som sa nachystala na IVF. Minuly mesiac sa nam to podarilo po 2 rokoch len tak ,prirodzene ........... manzel zacal verit o rozpravke s 1 spermiou, ja som v soku doniest ........ drzim vam palce k podobnemu tehu....

shawn7
3. aug 2010

@dendat ahoj dendat, nečítala som všetky tvoje príspevky, no čítala som ten zo začiatku septembra 2009. Momentálne som na tom tak, ako ty vtedy . Som po sis, čakám na dalsiu konzultaciu u doktora. buduci otecko ma patologiu 80%, pohyblivosť a+b ...... takže uvidime. Neviem ci mam verit v zazrak a skusat prirodzenou cestou alebo ist rovno na IVF. ako ste dopadli vy?

katka14
9. aug 2010

ahojte žienky, my sme presne s touto diagnozou ...a dnes cakame nase vytuzene mimi. zazraky sa asi deju, po 2 neuspesnych IVF sa nam zadarilo prirodzene. treba len verit 🙂

saxana36
11. aug 2010

cafte vsetky, v pondelok po 3 mesacnej vitam.kure som poslala mm na spg.snazime sa 2 roky ,v sept.mi konci rocna
zmluva na IVF a ja sa tomu stale branim ,nakolko si tiez myslim ze je to len pracka penazi.ked mi po IUI dr.oznamila ze s takym spg by sa to aj tak nepodarilo spytala som sa ze naco mi to teda robili, som si odpovedala sama ,zarobili aspon 50 euro.

spg mal
objem 3ml
pocet spermii 13mil
motilne 5mil
motilita a+b80%
patol. 65%
precitala som si cele vase clanky a neviem ako mam teraz postupovat,na ake vysetrenia ma este ist
po horm. povzbudzovakoch som dost agresivna,bez nalady,nervozna,muz to sice toleruje,ale neviem do kedy to vydrzim ja

kveta
11. aug 2010

@saxana36 S takýmto spermiogramom by som sa IVF nebránila...

kveta
11. aug 2010

Poriešte urológa aspoň dvojmo, hormonálny profil muža, zubára, krvný obraz /či nie je zápal v tele/, genetiku muža a už si nepamätám čo všetko.. kdesi som tu dávala link na anglický text so zoznanom možných dg., ktoré môžu viesť k OAT... vyhoďte slipy, laptop nedávať na kolená,...

IUI pri takejto motilite nebolo úplne od veci... ale IVF by mohlo byť naozaj úspešnejšie...

soniatko
6. sep 2010

Zdravim Vas! My sme boli minuly tyzden tiez na spermiograme a zaver? Oligoastenozoospermia + zvyseny pocet leukocytov....:( Takze sa asi zacne maraton vysetreni....problem u nas ale nebude asi iba z manzelovej strany....ja mam dg autoimunna thyreopatia s hypothyreozou a hyperprolaktinemia...na oboje beriem lieky...v Cegyse nam odporucili urologicke vysetrenie a u oboch vysetrenie hormonalneho profilu....mam z toho vsetkeho obavy.... aj z toho dovodu, lebo moj muz nenavidi lekarov a neveri im....rada by som sa opytala, tych ktori uz podstupili umele oplodnenie, kolko vas tato procedura stala, lebo nas pripravili aj na tuto moznost. Dakujem!

kveta
6. sep 2010

@soniatko No, v prvom rade rob tak, aby Ťa to nestálo manžela.. takže choďte do umelého len ak to obaja budete chcieť rovnako silno... a nie, keď jeden lekárom neverí...

V druhom rade, táto téma nie je pre Teba vhodná, lebo máte inú, ľahšiu poruchu spermií... k čomu Vám gratuľujem..

Po tretie: záleží na tom, v ktorej si poisťovni... a čo všetko si budete chcieť priplatiť.. ideálne je stretnúť sa priamo v CARe s odborníkmi a tí Vám dajú odhad koľko Vás to bude stáť... Ako úplná samoplátkyňa /extrém, bez poisťovne/ by si platila do 80 000 až 100 000 korún /nie EUR/. Viem, že niektoré dievčatá platili od 10 000 do 35 000 pri spoluúčasti poisťovne, ale koľko budeš platiť Ty, to fakt neviem odhadnúť... Takže zbehni do témy CARu, do ktorého chceš ísť a spýtaj sa dievčat tam, že koľko ich to stojí...

Štítnu žľazu treba mať v čase umelého oplodnenia úplne v poriadku /aj pomocou hormonálnych liekov/, lebo inak nemáte moc šancu na úspech.. toto si ustráž.. niektorým CARom sa totiž stáva, že na tento fakt "pozabudnú"...

Veľa šťastia..

soniatko
6. sep 2010

@kveta dakujem za odpoved...vies, ja neviem urcit, ci mame lahsiu poruchu spermii alebo co to je, tak preto som sem napisala a zatial je u nas este,aspon myslim, cas rozmyslat nad umelym oplodnenim, kedze sme s vysetreniami este len zacali, chcela som sa iba informovat. 🙂

kveta
6. sep 2010

@soniatko No, každopádne si overte o tri mesiace, či naďalej spermiogram je zlý... ešte vždy to mohla byť len prechodná indispozícia a nie stála diagnóza... Ak by to bola stála diagnóza, viac ako rok by som sa bez lekárov o počatie nepokúšala... Najskôr pár mesiacov pokusov pri kontrolovanej ovulácii, aby ste vďaka gynekológovi vedeli presne, kedy sa vrhnúť na množenie.. Potom pár mesiacov IUI /intrauterinná inseminácia, teda ľahšia, zdravotne a finančne nezaťažujúca forma umelého oplodnenia/ a ak by to nevyšlo, tak IVF /poisťovne preplácajú maximálne tri pokusy/...

jerryjanka
6. sep 2010

@kveta nemusi to mať soniatko lahšie - skôr to v cegyse nehodnotia - oni robia len obyč spg - morfologiu neskumaju 🙄