Oligoasthenoteratozoospermia

somov
6. sep 2009

Ahojte. Ja by som chcela zistiť, či otehotnela niektorá z Vás ak diagnóza manžela bola oOligoasthenoteratozoospermia prirodzene. Ďakujem

jerrymona
13. mar 2010

sammira, mne sa s touto diagnozou podarilo dokonca prirodzene otehotniet. 🙂 co povazujem za bozi zazrak. tiez som bola pripravena na to, ze budem musiet ist na umele oplodnenie. a aj gyndoska mi povedala, ze s takou diagnozou sa posiela na isci.

siouxie
13. mar 2010

sammira, dosť dôležité je zistiť príčinu takého spg, čo môže iba dobrý andrológ.
Nie je diagnóza ako diagnóza, je dosť podstatné, koľko spermií a v akej kvalite sa nájde. Okrem toho, výsledky jedného spg nie sú smerodajné.
Takže odporúčam poriadne prečítať témy týkajúce sa mužskej neplodnosti, zisťovať, hľadať dobrého andrológa, hľadať príčiny... 😉

sammira
13. mar 2010

siouxie mm mal v roku 2001 stanovenu oligoastenozoospermiu a uz vtedy nam odporucil androlog umele oplodnenie.lenze mne sa to nepacilo a centrum som stopla.myslela som si ze casom sa to upravi...zmenili sme stravu,pridali sme rozne vitaminy aj caje,cinsku medicinu,dovolenky a vobec sme sa celu dobu nestresovali,ze stale sa nam nedari.vo februari sme sa objednali do centra a predstav si,ze po tolkych rokoch ma mm este horsi spg ako predtym.poslali nas na genetiku na vysledky cakame...a jeho spg:objem:1,5-5,00ml pohyblivost50%a viac pohyblivych,25%pohybA patologia:70% a menej patologickych spermii leukocity1mil/ml a menej poznamka:po centrif 3000/10min. pritomne10ksNS a 1ksMSvZP.no a teraz babo rad 🙂

sammira
13. mar 2010

jeeeej jerrymonka to je naozaj zazrak 🙂 porad co si davala papat a pit mm?? 😀 😀 velmi si ma potesila...

siouxie
13. mar 2010

sammira, tak to je fajn, len asi tak polovičná robota, ktorú ste mohli spraviť...
Nehľadali ste príčiny? žiadne vyšetrenia u andológa? 😕
Lebo iba vitamíny, čaje, čínska medicína a dovolenky naozaj nemusia stačiť. Najmä ak je vážny problém, ktorých môže byť v prípade zlej spermatogenézy xy...

btw my sme mali po centrifúge 8 ks, ale aspoň viem dôvod. A aj to čo sa s tým dá či nedá robiť 😉

sammira
13. mar 2010

siouxie,ale ano boli sme u androloga.moj gyn.nas odporucil.ale on na zaklade opakovanych zlych spg. nas posunul do car.no a zase lekar v car nam povedal,ze po genetike bude mudrejsi a bude vediet co a ako dalej postupovat.teraz sme v takom case,ze cakame na vysledky 😒

siouxie
13. mar 2010

tak potm áno... len si to nenapísala a vyznelo to úplne inak 😒 . A vôbec vám andrológ nepovedal, v čom je problém? Nevyskúšali ste ich viac? Genetika je tiež veľmi dôležitá, to je pravda. Dúfam, že sa vám podarí zistiť, v čom je chyba a hádam sa s tým bude dať neičo robiť. 🙂

sammira
13. mar 2010

androlog nam povedal,ze nas posuva lekarom co sa tomu venuju...no a lekar v car zase,ze po genetike sa bude vediet viacej..sme len na zaciatku.a ja teraz citam a vsade zhanam info.co a koho sa mam pytat a ake vysetrenia by sme mali podstupit atd. 🙂

siouxie
13. mar 2010

fúú, tak to by som povedala, že to bol dooosť zlý andrológ ☹ Nechcete skúsiť ešte ďalších?

sammira
13. mar 2010

co narobis?ale ano urcite pojdeme aj inemu.behom troch tyz.mame mat vysletky z genetiky tak este pockam a potom uvidim co nam povedia v car a ci nas poslu na nejake doplnkove vysetrenia.a ked nie zmenime lekarov.tu niekde som sa docitala ze je dobre vysetrit kultivaciu ejakuatu{neviem ci som to napisala dobre}tak si budeme pytat aj toto vysetrenie a mozno sa tu este nieco dozviem a budem otravovat lekarov🙂

siouxie
13. mar 2010

sammira, to je super prístup 🙂 určite ich treba otravovať čo najviac... a o kultivácii písala bubulka. Je tu toho dosť aj o českom andrológovi doktorovi Kočím (v téme azoo), tiež si to prečítaj 😉 🙂 . Držím palce 🙂 .

sammira
13. mar 2010

idem to preluskat 🙂 si zalta diky 😉

kikus77
16. apr 2010

Ahojte,
vcera nam stanovili diagnozu oligoasthenozoospermia☹ Snazime sa sice iba 1/2 roka, ale ja som mala prblemy s prolaktinom- beriem parledol, fungujem ako hodinky, 3 mesiac chodim na folikulometriu, vajicka pekne dozrievaju aj praskaju, ale nam sa nedari. Tak priatel siel na doporucenie mojho gynekologa na spermiogram. Uz prvy bol zly a druhy ortiel na dali vcera. Moj lekar povedal ze s takouto diagnozou prirodzene otehotniet nehrozi, aj ked motyka vystrelit moze. Takze hned ako dostanem menzes mam mu zavolat a on nas posle do centra. Povedal ze pre nas je jedine umele oplodnenie. Takze teraz beham po nete a citam o dusu a som tak zmatena ,ze to ani neviem opisat. Myslela som si, ze problem bude vo mne- okrem ineho mam dve maternice, ale to je v poriadku- jedno dieta som donosila uplne bez komplikacii a prisla prirodzene, bez planovania a liekov. Zda sa mi to divne aby na zaklade dvoch spermiogramov nedali ziadnu liecbu, alebo vitaminy alebo nieco , ale rovno vyniesli ortiel a poslali na umele. Mojho priatel to dost zobralo, nerozprava sa na tuto temu.
Viete niektora aky je postup, co sa bude diat dalej? Doktor mi iba povedal, ze lieky na jeden cyklus nas vyjdu 500-600 EUR a ze poistovna preplaca 2 pokusy. Viete mi niektora pomoct a zosrientovat sa v tom vsetkom?
Moc dakujem

mony80
16. apr 2010

Ahoj kikus, my sme na tom presne tak isto, ba co viac mame este o jednu poruchu navyse, takze vasich je malo a su pomale. My mame este aj zdeformovane ci co ☹
Z vitaminkov by ste mohli skusit Profertil, ktory je financne narocnejsi, alebo potom kupit vsetko co profertil obsahuje ako napr.
vit. E, C, zinok, selen Q10 a pridat aj B komplex forte, alebo kys. listovu
Ale bolo by dobre zajst k andrologovi aby zistil preco ma priatel poruchu.
Pripadne dat spravit kultivaciu rybiciek ci neprekonal niaku infekciu...
Co sa tyka chlapskej reakcie, daj mu cas, je to pre nich poriadna rana na citlive muzske ego. U nas to tiez trvalo par tyzdnov kym sa s tym vyrovnal.

kikus77
16. apr 2010

Ahoj Mony ,
to chlapske ego je mi jasne, len chcem nakupit nejake vitaminy nech ich zacne jest, predpokladam, ze v centre mu spravia este odber na spermiogram tak nech je aspon troska lepsi a zvysi nam sancu pocat prirodzene. Iba nechcem spravit chybu a zacat neuvazene nakupovat vitaminy aby to nemalo opacny efekt ☹
A ten androlog, staci ked tam pride, ukaze vysledky a bude ziadat kultivaciu? Predpokladam, ze az take jednoduche to asi nie je.
Vy nieco beriete? Vitaminy alebo lieky? Naordinovali ste si ich sami alebo na opdorucanie lekara

Dakujem 🙂

mony80
16. apr 2010

Ahojky,
ja som ordinovala sama 🙂.
MMberie: E,C,zinok, selen, Q10 a este chcem kupit Kys.listovu a ja som na Materne uz pekne dlho.
U nas tym ze mame aj terato...... tak prirodzene asi moc sancu nemame.....mudrosti som cerpala len z netu.....a co som citala, tak kultivacia je velmi jednoducha,je to easy vysetrenie kt. moze urobit aj obvodak.

kikus77
16. apr 2010

Ahoj🙂
este mam jednu otazku a mierim do lekarne 🙂
ty osobne sa priklanas k profertilu alebo radesj k jednotlivym vitaminom samostatne?
No a este jedna: preco beries maternu?

mony80
16. apr 2010

Kika ja osobne som sa rozhodla pre tie kombinovane koli vyssim davkam vit. a nizsim fin. nakladom.
Vraj profertil ma kvalitne zlozenie ( bio ci take nieco ) .
Maternu beriem koli tomu ze tam mam vsetky vitaminky a aj listovku, ktore je extremne dolezita.
Mrkni si viacero roznych vitaminkov , na trhu je ich dost pre planovane tehulky.
Myslim ze to rozhodne neuskodi.

bubulka722
16. apr 2010

Ahoj Kikus! Pred tým ako necháš v lekárni kopec prachov za vitamíny, počkaj na názor lekára. Mnohí po zlom spg nie sú schopní sami robiť ďalšie vyšetrenia, tak si ich jednoznačne treba pýtať. Požiadaj o horm. profil v hladinách FSH, LH, Testosteron, DHT, Estradiol, Prolaktin, PSA a kultiváciu ejakulátu. Určite traba urobiť palpačné vyšetrenie (hmatom), sono semeníkov a jednoznačne vylúčiť veľmi častú varikokelu. Možno bude na teba pozerať ako puk, ale nedaj sa!!! Určite si pred samotnou návštevou zisti či má dotyčný lekár atestáciu z andológie, pretože sa na nich hrá veľa obyčajných urológov, od ktorých toho moc čakať nemusíš.
Vitamíny treba užívať v určitých minim. dávkach inak to nebude mať žiadny efekt. Treba vačšinu vecí kupovať zo šport. predajní s potr. doplnkami, pretože v lekárňach sú v odporučečných dávkach zbytočne predražené.

k.ate
16. apr 2010

Ahojky holky, manža přesně tuhle diagnozu má taky a přirozeně se nám povedlo otěhotnět... Manža bral selezin ACE, ale jen když si vzpomněl... Ale kontrolní výsledky, když už jsem byla těhotná, vyšly stejně (blbě), jako ty první, takže nevím, jestli to mělo nějakej efekt...

mony80
18. apr 2010

Ahoj Kate, mozem sa spytat ako dlho ste snazilkovali a aku ste mali patologiu ?

kikus77
18. apr 2010

Ahoj Mony, Bubulka,

ja som este v piatok volala mojmu gynekologovi ohladne Profertylu- ci to ma vobec nejaky vyznam a on mi povedal , ze to kludne mozme brat, ze sanca aby motyka vystrelilia je aj ked skoro nulova ☹ Myslim, ze moj priatel prvotny sok stravil, lebo sam navrhol, ze pojde do nejakeho centra aby mu spravili dalsi spermiogram vratane patologie a kultivacie lebo to nam nerobili. Neviete mi pradit, ako a kam ist? Da sa ist priamo do centra aj ked sme tam este neboli?Najhorisie na tom je, ze o 2 tyzdne mam dostat menzes a vtedy mam zavolat gynekologovi a on nas objedna do centra. Zacinam sa citit pod tlakom, ale myslim,ze ist na dalsi spermiogram k inemu lekarovi nie je na skodu. Ja som tiez zmenila gynekologa ked mi zistili problemi s prolaktinom- bola som 7mesiacov bez menzesu a okrem vyvolavaciek so mnou nic nerobili!!!
V kazdom pripade sme sa spolocne pre ten profertyl rozhodli, uskodit nemoze a ak len troska zvysi sancu vyhnut sa umelemu tak to musime skusit. Priatel dokonca prestal zo dna na den fajcit a to je, teda bol dost tuhy fajciar. Mozno je to chvilkova ulava, ale uz to neberiem tak tragicky a verim, ze sa k tomu miminku dopracujeme prirozenou cestou 🙂

bubulka722
18. apr 2010

Kikus, skôr ako sa necháš natlačiť do centra, daj mm urobiť kompletné vyšetrenia u andrológa. Od centier na Slovensku s výnimkou Heliosu nemôžeš čakať žiadne riešenia problému. Tí vás budú tlačiť rovno do IVF. Je to úplne krajné riešenie, keď všetky iné zlyhajú. Podľa jedného výsledku spg. sa nedá diagnostikovať neplodnosť. V centrách vyhodnocujú spermiogramy viac-menej len ako materiál použiteľný k IVF, takže nemajú veľkú výpovednú hodnotu. Ak chceš hoď sem hodnoty spg. Profertil je veľmi málo muziky za veľa peňazí a môže pomôcť len pri miernych poruchách. Tvojim gyndošom sa určite nenechaj limitovať, je to len a len tvoje rozhodnutie ísť do CAR. Veci zatiaľ skús riešiť mimo nich. Mimochodom gynekológ má svojou špečializáciou veľmi ďaleko od mm neplodnosti, preto by som od neho rozumy nečerpala.

k.ate
19. apr 2010

mony - snažili... no my jsme tomu nechali volnej průběh a neřešili jsme to... Ale podařilo se nám to cca 5 měsíců po svatbě, takže po 5 měsících nechránění se... 🙂 Výsledky si přesně nepamatuju... Ale vím, že cca 4% měly progresivní pohyb a na ml jich bylo 5 000 000? Nebo o něco míň... NEdávno jsme se stěhovali, tak nevím, kam se nám ten papír poděl... Ten druhej spermiogram nám vyšel dokonce ještě hůř (co do pohyblivosti) a byl dělanej cca třičtvrtě roku od toho prvního, ale z toho výsledky nemáme vůbec... 😖

mony80
19. apr 2010

Kocky dakujem za odpovede 🙂
vo stvrtok idem na laparku, tak uvidime co zistia ....mozno mam nepriechodne vajickovody a junaci nemali ani len nahodou sancu sa stretnut s vajkom.
Kate je to ohromne povzbudzujuce sa vam mimi podarilo prirodzene a po tak kratkej dobe. Blahozelam 😉

kikus77
20. apr 2010

Ahoj bubulka,
tak mi mame iba listok od lekara kde nie su ziadne hodnoty ani nic, ciste len veta pretrvavajuca oligoasthenozoospermia bez patologickych zmien. Tak teraz vazne neviem co si mam o tom mysliet Jedina hodnota co tam je , ze objem 1,5 ml nakolko sa nepodarilo zachytit vsetko a potom, este ze pohyblivost c+c. Da sa z toho nieco vylustit?

r.severanka
11. jún 2010

Ahoj všem,
popostrkuji toto téma zase o kousek dopředu... Nám zjistili minulý týden také diagnózu oligoasthenoteratozoospermie, manžel byl na speriogramu poprvé, a také nám hned doporučují IVF... Po přečtení vašich řádků, ve mě také hlodá červíček - co když ještě IVF není úplně tak nutné, a máme chuť vyzkoušet nejdříve vše, co bude možné... Hlavně mě zaujala ta kultivace ejakulátu - a tu nám udělají v každé laboratoři? Myslím takovou tu klasickou - kam se posílá krev, moč atd.? Nebo je nutná nějaká speciální? Díky holky, že jste se tady podělili o své zkušenosti! Opravdu je třeba ještě pro hodně párů i jiná naděje, než hned CAR, ale peníze asi vládnou ☹...

kveta
11. jún 2010

@r.severanka , mám pre Teba pár dobrých a pár zlých správ.

V prvom rade, to, že Vám jeden spermiogram ukázal OAT, neznamená, že ňou manžel skutočne trpí... Stačí, aby sa za posledných x týždňov nachladil, bral lieky, stresoval, bla bla bla a spermiogram môže pôsobiť ako OAT, ale je nezodpovedné brať to ako konečnú dg. Takže počkajte 80 dní, manžela šanujte, nezahrievajte, vynechajte teplé bazény a sauny, neopíjajte, nedávajte laptop na kolená, neobliekajte slipy a inak neničte spermie a skočte na kontrolný spermiogram.

Po druhé, ak manžel súhlasí, pošlite ho na genetiku /prenášači cystickej fibrózy mávajú horší spermiogram.../, k od CARu nezávislému urológovi, na všeobecnú lekársku prehliadku, skontrolovanie hladiny mužských hormónov v krvi, vylúčenie varikokely a bla bla bla na skontrolovanie, či sa nejedná o inú, liečiteľnú diagnózu, ktorá sa len tak mimochodom prejavuje zhoršeným spermiogramom. Nažeň ho aj k zubárovi /zápaly v ústnej dutine ničia spermie/.

Po tretie a tu už začínajú zlé správy, ťažká forma OAT je natoľko závažná porucha plodnosti, že ani IVF pri nej nie je úspešné... Na nete nájdeš niekoľko výskumov v angličtine na túto tému... úspešnosť IVF je pri nich nie že malá, ale NULOVÁ. Ale jedná sa o ťažké a nie len prechodné dg. OAT a muž má pri nej STÁLE dg. ťažkej formy OAT.

Po štvrté: pri OAT a celkovo pri teratozoospermii býva častejšie poškodená DNA spermií, čo vedie k častejším potratom v začiatkoch tehotenstva a zvýšenej pravdepodobnosti porodenia geneticky "poškodeného /prepáčte za výraz/" dieťaťa... Mám na mysli častejší výskyt Downovho syndrómu a podobných porúch počtu chromozómov alebo ich rozdelenia na dvojvetné DNA... Pôvodne sa používali na IVF vizuálne najkrajšie spermie, dokonca sa ich vizáž pozerala pod silnejšími mikroskopmi, lebo sa verilo, že pekné spermie majú nepoškodenú DNA. Neskoršie výskumy ukázali, že pri OAT je percento poškodených pekných spermií rovnako veľké ako škaredých... Teda imidž spermie nehovorí nič o kvalite DNA.

Po piate: už sa preukázalo, že synovia mužov s OAT počatých pri IVF mávajú častejšie problémy s plodnosťou... Jednoducho OAT je u niektorých mužov dedičné /a jedna rodinná štúdia naznačuje, že je dedičná po matke prenášačke... ale to hovorím naozaj len o časti mužov s OAT/.

Po šieste - a tu nechcem brať nikomu ilúzie, ale bohužiaľ to tak býva... Na nete je pár príbehov žien, ktoré otehotneli spontánne pri OAT, ale keď si ich pozriete detailnejšie, tak sa jedná o ženy, ktorých partneri mali OAT diagnostikované len raz /a mohlo byť teda spôsobenou prechodnou poruchou spermiogramu, ktorá neskôr odoznela../ a nie ako stabilný fakt... Takže v týchto prípadoch sa skôr jedná o chybnú diagnózu, než o zázrak počatia s OAT.

Po siedme: poruchy DNA sú pri OAT tak variabilné, že ich ani zďaleka nezachytí kontrola predimplantačnou diagnostikou, lebo tá sa orientuje len na tie najčastejšie poruchy DNA. S exmanželom sme sa o to hlbšie zaujímali a zistili sme, že sa dá doviesť diagnostický balíček z USA, ktorý stojí asi 400 000 CZK, ktorý je schopný zachytiť viac porúch, ale ani ten nepokrýva všetky, takže je to do istej miery zbytočná investícia.

Čo povedať záverom? Dúfam, že som Ťa moc nezdeptala...

bubulka722
11. jún 2010

Samotná dg. oligoasthenoteratozoospermia po 1. spg. nič nehovorí. Bolo by fajn doplniť bližšie hodnoty spg. Jeden spg. ešte nič neznamená a ako písala Kveta, určite treba robiť nejaké uzávery až po ďalšom spg. o tri mesiace a ak bude dg. rovnaká, navštívte androlog. ambulanciu nie rovno CAR. V CZ sú dvaja vynikajúci odborníci v tejto problematike. Je to dr. Kočí v Prahe alebo dr. Kubíček v Českých Budejoviciach.
Držím palce a hlavne sa predčasne nestresuj!

r.severanka
11. jún 2010

Tak vám, holky moc děkuju. Hned, jak jsme přijeli minulý týden domů, tak jsem usedla k PC, a čerpala informace. Nejvíce právě tady - od vás 🙂...
Jak píšete - jeden špatný spg nic neznamená, je ale fakt zarážející, že si toto musí člověk zjistit od " obyčejných" lidí...V laboratoři a vlastně i moje gynek. hned mluvili o asist. reprodukci... To je to vše fakt jen o těch penězích 😒 ?! Nebo nevím... Na gynekologii jsem se ptala, že by jsme s manžou byli nejdříve pro další vyšetření - zjistit příčinu toho OAT, odpověd zněla, že by jsme mohli čekat taky třeba i 10 let, a že se v mnoha případech stejně příčina nezjistí... A že mi radí, aby jsme se do CARu objednali co nejdříve..., že budou teď prázdniny a tak... To beru jako dobrou radu, ale v situaci, ve které jsme byli před prozkoumáním tohoto tématu 🙂 - chtěli jsme mimi co nejdříve ( asi jako většina 🙂... ale vidím, tady z témat, že se opravdu vyplatí někdy čekat, a jen tak to nevzdat a neodevzdat se hned do CARu..., mě je 29 manžovi bude 37 let, tak ještě nějaký čas snad máme?!
Děkuju, a Květi, moc přeji, ať je chlapeček zdravoučký a vše je v pořádku !