Otehotnenie a kyselina listová

margareta83
23. júl 2014

ahojte baby, na jesen sa vydavam, po svadbe vysadím antk a chceme sa hned snažiť o babatko..niektoré baby mi radia počkať 3mesiace a očistiť telo, iné a aj môj lekar že netreba žiadnu očistu a môžeme isť na to🙂 čítam tu rôzne fora jedny hovoria tak druhé onak..teda ja sa asi budem riadiť radami svojho lekara, lebo ta sa mi pozdava🙂
a chcem sa ešte spýtať, vraj je dobré užívať kyselinu listovu predtým 2-3 mesiace..možno sa opýtam totalnu sprostosť, ale to môžem užívať tu kyselinu už teraz ked beriem ešte antikoncepciu?
dievčata dakujem že každu radu nazor skusenosť🙂

wrok
23. júl 2014

manzelka brala kyselinu listovu na odporucanie od primara, porodnika,
jednoznacne odporucam ocistu po vysadeni antikoncepcie, aby bolo zabezpecene, ze hladina hormonov sa znormalizuje...

babenko789
23. júl 2014

@margareta83 kazdy lekar ti povie, ze otehotniet hned je v poriadku. Ale! Mne po vysadeni trvalo vyse roka, kym sa mi hormony dali do poriadku, cize ked sa na to realne pozriem, ak by som hned otehotnela, tie poburene hormony by mohli mat negativny vplyv na babatko a to by som si neriskla.. Takze mna by mohlo sto doktorov presviedcat, ze je to v poriadku, ja by som to telo najprv ocistila a dala dokopy, ono vela bab otehotnelo hned, ale nikto nevie, aky bude mat ta antikoncepcia dopad na tie deti, ich plodnost atd.. Ta generacia, od kedy sa takto aktivne berie HAK este nevyrastla... Je to samozrejme len moj skromny neodborny nazor, tiez som brala HAK niekolko rokov, ale uz nikdy to svinstvo nechcem vidiet 🙂

lorela
23. júl 2014

Ahoj, rob tak, ako ti radí a odporúča lekár.
S informáciami na internete treba narábať opatrne, pretože na internete nájdeš proste všetko 😉 .10 článkov, ktoré sú "za", a 10 článkov, ktoré sú "proti. Podobne ako s očistnou kúrou; jedni ju odporúčajú, iní zatracujú. Navyše, kúra by to musela byť naozaj špeciálna, zostavená odborníkom a ušitá presne tebe - tvojmu organizmu na mieru, a ani za týchto podmienok ti nikto, ani ten odborník nezaručí, že bude mať 100% želaný výsledok.

Čo sa týka kyseliny listovej - je bežným vitamínom skupiny B, ktorý sa nachádza najmä v zelenej zelenine a vňatiach (brokolica, karfiol, kel, kapusta, petržlenová vňať, pažítka...) ale aj v ovocí, orechoch a celozrnných obilovinách.
Najlepšie urobíš, ak budeš mať stravu v čase plánovania a počas tehotenstva pestrú a vyváženú, keď budeš uprednostňovať zdravé potraviny (veľa zeleniny, ovocia, celozrnných výrobkov, zdravých tukov, plnohodnotných bielkovín).
Pre organizmus sú vždy lepšie prirodzené zdroje vitamínov a minerálov, ako tie syntetické, čiže "tabletkové", ktoré nedokáže v plnej miere spracovať a využiť.

agatienka
23. júl 2014

zo vseobecneho okolia, a aj na mojom pripade, je zjavne, ze ak pockas tie tri mesiace (ktore mimochodom neboli bohvieco) a nechas telo, nech sa zbavi umelych hormonov, neotehotnies na supu. ja som prestala brat antikoncepciu minuly rok v aprili a podarilo sa nam zarobit na dieta az teraz v juni. kyselinu listovu som jedla aj sucasne s antikoncepciou chvilu, je to prevencia proti razstepu a podobnym "srandam", ktore by si nedopriala hadam nikomu. viac kyseliny listovej v tele nema ziaden negativny ucinok na teba...nadbytok vylucis prec 😉

mimi8814
23. júl 2014

ja som hned po vysadeni otehotnela vsetko je ok, kyselinu listovu som brala a myslim ze sa nic nestane ak budes prat aj pocas brania hak

mawka
23. júl 2014

@margareta83 netreba sa napchavat umelinami z lekarne, zacni jest kopu salatov a jedla, v ktorych kyselina listova je a mas vybavene. co s tym vsetci maju? ak ma zena pestru a vyvazenu stravu, vobec sa v tehu nemusi dopovat takymi vecami a ani pred tehu.

ichbinich
23. júl 2014

Mne odporucala moja lekarka zacat brat kyselinu listovu este pred vysadenim HAK, teda este pocas posledneho balenia HAK. Otehotnela som po pol roku po vysadeni. Pred druhym tehotenstvom som to tiez robila tak, to som otehotnela po 2 mesiacoch od vysadenia.
Ak chces, tak si tu 3 mesacnu prestavku daj, ak nie, mozte ist hned na to 😉

dobromila1111
23. júl 2014

Ja som tiež dala na radu lekára, išli sme na to hneď.🙂 vysadila som hak a začala jesť femibion, tam je aj kys.listová. Potom som brala už len kys.listovú, do cca 8.m.

kalutka
23. júl 2014

Ja som brala listovku uz 6 mesiacov pred otehotnenim. Jedla som aj vela zeleniny samozrejme, ale vstrebatelnost kyseliny listovej z potravin nie je 100%na. Brala som ju hlavne preto, ze som sa narodila s razstepom a chcela som urobit maximum pre to, aby to nemalo aj moje babo. A nema. Tazko povedat, ci pomohla ta kyselina, nic take netvrdim samozrejme. Ale urcite ak ju zacnes brat uz teraz, nic tym nepokazis... 🙂

margareta83
autor
23. júl 2014

dakujem dievčata, za každú jednu radu a nazor..

mammaroma
23. júl 2014

@margareta83
Určite treba kyselinu listovú, kľudne aj počas užívania HAK, nič tým nepokazíš. Je dôležitá aj dávka a to minimálne 400 mikrogramov, pri plánovaní a aj počas tehotenstva, resp. 1. trimestra. Je pravda, že sa nachádza aj v potravinách, ale takto ťažko odsledovať dávku. Tá je podložená aj rôznymi klinickými štúdiami. Ak by si chcela, pridávam link na zaujímavý článok:
http://www.solen.sk/pdf/a7053c29386236286382f91...
Prajem veľa šťastia a šťastné tehuľkovanie a krásne bábo 🙂

carolina278
23. júl 2014

femibion + 2x za den inofolic... mozes skusit ak chces

lilyianka
23. júl 2014

ja som sa na kys. listovu pytala svojho lekara, ked som bola naposledy na preventivke a povedal mi, ze ak mame doma zahradu a viac menej si vsetko dopestujeme, je uplne zbytocne sa pchat tymito tabletkami ..cize ja dam na neho a ziadnu kys. listovu v tabletkach papat nebudem ...

margareta83
autor
24. júl 2014

a pokušali ste sa niektoré o babatko hned po vysadení ant? alebo ste nechali tomu par mesiacov?

kubisova
24. júl 2014

@margareta83 a preco nevysadis uz teraz antiku nebudes to mat lepsie

margareta83
autor
25. júl 2014

nechcem riskovať menzes na svadbe🙂

agnes1987
28. júl 2014

Ahoj ja na tvojom mieste by som počkala... si zober z takého "lajického" rozumu.... skorej roky robíš všetko preto aby si neotehotnela a potom zrazu hned opak.... 🙂 Radšej treba počkať a kým sa hladiny hormónov upravia 🙂