Ovariálny hyperstimulačný syndróm - OHSS

kveta
13. máj 2008

Po OPU sa u mňa rozbehol OHSS. Chýbal však hlavný príznak a to zväčšovanie obvodu pásu a tak som rozpoznala OHSS pomerne neskoro. Pre tie, ktoré sú na pochybách, otváram túto tému s popisom ďalších príznakov OHSS. Snáď to niektorej z Vás pomôže rozpoznať OHSS včas.

Príznaky OHSS, teda ovariálneho hyperstimulačného syndrómu sú:
zväčšovanie obvodu pása
pocit plnosti brucha
pocit plynatosti brucha, avšak plyny nikde
pocit kolikovej bolesti čriev avšak hnačka nikde
obmedzenie/až úplná strata močenia v priebehu dňa
pocit tlaku od bránice na pľúca
rýchlejšie dýchanie aj keď žena trebárs len hodiny leží pri televízii
problém zohnúť sa v páse
problém chodiť vystretá - žena chodí v predklone
v krvnom obraze zvýšený počet leukocytov
v krvnom obraze znaky vyššej zrážanlivosti krvi.

OHSS sa môže dramaticky zhoršiť v priebehu 24 hodín a môže skončiť trvalým poškodením orgánov alebo smrťou ženy. Ak máte pri stimulácii IVF alebo po OPU tieto príznaky, obráťte sa urýchlene na lekára alebo nemocnicu. OHSS sa utlmuje infúziami HAES, fyziologickým roztokom a injekciami proti zrážanlivosti krvi /Fraxiparín/, ktoré sa pichajú do brucha. OHSS sa vždy stratí, keď žena dostane menštruáciu. OHSS sa zhoršuje, ak žena otehotnie.

Veľa šťastia všetkým IVFkáčkam prajem.
🙂

amelia17
3. jún 2011

ahojte, poraďte mi prosím tie, čo ste si prežili OHSS: ja ho mám od 9-teho dňa po transfére (bábenko ale 2 sa ujali...), brucho mám o 25 cm väčšie, vraj tam je voda, strašne ma nafukuje a preháňa, dali mi zatiaľ ambulantne infúzku, ale veľmi mi to nepomohlo, pijem ako mi radili, jem bielkoviny (mäso, mlieko) ako ste tu písali a netuším, kedy môžem čakať, že toto všetko pominie, v noci dostávam strašné kŕče.... nemáte niektorá nejakú dobrú fintu, ako ho zdolať čím skôr? čo vlastne spôsobí vstrebanie tej vody? nemáte ešte nejaké tipy na stravovanie? má sa pri tom ležať alebo je lepšie chodiť? ďakujeeeem všetkým dobrým dušiam, čo pomôžu s radami!!!! 😝

noe
3. jún 2011

@amelia17 je mi luto, ze ta OHSS neobisiel. Zial nic extra okrem toho co uz robis nepomaha. Mne 2x odsavali vodu a vzdy sa mi potom ulavilo. Ked potrvdili babatka, tak som dalsie odsavania odmietla a radsej trpela. V noci som spavala/ nespavala po sediacky, lebo inak som nemohla dychat, mala som vodu aj na plucach. ked bolo najhorsie, tak som po nociach stepovala po byte a plakala od bolesti. Je to vysokymi davkami tehotenskych hormonov a chvilu bude trvat, kym sa s tym telo vyrovna. Mozno ti nasadia este fraxiparin, ak budes mat hustu krv ako prevencia tromov. Boli to velmi tazke dni, ale pre babatka znesieme vsetko. Vela sil prajem a nech je to cim skor za tebou a vychotnavas si tehulkovanie.

amelia17
4. jún 2011

@noe Ahoj noe, velmi pekne Ti dakujem za odpoved... tak ako citam, ty si si ten OHSS naplno uzila. Vies, mne ponukali hospitalizaciu, ale zatial som odmietla, kedze mam aj bolesti chrbta a ja musim denne doma cvicit, aj ked pravdupovediac to teraz vobec nejde. A ak sa mozem spytat, kolko to cele trvalo? Od zaciatku do konca OHSS? Potrebovala by som mat aspon nadej, ze napr. o tyzden to uz bude lepsie. Takto sa len trapim a nema to konca kraja, tiez ledva dycham, neviem, ci sa mam radsej hybat, alebo lezat, alebo co robit. Zrejme to este nemam tak velmi zle ako si to mala ty. Ani neviem, ci cakam 1 alebo 2 babatka.... A ty cakas dvojicky? Ako citam, tak zrejme si o jeden mesiac skor ako ja na tom....

simon1
4. jún 2011

@amelia17 Ahoj.Taky jsem měla OHSS asi od 4.dne po ET a 9.den po ET jsem skončila v nemocnici na infuzích,protože jsem měla špatné hodnoty krevního obrazu a jaterních testů,vodu do poloviny plic,průjmy a hrozné bolesti.V nemocnici jsem byla měsíc,pak se to trochu zlepšilo.Výrazně se mi ulevilo asi v 5.měsíci těhotenství a v 7.měsíci už to bylo docela fajn.Na kontroly jaterních testů jsem chodila ještě rok,než to bylo ok.

noe
4. jún 2011

@amelia17 u nas to zacalo uz na 3 den po ET. Babatka asi boli sikovne a velmi rychlo sa udomacnili. Prve 3 dni boli bolesti, ale dalo sa to prezit a len som volala do CAR, tak ze si mam dat brufen od bolesti. Na 6 den po ET som v noci uz skrabala stenu od bolesti a nemohla som dychat a uz o 6 tej som budila doktora z CAR. Vedela som, ze je lepsie utekat tam ako do nemocnice, kde castokrat s tebou nic nerobia a nechaju ta v bolestiach nech to same odoznie dlhe tyzdne, lebo im OHSS nic nehovori. Po odsati sa mi velmi ulavilo, jednu noc som sa ako tak vyspala. A o dalsie 4 dni som isla zas na odsavanie. Je to sice bolestivy zakrok, ale velmi sa mi potom ulavilo a voda aspom par hodin netlacila. Samozrejme sa mi zhorsili pecenove testy, krv som mala hustu, ze ked ma napichli tak ani kvapka. O 3 dni som isla na dalsiu kontrolu, to som bola uz 12 den po ET takze mi brali aj krv na HCG ale odsavanie som uz odmietla, aj ked stale sa mi tazko dychalo, bolesti velke, brucho nafuknute, ale uz som mala na testoch // a nechcela som, aby nahodou to neublizilo babatkam. Aj ked doktori tvrdili, ze nie, ale predsa, nechat si cez posvu do brusnej dutiny pichat velku ihlu a takto 30min lezat a pomaly z teba odsavaju vodu. A ako som sa este v ten den dozvedela, krasne vysoke HCG, tak som sa zatala a radost z tehotenstva prevalcovala vsetku bolest a pomalinky sa to zlepsovalo. Aj na dalsej kontrole som samozrejme odmietla odsavanie.

Takze ked to zhrniem prve 3 - 4 dni boli bolesti, ktore sa dali akceptovat, potom prislo 9 dni velmi tazkych 😠 a ako sme sa dozvedeli, ze babatka bojuju, tak este asi tyzden -dva boli tazke ale pomalicky sa to zlepsovalo. Uz som sa viac sustredila na vymodlene babatka a snazila som sa byt velmi silna.

Zatial co som sa ja docitala, tak vdaka tomu odsavaniu vody je to rychlejsie, ako len cakat, ked sa voda sama vstrebe. Po mesiaci od spustenia OHSS nemam konecne ziadnu vodu v bruchu, takze sa uplne vstrebala. Drzim moc palce, nech je to cim skor za vami a babatko/ babatka su taki veliki bojovnickovia ako nase pokladiky 😵 😵 😵

simon1
4. jún 2011

@amelia17 ještě jsem chtěla dodat,že mi v nemocnici říkali,že když je takový hyperstimulák a zhoršuje se to,tak to znamená,že se embryjka uchytila a je z toho těhotenství,což v mém případě tak bylo.

amelia17
4. jún 2011

@simon1 Ahoj, tak to znie sialene.. do piateho mesiaca? Ved to musela by cista katastrofa!!!! Ja mam zdravu pecen, ale mam tam akesi geneticky podmienene syndromy - ine ako tento hyperstimulak, tak mam strach ako to moja pecen zvladne. Mne inak nikdo nenavrhol odobrat krv a otestovat pecenove testy. Je pravda, ze mi dali injekcie, ktore si denne picham na riadenie krvi a pevne verim, ze to staci. Inac sa mi stale nechce verit, ze neexistuje ziadna pomoc od tohto svinstva, tak som na internete po anglicky nasla, ze sa odporucaju pit iontove napoje a napr. uplne vynechat diuretika, takze zrejme jedenie jahod a spargle, ktore som brala za zdrave mi mozno ublizovalo. Dakujem kazdopadne za infosky, pomozu!!!

amelia17
4. jún 2011

@simon1 ano ano, aj v mojom pripade sa to naplno rozbehlo, ked sa ujali... len este neviem ci jedno alebo dve... ale ak sa ta voda produkuje vdaa zvysujucemu sa HCG, kedy sa jej produkcia stopne?

amelia17
4. jún 2011

@noe Ahoj noe, dikes moc za informacie. Tvoje zneju trosicku pozitivnejsie ako u simon1. Pevne verim, ze do par tyzdnov sa aj ja vody zbavim, lebo takto neviem co robit. Dalo sa ti nejak hybat alebo si len lezala? Ako som uz napisala pre simon1, pijem iontovy napoj, kupila som si taky uplne zakladny v predajni pre sportovcov a cakam, ci to nieco nezmoze. V nemocnici mi davali infuzie s fyziologickym roztokom... take nieco by mohli chodit davat aj sestricky na domov pacientkam s OHSS, nie?
Inac, stale mam dilemu, ci je ozaj vhodne tolko pit ako vsade slovenski lekari tvrdia. Na americkom internete som nasla len clanky, ze treba pit pokial je smad ale nie viac... Tak kto sa v tom ma vyznat? Drzim palceky, aby sa ti darilo a dakujem ti este raz za vzacne informacie.pa

simon1
4. jún 2011

@amelia17 no ano,v určité fázi se to stopne,máš pravdu,to mi v nemocnici říkali,jen už si nepamatuju,kdy.Já jsem cítila úlevu hned po první infusi Voluvenu.Ale pak to samozřejmě zase tlačilo na ty plíce atd. Pila jsem 4 litry vody denně a stejně... Byla jsem u svého gyndaře,že mi není dobře a že mám nízký tlak a on mi vzal odběry a druhý den jsem tam šla a on mě hned poslal do špitálu,že prý ty odběry jsou hrozné,že i přesto,že piju tam moc,tak ta krev je hodně zahuštěná. Pak jsem ještě měla infuse Aminosterilu a nutraminu s inzulinem a i injekce na ředění krve a vitamíny na játra.Do toho 5. měsíce se mi špatně dýchalo,byla jsem dušná a bolela mě ta játra a jen jsem doma polehávala,protože jsem měla pořád nízký TK. Ale neboj,ono to přejde a pak budeš takhle třeba za rok psát někomu na MK své zkušenosti a pod nohama se ti bude batolit prcek(nebo dva 😀 ),tak jako mě ted tady a skoro si ani nevzpomeneš na nějaké OHSS 🙂

holly74
4. jún 2011

@amelia17 Takže predsa pozitívny test? Super! To OHSS ma mrzí, tak nech to rýchlo prejde. Držte sa!

amelia17
4. jún 2011

@holly74 Ano, ano, pozitivny. Akurat som z toho OHSS strasne vyplasena... nielen on sam, ale mam aj ine zdravotne obtiaze, co mi dost komplikuju situaciu. Dnes som na tom tak zufalo, ze som zacala mat uplne zle myslienky... Asi po tom, co mi kamaratka volala a pripravovala ma na to, ze OHSS vymizne najskor koncom 3-tieho mesiaca. Neviem ako to vydrzim, mam silne bolesti chrbtice, potrebujem cvicit a nemozem si dovolit len lezat... no a vraj pri OHSS lezat treba, lebo hrozi pretocenie vajecnikov... nuz, mam z toho trochu nocnu moru!
Drz sa!!! Dufam, ze Gonal pomohol...

amelia17
4. jún 2011

@simon1 Cauko, no teraz sa mi to fakt tazko veri, ze to tak bude. Zda sa mi to neuveritelne dlha doba a ja si neviem predstavit ako ju prezijem. Ja som totizto dlhodobo PN s chrbticou, odlezala som si 7 mesiacov s vyhreznutou platnickou a ledva som mohla zacat cvicit a dat to dokopy, uz sa neviem ani vystriet kvoli OHSS, ani stiahnut brucho, co je pre moj chrbat tak prepotrebne. Mna trosicku desi, ze mne nik krv neodobral, ani nenavrhol odobratie... ktovie aka husta je a co sa tam deje... Tak dakujem za povzbudenie a tesim sa, ze aspon tebe s prckom je dobre!!!!

amelia17
11. jún 2011

Ahojte, len vam chcem zvestovat, ze cca. po 2 tyzdnoch sa mi konecne priznaky hyperstimulaku zacali zmiernovat. Asi dva dni su tomu, co sa mi denne pas zmensi cca. o centimeter az dva, to je ale ulava!!!! Nadalej vela pijem, picham si Clexane na riedenie krvi, ale chcem vam dat tip: je to neoverene a nasla som to na USA internete - pit vela iontovych napojov, jeden taky nechemicky som si zadovazila v Auparku v predajni Fitness a mam pocit, ze mi robil dobre. Taktiez musim suhlasit, ze jedenie bielkovin asi pomaha, aj ked mi to doktor nechcel potvrdit a velmi sa na mne zabaval. Totiz, teraz ako sa to zlepsuje uz nemam chut ani na mlieko, ani na maso, vratila sa mi chut na sladke... Dalsiu dobru skusenost som mala s koprom... varila som si casto koprovu omacku a ohromne mi bolo po nej dobre... tak verim, ze vam trpitelkam pomozu tieto tipy. Drzte sa!!!

ivanka7799
29. jún 2011

Ahojte, som tu v tejto "rubrike" nová i keď HSS už zažívam druhý krát pretože teraz akurát v sobotu budem podstupovať po druhý krát IVF, to prvé bolo neúspešné...pri prvom som tiež mala syndrom a vyberali mi aj tekutinu..teraz to hrozí tiež a ja sa bojím že kvôli odberu tekutiny mi to prvý krát nevyšlo...myslíte že to má s tým niečo spoločné??? OPU som mala v pondelok a dnes dom dostatla dávku solumedrolu do žily....zajtra idem znova ale pichať budú do zadku.... Má niektorá takú skúšenosť, že mala HSS, potom transfer a otehotnenie???Dakujem za rady...

silvinnka
29. jún 2011

@ivanka7799 ahoj ,mne dns diagnostikovali ohss,pre bolesti som nevedela uz ani cikat...rano som sla do Caru,spravili mi sono a hned sup na 3a pol hodky na infuzky...domov somprisla okolo 13:00 a od vtedy som vypila 3,2 litre tekutin a 3dcl mlieka,je mi neporovnatelne lepsie...ET by som mala mat v sobotu,mam kamosku co mala ohss,naliali ju infuziami ,spravili ET a o 3 dni sa jej stav zacal opat zhorsovat ,ale to uz bolo mimi zahniezdene noa dnes ma krasnu 4mesacnu dcerku 🙂)

sofia2008
29. jún 2011

@silvinnka no nechcem ta strasit, ale ja som mala taky stav ako ty a ET mi v ziadnom pripade nechceli urobit..lebo ani jeden dr. ti nevie povedat a zarucit, ako tvoje telo zareaguje, ked sa ti 3 hodiny po vklade zacne vylucovat HCG hormon do krvi..ja by som fakt neriskovala, ked sa ti OHSS rozvinul uz teraz a nie az po vklade..mne povedali, ze je velke riziko, ze sa ten stav zhorsi natolko, ze ma potom poslu na potrat, aby ma zahniezdene embryo neohrozilo na zivote, pretoze je skoro 100% sanca, ze sa pri OHSS embryo uchyti..

silvinnka
30. jún 2011

tak a je rozhodnute,embryjko sa prestalo vyvijat,takze mi nemaju co vlozit ☹ ,teraz sa uz nemusim trapit ohss,dufam ,ze ta potvora pekne s menzesom pominie.....dnes som mala este infuzky,ale nastatsie sa citim lepsie,pijem veeeeeeeeela ,takze dufam,ze coskoro budem fit...

sofia2008
30. jún 2011

@silvinnka drzim palce, raz to vyjde urcite..aj ja som bola n ivf a nakoniec aj napriek prognozam som otehu spontanne 🙂

myskyva
7. júl 2011

Ahojte,oživuju toto téma s otázkou kdy vám při Ohss III stupně splasklo břicho do původního stavu??
Dnes mě po 13dnech pustily z nemocnice(kapačky,vývod z břicha kdy mi denně odpouštěli 2l vody) a pořád mám 6kg a 25cm přz břicho navíc(z původních 14kg a 35cm) pořád se mi špatně chodí a jsem jak lokomotiva že se stydim vyjít i ven 🙄

maku24
16. aug 2011

ahoj, moc se mi líbí číst vaše krásná slova, některá u nás úplně neznámá jako třeba "babátko". snad taky přečte někdfo ta moje a poradí, nebo spíš utěší? Mám za sebou třetí pokus IVF se vším nej co k tomu patří, jako je napíchnutí do vajíčka a prodloužená kultivace. Měla jsem 42 folikulů a už před transferem se mi rozjej hyperstimulační syndrom. Už 3. den po transferu se ale začal zlepšovat a já si myslela,že to je tím jak odpočívám a hodně piju a jim bílkovinu. Dnes jsem 9.den po transferu a dostala jsem menstruaci. Ani jsem si nestihla udělat test 😒 a je to jasný. Nebo ještě je naděje? Je třeba větší šance otěhotnět po odeznění OHS? Mám zamražený, ale už jsem skeptická a smutná ☹

maku24
16. aug 2011

@myskyva a povedlo se ti otěhotnět, nebo ET vůbec nebyl?

myskyva
16. aug 2011

@maku24 mě se rozjel ohss až po et,otěhotnět se mi podařilo.
Bohužel ani ohss neni záruka těhotenství ☹ zkus i tak test udělat ať víš 100% výsledek a k zamraženým nebuď skeptická,moje první holčička je právě z ketu.Určitě je perfektní že máš mrazáčky a nemusíš celé ivf podstupovat znovu 🙂 věřím že teď ti vše připadá marné,z vlastní zkušenosti znám,ale ono se to určitě povede 🙂

boncusik
19. aug 2011

holky po OPU mi začali príznaky OHSS / nafúknuté brucho, bolesti vaječníkov a atd/ absolvovala som aj ET s predlženou kultiváciou a dnes som 3 den a začínajú príznyka OHSS ustupovat a ja mám strach čo ak sa neuchytili embryjka ☹ sú tu medzi vami také ktorým oHSS ustupil a boli tehu? 😲

jozefinka9
22. aug 2011

Ahojte,
prosím vás, ako sa dá vlastne uistiť, že ide naozaj o OHSS??? Mne je od včera blbo, brucho na prasknutie, nevládzem sa ani napiť, večer mi bolo ťažko pri dýchaní, dnes už nie, ale ešte som nebola ani na ET, až v stredu 😒

holly74
22. aug 2011

@jozefinka9 Ahoj, presne Ti to povie dr. pri vyšetrení - pozrie vaječníky a brušnú dutinu, či sa v nej nehromadí voľná tekutina..podľa tvojho opisu to u teba ohss je, šup šup k lekárovi, najlepšie do centra, kde stimuluješ, ak môžeš. Držím palce!

jozefinka9
22. aug 2011

@holly74 ☹ a môže sa to vyskytnúť hneď po odbere vajíčok?? Čítam o tom všeličo, ale nemám iné príznaky čo tam píšu.

holly74
22. aug 2011

@jozefinka9 Áno, môže to byť kedykoľvek počas stimulky... 😒

clauda2010
1. nov 2011

ja som mala Ohss hned po odbere vajicok, mala som ich 12 a stimulovala som s gonalom, vecer v den odberu som mala ukrutne bolesti brucha a aj mi dost nafuklo, riesila som to pitim , rano som isla do centra a nasadili mi infuziu, nemohla som poriadne mocit , len na fazy a bolelo ma to aj pri moceni, vecer som nespala, na 2 dni sa to zlepsilo a blizil sa den transferu, mala som ist na 7.45h a od 7h som nemala mocit len pit, zobrali ma az o 9.30 , mala som ukrutne bolesti , ze som sa nemohla narovnat a dali dve blastocysty, napojili na infuzky , ani mi radsej nepichli pregnyl a poslai ma domov , to bolo dnes a teraz len cakat ako to vsetko dopadne 🙂)))

dorotka_
8. nov 2011

ja som 1 den po odbere, mala som tiez 14 vajicok, nemam bolesti brucha, ale mam pocit nafuknutia a sem tam citim take male krce ako ked ma prist MS ale len take jemne, mozno to je este po tom odbere a neviem ci mam ist radsej teda k doktorovi aby ma pozrel ci sa u mna nezacina prejavovat OHSS alebo mam este pockat, s inym zatial problem nemam, ale ten pocit nafuknuteho bruska som uz mala aj pri pichani poslednych injekcii a nebolo to OHSS, lebo to by mi uz doktor bol povedal, tak neviem co mam robit, asi pockam do zajtra a uvidim, popripade pre istotu zbehnem na kontrolu aby som bola pokojnejsia 😉