Ovariálny hyperstimulačný syndróm - OHSS

kveta
13. máj 2008

Po OPU sa u mňa rozbehol OHSS. Chýbal však hlavný príznak a to zväčšovanie obvodu pásu a tak som rozpoznala OHSS pomerne neskoro. Pre tie, ktoré sú na pochybách, otváram túto tému s popisom ďalších príznakov OHSS. Snáď to niektorej z Vás pomôže rozpoznať OHSS včas.

Príznaky OHSS, teda ovariálneho hyperstimulačného syndrómu sú:
zväčšovanie obvodu pása
pocit plnosti brucha
pocit plynatosti brucha, avšak plyny nikde
pocit kolikovej bolesti čriev avšak hnačka nikde
obmedzenie/až úplná strata močenia v priebehu dňa
pocit tlaku od bránice na pľúca
rýchlejšie dýchanie aj keď žena trebárs len hodiny leží pri televízii
problém zohnúť sa v páse
problém chodiť vystretá - žena chodí v predklone
v krvnom obraze zvýšený počet leukocytov
v krvnom obraze znaky vyššej zrážanlivosti krvi.

OHSS sa môže dramaticky zhoršiť v priebehu 24 hodín a môže skončiť trvalým poškodením orgánov alebo smrťou ženy. Ak máte pri stimulácii IVF alebo po OPU tieto príznaky, obráťte sa urýchlene na lekára alebo nemocnicu. OHSS sa utlmuje infúziami HAES, fyziologickým roztokom a injekciami proti zrážanlivosti krvi /Fraxiparín/, ktoré sa pichajú do brucha. OHSS sa vždy stratí, keď žena dostane menštruáciu. OHSS sa zhoršuje, ak žena otehotnie.

Veľa šťastia všetkým IVFkáčkam prajem.
🙂

sue13
26. máj 2008

Ahoj Lenand. Ďakujem veľmi pekne. 🙂 Ako sa maš ty????

kveta
autor
26. máj 2008

Nič, na začiatku tehu je to normálne, tak končí tretina oplodnení.

lenand
26. máj 2008

ja idem v juni na laparoskopiu budu mi robit prefuk ale este neviem presne kedy doky mi da vediet na kedy ma objednal

helka1
26. máj 2008

Kvetka, ja som ta pochopila 😉 ako si to myslela, prajem skore // na teh. teste 😉

kveta
autor
26. máj 2008

Ďakujem, Helka.

milafe
26. máj 2008

Ahojte dievcata.je skoro jdenast hodin a ja vobec nemozem spat, lebo som na smrt vystrasena z toho co tu citam.Zacala som stimulovat (teda zatial som vzala len 1. puregon) ale po tom co tu citam mam nenormalny strach pokracovat. Prosim napiste mi aspon slovo, ze to nie je take strasne a ze ten OHSS prezijem. Mala som uz nemale problemy, raz to dokonca bolo velmi tesne, islo mi o zivot a tak sa uz teraz bojim vsetkeho.Viem, ze patrim do rizikovej skupiny medzi tie 'stastne', ktore sa asi nevyhnu OHSS takze prosim a velmi pekne dakujem za kazde povzbudive slovo.

kukulik30
27. máj 2008

Milafe, v prvom rade nesmies uz dopredu na to mysliet, pekne pokracuj v stimulke a sleduj si priznaky a ak by sa ti nieco nezdalo, tak informuj lekara 😉 v pripade nejakych pochybnosti, pri bolestiach mozes ist aj na pohotovost, ak nemas CAR v mieste bydliska, tam by ti urobili ultrazvuk, skontrolovali vajecniky a brusnu dutinu, ak by to bolo zle, tak ti hned nasadia infuzie......neboj sa ....urcite nezomries 😉

sue13
27. máj 2008

Ahoj Milafe aj ostatne kocky. Prave som volalado CAR a idem dnes na sono. Celu noc som mala silne bolesti ☹
Milafe viem co znamena byt vystrasena. Tiez neviem co ma caka a bojim sa o to viac ze uz mam po ET, aby bolo s embrijkami vsetko v poriadku.
Ale musime mysliet pozitivne, verim ze to bude ok. A keby cosi, lekari si uz poradia. 🙂
Som zvedava ci sa aj mne potvrdi OHSS. Potom sa este ozvem. Papa zatial 🙂

kveta
autor
27. máj 2008

Milafe, neboj, OHSS sa zvyčajne dá poznať včas, keď už poznáš tie príznaky, čo sú tu popísané. Len neváhaj pri akýchkoľvek pochybnostiach bežať rovno k doktorovi a nie čakať, že snáď to nie je OHSS. Jednoducho, keď sa to včas zachytí, dá sa to včas uľahčovať infúzkami a Fraxiparínom. Ja keď sa spätne pozerám na moje OHSS, tak si uvedomujem, že príznaky som mala 7 dní, len som nevedela, že sú to príznaky OHSS, takže som mala teoreticky 7 dní, aby som to riešila. Až po siedmich dňoch to začalo byť zlé a aj to som ešte prežila bez ára. OHSS nie je infarkt, buch a je to, ale rozvíja sa celé hodiny a dni. Takže keď budeš v strehu, zachytíš ho včas a pobežíš aj uprostred noci do nemocnice /ako ja, keď mi došlo, že mám OHSS/, tak máš z dvoch tretín vyhraté.
A ak chceš mať úplnú stopro istotu, tak si dohovor nejaké zdravotnícke pracovisko, aby Ti robili každý deň krvný obraz. Tak to zachytíte v zárodkoch.

kveta
autor
27. máj 2008

Sue, ako sa máš? 😕

sue13
28. máj 2008

Bola som u dokyho a mam len "malý hyperstimulák" 😅 Urobil mi sono. Mám byť v klude a hlavne veľa veľa piť. Ak by sa to ešte zhoršilo okamžite do nemocnice. Ale to sa ma dúúúúfam netýka 😉
Ale už sa cítim fakt lepšie, tie tekutiny sú fakt veľmi dôležité. Tak že žienky PIJEME!!!!!! 😉

alicka27
28. máj 2008

Ahoj Sue, koľko Ti kázal dr. piť? Ja som na začiatku stimulky, zajtra, 3DC mám ísť na kontrolu, ale OHHS sa bolím ako čert kríža?
Neviete niektorá, je pravda, že ak neboli problémy pri stimulke na IUI, teraz by nemali byť?
Čo ešte je v ľudských silách urobiť, aby sa tomu predišlo?

sue13
28. máj 2008

Treba piť stále, stále, stále. Aj 4-5 litrov denne. A zároveň si odkontolovať či pravidelne cikáme 😅 . To je tiež dôležité. Ak cikáme málinko tak to už je to príznak OHSS.
Iné poradit neviem. Dúfam že budeme všetky v poriadku 🙂

bianka30
28. máj 2008

alicka neboj ... ja som tiez na tom tak ze sa trasem kazdy den ci nahodou ale zatial je to v pohode... dnes som 11DC a 8den stimulky. zatial uplne v pohodicke...
tiez som mala IUI a nic mi nebolo tak si hovorim ze ani teraz nic nebude... drzim palce...

alicka27
28. máj 2008

Cau bianka, inak som vaša fanynka a pravidelne sledujem GF stránku. Ako hovorí drahý, mám novú chorobu, ktorú si mám napísať do predoperačných papierov, tam je taká kolónka:iné neličené choroby, a moja dg.je: závisláčka:závislá na modrom koníkovi 😀 😀
Ja mám od 20.5. dipherelin (či ako sa to volá), zajtra idem na kontrolu, a potom uvidíme. Dúfam, že dr.DR. bude zhovorčivý. Celé moje odhodlanie vždy opadne pri dverách, on sám moc toho nenakecá, a ja v tej chvíli neviem, čo sa mám pýtať. Na Gonal máš pero? Je to ťažké naučiť sa to pichať?

bianka30
28. máj 2008

alicka.. ja mam tiez dipherelin... troska stipe ze ? mrcha jedna ...

hej na gonal mam pero. je to uplne v pohode... picham do bruska a naozaj to nic nieje... troska som sa bala (teda dost) ale zvladla som to. ak ked uz som to zvladla ja ako maximalny stresak a strachopud, tak to zvladne uz naozaj ktokolvek...

co sa tyka tych otazok, na drzovku sa ich pytaj... aj ja mam ten pocit ze nechcu nic hovorit, ale vzdy sa zahram na blbu a pytam sa kolko tam mam vajok, ako vyzeraju... a ci je to dobre ale nie... a vacsinou povedia...

alicka27
28. máj 2008

Dík Bianka, a na kontroly sa nemusí ísť nalačno, že?
A. a G. si picháš naraz? Vôbec nevyzeráš ako stresák a strachopud 😉 !

bianka30
28. máj 2008

ale sommm a veliky,...
alicka co sa tyka kontroly neviem, ja som od malicka bola naucena ze ked na krv tak nalacno.. ale v tomto pripade asi nie, nieje to ani v protokole napisane... len pri odbere vajicok musis byt na lacno lebo ides do narkozy.
a co sa tyka inekcii ja to mam tak ze dipherelin picham rano a gonal vecer... pichnem a hned sup do postielky a spinkat... taky vecerny ritual (ale chybat mi to urcite nebude.. hehee)

bianka30
28. máj 2008

alicka ak cchces pod do temy gin fiv skusenosti s lekarmi,. tam su baby co ti budu viac vediet poradit....a su suepr...

aliccia1
29. máj 2008

☹ cau holky, ja byla v utery na odberu vajicek- celkem 40kousku, a mam pry hyperstimulacni syndrom. Vnemocnici si me nechaly jen pres noc, a pak me pustily domu. Nemam zadne velke problemy, jen se mi hur vstava, a dycha. Embryotransfer je naplanovany i pres hyperstimulak na pondeli. tak nevim. ☹

zuzuza
29. máj 2008

Ahoj holky, náhodně jsem zabrousila do tohoto tématu a úplně jste mě vylekaly.....ten hyperstimulák jak tomu říkáte může nastat i po stimulaci hormonama? např. clomhexalem, clostib., k tomu provera a metformin, nebo jen u těch silnějších driáků před ivf? Díky za odpovědi, už se z toho třepu brekeke

kveta
autor
29. máj 2008

Ahojte, pýtala som sa včera doktora na to pitie a on mi povedal, že nadmerné pitie, to je 3 litre denne sú na mieste len ak sa vytvorí 15 a viac folikulov. Ak je ich menej, nie je vhodné preventívne piť veľa tekutín, lebo to môže negatívne ovplyvniť organizmus. Ďalšia vec, čo som sa dozvedela, je, že úmrtiu pri hyperstimuláku sa nedá predísť jeho včasným diagnostikovaním, ale záleží to na vyššej moci, či to dopadne dobre alebo zle. Keď to má dopadnúť zle, lekári tomu nedokážu zabrániť.

fiallinka
30. máj 2008

sue: podívej se na můj předchozí příspěvek na druhé straně, ohhs opravdu může být dobré znamení 🙂

ella1111
30. máj 2008

pekny den vsetkym.aj mne hrozi hyperstimulak,mam 25folikulov,v pondelok idem na pukciu a potom uvidia ci bude vobec transfer alebo vsetko zamrazia.ja sa toho mrazenia dost bojim lebo sa moze stat ze pri rozmrazovani sa poskodia. ☹

misi76
30. máj 2008

Ella 1111, neboj sa zmrazenia. Ja som mala po punkcii 23 vajok, 15 bolo zrelých a len 8 z nich sa oplodnilo a všetky išli do mrazu, lebo mňa OHSS chytil. Tak o mesiac bolo KET a rozmrazili sa hneď prvé dve embryjká. Aj sa pekne ujali, otehotnela som, síce mi to vydržalo do 8tt.
V marci mi rozmrazili ostatných 6 kúskov a 3 prežili a podľa pasu vidíš, že som tehu. Len žiadny strach, drobci to potom v tebe cítia. Veľa zdravia a šťastia.

mandy55
30. máj 2008

ella to ti povedal lekar, ze budes mat OHSS? ja som mala 22 odobranych vajok a nikto nic nehovoril, normalne som isla na ET a tiez mozes vidiet vysledok 🙂

ella1111
30. máj 2008

povedal ze mi hrozi.ake ste mali priznaky OHSS?lebo ja som ani nepribrala.len ma prsia bolia ako pred menzesom

misi76
30. máj 2008

Tak to nemáš nič hrozné, OHSS nastane až po pichnutí pregnylu. Mňa bolelo až v deň punkcie veľmi brucho, aj po punkcii a začínala som sa nalievať vodou. Až po punkcii mi doky povedal, že hrozí OHSS. Ty sa len priprav a pi veľa vody a veľa cikaj. Nie u každej to prebieha rovnako a nakoniec OHSS ani nemusíš mať. Tak sa skôr neplaš. PA

milafe
31. máj 2008

Ahojte dievcata.dnes mi neda aby som nezareagovala na to co napisala kveta o umrti pri OHSS.Kvetka je naozaj zaujimave ci ti doktor o tej smrti povedal, pretoze ja som bola tiez u lekara spytat sa na to iste a moj doktor mi povedal, ze uz je lekar 17 rokov a este sa nestretol s takym OHSS, ze by niekto pri nom zomrel. Nieze sa s tym nestretol ale ani o tom este nepocul. Pre istotu som isla este k jednemu lekarovi (nech to mam potvrdene od viacerych) a ten dalsi lekar mi tiez povedal, ze sa smrti urcite nemusim bat. No uz nech je pravda akakolvek troska ma zarazilo, ze si nieco take napisala. Mna osobne, kedze patrim do rizikovej skupiny,tvoje slova tak vystrasili, ze od tej chvile nemozem mysliet na nic ine.Vedela som a viem, ze je sa coho bat, ale tiez som si myslela, ze sa tu ideme navzajom povzbudit...

adinam
31. máj 2008

Aj ja mám malý postreh-milá Kvetka tvoje vyjadrenia v tejto téme si veľmi odporujú...Vyššie píšeš,že si 7 dní bola s OHSS doma,bez návštevy lekára a teraz strašíš smrťou.Nechcem sa Ťa dotknúť,ale nezdá sa mi to fér.Myslím,že je zbytočné takto stresovať ostatné dievčatá,aj keď vieme,že príznaky netreba podceňovať.Tiež mi lekár povedal,že sa s tým vo svojej praxi nestretol.MILAFE-neboj sa!!!!!!!!!!!!! 😉 Každý lekár pri pravidelných stimulačných UZV sleduje pozorne aj toto.