Ovariálny hyperstimulačný syndróm - OHSS

kveta
13. máj 2008

Po OPU sa u mňa rozbehol OHSS. Chýbal však hlavný príznak a to zväčšovanie obvodu pásu a tak som rozpoznala OHSS pomerne neskoro. Pre tie, ktoré sú na pochybách, otváram túto tému s popisom ďalších príznakov OHSS. Snáď to niektorej z Vás pomôže rozpoznať OHSS včas.

Príznaky OHSS, teda ovariálneho hyperstimulačného syndrómu sú:
zväčšovanie obvodu pása
pocit plnosti brucha
pocit plynatosti brucha, avšak plyny nikde
pocit kolikovej bolesti čriev avšak hnačka nikde
obmedzenie/až úplná strata močenia v priebehu dňa
pocit tlaku od bránice na pľúca
rýchlejšie dýchanie aj keď žena trebárs len hodiny leží pri televízii
problém zohnúť sa v páse
problém chodiť vystretá - žena chodí v predklone
v krvnom obraze zvýšený počet leukocytov
v krvnom obraze znaky vyššej zrážanlivosti krvi.

OHSS sa môže dramaticky zhoršiť v priebehu 24 hodín a môže skončiť trvalým poškodením orgánov alebo smrťou ženy. Ak máte pri stimulácii IVF alebo po OPU tieto príznaky, obráťte sa urýchlene na lekára alebo nemocnicu. OHSS sa utlmuje infúziami HAES, fyziologickým roztokom a injekciami proti zrážanlivosti krvi /Fraxiparín/, ktoré sa pichajú do brucha. OHSS sa vždy stratí, keď žena dostane menštruáciu. OHSS sa zhoršuje, ak žena otehotnie.

Veľa šťastia všetkým IVFkáčkam prajem.
🙂

afrika
14. jún 2012

@fiallinka keď som mala prvý krát OHSS, vtedy aj odsávali tak som zostala aj tehu, no malinké sa prestalo vyvýjať a asi pretosom taká vyplašená. potratila som celkovo 4x

afrika
1. júl 2012

@kveta
@fiallinka ahojte, nedávno som Vám tu písala ohľadom rozvýjajúceho sa OHSS. mala som len 0,5l tekutiny. takže tekutinu už nemám žiadnu, no vaječníky sú stále väčšie a ľavý dokonca stále rastie 😒 😒 . pravý má len 7mm, no ľavý má 12x9cm 😕 . tehu prosperuje 😵 😵 😵 😵 😵

kveta
autor
1. júl 2012

@afrika Gratulujem k tehu.. no OHSS casto vydrzi cely prvy trimester.. lekari tvrdia, ze je to iste OHSS?

afrika
1. júl 2012

@kveta bol to OHSS na 100% a teraz už len asi doznieva. aj keď vaječník stále rastie. je fakt veľký. pred 5 dňami mal 10cm a teraz o 2cm viac. a ďakujem 😵 😵 😵

afrika
1. júl 2012

@kveta ty si mala aké vaječníky pri OHSS? ja som pri prvom mala menšie, no zas museli tekut. odsávať

kveta
autor
1. júl 2012

@afrika Nepamatam sa uz, ale tusim do devat centimetrov oba.. preto ma matie, ze Tebe blbne len jeden..

afrika
3. júl 2012

@kveta ahoj, skončila som v nemocn., začala som krvácať, no už to prechádza. mimi bolo zatiaľ ok. horšie je, že sú zhrozený z vaječníkov. ľavý má ževraj 14x14cm 😔 . tekutiny minimum, no všimla som si, že omnoho menej vyčúram ako vypijem. neviem aké to môže mať následky pre mimi 😔

kveta
autor
3. júl 2012

@afrika povedala si o tom necurani lekarom? Je to doost zavazny priznak. Pocuj teraz ani tak nejde o mimi ako o Teba. oHSS miminkam prospieva. Ale bez matky nepreziju. Takze zacni tlacit na dodiagnostikovanie vajecnika a skontrolovanie obliciek a okolia, lebo toto nemusi byt OHSS...

kuspitka
3. júl 2012

ahojte-moze byt OHSS aj oto pocit na zvracanie ,podnrusku citim stale bolest a krce..

jen29
10. júl 2012

ahoj @kuspitka ano moze, ja som nedavno mala uz je to na ustupe. prve dva tyzdne som myslela ze umriem od bolesti tak mi po 2 tyzdnoch aj odoberali vodu z brucha a potom sa to zacalo zlepsovat. hlavne pi vela vody 5l a viac ale hociakej tekutiny aby sa ti tie nadbytocne hormony vyplavovali. a uz si po ET alebo iba po OPU ? ja som 22 dni po ET a mam uz aj potvrdene tehotenstvo z krvy 2x. tak ale zatial cakame co bude na sone buduci tyzden 🙂 tak ti drzm palce 🙂

belalinda
7. aug 2012

@pokuska13 vdaka za odpoved, zpredstorokov.. nejak som sa na cas stratila ale som uz spat... Ohss to bol 😉 aj som ho rozchodila...

pokuska13
21. aug 2012

@belalinda ahoj ani ja som sa tu dlho neukazala.a ako ti to vsetko dopadlo?mne to na prvy krat nevyslo☹ a uz na to nemam nejak ani chut.som bola strasne sklamana.

belalinda
21. aug 2012

@pokuska13 no vtedy to dopadlo len tak ze som mala ohss a to len zo stimulacie clostilom... Potom mi diagnostikovali PCO a teraz cakam na laparku a drilling, potom sa uvidi ako dalej 🙂 Uz si teraz nespominam, Ty si bola na ivf? A teraz ste to nechali len tak ze vyjde nevyjde ?

minticka
4. sep 2012

Ahojte,mňa IVF ešte len čaká,ale vie mi niektorá z vás povedať,že ak by som dostala OHSS či mám isť okamžite do nemocnice na gynekologiu alebo ist dialku do centra v BA?

belalinda
7. sep 2012

@minticka Ahoj, urcite Ta v centre poucia, ake budu priznaky, co robit aby si sa tomu vyhla a co robit ak sa objavia!

pokuska13
10. sep 2012

@belalinda nechali sme to tak.nemam uz na to chut neskor sa uvidi co dalej.mame zamrazene este 3 embrijka tak uvidim ...mozno sa podari aj prirodzene

nikadel
3. okt 2012

ahojte. chcela by som sa spytat ci niektora z vas mala hyperstimulacny syndorom aj po IUI. neviem ci sa skor vyskytuje po ivf a ci aj po iui sa zvykne. dakujem

belalinda
7. okt 2012

@nikadel ahoj, zalezi od toho ci si mala stimulovane vajecniky... Ak si pred iui brala napr. Clomifen tak je to mozne....

nikadel
7. okt 2012

@belalinda ahoj, budem brat clomid 5 dni/2tabletky denne a potom gonal f. snad ten syndrom ma obide. hm pocula som, ze treba pit aj 3l vody, neviem co je na tom pravdy, lekari to nespominaju. po iui mam este brat nejake tabletky. ty si co brala/beries?

belalinda
7. okt 2012

@nikadel Ja som tiez brala clostilegyt, davkovanie si uz nepamatam, myslim ze 2x1 a mala som slabsi ohss... To s tou vodou je urcite pravda! Doporucuje sa to.... Neviem to zdovodnit ale kazu pit vela vody aby si ohss predisla... Tiez som sa to dozvedela az na pohotovosti :-P Pri iui sa vajecniky nestimuluju az do takej miery ako pri ivf kedy potrebuju vajiciek viacej a tie sa nasledne odoberaju preto sa skor ohss vyskytuje pri ivf a pri iui malo.... A Ty sa chystas na iui kedy? Kam? Mna caka teraz tiez.... Len cakam na mrchu... Teraz ked ju vrucne ocakavam tak nechava na seba cakat 😉

maja1213
8. okt 2012

ahojte holky dnes rano mi diagnostikovali strednu formu ohss preto sa nekonalo et prave som dostala aj teploty v akom stadiu treba ist na pohotovost?dakujem

bambula27
8. okt 2012

@lauritka moja...vies poradit? Som pred ivf, stimulka v plnom prude, dnes kontrolny usg...mam 20 vajok, vraj to nie je moc dobre...neviem, asi hrozi ohss. Myslis, ze mi pomoze, ak si v praci popytam podat infuzku - fyziolog? To mozem? A mam bolesti vajecnikov a dost neprijemne, mozem ibalgin? V piatok mam odber vajicok....

lauritka
8. okt 2012

@bambula27 ajajaj. mas na mna tazke otazky zlatik, kedze nei som lekar, ani ti neviem adekvatne poradit. ☹

no 20 vajok je dost, ale nemusi to hned znemanat ohss. hlavne pi vela tekutin, ako neviem, laicky si myslim, ze by zavodnvanie pomohlo len s tym ibalginom netusim. ale to je normalne, ze to tak boli mas toho vela , ja som mala len 9 a tiez to dost bolelo.. ale tak vydrzla som to nejak. po odbere sa ti ulavi. skus lezat , nemahat sa.

lauritka
8. okt 2012

@maja1213 rano volaj lekarovi do CAR, nech sa vyjadria. ved za to platis.

bambula27
8. okt 2012

@lauritka tak ked ty si taka vzdelana v tychto veciach...preto sa ta pytam. Ja som ten Ibalgin supla, uz to bolo prilis na mna. Aspon vyspat sa potrebujem. A ty moja si bola na IVF? kde v KE?

lauritka
8. okt 2012

@bambula27 ja som bola v Spln 🙂

maja1213
9. okt 2012

@lauritka dakujem, nastastie do rana vsetko preslo

nikadel
9. okt 2012

@belalinda dakujem, budem sa snazit pit tu vodu.
s tou mrchou - tak toto pozname veru .:(
mala by som zacat brat tabletky asi 19oct . a ty kedy? kolky pokus je u teba?
drzim palceky
ty nevies nahodou aku mas hodnotu hormonu FSH? mne lekarka povedala, ze mam 11.4 a ze je to vyssie uz :(

belalinda
10. okt 2012

@nikadel Ahoj, no ja stale cakam na tu mrchu... Dnes som aj bola u lekarky, ale neordinovala... Takze zajtra idem opat 😉 Ja tento nasledujuci cyklus skusam bez stimulacie takze tabletky az po inseminacii ak nejaka bude 😉 Co sa tyka FSH viem iba ze ju mam v norme, neviem ale presne... Ja mam cely HP v poriadku, iba antimullerov hormon mam vysoky.... A bude to prve iui...

nikadel
11. okt 2012

@belalinda ahoj. ako si dnes dopadla? vsetko ok? 🙂