Ovariálny hyperstimulačný syndróm - OHSS

kveta
13. máj 2008

Po OPU sa u mňa rozbehol OHSS. Chýbal však hlavný príznak a to zväčšovanie obvodu pásu a tak som rozpoznala OHSS pomerne neskoro. Pre tie, ktoré sú na pochybách, otváram túto tému s popisom ďalších príznakov OHSS. Snáď to niektorej z Vás pomôže rozpoznať OHSS včas.

Príznaky OHSS, teda ovariálneho hyperstimulačného syndrómu sú:
zväčšovanie obvodu pása
pocit plnosti brucha
pocit plynatosti brucha, avšak plyny nikde
pocit kolikovej bolesti čriev avšak hnačka nikde
obmedzenie/až úplná strata močenia v priebehu dňa
pocit tlaku od bránice na pľúca
rýchlejšie dýchanie aj keď žena trebárs len hodiny leží pri televízii
problém zohnúť sa v páse
problém chodiť vystretá - žena chodí v predklone
v krvnom obraze zvýšený počet leukocytov
v krvnom obraze znaky vyššej zrážanlivosti krvi.

OHSS sa môže dramaticky zhoršiť v priebehu 24 hodín a môže skončiť trvalým poškodením orgánov alebo smrťou ženy. Ak máte pri stimulácii IVF alebo po OPU tieto príznaky, obráťte sa urýchlene na lekára alebo nemocnicu. OHSS sa utlmuje infúziami HAES, fyziologickým roztokom a injekciami proti zrážanlivosti krvi /Fraxiparín/, ktoré sa pichajú do brucha. OHSS sa vždy stratí, keď žena dostane menštruáciu. OHSS sa zhoršuje, ak žena otehotnie.

Veľa šťastia všetkým IVFkáčkam prajem.
🙂

aktaka
1. sep 2009

Rikuska, já jsem před dvěma lety prodělala zápal plic, docela vážný, tak já od té doby nic nepřecházím a neberu na lehkou váhu. nejsem žádný simulant, ale když mi dr řekne, že by je lepší být doma, tak jsem doma. a tentokrát bych rozhodně nediskutovala, včera mi bylo na nic. taky jsem ten den celý proležela a propila a musím říct, přineslo to ovoce, dnes je mi už výrazně lépe 🙂
a ráno jsem se dozvěděla, že s našimi emrouši je všechno v pořádku, takže jdu zíta na ET 😵

rikuska21
1. sep 2009

Budem na teba velmi ale velmi mysliet a budes mat urcite dobrych bojovnikov??Kolko vajicok si nechas vkladat???a to sa da et pri ohss??je to lepsi variant ako ket,

aktaka
1. sep 2009

díky moc 🙂
embrya si nechám dát dvě, pokud jich tedy tolik bude 🙂
při mírném ohss se to většinou dělá, co jsem tak vysledovala. ona je totiž při ohss větší šance na uchycení. akorát při těch vážnějších už to nedělají, protože to ohrožuje matku, i když prckům to očividně nijak nevadí

rikuska21
1. sep 2009

aktaka, nevedela by si mi poradit, aky je vlastne rozdiel medzi miernou a silnou OHSS.?mne doki ani nepovedal,aku mam. Je to tvorenie nadpriemerneho poctu vajok alebo este aj nieco ine??Nemam vela info o tom co mi vlastne je.Dakujem za pomoc

aktaka
1. sep 2009

Rikus, já to nevím úplně přesně. lehký stupeň je jen bolení břicha, zvětšení vaječníků do max 12cm a může být voda kolem dělohy (to mám já, vaječníky 7cm). střední stupen je stejný jako slabý, ale v horším provedení, může být i tekutina v břiše. v nejhorším se k tomu přidají i dušnost, zahuštění krve, poškození ledvin. může dojít i k selhávání orgánů

abig
1. sep 2009

Aktaka :Tak to je super, to budu na tebe myslet, jen ať se hezky zavrtávají až je budeš mít v bříšku.
Jak dlouho jsi vlastně po OPU ?

Já mám od včerejška silné bolesti v podbříšku a v bedrech. Stále lítám na wc a zjišťuji jestli náhodou nemám ms, ikdyž jsem teprve 16DC a děsím se, že se mi vrací OHHS, k tomu jsem v práci musela něco přestěhovat šanony a nemohla jsem se ani zohnout a dřepnout, asi počkám do zítřka a když tak zavolám do Caru, jestli by neměla přijít na kontrolu (byla jsem tam před 8dny).

aktaka
1. sep 2009

Abig díky moc. opu jsem měla v pátek, takže zítra budu pátý den

ajaj, to nezní dobře. raději si s tím zaběhni, není radno si s tím zahrávat

rikuska21
1. sep 2009

Aktaka, drzim ti palec a dik za info ja mam hodne velke brucho, a chodim ako uplne tehotna, hnacky, a bolesti sodt vyrazne, neviem sice velkost vajecnikov, ale zajtra sa spytam

Abig, tak to chod urcite co najskor k dokimu, drzim palec aj tebe

lenkacar
1. sep 2009

holky je lepší jít k doktorovi než se doma trápit

aktaka
1. sep 2009

Rikus, tak to tedy není žádná brnkačka, to ti nezávidím. mně už je dnes hej, ale jak mi bylo v neděli, to taky nic moc. a to mám jen tu lehkou formu,nechtěla bych zažít ty těžší

rikuska21
1. sep 2009

Ale nejak to zvladam, dnes som sa dokonca vzchopila aj ja nieco navarila, lebpo som si pripadala ako javascript:addEmoticon('😅','vBody')velryba, ktora sa len vala v posteli, tak som vstala a hotovo,,,,a je mi jepsie, 😲 😲 😲 proste praca slachti cloveka alebo co ta nezabije to ta posilni 😅 😅

aktaka
1. sep 2009

ak to já jsem hroch a lenoch největší, celý den se akorát válím. oběd jsem si sice uvařila, ale ještě jsem nebyla ani schopná vyskládat nádobí z myčky 😅 🙄 ale zase si říkám, že než tu trdlovat, uklízet a ještě si tozhoršit, raději budu v klidu. sestřičky v caru stejně říkaly, že nemám nic dělat, takže já jsem poslušný pacient 😀

lenkacar
1. sep 2009

práce ti neuteče 😉

aktaka
1. sep 2009

že jo? já si taky říkám 😀
ale ve čtvrtek jsem si pozvala na návštěvu mamču, tak si říkám, že trochu aspoň povytírat bych mohla, aby neřekla, že žijeme jak ve svinčíku 😅

rikuska21
1. sep 2009

Mate pravdu, robota neni zajac, neutecie

Tiez ste PN, asi obe,a to je fajn, idem si zase trosku lahnut, tak sa zajtra ozvem , ze co mi doki povie a kedy bude odber
pa

rikuska21
2. sep 2009

Ahojte vidim, ze ste tu este neboli, ale ja vam aj tak napisem spravicky, Vcera vecer sa mi dost pohorsilo, velke bolesti a zle dychanie, dnes mi povedal doki, ze uz v piatok idem na odber a dovtedy musim vydrzat. Vajecniky mam 10 cm ale ET mi aj tak neurobi, ani som sa nepytala preco, to povedal uz pred 5 dnami, ze to bude urcite KET. Neviem ako vydrzim, ale musim do piatka rana. Krasny dnik

lenkacar
2. sep 2009

rikus to jsi chudáček ☹

rikuska21
2. sep 2009

ale zvladnem, len skoda toho ET-ka

lenkacar
2. sep 2009

no jo ,ale víš jak bys trpěla,? to je o život potom ...musíš bejt v pohodě ..

rikuska21
2. sep 2009

ano verim svojmu dokimu, povedal, ze by ama to mohlo ohrozit a on je radsej za to, aby sa zena dala doporiadku apotom sa slo na Ket,
a ty oddychujes pn-kujes?

aktaka
2. sep 2009

ahoj holky
Rikus, to je mi líto, že se ti to tak zhoršilo. ale jak píše Lenka, lepší se dát nejdřív do kupy

já už mám u sebe dva embrouše. nejdřív mi chtěla dát jen jednoho,kvůoli tomu ohss, ale když viděla, že se mi to zlepšilo, tak nakonec tedy dvě. teď nezbývá než čekat

rikuska21
2. sep 2009

Aktaka, velmi na teba myslim a urcite sa to krasne vyvinie a uchyti, daj vediet

Bambulky, ak si chcete pozriet ake mam velke brucho na 12 den Pri ohss, tak sa mrknite, mozno to nie je take velke ako si ja myslim

lenkacar
2. sep 2009

jo tak rikus já měla taky takové ,ani ven jsem nelezla aby se mě neptali jestli jsem ve 4měsíci 😕 😀 😀 😝 a pak to ustoupilo a oplaskla jsem den ze dne,rikus já díky ivf nemám práci jsem doma

aktaka
2. sep 2009

Rikus, tak to je mazec. to se fakt nedivím, že tak trpíš ☹ já neměla ani zdaleka takové. chudáku, musíš to do pátku nějak doklepat, tak to půjde snad rychle zpátky k normálu

rikuska21
2. sep 2009

Boze, ani neviet ako som vdacna za vas::::::: 😀 😀 😀 😀 😀
lenkacar, to je ale sila, ani neviem co mam povedat na tu pracu, nachcem sa ani pytat co si dala vypoved, snad si uz vyrovnana a v pohode

Aktaka, jedine co viem urobit s tym bruchom, je dopotacat sa na zachod, Dnes si bola na ETKO????tak ti strasne drzim palce aby sa poriadne zahniezdili a o 12 dni nech mas spravu o tehu,......

abig
3. sep 2009

Rikus: tak bříško máš teda velké, takové jsem měla den po OPU ... stimulovala jsem jen 6 dní, pak 3 dny do OPU a vypadla jsem stejně .... tak vydrž .... snad už bude jen líp.

rikuska21
3. sep 2009

Abig, dnes je posledny den a zajtra uz idem na odber vajok a potom sa musim hojik a doki povedal ze minimalne 2 krat menzes a potom ak budem ok tak KET
Lenka a Aktaka ako sa vam dari????

aktaka
3. sep 2009

ahoj holky
já se mám nějak úplně normálně. akorát se doma hrozně nudím 🙄
břicho už mě pakticky vůbec nebolí
co ty Rikus, jak ti je?

rikuska21
3. sep 2009

Jej to je fajn ze sa dobre citis, no ja des, fakt ze sa neviem ani pohnut, nohy mi uz opuchaju ale uz len dnes a zajtra bude po odbere a dam vediet dne sto vydrzim

aktaka
3. sep 2009

uvidíš, že po opu už se to bude rychle zlepšovat. hlavně fakt hooodně pij, ono to dost pomáhá