Ovariálny hyperstimulačný syndróm - OHSS

kveta
13. máj 2008

Po OPU sa u mňa rozbehol OHSS. Chýbal však hlavný príznak a to zväčšovanie obvodu pásu a tak som rozpoznala OHSS pomerne neskoro. Pre tie, ktoré sú na pochybách, otváram túto tému s popisom ďalších príznakov OHSS. Snáď to niektorej z Vás pomôže rozpoznať OHSS včas.

Príznaky OHSS, teda ovariálneho hyperstimulačného syndrómu sú:
zväčšovanie obvodu pása
pocit plnosti brucha
pocit plynatosti brucha, avšak plyny nikde
pocit kolikovej bolesti čriev avšak hnačka nikde
obmedzenie/až úplná strata močenia v priebehu dňa
pocit tlaku od bránice na pľúca
rýchlejšie dýchanie aj keď žena trebárs len hodiny leží pri televízii
problém zohnúť sa v páse
problém chodiť vystretá - žena chodí v predklone
v krvnom obraze zvýšený počet leukocytov
v krvnom obraze znaky vyššej zrážanlivosti krvi.

OHSS sa môže dramaticky zhoršiť v priebehu 24 hodín a môže skončiť trvalým poškodením orgánov alebo smrťou ženy. Ak máte pri stimulácii IVF alebo po OPU tieto príznaky, obráťte sa urýchlene na lekára alebo nemocnicu. OHSS sa utlmuje infúziami HAES, fyziologickým roztokom a injekciami proti zrážanlivosti krvi /Fraxiparín/, ktoré sa pichajú do brucha. OHSS sa vždy stratí, keď žena dostane menštruáciu. OHSS sa zhoršuje, ak žena otehotnie.

Veľa šťastia všetkým IVFkáčkam prajem.
🙂

annnna
26. máj 2008

helka dakujem. Transf.nebol úspešný, tak to sa potom mením asi na "pavúka"-ruky,nohy dlhé a chudé...a brucho velké. HAHA (alebo sa mi zväčšila endometrioza-na čo radšej ani nemyslím)

bianka30
26. máj 2008

anna chcelo by to navstivit dr. nech sa pozrie z coho to je...

helka1
26. máj 2008

annnna to poznam 😀, ono vsetky tie hormony na seba lepia vsetky tie kilecka 😅 , ale neboj to pojde dole ked budes lietat okolo svojho drobca 😉 len si nan este chvilku musis pockat 🙂, ale na dobre sa oplati cakat. A ja som priklad, ze aj napriek diagnostikovanej endometrioze (nasledne po jej vylieceni) sa da otehotniet aj ked nam museli pomoct ti v bielom 🙂

annnna
26. máj 2008

5.6. idem znovu skúsiť šťastie do Heliosu a opýtam sa to lekára. Mne endometriozu neliečia,lebo moj muž má zlé spermie,tak ma neposielaju zbytočne na laparoskopiu a radčej mám mať čím skôr babätko-aj to niekedy pomôže. Inak helka-máš krásne bambínka !

kveta
autor
26. máj 2008

annnnna, ja som konzultovala s centrom a povedali mi, že akonáhle som dostala menzes, tak už to OHSS nie je.

helka1
26. máj 2008

annnna dakujeme 😵 , aj u nas boli zle spermie - vela patologie, ale aj napriek tomu ma preliecovali, ale mas pravdu najlepsie preliecenie je predsa len otehotnenie, nech vam to vyjde co najskor !

annnna
26. máj 2008

bianka, kvetka, helka...dakujem vám. Pár viet a hned som kludnejšia. aj povzbudivé slová sú liek. 😵

sue13
26. máj 2008

Ahojte babulky. Som tretí deň po IVF a začali mi dnes dost silne krče na oboch stranách podbruška. Keď sedim je to cellkom ok ale neda sa mi ani vystrieť. ☹
Bruško mám ako balón a cítim velku nervozitu. Myslíte že to môže byť OHSS???? ☹
Ďakujem za radu 🙂

kveta
autor
26. máj 2008

Sue, silné kŕče na oboch stranách podbruška som pri OHSS nikdy nepočula. Teplotu zvýšenú nemáš? Že by šlo v takom prípade o zápal... Bruško ako balón pri OHSS býva - ja som pri OHSS chodila s bruchom ako v 7. mesiaci tehotenstva a ženy v CARe mi závideli 😝 Ja si pamätám, že kŕčovité bolesti som mala len také, čo som si spojovala so začínajúcou hnačkou, ale hnačka sa nekonala. Sue, a čo je to tretí deń po IVF - to si tretí deň po OPU alebo po ET?

sue13
26. máj 2008

Po ET. A co je OPU? Meriam si prave teplotu, tak uvidim.....
Rano ma aj prehanalo. Davam si 3x denne 2tbl utrogestanu, neviem ci to s tym moze mat nieco spolocne.
Kvetka dakujem za ochotu 😉

sue13
26. máj 2008

Tak teplotu mam 37,4 ☹ To asi nie je v poriadku, vsak?

kveta
autor
26. máj 2008

Sue13, asi by to chcelo lekára alebo volať CAR. Berieš Agolutin? Ten zvyšuje teplotu. Inak OPU je odber vajíčok z vaječníkov - ovariálna punkcia.

kveta
autor
26. máj 2008

Tiek kŕče, čo máš, sú pravideľné ako pulzovanie srdca? Ak áno, je to iste zápal.

helka1
26. máj 2008

kvetka silne krce pri ohss mozu byt u mna sa to tak prejavilo na zaklade toho mi robili sono a diagnostikovali ohss 😉 Skus zavolat do CARu a pi vela tekutin.

kveta
autor
26. máj 2008

Helka1, ja nikam nejdem. 😠 😀 Ja som mala OHSS pred mesiacom. Nech tam ide Sue.

sue13
26. máj 2008

Agolutin neberiem. Iba Utrogestan uz. Ono to ani nie su klasicke krce. Skor take az tlaky, akoby mi tlacilo vajecniky k zemi. Zapalov mam uz za sebou vela a nemyslim ze mam zapal. Davam si teraz na seba obzvlast pozor, koli moznemu tehotenstvu... Do Car zaavolam hned zajtra. Asi to bude najrozumnejsie.
Aj tak Ti pekne dakujem. 😅

helka1
26. máj 2008

kvetka 😀 😀 😀 teba som nikam neposielala 😀 😀 😀 tebe patrila len ta 1 veta. Ostatne malo patrit sue 😉

sue13
26. máj 2008

Helka tvoje deticky su nadherne. Si po IVF? My sme dali vlozit dve embrijka tak teraz cakame ze co bude.
Ale verime ze to bude v poriadku. 🙂

kveta
autor
26. máj 2008

Sue, tak pocit tlaku v bruchu pri OHSS je.

helka1
26. máj 2008

No ti drobci su po 7 ET 😉, dufam, ze tebe to vyjde skor 😉

kveta
autor
26. máj 2008

Helka1, ale vyzerajú ako po jedinom ET, nevyzerajú ako by ste ich tam vkladali na sedem krát. 😀

helka1
26. máj 2008

inac OHSS po ET je dobre znamenie 😉

sue13
26. máj 2008

Helka to naozaj????? Na 7 krat? Maš môj obdiv 🙂 Tak to su riadne vytuzene miminka. Tesim sa s tebou a tiez dufam ze nam sa to podari skor 😀
OHSS je dobre znamenie? Ale ja sa moc dobre necitim..... Uvidim, co povie zajtra doky.

kveta
autor
26. máj 2008

Áno, je to dobré znamenie. V CARe mi hovorili, že ženy s OHSS majú vyššie šance. 🙂

helka1
26. máj 2008

no ohss sa rozbehne aj zvysujucim HCG a HCG je hormon, ktory produkuju tehotne a ja som mala ohss len ked som bola tehotna
kveta no tym 7 surodencom sa u nas asi nepacilo 😠 , ale ako som pisala na dobre sa oplati cakat 😉

kveta
autor
26. máj 2008

Helka, ja som to myslela ako vtip na to, že si nedala poradovú bodku za sedmičku, takže to vyznelo, ako keby ste týchto dvoch drobčekov pri ET vkladali stále dokola - že nie sú po siedmom ET ale po siedmich ET. U mňa sa minulý mesiac drobcom tiež nechcelo a šli do nebíčka.

sue13
26. máj 2008

Kvetka to ma mrzi ☹ . Bola si prvy krat na IVF?

kveta
autor
26. máj 2008

Áno. Bába ešte ukázali dve čiarky v 15. deň po ET a 16. deń už bola čiarka len jedna.

sue13
26. máj 2008

To naozaj? A čo sa stalo? Čo povedali lekári? ☹

lenand
26. máj 2008

ahoj sue drzim prsteky nech ti to vyjde 🙂 🙂 🙂 🙂 😵 😵 😵 😵 😵 😵