Ovariálny hyperstimulačný syndróm - OHSS

kveta
13. máj 2008

Po OPU sa u mňa rozbehol OHSS. Chýbal však hlavný príznak a to zväčšovanie obvodu pásu a tak som rozpoznala OHSS pomerne neskoro. Pre tie, ktoré sú na pochybách, otváram túto tému s popisom ďalších príznakov OHSS. Snáď to niektorej z Vás pomôže rozpoznať OHSS včas.

Príznaky OHSS, teda ovariálneho hyperstimulačného syndrómu sú:
zväčšovanie obvodu pása
pocit plnosti brucha
pocit plynatosti brucha, avšak plyny nikde
pocit kolikovej bolesti čriev avšak hnačka nikde
obmedzenie/až úplná strata močenia v priebehu dňa
pocit tlaku od bránice na pľúca
rýchlejšie dýchanie aj keď žena trebárs len hodiny leží pri televízii
problém zohnúť sa v páse
problém chodiť vystretá - žena chodí v predklone
v krvnom obraze zvýšený počet leukocytov
v krvnom obraze znaky vyššej zrážanlivosti krvi.

OHSS sa môže dramaticky zhoršiť v priebehu 24 hodín a môže skončiť trvalým poškodením orgánov alebo smrťou ženy. Ak máte pri stimulácii IVF alebo po OPU tieto príznaky, obráťte sa urýchlene na lekára alebo nemocnicu. OHSS sa utlmuje infúziami HAES, fyziologickým roztokom a injekciami proti zrážanlivosti krvi /Fraxiparín/, ktoré sa pichajú do brucha. OHSS sa vždy stratí, keď žena dostane menštruáciu. OHSS sa zhoršuje, ak žena otehotnie.

Veľa šťastia všetkým IVFkáčkam prajem.
🙂

emka1
19. apr 2009

lenka - to si mala peknu urodu, a super ze vam tolko embryi prezilo PK !! nam ani jedno ☹
Mas 8 mrazacikov ? co by som ja za to dala 🙂
Mali ste IVF+ICSI ??

lenkacar
19. apr 2009

jo měli jsme všechny icsy,manžel měl špatný spg ,přitom ten první kontrolní byl o.k.no jsem na to zvědavá přemýšlím dát mražených po 3kouskách

emka1
19. apr 2009

ja som stimulovala Merionalom, Cetrotide + Choragon - od 2.DC do 11.DC na 13.DC bol odber 13 vajok, ine kocky maju ovela menej vajok cca 4-5, niektore aj 17 alebo 20. Kazda reaguje inak na injekcie.

lenkacar
19. apr 2009

v břiše jsme měli 2 kousky a nic

lenkacar
19. apr 2009

já měla jen puregon a pak pregnyl na konci,protože jsem začla krvácet stopli mi to a pokračovala jsem po ms,měla jsem dlouhý protokol,poprvé jsem stimulovala na krátký a ten mi stopli též kvůli krvácení ..ale ten se mi nepočítá m,za 2dny měl být odběr

emka1
19. apr 2009

nam z tych 13 vajok, oplodnili 7 prirodzene a 6 ICSI, ale chytili sa len 3 embrijka.
Nabuduce si dam vsetky oplodnit pomocou ICSI, nech zvysime uspesnost.

lenkacar
19. apr 2009

to jo u nás prý je to jedno kolik dáš icsy cena stejná takže jsme nechali všech 22

emka1
19. apr 2009

u nas sa za icsi neplati, takze je to tiez jedno

lenkacar
19. apr 2009

u nás je 8tis. vše dohromady s pk nás vyšlo na 19200kč

lenkacar
19. apr 2009

tak at ti další pokus vyjde a bez problémů..držim pěstičky ..

emka1
19. apr 2009

vdaka Lenka, aj Tebe 😉
mna vyslo cele IVF = 92 EUR lieky + 110 EUR zakrok = 212 EUR t.j. asi 6.060 Sk
drzim palce, ahoj 😉

lenkacar
19. apr 2009

ahoj no jo u vás se jede v eurech .. 😉

marcelka82
19. apr 2009

Ahojte. Aj ja som mala OHSS chcela som ho prekonať sama doma. Až kým som nezačala zvracať a odpadovať. Nebola som schopná dlho stáť. Sedieť ani toľko. Keďže bývame na 6 poschodí, dole ma znášali iba na pomocnej stoličke zo sanitky. Bolo to otrasné. V sanitke som mala troška aj výpadky. Neviem z nej všetko.

emka1
19. apr 2009

ja som si na tie EURA aj tak este nezvykla 😉 ... stale prepocitavam na Sk

emka1
19. apr 2009

Marcelka a ako si dopadla nakoniec ?

gabica
27. apr 2009

Ahojte. Dufam, ze tato diskusia ohladom OHSS este neskoncila !!! dnes som 10.den stimulacie. Bola som na sono a dr. povedal, ze pravy vajecnik ma vela vajok (kolko, to nepovedal). Chcela by som sa s vami poradit ohladom OHSS. Sledovala som diskusie, ale nemam v tom uplne jasno. Dr. mi dal na vyber, bud mrazit alebo ideme do rizika OHSS? Nepovedal mi, co vsetko mi hrozi, je to individualne ... no to mi je jasne.
Mali ste niektora z vas tiez vacsi pocet vajok a spustil sa ten OHSS (vraj su pekne velke ale na pravom je ich vela)??? Kedze lavy je OK, tak sme sa nakoniec dohodli, ze ideme do toho. Od 6. dna stimulky citim ten pravy vajecnik intenzivnejsie, no a dnes som mierne nafuknuta, trochu bolava, ale vsetko to je uplne znesitelne.
Dnes si mam o 21h pichnut Choragon, nejako podivne to hovoril, ze teda neviem, co ma caka, ked si to pichnem. V stredu mam ist na odber.
Dakujem za akukolvek odpoved. a prajem kazdej //.

mimka30
27. apr 2009

Gabica-neboj sa. Doki ti v tom poradí. Aj ja som mala ohss a som tu, takže nestresuj. Hlavne veľa pi tekútín a cikaj. To je veľmi dôležité, aby to čo vypiješ, si aj vycikala, aby sa nehromadila voda.

kveta
autor
27. apr 2009

Gabica, mne sa tvorilo vyše 20 folikulov dokopy. Lekár mi hovoril, že ak je folikulov viac ako 15, hrozí OHSS. Ja som zažila stredne ťažký OHSS na vlastnej koži, vodu v pľúcach, chôdzu v predklone, brucho ako v piatom mesiaci tehotenstva naliate vodou a viem, že do ďalšieho reálneho rizika OHSS by som dobrovoľne nešla. Toť môj súkromný názor.

OhSS som mala presne pred rokom a dodnes občas cítim bolestivo jeden vaječník. Po OHSS som mala vaječníky väčšie než 10 cm a boleli ma oba ešte asi 10 týždňov.

gabica
28. apr 2009

Mimka, dakujem za povzbudenie. Ja ta sledujem vo FC II, aj ja tam chodim. A mam dokonca pocit, ze som Ta tam videla. Ak si mala v sobotu cervene tricko, tak si to ty.
Kvetka - tebe tiez dakujem za reakciu, precitala som si prispevky od teba. Dufam, ze nabuduce budes mat lepsi priebeh. vela stastia.

lucyntha
4. máj 2009

ahojda holky, mam strach že se z toho nevyléčím. jinak jak tu vsichni pisete bolesti mam jenom v pod bříšku. sand se z toho dostanu a nebude me to trapit. 😖

lenkacar
4. máj 2009

ahoj holky já měla 30vajec a OHSS 1stupně a měla jsem dost,jak tu někdo psal ,břicho jsem si nosila v náručí každej krok porod a pak mě bolel i jako žaludek ,vodu jsem měla v malé pánvi a vaječníky kolem9cm ,holky dostala jsem v caru infuse a bylo mi hned lépe ,jinak jsem opravdu od začátku stimulky pila strašně moc a možná jen díky tomu se mi to nerozjelo víc a včas jsem volalal do caru a dostala tu infusi ,já totiž furt myslela že mám ty bolesti po OPU od odběru a břicho jak v 6měsíci ,styděla jsem se chodit venku,ale asi 5den od ET mi břicho odeznělo a splasklo ,no ale bohužel se tedy nepovedlo ,ikdyž nám mudr říkal ,že kdo má OHSS ne nějakou těžkou formu ,že je veliká šance na těhu..nám to nevyšlo a brzy půjdu na KET ,ale po pravdě už se taky bojim stimulky a budu se modlit ,kdyby k ní došlo ,tak aby nebylo tolika vajec,páč asi od 6dne stimulky mě bolelo dost v břiše..pak jsem už věděla proč ,no já si furt myslela ,že to tak má být.. 😉 jinak jsem měsíc po ...občas mi ještě ve vaječníkách píchne ,ale už se to srovnalo 😉 takže všem pevné nervy a hlavně jak je podezření hned volat do caru a nenechat to rozjet ,v začátku se to dá dost dobře vyléčit 😉

lucyntha
5. máj 2009

caukii holky, ja vam mužu říct že boužel me pobolivá bricho a mam pocit na zvracení, ale doktor mi rikal ze to lecit normalní antikoncepci tak uz ji uzivam tri mesice a je mi porad na nic. mam strach ze nikdy toho nezbavim, docela me to porad lezi v hlave ale jak tu skoro vsichni pisete tak zkusim pit a t hodne pit. mejte se

ywushka
5. máj 2009

lucy: to je ta nejlepsi lecba!Ja jsem pri OHSS vypila i 4-5 litru uplne bez problemu!!!

lenkacar
5. máj 2009

lucy jak píše ywus já pila taky kolem 5litrů a to normálně piju strašně málo ,ale fakt se ti to zlepší

bobik77
9. máj 2009

Ahojte babenky, ja chcem len dôrazne upozorniť na OHSS. Ja som prežila 4 stupeň, to je predposledný pred smrťou....a ja som sa tam umierala v nemocnici 5 dní. V prípade, že by mi niekto povedal, aké sú možné rizika, tak by som si choragon nikdy nebola pichla. Začala som sa po odbere 36 vajíčok tak nalievať vodou, že som za dva dni mala na váhe plus 14 kg a v páse som mala 117cm.Boli to bolesti na zabitie. Na piaty deň naliehania a neskutočného trápenia mi robili punkciu a vytiahli 7 litrov vody. Následky mám ešte doteraz, t.j 4 mesiace po odbere vajíčok. Pichala som si tri mesiace injekcie do brucha na riedenie krvi....Nie každý takto reaguje, lenže mňa nato vôbec nikto neupozornil.Tak aspoň takto dievčatá upozorňujem čo môže nastať. Ak máte akékoľvek otázky ..píšte rada odpoviem

wobludka
18. aug 2009

Ahoj,
právě jsem se vrátila z UTZ a máme velké riziko OHSS - dle UTZ zatím 24 folikulů 😅 Píchala jsem Gonal, 7x225j (ze začátku to totiž nebylo nic moc). Mám vypít 6 litrů denně 😲 Někde jsem četla, že OHSS se projeví až po píchnutí Pregnylu - je to pravda 😕 ?

miluse
18. aug 2009

Ahojky, já prodělala OHSS 4. stupně a byla jsem v nemocnici měsíc, zhoršené jsem to měla i tím, že voda se mi vrazila na plíce, tudíž mi museli dělat několikrát punkci a ve finále mi do zad napíchli hadičky a cca obden odpouštěli. Byla jsem na kapačkách, po cca 14 dnech mě dostali z nejhoršího. U mě se ovšem projevil až pozdní OHSS a to až když se bobísci začali zavrtávat, do té doby mi bylo fajn, žádné komplikace během stimulky jsem neměla. Vajíček jsme měli celkem 15. Dr. mi říkal, že není zcela prokázané proč některé ženy na stimulaci zareagují tak jak zareagují a jiné ne. Já pila docela hodně, min. 2,5 - 3 litry denně, v nemocnici mi říkaly, že mám vypít min. ty 2 až 2,5 denně, což jsem tak nějak dala, plus ty kapačky.

Jen vám chci poradit, že pokud budete mít sebemenší příznaky, jako bolestivé zvětšené břicho, či se vám bude hůř dýchat, tak okamžitě na kontrolu, je lepší jít tak nějak zbytečně, než potom litovat těch následků. 😉

koblichzek
18. aug 2009

OHSS se projeví až po OPU. Opravdu hodně pij. To je to nejdůležitější. Měla jsem ho taky. 14 dní ve špitále 😠 a z ETu nebylo nic.

wobludka
18. aug 2009

jejejej... tak se budu snažit hodně pít a snad to nějak zmáknem.

koblichzek
18. aug 2009

Opravdu pij i když nemáš žízeň, ale buď vždy blízko záchodu, to bude tvůj druhý domov :- 😀 D