Ovariálny hyperstimulačný syndróm - OHSS

kveta
13. máj 2008

Po OPU sa u mňa rozbehol OHSS. Chýbal však hlavný príznak a to zväčšovanie obvodu pásu a tak som rozpoznala OHSS pomerne neskoro. Pre tie, ktoré sú na pochybách, otváram túto tému s popisom ďalších príznakov OHSS. Snáď to niektorej z Vás pomôže rozpoznať OHSS včas.

Príznaky OHSS, teda ovariálneho hyperstimulačného syndrómu sú:
zväčšovanie obvodu pása
pocit plnosti brucha
pocit plynatosti brucha, avšak plyny nikde
pocit kolikovej bolesti čriev avšak hnačka nikde
obmedzenie/až úplná strata močenia v priebehu dňa
pocit tlaku od bránice na pľúca
rýchlejšie dýchanie aj keď žena trebárs len hodiny leží pri televízii
problém zohnúť sa v páse
problém chodiť vystretá - žena chodí v predklone
v krvnom obraze zvýšený počet leukocytov
v krvnom obraze znaky vyššej zrážanlivosti krvi.

OHSS sa môže dramaticky zhoršiť v priebehu 24 hodín a môže skončiť trvalým poškodením orgánov alebo smrťou ženy. Ak máte pri stimulácii IVF alebo po OPU tieto príznaky, obráťte sa urýchlene na lekára alebo nemocnicu. OHSS sa utlmuje infúziami HAES, fyziologickým roztokom a injekciami proti zrážanlivosti krvi /Fraxiparín/, ktoré sa pichajú do brucha. OHSS sa vždy stratí, keď žena dostane menštruáciu. OHSS sa zhoršuje, ak žena otehotnie.

Veľa šťastia všetkým IVFkáčkam prajem.
🙂

belalinda
12. okt 2012

@nikadel jasne, vsetko ok len mrcha nikde :-P Dakujem za opytanie 🙂 Dostala som vyvolavacku a ze do dvoch tyzdnov by mala prist... Fasa 😉 dufam, ze teda pride skor lebo ak ma nieco nebavi tak nekonecne cakanie... Ty ked mas zacat s clostilom 19.teho tak teraz tiez cakas na mrchu, ze?

nikadel
12. okt 2012

fajn, ze vsetko ok i ked to cakanie :( . poznam veru. teraz cakme kedy mrcha pride a potom zas cakame, ze nepride 🙂
ak dojde nacas tak by som mala 19 zacat s clomidom ..oooh. netesim sa veru, obavy mam ake bude ucinky, ako budem reagovat a hlavne aky bude vysledok. clovek dufa v pozitivny, ale... vieme ako to chodi, ze ano.
ja som raz mala vyvolavacky. mne vtedy povedali, ze do 7 dni ma prist a dosla v posledny 7 den. snad to bude u teba cim skor ;)

belalinda
14. okt 2012

@nikadel to si pekne napisala s tou mrchou 😀 Toho clostilu sa naozaj neboj, ked budes pit dost vody myslim ze To ohss nehrozi... Baby co idu na ivf si pichaju hormony niekedy aj 30 dni a je tam riziko ohss ovela vyssie a da sa to zvladnut 😉 Takze fakt sa nie je coho bat 🙂
Mrcha stale nechodi a nechodi.... 😠

sfera
30. okt 2012

Ahojte viete mi niektorá poradiť dnes je 4. deň čo picham Puregon 225 IU a začalo ma pobolovat brucho, taký tlak!a bola som dnes na kontrole robili mi Sono ale doktor nič nevravel
je možné žeby to bol OHSS?a doktor by si nič nevšimol?

kveta
autor
30. okt 2012

@sfera Boli Ta cele brucho alebo len cast?

sfera
30. okt 2012

@kveta celé od pupka dole, najhoršie je to v sede, ale inak nič dramatické zatiaľ...dá sa nejako odvrátiť ten OHSS?

kveta
autor
30. okt 2012

Da sa proti nemu bojovat pitim velkeho mnozstva vody a jedenim bielkovin v podobe cisteho masa plus zelenina. Tej vody vypi aj styri litre denne. Kazdopadne to najblizsie konzultuj s CARom a v pripade zhorsenia bez do nemocnice. Zacni si merat obvod pasa. Idealne ked si narobis na tele znacky perom, aby si sa merala vzdy na rovnakych miestach. Tak ziskas prehlad, ci Ti brucho rastie mmrkni prvy prispevok tejto temy, su tam popisane priznaky OHSS. Tak ich radsej na sebe sleduj. :(

sfera
31. okt 2012

No dnes som pre istotu volala doktorovi,tak vraj je to normálna reakcia 😖

chilinkaxxx
2. nov 2012

ja stimulujem od 28.10. - dnes som bola na usg a v pohode. Sestrička mi vravela, že mi povedia, kedy mám začať piť 3l denne... ale zatiaľ nevraveli nič. Kedy sa s tým pitím má začať?

nikohlava
3. nov 2012

AHOJ HOLKY, MÁM NA VÁS TAKOVÝ DOTAZ : JSEM 3DNI PO OPU, BOLÍ MĚ HODNĚ V PODBŘÍŠKU, ČASTO CHODÍM NA ZÁCHOD A NEMÁM CHUTĚ K JÍDLU. JSEM NAFOUKLÁ JAK BALVAN A TROŠKU MĚ DOPROVÁZÍ STŘEVNÍ POTÍŽE... MYSLÍTE, ŽE BY TO MOHLO BÝT OHSS??? MOC DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ

kveta
autor
3. nov 2012

@nikohlava Podla toho co na tom zachode robis a ake konkretne crevne potize mas.. Pisni pripadne IP..

verimo
29. dec 2012

Nevím,jestli ještě někdo diskutuje k OHSS - já jsem právě 21. den po ET, stejný počet dnů ležím v nemocnici na kapačkách a návrat domů v nedohlednu. OHHS mi začal už po OPU,doktorka na CAR mi doporučila jen hodně pít.
Před ET jsme zvracela a bylo mi hrozně,břicho nafouklé,hrůza. Přesto mi na CAR provedli ET ( nikdo nediskutoval jestli ano nebo ne), po ET jsem znovu zvracela a tak mě rovnou poslali do nemocnice - tam mě dali na kapačky a během několika dnů jsem měla břicho jak v devátém měsíci. Pak ale bylo najednou lépe,tlak v břiše ustoupil a to trošku kleslo, ale radovala jsem se předčasně jen dva dny-pak opět vzedmutí břicha a jeho další růst - mám dvojnásobný pas,prostě jak velryba,šílené bolesti v zádech, nejde ležet,chodit,prostě děs.Laboratorní hodnoty mizerné a při na bolesti nelze nic podávat - první testy jsou pozitivní. Já již jedno mimčo mám - přirozenou cestou a ani v devátém měsíci jsem neměla takové břicho. Ještě stále váha stoupá, nechápu jak dlouho to vydržím. S punkcema se šetří,zatím mě vypustili dvakrát o 2 litry ale s velkými řečmi - přitom jsem byla na pokraji sil.Mám tu vodu i v plicích, dýchám ale zatím bez větších potíží. Ledviny už také přestávaly fungovat, naštěstí se to zase zlepšilo, dnes jsem měla ráno i teď večer šílené třesavky, lomcovalo to se mnou jako při zemětřesení.Lékařka se ani nepřišla podívat, poslala jen po sestře paralen. Připadám si hrozně a nedokážu se při bolestech a nevolnostech ani radovat z pozitivního testu. Holky, máte některá nějaké podobné
zkušenosti? Připadá mi, že to OHHS neskončí - dnes mi lékařka říkala, že si teprve vytrpím - to těch 20 dnů utrpení je opravdu jen začátek? Co mě ještě čeká? Já jsem přečetla všechny příspěvky o OHSS a le nikde jsem se nedočetla o
tak dlouhé hospitalizaci. Jestli máte některá podobnou zkušenost už prožitou a máte pro mě nějakou nadějnou předpověď - písněte prosím. Píšu z nemocnice a je mi moc zle. 😢

kveta
autor
30. dec 2012

@verimo Chudatko. Pocula som o holke, co jej ohss ustupilo az po prvom trimestri. Tras moze byt z nerovnovahy mineralov v dosledku poskodenia obliciek. Neviem o tom ze by na to zaberal paralen. Su sviatky, asi v nemocnici dovolenkuju a podla toho ho vyzera..

Nenastvi sa a ber to ako info... OHSS by pravdepodobnejsie zacalo ustupovat po interupcii. Ber to ako radu keby slo o zivot.

Ja som mala zlyhavanie obliciek. O polroka uz boli v poriadku. Tak snad aj Ty..

verimo
30. dec 2012

@kveta asi máš pravdu, může to být něco s ledvinami, dnes mi doktor ráno říkal,že podle krve mám v těle nějaký zánět. Třesavky byly z horečky, dostávám paralen dál,ale je mi přece jen lépe a už se netřesu.OHSS je pořádné svinstvo a já nečekám, že se z něj vysekám brzy, jen v nemocnici bych nechtěla být dlouho a jakmile mě pustí domů, bude to už úplně něco jiného a je mi úplně jedno, jestli to bříško půjde dolů pomalu, hlavně chci jít domů....Díky.

kveta
autor
30. dec 2012

@verimo Dostavas aj antibiotika?

verimo
30. dec 2012

@kveta Ano, dnes jsem dostala antibiotika - jenže jsem okamžitě po vstříknutí začala kolabovat. Zvracela jsem a srdce mi začalo prudce bušit,myslela jsem,že končím,bylo mi hrozně.Sestra volala doktora a ten to nejdříve hodnotil jako
špatnou psychiku a dal mi nějaký prášek. Pak mi došlo, že mám ty třesavky a nevolnosti vždycky ráno a večer ve stejnou dobu,přesně v době,kdy mi dávají kapačku s plazmou.No a nakonec se zjistilo, že v místě na krku,kde jsem měla vpich pro kapačku mám krevní sraženinu, která ucpala průchod - mohla mě zabít, ale pan doktor ty třesavky a zvracení vůbec nedával do souvislosti s OHHS. Prostě nezájem o pacienta, když to není můj známý......Je mi z toho špatně. Když mě odpojili od kapačky, je mi zase lépe a hlavně žiju.Dvacátý druhý den mé hospitalizace skončil dobře - zatím.

@kveta

kveta
autor
30. dec 2012

@verimo Sialene. Dostavas dufam injekcie do brucha na riedenie krvi.. Preco mas napichnutu kapacku do krku a nie do ruky?

verimo
30. dec 2012

@kveta Ruce mi rozpíchali na začátku a pak už nenašli žíly,tak mi nařízli krk.Injekce na ředění krve dostávám, ale
nevím,jaké,když nezabránili krevní sraženině. Nevím,co můžu ještě čekat.Jak dlouho jsi byla v nemocnici ty?

kveta
autor
30. dec 2012

@verimo Ja som dostala rychlo menzes. Takze najhorsi boj trval tusim dva tyzdne.

verimo
31. dec 2012

@kveta Dneska mám výsledky z laborky, prý jsou slušné a nebudu dál dostávat plazmu. Nemám zatím potvrzené těhu - až budou srdeční ozvy - tak uvidíme. Nějak to teď jde rychle s váhou dolů i cm v pase spadly dost, možná to nepadlo, na UZV jdu ve středu,tak uvidím.Jsem ale moc ráda, že začíná být reálný konec všem útrapám s OHHS - antibiotika
dostávám dál, asi infekce z katru.
Jinak jsem šla na IVF bez velkých znalostí a neprováděli mi kromě genetiky žádná vyšetření. po první stimulaci se mi udělaly cysty - největší mi odstranili punkcí a začali stimulovat další cyklus - možná jsem na hormonální stimulaci neměla vůbec chodit. Nevím moc o jiných možnostech, teprve zde jsem se dostala trošku do obrazu.

kveta
autor
31. dec 2012

@verimo Po prvom ivf mi odstranili cystu. Pri druhom ivf som napriek minimalnej stimulacii mala znovu OHSS. Zaver lekarov: Nikdy neriskovat dalsiu stimulaciu. Uprimne, mam jedno dieta a prave kvoli nemu by som uz ohss nikdy neriskla. Je to o zdravie a o zivot.

Existuje ale cosi ako nativne IVF, cize bez stimulacie. To by mohla byt cesta pre Teba, ak normalne ovulujes...

Z toho, ze OHSS u Teba odoznieva, sa nedaju robit ziadne zavery ohladne tehu. Mozes byt nadalej tehotna. Tak som rada, ze si uz trocha splasla.. Len tak dalej. ;)

verimo
31. dec 2012

@kveta Já mám taky už dítě - 7 letou holčičku - počata přirozeně,potřebovala jsem jen trošku vyladit hormony tabletami - měla jsem hodně vysoký prolaktin a také mě gynekolog poslal na kontrolní laparoskopii - tam nic nezjistili a řekli mi,že vše je v pořádku. Další měsíc jsem otěhotněla, vše bez komplikací, přirozený porod. Druhé dítě jsem neplánovala, manželství se mi rozpadlo. V novém vztahu však dítě chceme, můj přítel sice malou miluje, ale chtěl
by se mnou dítě - je svobodný bezdětný. Tak jsme se snažili, ale nedařilo se. Možná jsme tomu měli dát více času. O IVF jsem nevěděla nic moc,myslela jsem, že to bude v poho. Gynekolog mi říkal, že přirozeně to může trvat déle, nejsem ten správný zapadávací typ. Tak jsme do toho šli. Teď lituji.Břicho sice trochu za včera splasklo, ale už zase cítím, že se znovu nalévá a tak mám zace po náladě. Já se odsud snad nevyhrabu. Plazmu mi teď nedávají, ani bílkovinu, jen antibiotika a na ředění krve.Jsem na oddělení úplně jediný pacient.
Jsi fajn, že píšeš, moc díky...Kdyby jsi už nepsala, tak veselý Silvestr a v Novém roce splnění všech přání a hlavně zdraví.

kveta
autor
31. dec 2012

@verimo Dakujem velmi pekne. Skus sa s priatelom dohovorit, aby Ti aspon poslal nejake proteinove drinky a tycinky. A vela, vela pi, aby si aspon ciastocne nahradila tie vysadene infuzie.

Kolko ste sa s priatelom snazili?

verimo
1. jan 2013

@kveta
No právě, snažili jsme se jen třičtvrtě roku - myslela jsem, že mě v CAR podrobně vyšetří a navrhnou další postup.
Ale tam to byly samé genetické testy a běžná kontrola - ovulaci mám v pořádku, tak skusili inseminaci - ale bez úspěchu. Víš,Květo, je to asi i dost velký bysnys pro CAR a skoro mám teď pocit, že pokud člověk nemá někde známé,
tak s ním zacházejí jako s nějakým strojem.Když jsem zvracela a bylo mi nanic ještě před ET a zeptala jsem se doktorky, jestli nemůžu mít OHSS - odpověděla klidně, že ho už dávno mám, že stačí jen hodně pít a bez váhání provedla ET a hned po něm mě poslala do nemocnice.
Dneska zase cítím, že tekutina v břiše se dál tvoří, přibrala jsem sice jen 1cm v pase, ale to měření nemusí být přesné.
Jsem ráda,že mi nepíchají znovu do krku, od začátku ten katetr nebyl v pořádku, strašně to bolelo, koneckonců se tam vytvořila sraženina a navíc je tam infekce.Kdybych to udržela na tom pití, tak bych už brzy mohla z nemocnice odejít. Ale krev určitě nebude dobrá, jenže oni přes svátky nic pořádně nevyšetřují, doktorka říkala,že albumin nepotřebuji, že při té tekutině v břichu je vždycky málo bílkovin a že podávat albumín je drahé a zbytečné.Plazmu také nedávají, ještě jsou vyděšeni, co s tím ucpaným katetrem na krku mohli způsobit a jak do mně rvali paralen a nějaké léky na psychiku. Myslím, že jim docvaklo, kdo byl mimo - já jsem věděla, že je něco špatně v těle, když třesavky byly tak silné, že jsem na posteli nadskakovala. Ještě nikdy jsem to nezažila a pan doktor přes telefon řekl mé mamce - všechno je jednou poprvé.
To je přístup,co ?
Moc Ti dík,Květo, za radu s těmi drinky, ještě tu nějaké mám v ledničce, dávali mi je v době, kdy jsem zvracela a tak jsem je ani nepila. Teď je tedy budu pít. Celkem vody piju skoro 4l i víc, ale jsem přepitá. Jaké myslíš tyčinky? Vůbec mi tu nikdo neporadí, s přítelem a dcerou jsem v kontaktu, ale nechci návštěvy, oba byli nachlazení a to je to poslední, co bych potřebovala,ještě nějakou další infekci.Napiš něco o sobě,já jsem tu historii diskuse moc neprošla.

petra49
1. jan 2013

@verimo - soucítím s tebou a co tu čtu je děs. Já mám prvního syna z IVF a tam to bylo super. U druhého pokusu jsem skončila taky s hnusným OHSS ve špitále- byla jsem tam skoro celý květen asi 25dní, bolesti jsou hnusný, myslela jsem, že tam umřu. Břicho mi vypunktovali 1x 3 litry- to byla na 2 dnx úleva než se to začlo opět plnit. Těhu pravděpodobně jsi, když se to takhle rozjelo. Ve 4tt jsem vypadala též jako v 9m a všichni se mě ptali- kdy budu rodit a když jsem řekla, že jsem sotva měsíc těhu- bylo to docela komické, ale do smíchu mi moc nebylo, ještě když jsem měla doma ani né dvouleté dítě. Pořád jsem jen brečela. Hodně pít, hodně bílkovin- jogurty, tvarohy, sýry, nějaký ty nutri drinky. Já teda vodu na plicích neměla, ale albumin mi dali asi 2x, tak nechápu proč ti ho nedaj- taky říkaly, že je drahej, ale dali mi ho. Vím o čem píšeš, držim moc palečky a určitě bude vše v poho a porodíš krásné a zdravé mimi- já mám v pátek termín. Hodně sil do boje- je to těžký, ale nevzdávej to. pa

kveta
autor
1. jan 2013

@verimo No, moje zazitky s OHSS boli tiez drsne. Uprostrred noci mi docvaklo, ze mam OHSS a tak sme leteli do nemocnice. Ked moj manzel videl, aky masiar ide v bielom plasti ma vysetrit, zdesil sa tak, ze nabehol na vysetrenie so mnou. Z nebezpecne vyzerajuceho chlapika sa vyklul mily doktor, ktory mal dost rozumu, aby priamo priznal, ze tuto dg vidi prvy raz a pristupil na nas navrh zavolat lekarovi z CARu. Ten mu nadiktoval, co mi maju davat. To bol aj dovod preco som zalozila tuto temu... aby babenky vedeli ako sa to spozna a lieci.

Vajecniky som mala tak velke a vysoko, ze internista na ultrazvuku len zdesene oznamil, ze ten zaludok je nejak divne strukturovany. Odpovedal mu gynekolog: To nie je zaludok, to su este vajecniky.

Dnes mi to uz pride vtipne.

Kazdopadne mam jedno dieta pocate napriek vsetkym mojim diagnozam prirodzenou cestou a na tretie IVF ma nik nedostane. Mam novu teoriu, ze skoda kvoli chlapovi riskovat zivot /pri IVF/.

Tycinky som myslela take proteinove tycinky, ktore dostat kupit v posilnovniach. Ale aj sunka so zeleninou plni svoj ucel.

Ten albumin, ze Ti nedaju, je svinstvo. Celkovo sa mi nepaci pristup tych lekarov tam. Hrozne to podcenuju.

verimo
2. jan 2013

@petra49 Moc moc děkuji za povzbuzení a také Ti přeji hodně sil pro zdárný porod a abyste byli oba s mimi zdraví.
Já jsem se dnes od dr. dozvěděla,že i když zase zvyšuji objem a břicho tvrdne a bolí, už mi další - třetí punkci v žádném případě neudělají a dr. říkal, že by se tím jen posouval můj pobyt zde.Prý když nebude punkce, mohu do týdne domů - resp. do ambulantní péče. To už by byla úplně jiná věc. Moc Ti fandím a přeji všechno nej a napiš, až budeš mít čas, jak vše proběhlo. Moc díky za ohlas.

verimo
2. jan 2013

@kveta Tak to sis taky užila a nedivím se tvému závěru - já také - už nikdy IVF!!!! Dnes mi dr. řekl ( to je ten, který mi dával prášek na psychiku při sraženině v katetru,šílené třesavce,vysoké horečce,zvracení a šíleném tepu a bušení srdce),že i když znovu zvyšuji objem, břicho opět tvrdne a bolí, v žádném případě nebudou dělat další punkce, protože by prý prodloužili můj pobyt zde o další 2 týdny, takže prý to musím zvládnout pitným režimem. Nedostávám už žádné kapačky, prý nepotřebuji ani bílkovinu ani plazmu a mám to prostě zvládnout tekutinami, které vypiji. Dnes dělal opět kontrolu těh - je zatím OK - ještě ale nejsou ozvy,je to brzy.Tak piju a piju. Skusím i instantní polévky, jsem polévková a polévky jím víc, než druhé jídlo.Celkově jím hodně málo, ale nedostanu do sebe toho víc,nejde to. Dnes by mi naši měli přivést nějaké ty nutriční tyčinky a nápoje, tak uvidím, co do sebe dostanu. Možná to moje jídlo-nejídlo také zhoršuje léčbu, ale při bolestech a tlaku popř. nevolnosti to prostě nedávám.
Květo, moc dík,že píšeš, jestli jsi poprvé otěhotněla přirozeně, určitě se to podaří i bez IVF.Je to velký byznys a o riziku
se skoro nemluví. Já nevím, jak dopadnu s těhu, ale když špatně, nikdy víc IVF.Poprvé mi pomohla laparoskopka, i když
nic nezjistili, zapadla jsem hned další měsíc - vůbec jsem ani nevěděla, kdy mám ovulaci, prostě jsem nebyla myšlenkama u toho, zrovna jsem rodila mou fenečku Jorkšíra a starala se o 7 štěňat.Psychika tam hraje také určitě roli a když jsem měla najednou úplně jiné starosti, byla jsem v tom.Moje malá má 7 let a já už jsem popravdě ani neuvažovala o druhém. Byla jsem ráda, že mám parťačku,že už je rozumná a dá se s ní podniknout i delší cesty. Jenže osud to změnil a já rozhodnutí změnila. Jenže jsem to vzala trošku za špatný konec a málo jsem se poptávala. Neva - poučení
mám tvrdé - pokud to nedopadne, nechám to plavat, nejsu stroj a máš pravdu, kvůli žádnému chlapovi na světě nestojí
za to riskovat život. Buď to půjde bez CAR,nebo to nebude. Zatím ale předčasné úvahy, uvidíme dál....

verimo
2. jan 2013

@petra49 Ještě bych se tě,Petro, ráda zeptala, jestli ti tu punkci dělali vícekrát, nebo jen jednou. Pokud jen jednou, tak mám naději, že bych to nové zvětšování objemu po punkci mohla konečně ustát. Jsem tu v nemocnici už čtvrtý týden
punkce jsem absolvovala dvě a vždy po nich zlepšení tak na dva dny, pak znovu tvorba tekutiny a zvětšení objemu- už bych fakt potřebovala zvrat.......Jestli se už neozveš, tak ještě jednou moc držím palečky, ať je vše OK a všichni nebo oba jste zdraví.........

petra49
2. jan 2013

@verimo - s tou punkcí je to pravda- mě říkali, že punkci dělat- jen opravdu, když se to nedá vydržet, protože se to pak zase o to víc plní a je to začarovanej kruh, ale postupně by se ta tekutina měla vstřebávat. s jídlem to je jasný, taky jsem s plným břichem vody moc nejedla, snědla jsem např. 1 rohlik, 2 knedliky- nic moc- to je jasný, když tam je tolik vody. Určitě to bude postupně odeznívat a brzy půjdeš dom, měř si objěm pasu- já si ho měřila každý den ráno-vyprázdněná před snídaní. jinak jsem se teď vrátila z kontroly- prcek tam neni úlně hlavičkou a placentu mám nízko a c předu. Dr. říkala, že by snad mohl jít přirozenej porod, ale že se uvidí co ta placenta. Kdyby to začlo krvácet, tak bude císař. Jinak vše v pořádku a další kontrolu mám v sobotu. Měj se hezky a odpočívej.