Ovariálny hyperstimulačný syndróm - OHSS

kveta
13. máj 2008

Po OPU sa u mňa rozbehol OHSS. Chýbal však hlavný príznak a to zväčšovanie obvodu pásu a tak som rozpoznala OHSS pomerne neskoro. Pre tie, ktoré sú na pochybách, otváram túto tému s popisom ďalších príznakov OHSS. Snáď to niektorej z Vás pomôže rozpoznať OHSS včas.

Príznaky OHSS, teda ovariálneho hyperstimulačného syndrómu sú:
zväčšovanie obvodu pása
pocit plnosti brucha
pocit plynatosti brucha, avšak plyny nikde
pocit kolikovej bolesti čriev avšak hnačka nikde
obmedzenie/až úplná strata močenia v priebehu dňa
pocit tlaku od bránice na pľúca
rýchlejšie dýchanie aj keď žena trebárs len hodiny leží pri televízii
problém zohnúť sa v páse
problém chodiť vystretá - žena chodí v predklone
v krvnom obraze zvýšený počet leukocytov
v krvnom obraze znaky vyššej zrážanlivosti krvi.

OHSS sa môže dramaticky zhoršiť v priebehu 24 hodín a môže skončiť trvalým poškodením orgánov alebo smrťou ženy. Ak máte pri stimulácii IVF alebo po OPU tieto príznaky, obráťte sa urýchlene na lekára alebo nemocnicu. OHSS sa utlmuje infúziami HAES, fyziologickým roztokom a injekciami proti zrážanlivosti krvi /Fraxiparín/, ktoré sa pichajú do brucha. OHSS sa vždy stratí, keď žena dostane menštruáciu. OHSS sa zhoršuje, ak žena otehotnie.

Veľa šťastia všetkým IVFkáčkam prajem.
🙂

sakura
26. jún 2010

@bibi24
tak nakoniec sa ET nekonal? ☹ Predsa len zaúradoval OHSS? 😖 Kolko máš embryjok?

bibi24
26. jún 2010

@sakura - ano, nekonal sa. Dr mi povedal, ze by mi hrozilo vacsia riziko, ze by sa ohhs naplno rozvinul a nechcel to riskovat. Bola som tam este po opu 2krat na kontrole, aby ma sledoval, stale to bolo nerozhodne, ale nakoniec sa rozhodol ET nerobit.
Embryjka mame 4, uz su zamrazene. Ja som totiz taky zvlastny pripad, moj prestimulovany vajecnik (lebo bol jen jeden, druhy bol ok) sa ulozil nad maternicu a Dr sa k nemu pri punkcii nemohol dostat bez toho, aby neohrozil moj zivot, takze z neho sa nepodarilo odobrat ani jedno vajko. Z druheho vajecnika odobrali 4 vajicka, tie sa podarilo oplodnit a tie sa aj krasne delili. 🙂

renka77
26. jún 2010

@bibi24 bibi zatial je to ok,povedal ze mam vela pit a ak by bolo horsie volat,tak dufam ze to bude vpoho

bibi24
26. jún 2010

Baby, tie ktore mate skusenosti, nahodou neviete ako dlho mam este pit tych 5l?? Lebo mne je uz z tej vody zle.

renka77
26. jún 2010

@bibi24 to ti verim mne uz ide aj usami,ale mne kazali tak 3-4 litre,do kedy to neviem,aj mlieko to ja ale nemusim tak aspon mliecne vyrobky 😉

bibi24
26. jún 2010

Mne kazali 4 -5l a ano aj mliecne vyrobky. Ja uz ale tolko vody pijem 5 dni. A mam fakt dost.

sakura
26. jún 2010

@bibi24
ahaaaaa. No teda ozaj zvláštny prípad 😒 Ale super že sa ti podarilo odobrať aspon z toho jedného 4 vajíčka a že sa podarili aj oplodniť 🙂
A na KET pôjdeš kedy? Aj ti povedali že kolko musíš čakať?

sakura
26. jún 2010

@bibi24
ja už teraz v stimulke sa snažím piť tolko vody a tiež mi je z nej už blbo. To mám piť až po OPU? Nie počas stimulky?

bibi24
26. jún 2010

@sakura, ano povedal mi, ze si dame jeden mesiac pauzu a v auguste by mal byt KET. Ja som aj rada, lebo vsak nie som padnuta na hlavu a nedam si ohrozit zivot. Hlavne som rada, ze to ohss malo zatial takyto priebeh.

renka77
26. jún 2010

@bibi24 embryjka mame tiez 4,ale az zajtra sa dozviem ci sa zacali delit

bibi24
26. jún 2010

Sakura, mne Valky nekazal pit pocas stimulky a pritom som mala uz ohss. Kazal mi iba tak normalne 2-3l.

bibi24
26. jún 2010

Renka, drzim palce, aby sa zacali 😉

sakura
26. jún 2010

@bibi24
no super, aspon si ešte trošku užiješ leto, oddýchneš si trošku a môžete ísť do toho 🙂 . Ozaj nemá význam zbytočne riskovať 😉
No mne včera Petrová povedala aby som pila viac vody. Tak som jej vravela že sa snažím tie 3 litre denne a povedala že super 🙂 . Ale cítim sa desne 😝 Myslím z tej vody... bleeee 😝

bibi24
26. jún 2010

Sakura, ani nevies ako sa tesim na ms 😀

renka77
26. jún 2010

@bibi24 dakujeem zajtra sa ozvem ako pokracujeme 😉 zatial prajem pekny dnik,za chvilu pride muz a ja som este od pc ani nevstala,iba sem tam na wc 🙂 ahojky

lucka.adis
26. jún 2010

@bibi24 Otěhotněla jsem během stimulace a při OPU už jedno vajíčko " uteklo " takže jakmile jsem dostala po druhé OHSS, tak to proto, že jsem byla těhule 😉
Takže to bylo přirozeně během stimulace na IVF.

renka77
27. jún 2010

ahojky,vsetky 4 emryjka sa pekne zacali delit 🙂 ,oznamkovane na 1,tak sa tesim a uvidime v utorok a bolesti bruska su uz miernejsie,aj ho mam take volnejsie nie ako balonik 😉...hadam bude vsetko ok 🙂

renka77
27. jún 2010

@lucka.adis lucka blahozelam 🙂 a drzim palceky 🙂 🙂

renka77
30. jún 2010

dnes mame za sebou transfer,vlozili 1 embryjko 🙂 a 2 su zamrazene,teraz len cakat a cakat 🙂 🙂 🙂

katkar6
7. júl 2010

Ahoj všem, zase se po čase hlásím do diskuse. OHSS mi po pár týdnech odeznívá, vaječníky se vracejí do normy, volná tekutina též a cysta, která se mi udělala je též v normě 😉 . Ze dvou embriek ( jediná která jsme měli) budou dvě mimíska. Ani jsme tomu nechtěli věřit, ale měli jsme prostě tolik štěstí a podařilo se to. OHSS odeznívá, ale hned navázaly těhotenské nevolnosti, které jsou taky fakt super. Ale pro ty drobečky to prostě vydržíme, né holky 😉 . Ikdyž mi je vlastně už od odběrů vajíček téměř v kuse zle, tak ale to stojí za to. Měli jsme štěstí, že se to povedlo, tak buďme rádi. To je to, co mě drží a posiluje, když sedím u záchodové mísy a snažím se v sobě udržet jídlo. 🙂
Dnes jsme 8+3. Držím ostatním palečky, ať to taky vyjde, ikdyby s těma všema patáliema.

kveta
autor
7. júl 2010

@katkar6 No paráda... 🙂 Cystu máš kde?

bibi24
7. júl 2010

Katkar6, gratulujem, ze si to zvladla a este s takym uspechom 😵 😉

Kvetka, tebe som tiez chcela napisat, ze dakujem za podporu pocas mojho OHSS 😉
Ale moj OHSS evidentne prebiehal uplne inak. Napriek zvatsenym vajecnikom a vode v bruchu uz pocas stimulky som nemala ani problemy s dychanim, ani ziadne bolesti. Pred OPU mi bolo podane hcg a tiez sa nic nezmenilo, okrem mierne nafuknuteho brucha. Dokonca opu nebolo z jedneho vajecnika uskutocnene a nic sa nestalo - folikuly popraskali same, alebo sa vstrebali. Nemala som ziadne infuzie, injekcie, ani lieky. Takze naozaj je to velmi individualne.
Tymto samozrejme nechcem nic podcenovat, ak ma niekto priznaky, treba bezat do nemocnice.

derylka
8. júl 2010

ahojte.. chcem sa spýtať...možno to tu už bolo spomenuté.... týka sa to tých.. čo ste mali KET kvoli OHSS - čiže ste mali ET stopnutý zo zdravotných dôvodov .. platili ste KEt???? ... mne dnes tá slečna/pani povedala že si to budem platiť... ked som jej povedala že ale prečo ved ked je odôvodnený prípad že nebolo ET.. tak sa KET neplatí a hradí to zdravotná poisťovňa... prosím babule.. ak sa mýlim vyvedte ma z omylu....aj ked tých 150€ je proti tým ostatným peniazom čo sme do toho dali v podstate nič.. len ma vytáča.. načo sa vlastne potom čaká na schválenie žiadosti ked si aj tak v podstate všetko okrem OPU platím?????... už tých pár drobných by som si doplatila... a nestálo by ma to toľko nervov...

bubulka722
8. júl 2010

@derylka Neviem do ktorého centra chodíš. Je medzinimi dosť veľký rozdiel, mnohé si nechajú zaplatiť aj totálne banality a tak sa to celé vyšplhá na hrozné prachy. Ja som bola vo Ferticente v BA, celé IVF/ICSI ma stálo 170,-€ čo bol doplatok za lieky a viac nič. Tam sa PK ani ICSI nepripláca a keď ti kvôli OHSS nevyjde ET, tak KET je samozrejme zadarmo. Osobne som tam bola veľmi spokojná, osobný prístup a výsledok vidíš v pase. 😉

katkar6
9. júl 2010

Kveta: cystu jsem měla ještě před stimulací a to u pravého vaječníku, byla asi třícentimetrová a paní Dr. řekla , že to není tak moc a že to riskneme, jak bude reagovat na hormony. Naštěstí reagovala dobře a začala se stahovat, takže jsme ve stimulaci pokračovali. Když jsem byla na prvním UTZ po ET tak byl nález takový : zvětšené vaječníky, volná tekutina v břiše, pěticentimetrová cysta a dvě dutinky v děloze 🙂 . Asi to bylo v souvislosti s OHSS. Teď, na poslední kontrole, bylo vše v naprostém pořádku a děti se mají k světu. Každé má 1,75 cm 😵 😵 . Chce to zatnout zuby a vydržet a hlavně neztrácet naději. Přeju všem, ať to taky dopadne dobře. 🙂

derylka
9. júl 2010

@bubulka722 ... ja chodím do ISCARE v BA.. doteraz som platila asi všetko okrem OPU. a to mám schválenú žiadosť... 😒 .. možno akurát za lieky som neplatila tolko.. niečo hradila asi poisťovna... .. ja som doteraz tam nechala vyše 600€ a to nerátam benzín... to je proti tomuto zanedbatelná čiastka.. akože už tých 150€ je mi vpodstate jedno.. len nechápem načo sa potom čaká na schválenie žiadosti.. 😠 .... dnes som volala s pani z poisťovne.. a vraj bližšie ohladne tohto mi vie povedať ich revízny gynekolog ale ten ma býva iba v stredu.. a to ja už nestíham.. jedine čo mi ona vedela povedať.. že centrum si už stiahlo za celý výkon.. ako keby sa robilo už aj OPU aj ET.... tak ja neviem.. 😒

bubulka722
9. júl 2010

@derylka Asi záleží od samotného centra. Viem, že samotné KET poisťovňa neprepláca. Ak je to v prípade OHSS, tak to viac záleží na korektnosti samotného centra. Iscare je centrum ktoré patrí americkým židom, tak tam by som sa fakt ničomu nečudovala. Ségra tam bola na IVF v r. 2007 a nechali tam skoro 60 000,- cez poisťovňu a nič extra okrem ICSI nemali. Dnes sa všeobecne v CAR za IVF dopláca mimo poisťovne okolo 1000,- € s výnimkou Ferticentu a ako samoplatca je to oveľa viac. Ja som mala vo Ferticente v zmluve uvedené nespoplatnenie KET v prípade OHSS. Skús si teda preštudovať zmluvu.

kveta
autor
9. júl 2010

@derylka IVF+ICSI+PK+zamrazenie dvoch embrií ma vyšlo v Brne ako samoplátkyňu 80 000 - 100 000 Sk. Takže ak si platila "len" 600 EUR, tak zjavne poisťovňa doplácala peniaze na Tvoje IVF. Druhá otázka je, či sa vôbec považuje za jeden pokus hradený poisťovňou IVF ak nedošlo k ET... Mám pocit, že v Čechách sa to nepovažuje za vyčerpaný pokus. Over si to, nech zbytočne neprídeš o preplácaný pokus..

derylka
9. júl 2010

@bubulka722 .. ďakujem za tip.. idem študovať.. 😉

@kveta .. nechápem 😖 .. máš na mysli.. že keď vlastne k ET neprišlo .. nemali by mi to rátať ako uskutočnené IVF?... tým pádom by mi KET malo byť hradené poisťovňou... sorry ak pôsobím ako nechápavá.. ☹ ale občas potrebujem niečo vysvetliť po lopate.. ☹

kveta
autor
9. júl 2010

@derylka Áno, že by si teoreticky mala mať nárok ešte na preplatenie toľkých cyklov, ako keby tento cyklus ani nebol...
Či preplácajú KET netuším..