Ovariálny hyperstimulačný syndróm - OHSS

kveta
13. máj 2008

Po OPU sa u mňa rozbehol OHSS. Chýbal však hlavný príznak a to zväčšovanie obvodu pásu a tak som rozpoznala OHSS pomerne neskoro. Pre tie, ktoré sú na pochybách, otváram túto tému s popisom ďalších príznakov OHSS. Snáď to niektorej z Vás pomôže rozpoznať OHSS včas.

Príznaky OHSS, teda ovariálneho hyperstimulačného syndrómu sú:
zväčšovanie obvodu pása
pocit plnosti brucha
pocit plynatosti brucha, avšak plyny nikde
pocit kolikovej bolesti čriev avšak hnačka nikde
obmedzenie/až úplná strata močenia v priebehu dňa
pocit tlaku od bránice na pľúca
rýchlejšie dýchanie aj keď žena trebárs len hodiny leží pri televízii
problém zohnúť sa v páse
problém chodiť vystretá - žena chodí v predklone
v krvnom obraze zvýšený počet leukocytov
v krvnom obraze znaky vyššej zrážanlivosti krvi.

OHSS sa môže dramaticky zhoršiť v priebehu 24 hodín a môže skončiť trvalým poškodením orgánov alebo smrťou ženy. Ak máte pri stimulácii IVF alebo po OPU tieto príznaky, obráťte sa urýchlene na lekára alebo nemocnicu. OHSS sa utlmuje infúziami HAES, fyziologickým roztokom a injekciami proti zrážanlivosti krvi /Fraxiparín/, ktoré sa pichajú do brucha. OHSS sa vždy stratí, keď žena dostane menštruáciu. OHSS sa zhoršuje, ak žena otehotnie.

Veľa šťastia všetkým IVFkáčkam prajem.
🙂

bobik77
27. nov 2009

Súhlasím s walle, je to individuálne.....ale čím viac vajíčok tak tým je väčšia pravdepodobnosť. Sleduj či sa ti náhodou nezväčšuje brucho a ak áno...tak smer nemocnica a inak pi veľa vody

walle
27. nov 2009

veľké obrovské brucho ešte nemusí znamenať nemocnicu...sú tu holky, ktoré mali veľké brucho a mali iba mierny OHSS...neboj, to budeš cítiť kedy ísť do nemocnice...totižto, to sa nedá vydržať doma... 😖 😔 ale dúfam, že to nepocítiš... 🙂

hypo
27. nov 2009

ja mela zvetsene bricho (nafoukle) nabeh na OHSS zvetsene vajecniky ale zadna volna tekutina takze jsem vyfasla jen injekce na redeni krve a byla doma, zadny pohyb a hodne vody

sara.max
27. nov 2009

Díky, no já jsem taková nervozní. Když jsem při prvním IVF šla ze špitálu po OPU, tak jsem se kroutila a hrozně mě bolelo v podbřišku. Večer to už ale bylo skoro OK. NO a teď jsem po druhém OPU a když jsem šla ze špitálu, tak mi vůbec nic nebylo, nic mě nebolelo, až jsem byla sama hrozně překvapená. No a teď čím víc se blíží večer bolí to a bolí. Mám strach, že by se z toho něco mohlo vyklubat, ikdyž tu první stimulku a po OPU jsem byla OK.

walle
27. nov 2009

sarka - neboj...pokiaľ to sú znesiteľné bolesti...zober si niečo proti bolesti, ak to nezaberie a bude to neznesiteľné...bohužiaľ, treba ísť do nemocnice...

dúfam, že budeš v poriadku... 😔 🙂

sara.max
28. nov 2009

Díky walle, probudila jsem se a snad to vypadá líp než včera. Už to tolik nebolí. Tak to asi nějak zvládnu. Díky 🙂

monulkab
28. nov 2009

Ahoj holčiny, přidávám se do diskuse, já teda nebyla na punkci, podstoupila jsem "jen" iui s injekční stimulací, měla jsem 8 folíků, jen 2 byly dominantní. Od toho iui mě pobolívá břicho, někdy míň, někdy víc, někdy vůbec, během dne se to střídá. Při minulém iui mi to nedělalo, měla jsem jen 4 folíky. Váhám jestli mám jít k doktorovi - resp. do nemocnice na pohotovost, nebo to mám nechat, jestli se z toho něco víc vyklube nebo ne...bojím se abych tam nebyla za hysterku co si něco vsugerovává....snažím se hodně pít, myslím že čůrám tak normálně...akorát mě bolí to břicho, někdy jakoby na ms, někdy na vaječnících....co myslíte, je možný abych lapla OHSS?

vivianaba
2. dec 2009

Ahojte kocky, ja som sem este nepisala ale prave som nasla tuto diskusiu. Uz 2.tyzden si "uzivam" hyperstimulak po IVF, bola som aj v nemocke nastastie len 3 dni. Nemam sa zle, moj najvacsi problem bol s dychanim, nafuknute brusko ma tlacilo a nevedela som sa dobre nadychnut. Inak bolesti nemam ziadne, v nemocnici som bola hlavne kvoli tomu dychaniu aby vylucili ze nemam vodu v plucach prip. emboliu. Diagnostikovali mi stredny OHSS, mam asi 1,5-2litre vody v brusnej dutine a vajecniky velkosti 7-7,5cm. U mna sa hyperstimulak rozbehol az tyzden po transfere a ako som tajne dufala bol vyvolany tehotenstvom. Viem ze to este par tyzdnov potrva ale som najstastnejsia na svete a ked som tehulka nejaky hyperstimulak ma nezlozi 🙂 Picham heparin na riedenie krvi, ale to som pichala uz aj pred OHSS. A dostat 3-4 litre vody denne do toho nafuknuteho brucha je umenie, ale da sa.

Monulkab - tie bolesti brucha co popisujes podla mna nie su OHSS, skor uhniezdovanie, mala som to aj ja, taky pocit akoby moje telo "bojovalo" s embriom. Mozno sa mylim ale ja som zatial pocula o OHSS len po IVF. Zmenilo sa nieco odkedy si pisala? Dufam ze bolesti ustali a drzim palce nech je IUI uspesne.

walle
3. dec 2009

sarka -opatruj sa...

tak bambuľky držte sa...nech ten OHSS u vás nie je, alebo nech sa z toho čím skôr dostanete...

u mňa okrem všetkého, čo som spomínala CRP zápalový marker vystúpil v nemocnici na 146,8! tak asi aj to spôsobilo tú moju traumu z toho...norma je vraj 0,0 - 6,0 !!! 😔 toto tiež patrí k OHSS vyššieho štádia...

vivi - vitaj v klube...dúfam, žes cítiš lepšie... 😖

afrika
22. dec 2009

ahojte, počas stimulky som OHSS nemala aj keď kvôli PCO som mohla dostať. po vklade-ET asi 6 deň-možno neskôr som začínala mať pocit, že niečo nieje v poriadku-brucho veľmi veľké, bolestivé, takisto chrbtica...na 12 deň po ET som so slzami v očiach išla do heliosu kde mi odsali takmer 1,5l tekutiny z brucha. povedali, že to vyvolalo asi tehu 😵 . poobede mi to z krvy potvrdili. na kontrolu som mala ísť za 3-4 dni. bola som dnes-4 deň. tekutina pri vaječníkoch málinko ale zato pod prsiami opäť. zajtra idem zas na odsávanie. pichám si injekcie, musím veľa piť....tímto chcem povedať, že hoci to nieje nič príjemné a nemôžem ani len variť-mám zakázané stojí to za to. treba byť silní a veriť. a nepodceňovať príznaky.
držkajte sa 😉

vatina
2. jan 2010

Ahojte, určite mi budete vedieť poradiť. Začiatkom decembra som bola na OPU a začal mi hyperstimulačný syndróm ale našťastie len taký miernejš. Počas neho som bola aj na ET.
Hyperstymulačný mi ale prešiel tak 3 dni po ET.
Ale týždeň na to sa mi vrátil a to preto, že tento krát bolo IVF úspešné. A teraz mi hyperstimulačný nie a nie prestať. Snažím sa oddychovať, veľa piť. Pobolieva ma bruško, je citlivé na dotyk a trošku zväčšilo aj svoj objem.
Ale stále sú to iba mierne príznaky oproti tomu, ako tu niektoré opisujete. Viete mi poradiť, kedy sa toho hyperstimulačného zbavím? Po akej dobe sa Vám po úspešných transferoch tie príznaky OHSS úplne stratili?

mariamaria
30. jan 2010

ahoj vatina ako sa citis?OHSS uz konecne ustupuje?malo by to ustupit do 12.tt 😖 pozeram este mas tyzden na to 😝

ja mam rovnaky problem.Dnes v noci som sa zobudila na neznesitelne bolesti uz aj s placom!plakala som a plakala,nemohla sa vystriet,prejst si co i len do kuchyne pre vodu ☹ bola som hotova.Nakoniec som sa rozhybala a presla tych par metrov.Nabrala si do 2l flase vodu a pila a pila v sede na gauci .Poviem vam horsie mi nebolo ani pri prvom porode 😢 to teraz vravim akoze fakt 😔 stale to neprestavalo ,krce ako ... a dychanie to bolo iba take habkanie po vzduchu.Brucho tvrde ako kamen a zvacsene dopredu a dobokov no proste vsade 😔 po vypiti pohara mlieka (bielkoviny 😉 )a 2l vody ,mi bolesti ako tak ustali a celu noc som "spala "v sede na gauci a pila dalej vodu

som po IVF ICSI tehotna 🙂 ze som tehotna som vedela uz 4.den po ET.neviem ako je to mozne,ale proste som to citila 😅 a nejaky OHSS ma nezlozi!Dnesny den a nasledujuce ODDYCH VODA BIELKOVINY 😵 drzim vsetkym IVFckam vela sily a ziaden OHSS

zanda81
30. jan 2010

Ahojky,
čeká mě IVF a jak tady prolítávám diskuze tak jsem natrefila i na Vás🙂 prosím docela jsem se vyděsila☹( to OHSS musí potkat každou a nebo jen někoho?docela se začínám bát od 18.2. budu páchat hormony a docela se začínám bát.děkuju moc za info

walle
9. feb 2010

zandi - väčšinou OHSS príde, ak má žena polycystické vaječníky...vraj...
ale sú to nevyspytateľné hormóny, v prvom rade treba sa sledovať, obrovské brucho a bolesti dolu na vaječníkoch, to už je naozaj predzvesť...pri veľkých bolestiach odporúčam ihneď ísť do nemocnice, to som urobila ja o 3 hod. ráno.
určite pri pichaní hormonov pi veľa veľa vody!!!!!!! ja som o tom nevedela 😢

veľa šťastia...nech nevieš čo je OHSS

lucila
12. feb 2010

Ahojte,
mať tak skôr viac informácií o OHSS, asi IVF ani nepodstúpim. Ale človek asi pokiaľ nezažije niektoré veci na vlastnej koži, tak neverí, že by sa to mohlo stať práve jemu. Ja osobne som zažila ťažky stupeň OHSS. Pár dní po IVF som sa bola sťažovať v centre na typické príznaky, o ktorých som žiaľ vtedy nebola poučená a sestrička ma iba vysmiala, že o mesiac budem mať brucho ešte väčšie ... akože tehotna. Na Vianoce som už skončila v nemocnici. Nakoniec som tam strávila mesiac. Denne infuzie a branie niekoľkých skúmaviek krvi, sono brucha, hrudníka. Mám polycystické vaječníky a vtedy pri punkcii som sa tešila, ako veľa folikul ..15... sa podarilo odobrať. Mohlo ma napadnúť ... V nemocnici mi namerali vaječníky vo veľkosti cca. 12 cm. a veľmi dlho sa nechceli zmenšovať. Všetko zhoršoval fakt, že som zostala tehotná. Navyše gemini. Každý deň mi nevedeli povedať, kedy sa moje utrpenie skončí. Len vraj musím byť v psychickej pohode a trpezlivá. Lenže pri informáciách typu ... aby nezlyhali oblicky, snad z toho nebude cirhoza pecene a pri všetkých ostatných problémoch je dosť problém zostať v pohode. Za prvý týždeň v nemocnici som pribrala 10 kg. Všetko voda v bruchu.Vyzerala som ako v 8 mesiaci. Dnes som v 11TT, doma a je to neporovnateľne lepšie. Síce mám stále bolesti, hlavne pri chôdzi pichanie do konečníka, pri močení bolenie vaječníkov, občasné špinenie, ale vraj som ok. Držim palce všetkým, ktoré to práve prežívajú.

lipunek28
15. feb 2010

ahojky holky,
přidávám se k vám...My taky s manžou podstupujem IVF (manžel špatný spermio a já crohnovu chorobu) minulý rok v listopadu jsme podstoupili stimulaci a odběr, bohužel jsem po tom dostala silný OHSS, byla v nemocnici na kapačkách, několikrát mi dělali punkci ascitu, neskutečný bolesti několik dní,vaječníky 11cm, k ETU ani kvůli tomu nedošlo.Dneska je to už skoro 3 měsíce a já s tim mám pořád problémy,jsem v PN, OHSS sice už odezněl,ale nevstřebává se mi vůbec ta volná tekutina z břicha co tam zůstala, chtějí mi tenhle týden udělat ještě znovu punkci a navíc se mi pořád tvoří cysty na vaječníkách, chtěli bysme pokračovat v KETU, ale s tim co mám teď v tom břiše za paseku to bohužel ještě asi dlouho nepůjde ☹ je to už fakt na palici. Podruhý bych tohle podstoupit nechtěla, doufám, že se nám zadaří z KETU, jinak jsem ještě četla o nativním IVF v přirozeným cyklu bez hormónů, klidně i každý měsíc bych podstoupila tohle, ale na ty hormóny to moje tělo nějak nepřiměřeně reaguje a stačilo mi to ☹
Držim Vám všem palce a věřim,že se nám to miminko jednou podaří,ale je to běh na dlouhou trať a velikej záhul na psychiku!

kveta
autor
28. mar 2010

K otázkam, čo tu odzneli:

Pri dlhom protokole je pravdepodobnosť OHSS 3 percentá. Pri krátkom protokole so zníženou stimuláciou /neviem ako to lepšie nazvať/ je pravdepodobnosť OHSS 0,5 percenta.

Pri stimulácii na KET sa môže vyskytnúť OHSS, pri čom je pravdepodobnejšie u žien, ktoré ho už v minulosti zažili pri IVF. Raritne sa OHSS vyskytuje aj počas úplne prirodzeného tehotenstva.

Stupeň OHSS neposudzujte podľa množstva vody v bruchu, pretože aj so štíhlym bruchom môžete mať už krvné hodnoty vhodné na hospitalizáciu... takže nečakajte na plač od bolesti, ale vyhľadajte lekársku pomoc akonáhle máte podozrenie, že u Vás OHSS začalo. Lieky a infúzie Vám pomôžu zvýšiť šance, že dopadnete dobre...

bubulka722
12. apr 2010

Celý priebeh OHSS by mal odsledovať lekár. Akonáhle hrozí nebezpečenstvo za žiadnych okolností nesmie aplikovať HCG ale agonist GnRH. Pokiaľ sa hyperstimulák rozvinie až po podaní HCG, je to následok zlého odpozorovania zo strany lekára. Treba sledovať hladiny E2 nie len UTZ folikulov.

trinity525
27. apr 2010

Ahojte, nie je divné, že mám ohss (síce ževraj mierny) aj keď mi odobrali len 5 oocytov ?? ☹ mne sa to zdá strašne divné ... odštartoval sa mi po OPU a ET som mala na tretí deň ... vačšinou to mávajú dievčence čo majú oveľa vačší počet oocytov

bubulka722
27. apr 2010

Ja som mala nábeh na OHSS od 5. dňa stimulácie a postupne sa to zhoršovalo. Nakoniec mi namiesto Pregnylu pichli Diphereline na zrazenie Estradiolu a HCG pichli až po OPU. Vajok som mala len 9 a z toho bolo 5 plných a použiteľných. Práve pri OHSS nedozrievajú folikuly naraz ale postupne sa vo vaječníkoch tvorí ďalej veľké množstvo malých folíkov, ktoré nie sú použiteľné. Ja som ich na 6. deň UTZ mala okolo 30. Inak pri problémoch s OHSS je vačšia pravdepodobnosť tehu, takže verím, že to bude aj tvoj prípad. Držím palce! 😉

trinity525
27. apr 2010

Dakujem ti za info babulka 🙂 ... nuz neviem kde mam v mojom pripade hladat chybu lebo mne ten Pregnyl pichli dva dni pred odberom a este tesne po ET ... dnes na ultrazvuku bolo viac folikulov ako pred odberom ...
ja pevne dufam, ze toto vsetko bude mat nakoniec stastny koniec 😀 , ale to sa dozviem az 10.5

kacarina
27. apr 2010

trinity, moja skusenost:
mam PCO (polycysticke vajecniky), vtedy je vraj väcsia pravdepodobnost pre hyperstimulak ...
ja som ho mala aj pri 1. IVF, aj pri 2. IVF ... pocitovo hrozne, nafuknute brucho, bolesti, problemy s dychom, ale krvne testy napodiv vraj neboli az take dramaticke .... absolvovala som vzdy celu stimulku, aj s pregnylom, ale pri 2. IVF uz sme zacinali s mensimi davkami, skoncili sme s uplne minimalnymi a aj mi o 1-2 dni skôr stopli injekcie uplne ... ale v podstate sa to vzdy tak naplno rozbehlo az po pregnyle resp. az po odbere vajicok, prvy raz som zatala zuby a vydrzala, ale ma potom nepustili k transferu, namiesto toho 5 dni infuzie v nemocnici a embrya isli do mrazu .... teraz pri druhom som to uz tak nenechala a prihlasila som sa v centre hned na druhy den po punkcii, ked uz som mala brucho zase ako balonik a bolesti, tak do mna v centre 3 dni liali infuzky a super to pomohlo, pustili ma k transferu 😅

kacarina
27. apr 2010

a co sa tyka poctu vajok, ja som mala pri prvom straaasnu spustu folikov (niekolko desiatok), ale pouzitelnych bolo "len" 15 ...
teraz pri druhom uz mi davali nizsie davky (a iba Gonal, ani nepridali tie dalsie injekcie, mozem ist na trh predavat teraz, mam stale plnu chladnicku 😀 😀 ), tak bolo celkovo len 15 folikov, z toho 7 zrelych ... ale aj tak dobre samozrejme ...

kacarina
27. apr 2010

on sa ten OHSS rozbehen uz pocas stimulky, to dr. uz vidia na utz, ked vela produkujeme, ak treba, riesia to znizenim davok stimulky alebo to aj inak mozu sledovat (krvny test atd.) ... mne hned po odbere vajicok dali preventivnu infuziu, lebo ze uz bol niektore ten hormon zvyseny ....
ale zaujimave je, ze niektore baby maju hyperstimulak jak vysity podla vysledkov krvi a podla utz, ale pritom priznaky nepocituju skoro ziadne ... a ine ho maju len mierny, ale zato bolesti a vsetky radosti okolo toho hmmmm 🙄 😕

bubulka722
27. apr 2010

Nezáleží na kvantite, ale na kvalite!!! Trinity, musíš veriť v úspech a nezamýšlať sa nad hlúposťami, že si ich mala málo a pod. Buď v klude, hlavne to teraz potrebuješ!!! 😉

kacarina
28. apr 2010

trinity, presne ako pise bubulka, ver tomu, co mas, a mysli pozitivne 😉
inak aj ja som uz parkrat citala to, ze pri ohss je väcsia pravdepodobnost otehotniet ...

trinity525
28. apr 2010

Dakujem baby za povzbudenie ste strasne zlate 🙂 dnes rano som sa zobudila s uplne inym pocitom ... uz vobec nemam take bolesti ako vcera ... dufam, ze sa to uz nebude zhorsovat ... 😉

kveta
autor
28. apr 2010

Trinity, ja som mala hyperstimulák pri dlhom protokole. Preto pri ďalšom IVF mi dali krátky protokol s hormónami, ktoré znižujú pravdepodobnosť OHSS /nepamätám si názov toho lieku/, ale OHSS bolo rovnako silné. Neodporučili mi už ani len stimuláciu pred KET, lebo hovorili, že pri mojej precitlivenosti organizmu na stimuláciu, môžem chytiť hyperstimulák aj pri tom... Vajíčok som mávala tiež menej ako je zvykom. Čo tým chcem povedať je, že možno aj Ty máš telo, ktoré silnejšie reaguje hyperstimulákom, než ostatné smrteľníčky... Každopádne k tomu smútku nad malou úrodičkou: stačí, keď sa ujme jeden bojovníček... 😉

trinity525
29. apr 2010

Máš pravdu asi nezáleží na tom koľko ti odoberú, ale každý na to inak reaguje aj ked má "malú úrodu" 🙂 , ale naštastie sa mi už prilepšilo a už to nie je vôbec taká silná bolesť, ale samozrejme 100%-tné to stále nie je ...
bodaj by sa tvoje slová potvrdili a aspoň jeden bojovníček nech sa ujme ... pri ET som si dala vložiť 2 embrya ..
odbrali mi pri OPU 5, oplodnili sa 4 a 2 mi vložili ... ďaľšie 2 sa prestali po oplodnení vyvíjať takže prípadné KET nebude 😢

fiallinka
30. apr 2010

holky, jen chci uvést trošku pozitivní případ: minule jsem měla při ivf taky ohss, jen II. stupeň, ale i tak to byla síla - a chytly se dvojčata... teď mám za sebou další ivf, začala jsem stimulovat s mírně menšíma dávkama hormonů, ale v konečném důsledku těch hormonů nakonec bylo o dost víc... opět se chytla dvojčata a ohss nemám....hurá 🙂