Ovariálny hyperstimulačný syndróm - OHSS

kveta
13. máj 2008

Po OPU sa u mňa rozbehol OHSS. Chýbal však hlavný príznak a to zväčšovanie obvodu pásu a tak som rozpoznala OHSS pomerne neskoro. Pre tie, ktoré sú na pochybách, otváram túto tému s popisom ďalších príznakov OHSS. Snáď to niektorej z Vás pomôže rozpoznať OHSS včas.

Príznaky OHSS, teda ovariálneho hyperstimulačného syndrómu sú:
zväčšovanie obvodu pása
pocit plnosti brucha
pocit plynatosti brucha, avšak plyny nikde
pocit kolikovej bolesti čriev avšak hnačka nikde
obmedzenie/až úplná strata močenia v priebehu dňa
pocit tlaku od bránice na pľúca
rýchlejšie dýchanie aj keď žena trebárs len hodiny leží pri televízii
problém zohnúť sa v páse
problém chodiť vystretá - žena chodí v predklone
v krvnom obraze zvýšený počet leukocytov
v krvnom obraze znaky vyššej zrážanlivosti krvi.

OHSS sa môže dramaticky zhoršiť v priebehu 24 hodín a môže skončiť trvalým poškodením orgánov alebo smrťou ženy. Ak máte pri stimulácii IVF alebo po OPU tieto príznaky, obráťte sa urýchlene na lekára alebo nemocnicu. OHSS sa utlmuje infúziami HAES, fyziologickým roztokom a injekciami proti zrážanlivosti krvi /Fraxiparín/, ktoré sa pichajú do brucha. OHSS sa vždy stratí, keď žena dostane menštruáciu. OHSS sa zhoršuje, ak žena otehotnie.

Veľa šťastia všetkým IVFkáčkam prajem.
🙂

stanka04
12. máj 2010

Ahojte,mne sa pri kratkom protokole "urodilo"cez 20 folikov,v piatok idem na OPU a strasne som sa tesila na ET za par dni,ale asi to nebude mozne kvoli OHSS. Vraj mi po odbere musia "splasnut"vajecniky,takze az za 2-3 mesiace ET.. Tato moznost ma vobec nenapadla,tak mam co rozdychavat dnes..... Mala ste to niektora takto?

zuuuzana7
12. máj 2010

stanka, to ti uz teraz povedali, ze nebude et? 😕
ved este ani nevedia ci vobec k ohss dojde ... ??? nedaj sa odbyt? nie si nahodou vo ferticente? 😕
oni ti mozu uz den - dva po opu zobrat krv a podla toho sa rozhodne ... a vobec ale vobec nemusi dojst k ohss ...
ja som mala 19 pouzitelnych vajok, ohss sa rozbehol sice na 3-ti den po opu, ale "len" II stupna (teda bolesti boli ako keby mi slo o zivot)
ale et bola na siesty den, este aj lekarka mi povedala, ze mam ist ze to zvacsuje sance 😕

nemko
12. máj 2010

stanka ja som to mala, et mi odlozili zo septembra na december, nevyslo nam to ☹ ale je kopec bab co im KET vyslo takze hlavu hore....
ja som ten sok dost dlho nemohla rozdychat, na uvedenu moznost ma vopred nikto nepripravil, neinformoval - bol to sok, ale je to za mnou.
drzim palce 🙂

nemko
12. máj 2010

https://www.modrykonik.sk/forum/tema/ket/v tejto teme su kocky, ktore maju taku skusenost

kveta
autor
12. máj 2010

Stanka, ja byť Tebou, tak by som na ET netlačila.... Oni vidia tie vaječníky, takže vedia v akom si stave... Buď rada, že máš dr., ktorí nie sú ochotní riskovať Tvoj život.

Pri OHSS mi robil gynekológ a internista spolu ultrazvuk. Sondu som mala tesne pod rebrom, keď internista vypulil oči a povedal: "Ten žalúdok je divne štruktúrovaný..."
Gynekológ na to: "To nie je žalúdok, to je vaječník..."

Toto fakt nepotrebuješ zažívať... 😉

Zuuuzana7, v Tvojom príbehu ma zaujali dve info:
1/ Ak by si otehotnela, iste by si mala OHSS tretieho až štvrtého stupňa... to už je fakt o zdravie...
2/ Kde Ti robili ET až na šiesty deň??? To je predsa nezákonné, aby bolo použité tak staré embrio... Päť dní a koniec... Toto obmedzuje zákon...

zuuuzana7
12. máj 2010

kveta, et mi robili v rakusku, opu pondelok - et sobota!
1/ Ak by si otehotnela, iste by si mala OHSS tretieho až štvrtého stupňa... to už je fakt o zdravie...
Kveta - otehotnela ohss sa neprevalilo !!!!!!!!

zuuuzana7
12. máj 2010

len som chcela poukazat na to aby cloveka zbytocne dobredu nestresovali s tym ci bude alebo nebude et! podla mna to nieje vobec na mieste ... ide tu doslova len o dohady! a ako som pisala staci odobrat krv!!! a je to! naordinovat lovenox a finisch!
celkom easy ... !!!

kveta
autor
12. máj 2010

Zuuuuzana7, počítaš to trocha inak... et bolo u Teba na piaty deň, deň OPU sa počíta ako nultý... Ten piaty deň je stanovený ako etická hranica, aby si niekto nepestoval ľudí v skúmavkách, tak to takto zákon ohraničil.. aj keď Boh vie, aké majú zákony v Rakúsku...

Každopádne nevidím zmysel v tom riskovať ET, ak už sú silné bolesti alebo rozbehnuté OHSS.

Zuuuzana7, ako dlho to tehu vydržalo? Robili Ti krvné testy po ET? A čo je to lovenox?

bubulka722
12. máj 2010

Úplne sa prikláňam ku Kvete. Pokiaľ je lekár naozaj zodpovedný, tak ET odloží na vhodnejšiu dobu. Ja osobne som mala nábeh na OHSS a bola som lekárovi v FC neskutočne vďačná, že to zachytil a skvele sledoval ešte počas stimulácie. Po pichnutí pregnylu ti môžu akurát tak chystať kapačky. Týmto reagujem na Zuuuzanu. Žiadne dohady okolo OHSS, na UTZ je jasné čo sa deje. Ja som mala OPU tiež v pondelok a ET v sobotu, čiže na 5.deň!
Stanka ja som mala už na 6. deň stimulácie okolo 30 folíkov, pred OPU som namiesto Pregnylu dostala Diphereline, ale naprek všetkému som ET mala po PK. Pregnyl mi pichli po vyšetrení sérových hladín Estradiolu, pretože telo zareagovalo dobre a E2 klesol. Nehádž flintu do žita, preber to po OPU s lekárom a uvidíš. Držím ti palce!!!

zuuuzana7
12. máj 2010

kveta ja som napisala "len a len" moju skusenost !!!

bubulka722
12. máj 2010

Boli to v prvom rade ničím nepodložené názory na danú problematiku. Skús o tom niečo naštudovať!

stanka04
12. máj 2010

Dik,kocky,uz som sa z toho soku trochu prespala. Akurat mi pred necelou hodkou pichli Diphereline a neviem,ci mi pracuju creva,alebo foliky 😝 Doky nepovedal rovno,ze nebude ET,len ze mam pocitat aj s inou moznostou a som rada,ze nas na to upozornil. Po OPU by som to asi zobrala ovela horsie. A od vas som sa zasa toho dozvedela a nemusim sa sama so sebou dohadovat a stresovat 😎
Pekny vecer!

katkar6
24. máj 2010

Ahoj, zdravím všechny statečné. Moje první IVF. Mám za sebou stimulaci Fostimonem, včera večer Pregnyl a zítra jdu na odběr vajíček. Mám PCO a paní doktorka mi rovnou řekla, že vajíček je dost, ale pravděpodobně ne moc kvalitní a že se u mně obává OHSS. Jsem docela vyděšená 😒 .
Radíte tu hodně pít. Tolik vody ale do sebe nedostanu, je těžká do žaludku a ten mám nervozitou ztažený. Můžou být čaje?
Pomůže, když se začnu preventivně prolívat už teď?
Bojim, bojim, doufám, že to trápení bude mít alespoň příjemný konec, kterým pro nás je mimísek.

derylka
24. máj 2010

katkar6.... nemusí to byť iba voda... proste tekutina 🙂 .... ja už som ku koncu - teda po dobu keď mi kázali piť to neuverieteľné množstvo (pretože pre mňa je aj 0,5 l za deň nemožné ☹ ) ... ja už som si k tomu pripočítavala aj zmirzlinu, melon a všetko možné čo sa do tekutého stavu dá dať... aj polievky napríklad .. tekutina ako tekutina... (neviem ako povedia tebe, ale ja som mala aspon 5 l).... ja som OHSS mala tiež práve sa ho zbavujem... a ked skončí mrcha pojdeme na KET... sa mi zdá že sa to na nekonečne dlho týmto pretiahlo.... ale tak, už to musíme vydržať.. aj tebe držím palce... aby bola dobrá úrodička 😉

kveta
autor
24. máj 2010

Katkar6, pi veľa tekutín a jedz veľa mäsa, lebo bielkoviny z neho "zaplátajú" diery v cievach, cez ktoré tekutina uniká mimo krvného riečišťa. Ja som to riešila tak, že mi každú štvrťhodinu zazvonil budík a ja som vypila 0,06l vody. O 15 minút znova a tak dokolečka.. V podstate som celý deň nerobila nič iné len pila, každých 15 minút si dala aj tri hlty mäsa /Pražskú šunku/ a behala na záchod.

katkar6
30. máj 2010

tak máme po odběrech i po transferu. Odebrali mi celkem 30 vajíček, ale jen 6 jich mělo správnou velikost. Před transferem mi embrioložka řekla, že z těch šesti rovnou jedno odpadlo, protože nebylo zralé, zbytek se oplodnil, ale správně se vyvíjela jen dvě. Ty už si hýčkám teda u sebe v bříšku, mražáčky nemáme žádný. Kéž by to vyšlo. ☹
Jinak se stále prolívám a běhám na WC. Manžel mi říká, že jsem jako průtokový ohřívač. Je pro mě velkou oporou. Jsem ráda, že mám právě jeho. 🙂
Zatím se mějte všechny dobře, držím palečky, t věci jdou, jak mají. 😉

bibi24
16. jún 2010

Ahojte baby, tak pridavam aj ja svoju skusenost. Som prave v stimulke, dnes 8. den, mam kratky protokol. Cely cas picham gonal a diphereline. Uz na 4. den som mala nabeh na ohss, Dr sa pokusa z toho vykorculovat, ale asi sa to nepodari. Folikulov mam hrozne vela, v jednom vajecniku je ich menej. Jeden moj vajecnik vyzera ako hrozno. Na utz videl aj vodu v bruchu. Problemy ale nemam ziadne, zatial ma nic neboli (obcas ma pichne vo vajecnikoch, ale to je asi normalne), akurat brucho mam mierne nafuknute. Na kontrolu chodim kazdy druhy den, dnes mi brali aj krv na hormony - asi to, co si spominala ty @bubulka722 Zajtra mam kontrolu opat, postup bude asi taky, ze vajicka nechaju dozriet uz same.

Baby, prosim vas, ako sa robi ta punkcia? V narkoze? @kveta - tebe ju robili, ze?

Som uplne zufala, bojim sa co bude, ani si neviem predstavit, co vsetko sa moze udiat, ze by som nemohla dychat, toho sa hrozim najviac, lebo sa zblaznim od strachu. ☹
Snazim sa vela pit, uz mi je z tej vody zle.

kveta
autor
16. jún 2010

@bibi24 Punkcia sa robí v narkóze. Prídeš na sál, na nohy Ti navlečú látku /ako keby spodnú časť nohavíc, proste rúrky z látky/, ľahneš si na kozu, pripútajú Ti nohy, napichnú žilu a krásne zaspíš. Keď sa preberieš, budeš možno troška ubolená, ale ešte oblbnutá aj vďaka liekom proti bolesti.O dve tri hodiny môžeš začať pociťovať bolesť ako pri bolestivejšej menštruácii, ale môžeš brať dva dni Ibalgin 400 mg. O jeden dva dni sa budeš cítiť výrazne lepšie...

Dohodni sa s lekármi, či by nebolo dobré už v tomto štádiu začať s infúziami HAES a s Fraxiparinom proti OHSS a informuj sa kedy vlastne nasadzujú túto liečbu, teda podľa čoho poznajú, že prišiel čas na infúzie.

OPU musí prebehnúť, tomu sa v tomto štádiu už nevyhneš... Teda vyhnúť sa môžeš, ale môže Ťa to zabiť /bez ohľadu na OHSS/, takže to OPU iste absolvuj.

Čo sa týka toho strachu z nedýchania: ono tie problémy s dýchaním prídu postupne, takže nemusíš mať obavy, že by si zrazu z minúty na minútu nemohla dýchať... Len budeš dýchať plytkejšie, rýchlejšie a pri zakašlaní budeš cítiť bublanie v pľúcach... Hovorím Ti to preto, aby si sa neplašila... Tieto stavy sa dajú veľmi slušne liečiť v nemocnici napríklad vysatím vody z hrudníka, ale robí sa to naozaj až pri enormne rozvinutých stavoch OHSS, ja som sa do tohto štádia nedostala... a ani Ty tam zďaleka nie si... Takže čo tým chcem povedať je, že sa nemusíš až tak plašiť a chytať paniku... Ešte na to nie je dôvod... A aby som odcitovala dr., čo ma prijímal s OHSS v nemocnici: Ukľudnite sa a prestaňte stresovať, lebo každý stres len zhoršuje stav v organizme...

Stráž si farbu moču /obličky/, farbu očného bielka a svrbenie pokožky /pečeň/ a veľa, veľa pi a jedz veľa mäsa a zeleniny... V podstate snaž sa jesť takmer iba mäso a zeleninu... To pomáha...

lucka.adis
16. jún 2010

Ahoj holky, já ten OHSS měla dvakrát po sobě... v jednom cyklu IVF.
Pro mnohé z vás nepochopitelné, dokonce to nechápali ani doktoři natož já. První OHSS jsem měla jenom pár dní po OPU, bolelo mě břicho jako při MS, cítila jsem se hrozně nafouklá a nemohla se pořádně nadechnout. Obvod v pase se mi vyšplhal na 85cm přes břicho. Když jsem s tím dojela do nemocnice, tak jsem měla v břichu volnou tekutinu, tudíž hned hospitalizace a kapačky. Ke všemu si tam hlídají, kolik toho člověk vypije a vyčůrá.. vesměs všechno zapisujete na papír a potom dr.nařídí buď pokračovat v kapačkách (což je normální voda, kterou vás prolévají) a nebo už ne. Já to měla zhoršený i s tím, že jsem měla fakt velký obvod v pase.... vypadala jsem jak těhule v 7-8měsíci, takže mi píchali i Fragmin na zředění krve, což bývá také problém u OHSS.
Po celou dobu jsem musela jíst hlavně bílkoviny, tím se to prý uruchlí a za pár dní je dobře. Ležela jsem v nemocnici cca týden.

(bohužel ze sedm vajíček nám nezbylo ani jedno, všechny měli fragmentaci aneb rozpad buněk)

Po druhé se mi OHSS vrátilo tak 14dní po tom prvním, ale opravdu ve větší míře. Měla jsem obvod pasu skoro 100cm, nemohla jsem vůbec ležel, odfukovala jsem jako lokomotiva a každý krok byl pro mě bolestivý.
Na UTZ jsem měla plno volné tekutiny v břišní dutině a tak zase neodkladná hospitalizace. Dr.za mnou chodili s tím, že jakmile dostanu MS, tak to bude dobrý a splasknu. Jenomže MS nedocházela a já tam byl už týden a žádné zlepšení. Nabrali mi krev i na HCG a já byla těhotná... byla jsem těhotná i přes to, že se nám IVF nepovedlo a nedošlo ani k ET. Proto se mi ten OHSS vrátil a ve větší míře.
Ležela jsem v nemocnici 4týdny, než mě pustili s práškama a injekcama na ředění krve domů.

.... ale co tím chci říct, OHSS se může objevit kdykoliv. Ať už přímo po OPU a nebo klidně pár dní po ET, což je potom pravděpodobnější, že se embrya uchytla, protože tělo je tak moc přehormované, že je to ideální prostředí na zahryznutí 😉 Každopádně být vámi, tak bych při sebemenším nadýmáním bříška kontrolovala obvod a kdyby se zvětšoval, volala bych dr. to stejné při dušnosti. Není to sranda, je plno těhulek nebo holek co byli na IVF a skončili s OHSS na JIPCE a to je už o zdravý 😝

Držím palce, aby se Vám to pokud možno vyhlo a když už ne, tak ať slyšíte tu nejkrásnější zprávu 😵 😵

bibi24
17. jún 2010

@kveta, dakujem za odpoved. O punkcii som sa uz informovala, tak viem, ze v narkoze. Toho sa nebojim, bola som uz na lps a viem, ze narkoza nie je katastrofa.
Ja chodim na kontroly kazdy den, uz po druhykrat mi brali krv a Dr ma sleduje. Dnes ma upokojil, ze sa nemam bat, ze to kontroluje. Tekutiny v bruchu zatial nie je vela, brucho mam nafuknute ale nie velmi.
Dnes vynechal aj gonadotropin - gonal a picham len diphereline az do konca stimulky. Neviem ci hcg (pregnyl) musi pichnut, ale moze odber prebehnut aj bez toho.
No, som strasne zvedava co bude po odbere....
A to vysatie tekutiny z pluc sa ako robi, preboha?
Ja som citala inak, ze s pitim sa to az tak prehanat nema, lebo strasne zatazujes uz aj tak dost zatazene oblicky. Preco vlastne tolko tekutin?

@lucka.adis, ty si otehotnela aj ked nebol vklad?? Takze to bolo prirodzene otehotnenie? To je sila.

kveta
autor
17. jún 2010

@bibi24 Prečo piť: lebo pri OHSS sa dostáva tekutina z krvného riečišťa mimo krvného riečišťa /napr. je voľne v bruchu/ a tým pádom hustne krv v krvnom riečišti, čo môže viesť ku krvným zrazeninám... Pitie mi odporúčali v CARe, prvý krát počujem odporúčanie nepreháňať pitie pri OHSS a moc by som sa tým neriadila... teda ak máš zdravé obličky...

bibi24
17. jún 2010

@kveta, dakujem za rady. Pijem, ale je to velmi tazke dostat do seba take mnozstvo vody. Prosim ta, ked mas s tym uz skusenosti, myslis, ze je nejaka sanca, ze sa to po odbere nezhorsi?? Alebo to bude zakonite uz len horsie.
Citala som aj o moznosti odsat este pre odberom par vajicok, neviem ci je to moznost, ale opytam sa na to, rovnako aj na to o com si pisala ty, kedy zacat s liecbou /infuzie, fraxiparin a pod./.

bubulka722
17. jún 2010

@bibi24 na indukciu ovulácie na presný termín ti bude musieť niečo podať. Ja osobne som namiesto Pregnylu čo je HCG dostala Diphereline LH hormon, ktorý má pri samotnej ovulácii ten istý efekt. Po OPU mi merali sérový estradiol, podľa ktorého dr. usúdil či som mimo nebezpečenstva rozvinutia OHSS a môžu mi pichnúť Pregnyl, ktorý je nevyhnutný na pripravenie maternice na prijatie opl. vajíčka. Ja som zareagovala dobre a E2 klesol, takže bol ET s výsledkom v pase. Ten Pregnyl ti pred OPU určite pichať nebudú, to by ťa dostalo rovno na kapačky. To že to dr. zachytil ešte pri stimulácii je veľmi dôležité. Veľa lekárov na to najprv kašle a po ET býva dosť neskoro... Do ktorého CAR chodíš?
Určite napíš ako si dopadla. Inak jedna pozitívna info. - pokiaľ príde k ET, tak máš veľkú šancu, že to vyjde. 😉

bibi24
17. jún 2010

@bubulka722, dakujem pekne. Zatial beriem dipherelin stale, nic ine, iba ten. Vajcia su ale relativne male este, cca 15 mm. Hyperstimulak sa prejavil uz na prvej kontrole po 3 dnoch. Zaujimave ale je, ze len na jednom vajecniku. Brali mi uz aj krv na E2, dnes aj vcera, pravdepodobne aj zajtra. Zo vcera hodnoty asi neboli dobre, ale neviem presne cislo.
Mne dnes uz Dr povedal, ze pravdepodobne vklad nebude.
Neviem co mam robit, nechcem aby sa to zhorsilo. Zajtra sa ho este popytam - na pripadnu liecbu, resp. zabranenie dalsieho rozvijania ohss, chodim teraz na kontrolu kazdy den.
Chodim k Valkymu do iscare.
A Tebe gratulujem! Obcas som sledovala, co pises, lebo som chodila do podobnych tem a som rada, ze vam to vyslo.

bubulka722
17. jún 2010

Skús s ním pokecať o odloženom podaní Pregnylu po OPU a možnosti ET pri príp. znížení E2. Ja som bola v FC a Dr. Pinter to zvládol bravúrne. Ešte po OPU som mala príznaky OHSS ale postupne to prešlo. Nevrátil sa ani stúpajúcim HCG pri tehu, takže si to krásne užívam.
Ak by k ET predsa len nedošlo, tak sa nestresuj. Užiješ si leto a potom hurá na KET. Ozaj ako je to v ISCARE s KET po OHSS? Vo Ferticente sa za zmrazenie ani transfer po OHSS neplatí.

bibi24
17. jún 2010

Bubul, urcite s nim skusit na tu temu pokecat. Ano, u teba to vyslo ukazkovo, super! 😉
Ja uz sa ani nejak nestresujem, vobec nemyslim na et, skor sa zatial obavam o svoje zdravie, najradsej by som bola, keby to cele skoncilo.
Tiez s tym platenim neviem ako to je, musim sa spytat, zatial som sa o to nezaujimala. Ale pride mi logicke, ze by to malo byt ako pises, ze je to vo Ferti, aj ked da sa na tom zase zarobit, tak preco nie, ze ano?
Fakt dakujem za infosky, mozno ta budem este chvilu "otravovat" 🙂

kveta
autor
17. jún 2010

@bibi24 To sa nedá vopred určiť ako sa bude OHSS správať po OPU... Kým nepríde prvá menštruácia, tak sa môže správať doslova hocijako, teda zhoršovať sa, zlepšovať sa, kolísať... Drž sa... Pi veľmi často a po malých dávkach, tak sa to množstvo vody dá skonzumovať...

bubulka722
19. jún 2010

Dá sa ale odsledovať rýchlosť reakcie tela znížením E2 a to je v tomto prípade veľmi podstatné. Skúsený lekár musí presne vedieť čo si môže dovoliť. Ja som z toho vykorčulovala vďaka Pinterovi z Ferticentu. 😉
Bibi prajem veľa krásnych embryok a ak ET nebude, tak onedlho úspešný KET. Zvládneš to, len sa tým nestresuj!

renka77
26. jún 2010

ahojte zienky,som tu nova,prave sa chystam zavolat dr. do heliosu,vo stvrok som bola na odbere vajicok a moj manzel bol na TESE,odber tkaniva zo semennikov,bohuzial neuspesne ☹ nenasli ani jedneho lenivca,takze mame vybrateho darcu 🙂 ,ked tak citam vase prispevky,tak sa asi zacinaju prejavovat priznaky OHHS,boli ma cele brusko aj zaludok,takze skusim zavolat cim ma potesi,vutorok alebo v stredu by som mala ist na ET

bibi24
26. jún 2010

Renka, veru radsej volaj, netreba to podcenovat.

Baby, tak ja som dnes 6. den od opu. Bol mi pichnuty aj Pregnyl. Ale ET sa kvoli ohss nekonal, bude az KET. Som sice doma, ale zatial (dufam, ze uz sa to zhorsovat ani nebude) to zvladam bez bolesti, bez infuzii, alebo bez nejakych dalsich priznakov (napriek malemu mnozstvo vody v bruchu). Pijem vela vody a mam nafucane brucho - ale stale rovnako, nezvacsuje sa. Ine tazkosti nemam. Tak uz tuzobne ocakavam ms a verim, ze uz horsie to nebude.