Ovariálny hyperstimulačný syndróm - OHSS

kveta
13. máj 2008

Po OPU sa u mňa rozbehol OHSS. Chýbal však hlavný príznak a to zväčšovanie obvodu pásu a tak som rozpoznala OHSS pomerne neskoro. Pre tie, ktoré sú na pochybách, otváram túto tému s popisom ďalších príznakov OHSS. Snáď to niektorej z Vás pomôže rozpoznať OHSS včas.

Príznaky OHSS, teda ovariálneho hyperstimulačného syndrómu sú:
zväčšovanie obvodu pása
pocit plnosti brucha
pocit plynatosti brucha, avšak plyny nikde
pocit kolikovej bolesti čriev avšak hnačka nikde
obmedzenie/až úplná strata močenia v priebehu dňa
pocit tlaku od bránice na pľúca
rýchlejšie dýchanie aj keď žena trebárs len hodiny leží pri televízii
problém zohnúť sa v páse
problém chodiť vystretá - žena chodí v predklone
v krvnom obraze zvýšený počet leukocytov
v krvnom obraze znaky vyššej zrážanlivosti krvi.

OHSS sa môže dramaticky zhoršiť v priebehu 24 hodín a môže skončiť trvalým poškodením orgánov alebo smrťou ženy. Ak máte pri stimulácii IVF alebo po OPU tieto príznaky, obráťte sa urýchlene na lekára alebo nemocnicu. OHSS sa utlmuje infúziami HAES, fyziologickým roztokom a injekciami proti zrážanlivosti krvi /Fraxiparín/, ktoré sa pichajú do brucha. OHSS sa vždy stratí, keď žena dostane menštruáciu. OHSS sa zhoršuje, ak žena otehotnie.

Veľa šťastia všetkým IVFkáčkam prajem.
🙂

noe
3. máj 2011

@nemko ahoj, tak vies co to je ten hyperstimulak 😠 😠 😠
Kolko krast ti odsavali vodu a kedy sa to zacalo zlepsovat? Ja picham od vecra uz aj Fraxiperine, koli hustej krvi, samozrejem Solumedrol aby sa ta voda netvorila, tak dufam, ze to rychlo prejde. Lebo pecenove testy uz mam trochu horsie. Tak nech to nema ziadne nasledky, teda okrem pokladika/ pokladikov v brusku. 😵 😵 😵
A ked ti potvrdili tehotenstvo z krvi, kedy bolo vidiet drobceka a potom srdiecko???
Vopred dakujem 😉

katy2
3. máj 2011

@noe je mi luto, ze sa takto trapis 😔 ale aspon mas motivaciu na lahsie znasanie bolesti..... 😉
v 5tt na uzv zvyknu urcit pocet plodov a ci je tehu v maternici a srdiecko okolo 7-8tt.....

nemko
3. máj 2011

@noe ohss velmi dobre poznam 😀 😀 vodu mi tahali raz potom som uz nechcela a bojovala som s telom a boj som vyhrala 😀 zlepsilo sa to cca po troch tyzdnoch vtedy ohss uplne odznel a zmizol 😉 Solumedrol som neuzivala, Fraxik picham doteraz.Krv mi brali tyzden po et a potvrdili tehu, sediecko sme mali v 6 naznak akcie o tyzden uz bilo naplno 🙂 🙂 🙂 bojim sa stale lebo je to pre mna zazrak, ale som stastna a ohss mi stal zato 😉

noe
3. máj 2011

@katy2 dakujem, takze ked teraz budem vo stvrtok 12 den po ET tak asi este nebudu vidiet pokladik/ pokladiky v brusku. Si musim pockat este par dni. Ale kym je OHSS tak viem, ze su tam 😀 😉
@nemko no ja som bola uz 2x na odsavanie a velmi boli ten vpich 😠 😖 😠 , naposledy som sa nahodou videla tu konsku ihlu 😠
Veru ja neviem ci sa mam tesit alebo plakat, ale nemyslela som si, ze sa vdaka strasnym bolestiam dozviem, ze to je koli tehu. Dufam, ze aj my budeme bojovat tak statocne, ako tvoj drobcek 🙂 😉

nemko
3. máj 2011

@noe preboha to ako ti tahaju? mne to robili normalne cez posvu a ani som to necitila este som sa smiala ako to kvapka 😀 😀 mne povedali cim viac sa to taha tym vyssie riziko potratu preto som sa rozhodla s telom bojovat.
mne sa ujali dve, ale druhe to vzdalo, ale som rada, ze ohss zmizol a ideme dalej.drzim palce

noe
3. máj 2011

@nemko kam chodis, lebo ja Helios Martin. No tak smiat sa pri tom neda. Velkou ihlou napojenou na odsavacku ti pichnu cez posvu do priestoru za maternicou. Sice davaju nejaky gel, ale vzdy som citila vsetko. To samotne odsavanie sa da prezit, citila som len ked sa ihlou trochu pohlo.
A pytala som sa aj na ten potrat a mne tvrdili pravy opak, tak neviem. No mne sa voda usadzuje hlavne na plucach, takze potom spim/ nespim posediacky a kazdy nadych boli, tak radsej to bolestive odsavanie 😒

nemko
3. máj 2011

@noe ja to poznam ani dychat som nemohla, odpadavala som ako mi klesal tlak, tlacilo mi to aj na zaludok takze som stale zvracala, ale fakt tahanie vody absolutne nebolelo 😉 chodim do Iscare BA

fiallinka
3. máj 2011

@noe gratuluju, a teď vydrž... tipuju taky na dvojky, je to dost časté v kombinaci s OHSS 🙂

noe
3. máj 2011

@nemko no keby som si nezazila a hned 2x, tak ti mozno aj uverim, ze to neboli 😀 😀 😀
Uvidim ako teraz vo stvrtok, a ak sa to nebude zhorsovat tak ako naposledy, tak uz nejdem. Lebo to odsavanie je fakt pre mna nocna mora 😠 😠 😠

nemko
3. máj 2011

@noe drzim palce 🙂 no ja uz mam asi po vsetkom o mam za sebou necitlivy spodok 😀 😀 😀 😀

noe
3. máj 2011

@nemko to pred manzelom nehovor 😀 😀

noe
7. máj 2011

@nemko
@fiallinka ahojte, tak vo stvrtok som odmietla odsavanie a zatial zvladame. Klop/ klop, pomaly sa to zlepsuje. 🙂 Mam otazku od ET mi absolutne nechuti sladke, ani pomysliet a to som bola predtym zavislak od cokolady. Ma to nejaky suvis s OHSS, alebo skor s tehotenstvom?

nemko
7. máj 2011

@noe aj ja som to mala, ale ked ohss odznel tak uz som sladke papala, teraz tiez nieco zjem, ale vyberam co lebo mi je casto zle a skor jem slane a pikant
drzim palce aby tov yslo

noe
7. máj 2011

@nemko dakujem, tak uvidime ci ked hyperstimulak odide sa vratim k cokolade 😀

fiallinka
7. máj 2011

@noe no tohle jsem měla taky, a zpětně jsem si řekla, že to fakt z ohss souvisí, že jsem asi měla zvýšenou potřebu bílkovin a hroznou chuť na maso... a to jsem přitom fakt na sladké... no každopádně se mi ta chuť na sladké časem bohužel vrátila 🙂

noe
7. máj 2011

@fiallinka ja mam strasnu chut na syry a acidko, obcas ryby, maso mi moc nejde. Manzelika nepotesim, ze za chvilu zas budem cokoladova 😀 😀 😀

nemko
7. máj 2011

@noe presne to iste som jedavala aj ja s tuniaka som jedla na kilaaaaa 😀 acidko denne aj liter 😀 vidim, ze chute pri ohss su asi rovnake 🙂

noe
7. máj 2011

@nemko 😀 😀 😀 mali by do priznakov OHSS napisat, ze chut na acidko 😀

amelia17
17. máj 2011

kedy sa naplno rozvinie OHSS? ktory den po ET?
mna stimulovali 150tkou Gonalom, aby sa vyhli OHSS a neverili, ze som mala 23 vajičok!!! Vraj mi hrozi po ET OHSS. Co mam robit, aby som sa mu vyhla, da sa to vobec? Treba nieco specialne pit alebo jest, alebo je to uplne jedno? Prosim poradte, ET ma caka uz pozajtra!!!!!!!! 😀

petuska123
18. máj 2011

@amelia17 no to by aj mna zaujimalo.a pocas stimulky si nemala ohhs??

nemko
18. máj 2011

ja som mala pri prvych 2 IVF vela vajicok ( vzdy cez 20) a ohss som nemala ( a vzdy som mala ET)pri poslednom som mala 8 vajicok, pri et transferovali 3 a ohss sa ohlasil v plnej parade takze je to individualne

fiallinka
18. máj 2011

@amelia17 mně se ohss rozjel až 9. den po ET, můžeš jen hodně pít a jíst hodně bílkovin, ale zase to nepřeháněj, stejně to moc neovlivníš. Taky si můžeš nechát zavést jen jedno embryo, ale tím si snížíš šanci na úspěch 🙂

amelia17
21. máj 2011

@petuska123 Peti, ja neviem, ci sa OHSS pocas stimulacie rozvinul... asi nie. Jedine sa mi zvacsovali riadne vajecniky a na siestyden ma uz zacalo pichat v podbrusku. To sa zhorsovalo az do dna odberu a od tohto dna mam bolesti velmi silne, najma pri chodeni na WC alebo pri trosku plnsom mocovom mechure

amelia17
21. máj 2011

@fiallinka Myslis, ze aj jedenie bielkovin je prevenciou pred OHSS? Docitala som sa to na diskusiach, ale lekar mi take nic nepotvrdil. A ten OHSS sa ti rozvinul, lebo si otehotnela? Da sa cakat, ze s prichodom menzesu sa OHSS uplne zneskodni???

amelia17
21. máj 2011

@nemko tak to je fakt sranda... inac ja som sa OHSS tak bala, ze som doktora prosila o najnizsiu stimulacnu davku.. brala som Gonal 150tku a vytvorilo sa mi 23 vajicok. Sam doktor z toho bol uplne v soku. Myslis si, ze od poctu vajicok zavisi aj ci budu vajecniky potom boliet, pichat, alebo ostanu zvacsene? este nikdo nevymyslel ako tie vajicniky potom zmensit ked ich vedia tak zvacsit?

fiallinka
21. máj 2011

@amelia17 já nevím 🙂, o těch bílkovinách jsem četla, že můžou pomoct, ale pátrala jsem po tom až při ohss - no každopádně kus masa navíc neuškodí, že 🙂. Mně se ohss ohlásil až ten cca 9. den po ET a čekala jsem dvojčata - jednalo se o pozdní formu, která je taky dost běžná a často tak tělo právě reaguje na zvyšující se hladinu hcg v krvi (při dvojčatech je to častější, hcg bývá vyšší)... ale nejsem si jistá, že těhotenství je jedinou příčinou pozdního ohss (přece jen hladiny hcg např. ten 9 den po ET je ještě poměrně nízká...)

Ale jak je to při menzes, to nevím...

Jo, a jinak jsem taky měla celkem nízké stimulační dávky - poprvé při krátkém protokolu jsem začínala na 170 a končila na 110, měla jsem 12 vajíček a stejně se ohss rozjel... Při druhém ivf jsem se ohss bála a začala jsem na 150 - to jsem měla celou dobu, ale stimulace byla o den nebo dva delší než minule, takže stejně jsem si toho napíchala stejně, ne-li víc... no a asi 7. den po stimulaci se mi udělalo na půl dne hrozně zle, dokonce jsem zvracela, bolelo mne břicho - už jsem se doma rozbrečela, že ohss je zase tady... a druhý den nic, bylo mi zas dobře 🙂

amelia17
22. máj 2011

ahoj fiallinka, velmi pekne Ti dakujem za informaciu... je to super vediet ako to prebiehalo u ostatnych. Ja zatial nemam ziadne ine priznaky ako silne pichanie v pravom podbrusku a je mi trosicku nevolno, ale pripisujem to Utrogestanu, ktory ma uspava a znizuje asi tlak. Je to take zvlastne, ale tie dni cakania, ked nevies, ci sa embrya ujali alebo nie su strasne dlhe, cas plynie neuveritelne pomaly. Hoci uz teraz neviem co si viac zelam, ci aby sa uchytili, alebo skor nie, kedze som musela vysadit lieky proti alergii a zacinam uz teraz kaslat a kychat, no a tiez chrbat neposlucha, kedze nemozem tolko sportovat ako obvykle. Kazdopadne dakujem a urcite ti napisem, ci sa OHSS dostavil v nejakej badatelnej forme. Inac ako pisu mnohe ine dievcata, aj mne sa totalne zmenili chute, mam velku chut na maso, dokonca som zjedla slahackovosmotanovu hribovu omacku a vcera koprovu omacku. Na to by ma "beznom" stave nikdo neukecal...

holly74
25. máj 2011

Čaute kočky, ja som pri 1. ivfku mala gonal 150 IU a hyperstimulák, myslím že 150nie je najmenšia dávka, skôr pomerne vysoká, vajíčok bolo 12, čo je tiež dosť... Teraz v druhom cykle mi to znížili až na 75 IU, tak som zvedavá či sa hypáku vyhnem (...a či vôbec nejaké vajká dozrejú???) 😕 😕 .

sofia2008
25. máj 2011

@holly74 ahoj, ja som mala gonal davka 180 a ohss, vajicok som mala 17. et sa nakoniec nekonal prave kvoli ohss a 11 embryi sa mi zamrazilo..dr. ma upozornil, ze mi bude ohss hrozit napr. aj pri dalsom ivf, ktore by som podstupila..a nakoniec som otehu prirodzene 😀

holly74
26. máj 2011

@sofia2008 Tak to je super 😀