Ovariálny hyperstimulačný syndróm - OHSS

kveta
13. máj 2008

Po OPU sa u mňa rozbehol OHSS. Chýbal však hlavný príznak a to zväčšovanie obvodu pásu a tak som rozpoznala OHSS pomerne neskoro. Pre tie, ktoré sú na pochybách, otváram túto tému s popisom ďalších príznakov OHSS. Snáď to niektorej z Vás pomôže rozpoznať OHSS včas.

Príznaky OHSS, teda ovariálneho hyperstimulačného syndrómu sú:
zväčšovanie obvodu pása
pocit plnosti brucha
pocit plynatosti brucha, avšak plyny nikde
pocit kolikovej bolesti čriev avšak hnačka nikde
obmedzenie/až úplná strata močenia v priebehu dňa
pocit tlaku od bránice na pľúca
rýchlejšie dýchanie aj keď žena trebárs len hodiny leží pri televízii
problém zohnúť sa v páse
problém chodiť vystretá - žena chodí v predklone
v krvnom obraze zvýšený počet leukocytov
v krvnom obraze znaky vyššej zrážanlivosti krvi.

OHSS sa môže dramaticky zhoršiť v priebehu 24 hodín a môže skončiť trvalým poškodením orgánov alebo smrťou ženy. Ak máte pri stimulácii IVF alebo po OPU tieto príznaky, obráťte sa urýchlene na lekára alebo nemocnicu. OHSS sa utlmuje infúziami HAES, fyziologickým roztokom a injekciami proti zrážanlivosti krvi /Fraxiparín/, ktoré sa pichajú do brucha. OHSS sa vždy stratí, keď žena dostane menštruáciu. OHSS sa zhoršuje, ak žena otehotnie.

Veľa šťastia všetkým IVFkáčkam prajem.
🙂

cucoriedkacucoriedka
3. nov 2013

@kveta týmto príspevkom hej.

santamonica
6. nov 2013

ahojte baby, vcera mi odsali 2 litre vody z tela, OHSS....som 11. den po ET, 2blastocysty......v care sa vcelku tesili zo mna, ze to asi znamena , ze som tehotna, ale uplne mi zmizli priznaky OHSS, brucho mi dost splaslo a ani ma nic neboli......znamena to, ze je koniec? 😖

zelenagw
6. nov 2013

@santamonica s tym ti nepomozem ale drzim ti palce skus urobit test... daj vedie

kveta
autor
6. nov 2013

@santamonica Nie. Neznamena to, ze je koniec. ;)

santamonica
6. nov 2013

baby, prave mi volal dr. ze je to pozitivne 😀 , hned som sa rozrevalaa ze preco mi zmizlo OHSS a on ze mam cakat ze sa to zhorsi.....tak sa modlim, aby sa to zhorsilo 🙂 , idem si kupit test, nemohlo sa stat, ze mi to vysali vcera s tou vodou z brucha? krv mi brali este predtym...boze, viem, ze mam byt v klude, ale ja som hrozny psychopat.....paneboze, nech je to pravda,prosiiiiiiim......

santamonica
6. nov 2013

test je negativny........ tak dufam, ze je len priskoro,alebo je moc zriedena moc, uz som vypila 2 l. mineralky.....zajtra idem k dr, tak uvidim, nebudem sa radsej ani tesit,ani stresovat....teda, ak sa mi to podari
vidim tam sice nejakeho dusika slabeho,ale to uz je mozno moja obrazotvornst 😒 , drzte mi pelce,prosim, zajtra sa ozvem.....a dakujem za povzbudenia

kveta
autor
6. nov 2013

@santamonica Test z mocu som mala negativny este 17 dni po sexe... Krv je smerodatna a citlivejsia. 😉

afrika
6. nov 2013

@santamonica určite ho neodsali s tekutinou 🙂 aj mne to robili a mimi zostalo v brušku 🙂 🙂

merry1001
6. nov 2013

@santamonica ahoj,ake si mala priznaiy ohss?

santamonica
7. nov 2013

@merry1001 ahoj, no po ET ma pichalo bolelo, pri curani a tak, to sa mi zdalo este normalne, popritom mi ale nejak rastlo brucho, stale mi to nedocvaklo, az ked som uz v noci nemohla dobre spat a na chrbte vobec, lebo som sa nemohla zhlboka nadychnut, tak som sa rozhodla, ze radsej pojdem do caru.....chcela som sa jasne aj oholit 😀 no a zistila som, ze sa ani neohnem, ani si tam cez to brucho nevidim, tak to uz som si bola ista 😉 ....ale dr.ked ma videl, tak vravi, ze ale vyzerate ok a ked pozrel do mna tak zacal hikat, ze ojoooj, vy tam mate straaasne vela vody, musite ist hned na odsatie, nemala som ani nocnu koselu,nic.....tak som sla a 2 litre odsali 😎 .....
dnes som bola na kontrole, vcera som prerevala cely den, ze OHSS skoncilo, lebo mi bolo dobre, no a znovu, ze jooooj, zase tam mate vela vody, tak ja neviem, ci mam len stastie, ze nemam take bolesti ako ine baby tu pisu......teraz mi neodsaval, povedal, ze pockame, ze to nechce drazdit,ked sa citim dobre, keby nieco, mam prist......mam byt ale na pnke a pit 5 l vody denne....kazdopadne, prva krv bola pozitivna 😅 , za tyzden znova, tak verim, ze bude stale .....

majkulik
14. nov 2013

@santamonica ahoj. Tu vodu ti odsavali v care?
Minuly stvrtok som bola na OPU a v piatok som mala priserne krse vbruchu, tak som sla pre ostpotu na pohotovost. Tam mi zistili OHSS prveho stupna a hned ma hospitalizovali. Davali mi 4 infuzky denne. v utorok som mala planovany vklad, tak som sa velmi bala, ci bude alebo nie. Na zaklade krvnych testov a ultrazvuku mi vklad urobili.
Kedy vlastne odoznieva OHSS?

kveta
autor
14. nov 2013

@majkulik Odoznieva pri prvej menstruacii, ale moze odozniet len tak, z nicoho nic.
Niektore CARy odsavaju tekutinu.

majkulik
15. nov 2013

@kveta dakujem za odpoved. Bola som na vklade, moze to dako ovplyvnit uchytenie bublinky?

kveta
autor
15. nov 2013

@majkulik Ano. Zvysuje to sance na otehotnenie. ;)

majkulik
15. nov 2013

@kveta a ked zena otehotnie, ako dlho trva, kym odozneju symptomy? prepac, ze som taka otravna. . . .

kveta
autor
15. nov 2013

@majkulik V pohode.. Je to velmi individualne. Najdlhsi cas, o ktorom som pocula, boli necele styri mesiace.

majkulik
15. nov 2013

@kveta iha. . . no to je dost dlho 😢

santamonica
15. nov 2013

@majkulik ahoj, ano v care, pravda je, ze ja som to uz mala minimalne tyzden, len som si nahovarala, ze to nieje ono.....ked mi odsali dva litre sa mi dost ulavilo aj brucho sa mi zmensilo, ale nie uplne....uz presli dva dalsie tyzdne, je mi fajn, aj ked nie uplne 100prcntne,obcas ma zaboli, pichne, nemozem sa zhlboka nadychnut,ale inak ok...... bola som vcera na kontrole a stale mam OHSS, dr. mi povedal, ze dost vody tam mam, ale nejako dobre to znasam, tak skusime to nechat vstrebat......moze sa mi to este zhorsit podla neho, pretoze sme tehotní 😀 😀 😀 a hcg to zhorsuje, tak uvidime....je mi to jedno, hlavne nech sme tehotní este 8 mesiacov 😵

zuzkagal
16. nov 2013

Ahojte dievcata, chcem sa nieco spytat. Mam ohss, ale len prve stadium ci ako sa to nazyva, nemusela som zostat v nem. na infuzkach, ale som doma v klude a mam bolesti, ale krv mam dobru... Prosim vas tie co ste boli na tom podobne, do kolkych dni vam to preslo? Lekar mi kazal vela pit vody, niekde som sa docitala ze aj bielkoviny je dobre papat, mate s tym skusenosti? este dolezita info, som po OPU, transfer asi kvoli ohss odlozime.. Dakujem krasne za odpoved.

hrobova
16. nov 2013

ahojte kočky, dnes mi v CAR bol podany merional a cetrotide, lekar mi povedal ze sa dostavi OHSS, strasne sa toho bojim,kedy by som to mala ocakavat? Merional a cetrotida si picham este zajtra a v pondelok a v utorok idem na kontrolu do CARu a vo stvrtok alebo piatok idem na odber vajicok. (transfer mam prelozeny az o mesiac, ten mi nebudu vykonavat) mam strach, strasny strach s OHSS, ale ked som si precitala vase prispevky tak ste sa stym statocne popasovali, a neumiera sa hned nato ako som si to myslela. Prosim poradte

kveta
autor
16. nov 2013

@zuzkagal Precitaj si tuto temu. Je tu vela rad. Pi aj 4-5 litrov vody denne. Jedz bielkoviny, sunku, bielkovinove pripravky pre kulturistov..
Pri prvom stadiu by som transfer neodkladala.. Ale je to na Tebe..

kveta
autor
16. nov 2013

@hrobova To pocujem prvy raz, ze lekar pri neexistujucom OHSS predpovedal OHSS. Kazdopadne rada, co som napisala pred chvilkou, je aj pre Teba. Ale nie som si ista, ci si dobre lekara pochopila.

hrobova
16. nov 2013

no pokial ti lekar diagnostikuje polycysticke vajecniky tak je to normalne ze ti to povie, uz pri prvom IVF som bola na to upozornena, len tam mi narastlo len 5vajicok tak to bolo v pohode ale teraz ich mam okolo 20 a viac.

zuzkagal
16. nov 2013

@kveta Ved viem tie tekutiny.ale pytala som sa lekara na bielkoviny a on ze nie len vodu.preto som sa pytala ci mate skusenost ze tie bielkovin y zaberaju.kedze mi o tom dr.nepovedal... Nvm zvazujem ten odklad lebo teraz som slaba ako mucha + som citala ze sa tehoenstvom ohss zhorsuje.tak sa bojim ci by embrijko vo mne takej zoslabenej prezilo a ako by som to ja zvladala kedze teraz tri dni lezim...nechcem prelezat tri mes.tehotenstva....

kveta
autor
16. nov 2013

@zuzkagal Bielkoviny zaberaju. Vazne ano.

santamonica
17. nov 2013

mne stacilo pit vela vody, ale rozne mineralky to maju byt a lepsie bezbublinkove a pila som tiez mlieko, co normalne nepijem a jogurty.....inak nic specialne.... stale mam slaby OHSS, ale chodim aj do roboty a citim sa ok 😉

majkulik
17. nov 2013

@zuzkagal ahojky. Ja stale vela vela pijem a pomalicky mi to odoznieva. mne velmi pomohli tie infuzky v nemocnici. ale vcera sa mi aj brusko zmensilo. hlavne sa neopustaj. ako som pisala, mam tiez ten stupen jedna a vklad urobili. zajtra ak mas naplanovany vklad, tak ti urobia sono a na zaklade toho sa oni rozhodnu, pokial mas krv dobru. u mna to tak bolo 😉 myslim na teba

prchalkaesi
27. nov 2013

ahoj, byla jsem v ponděli na odběru vajíček, vzali mi jich 24, a od te doby mi je celkem špatně, bolí mě celé břicho, ktere mám i nafoukle, jak se nehýbu tak je to celkem fajn, horší to je když se pohnu. Po tom odběru mi řekli ze tobude bolet max jeden den, a dali mi i kapky od bolesti. Dnes v noci jsem se probudila a šla na zachod, ale udělalo se mi strašně špatně, začala se mi toči hlava a bylo mi na omdlení a na zvracení. celkem mě to vyděsilo. myslite že to může být OHSS, nebo je to po té punkci norální?
děkuji za odpověď

baarbora29
27. nov 2013

@prchalkaesi ahoj,nechcem ta strasit,ale vyzera to na OHSS.ja som si tym presla minuly rok.momentalne som tiez po punkcii,v pondelok som tiez bola,a pustali ma s hroziacom ohss,dali mi infuzie a kazali pit 5 litrov vody denne.a tentokrat to asi ustupilo.radsej chod k dr,nech ta pozre.

cucoriedkacucoriedka
13. jan 2014

@afrika jeeeej, tak už viete že to bude chlapček? aj náš drobček je chlapček🙂 tak blahoželám🙂