Ovariálny hyperstimulačný syndróm - OHSS

kveta
13. máj 2008

Po OPU sa u mňa rozbehol OHSS. Chýbal však hlavný príznak a to zväčšovanie obvodu pásu a tak som rozpoznala OHSS pomerne neskoro. Pre tie, ktoré sú na pochybách, otváram túto tému s popisom ďalších príznakov OHSS. Snáď to niektorej z Vás pomôže rozpoznať OHSS včas.

Príznaky OHSS, teda ovariálneho hyperstimulačného syndrómu sú:
zväčšovanie obvodu pása
pocit plnosti brucha
pocit plynatosti brucha, avšak plyny nikde
pocit kolikovej bolesti čriev avšak hnačka nikde
obmedzenie/až úplná strata močenia v priebehu dňa
pocit tlaku od bránice na pľúca
rýchlejšie dýchanie aj keď žena trebárs len hodiny leží pri televízii
problém zohnúť sa v páse
problém chodiť vystretá - žena chodí v predklone
v krvnom obraze zvýšený počet leukocytov
v krvnom obraze znaky vyššej zrážanlivosti krvi.

OHSS sa môže dramaticky zhoršiť v priebehu 24 hodín a môže skončiť trvalým poškodením orgánov alebo smrťou ženy. Ak máte pri stimulácii IVF alebo po OPU tieto príznaky, obráťte sa urýchlene na lekára alebo nemocnicu. OHSS sa utlmuje infúziami HAES, fyziologickým roztokom a injekciami proti zrážanlivosti krvi /Fraxiparín/, ktoré sa pichajú do brucha. OHSS sa vždy stratí, keď žena dostane menštruáciu. OHSS sa zhoršuje, ak žena otehotnie.

Veľa šťastia všetkým IVFkáčkam prajem.
🙂

lenkacar
29. aug 2009

u nás je to tak že je spíš chvíli udivenej že se ptam a neochotně odpovídá a nakonec se zeptá proč se ptam,někdy když vidí že trochu vidim do problému a vrtam a vrtam tak se drobet rozpovídá ,ale je to málokdy ..nemít nastudováno z koníka nevim nic ..

lenkacar
29. aug 2009

hele víš co mi naposledy udivilo že mi řekl že nejlepší slíza je mezi 8a 10mm,když jsem řekla že jsem měla i vyšší ,no chápeš to? já myslela čim větší tim lepší

musilka
29. aug 2009

len já měla při prvním KETu 8,5 a teď jsem měla 8 😉 mě ani po tom estrofemu vyšší nikdy nenarostla 😉

lenkacar
29. aug 2009

no uvidíme ,musil já jdu ted do posledního pokusu a pak na to definitivo seru ,jsem totál psychicky rozhašená ...pokud /,na rok pauza ,možná u nikdy ,manželství v prdeli díky IVF ..seru na to ..

musilka
29. aug 2009

jo manželství to rozhází fest to vidim doma. A kolikrát tomu fakt ani to otěhu nepomůže.

lenkacar
29. aug 2009

nikdy bvych tomu nevěřila ,ale stal se z toho hon za miminem a domácí atmoška hrozná ,bud bude pauza a nebo se rozvedem takhle už to u nás dál nejde ,jenom bulim a trápim se a city a něco víc se někam vytratilo ..jsem ráda že to chápeš ,je to strašně stresující ..

lenkacar
29. aug 2009

mizim zavést utroš chvíli poležim a večer se můžem sejít na bramborech pokud budeš mít časík tak papa

aktaka
30. aug 2009

Ahoj
muzete mi,prosim,poradit,jakeho druhu je to boleni bricha pri ohss? Jsem dnes druhy den po opu a mam bolestive a nafoukle bricho,ale je to uplne stejne jako kdybych mela zarazene vetry (omlouvam se za ty podrobnosti 🙂 ). Kdyz si dojdu na zachod,tak se to i zlepsi. Nevim,jestli se mam stresovat,nic jineho mi neni,dycham v pohode,piju cca 4l denne.
Diky moc za odpovedi

abig
30. aug 2009

Aktaka : Ahoj, to je asi individuální. Já měla takové bolesti, že jsem si myslela, že umřu. Nemohla jsem ležet na boku ani jednom. Když jsem měla chodit, tak jsem byla v předklonu a měla jsem pocit, že se mi špatné dýchá.
A celou dobu jsem trpěla na větry.
Zbytečně se nestresuj, pij hodně a hlídej si chození na wc a taky svou váhu. Pokud se ti rychle nenafoukné bříško a rychle nepřibereš, tak to bude v pohodě.
Měla by tě teď čekat kontrolu u dr., tak se mu zmiň o těch bolestech.
Přeji hodně štěstíčka, ať tvá cesta je krátká, za vysněným cílem.

aktaka
30. aug 2009

Abig,diky moc. Vetry nemam vubec,trapi me prave opak,proto spekuluju 🙂 vaha je v pohode, na zachod chodim taky porad,jsem jak prutokovy ohrivac 😀 transfer mam az ve stredu,tak nevim,jestli do caru radeji nezavolat.. Ja se hlavne bojim,aby mi nezrusili transfer.

lenkacar
30. aug 2009

ahoj já měla taky hrozně větry a břicho jak balon a bolel mi podbřišek ,ale i okolí žaludku a blbě se mi dýchalo ..

abig
30. aug 2009

aktaka : měla jsem II. stupeň a k transféru u mě došlo a věř mi, že mi bylo mizerně. Myslím, že můžeš být naprosto v klidu a začít se těšit, že už brzy budeš mít bublinky v bříšku.

lenkacar: koukám, že jsme na tom byly dost podobně. Až na to, že jsem ležela 4 dny v bolestech, a prosila manžela, ať mě zabije a někam zahrabe. A taky jsem si říkala, že už nikdy více a teď tlačím čas, abych mohla zase začít stimulovat.

aktaka
30. aug 2009

Holky diky,trochu jste me uklidnily. Nechci vypadat jak hysterka,neni to zadne pichnuti sem tam a uz delam z komara velblouda 🙂 obcas me to zkrouti,ale jeste zvladam chodit rovne,po stene nelezu 🙂
a preji vam brzy velka bricha a ne z ohss 😉

rikuska21
31. aug 2009

Lenkacar a Musilka, prave som si vas docitala a je mi to nejakstrasne luto 😢 😢 😢 , aj to u vas doma. Dnes som 10 den stimulky, oHSS potvrdene, brucho ako balon a bolesti...co budem hovorit...chcem sa spytat, mne doki povedal ze urcite moze byt iba KET, tak o 2 mesiace, ale mne vajka moc nerastu i ked ich mam plne vajecniky, takze stale stimulujem,,,,,,uz nevladzem ani dychat, mne doki povedal, ze ET nie je vobec mozne,,,Snad to Ket nebude az o pol roka ako u vas

lenkacar
31. aug 2009

rikus mě poprvé stimulaci dokonce stopli před odběrem až na podruhé jsem měla vše až do konce ..riskovat nemá cenu .no já nemohla mít dřív ket ,bylo mi blbě dost dlouho potom...rikus drž se !!!!!!!!!!

rikuska21
31. aug 2009

Snazim sa a dakujem, dufam, ze mi nepraskne brucho 😢 😀 😢 😀

aktaka
31. aug 2009

ahoj holky
tak jsem si zajela do caru a je to ohss. naštěstí zatím jen mírná forma (zvětšené vaječníky na 7cm a voda kolem dělony, ne v dutině břišní). vzali mi krev a podle výsledků se uvidí, jeslti vůbec bude et. áž jo 🙄

rikuska21
31. aug 2009

No uz tomu nerozumiem, asi v kazdom Carku je to uplne ine, mne ani krv nebrali a vlastne nic,,stimulujem dalej, 10 den

abig
31. aug 2009

aktaka: koukám, že to vážně každý Car dělá jinak. Tak se holka drž, moc ti přeji, ať nemáš moc velké bolesti a ať to, co nejrychlej odezní.
Já měla vaječníky 10x9cm a ET proběhlo. Říká se hodně, že velké množství žen při OHHS otěhotní, tak doufám, že budeš patří mezi ně.

aktaka
31. aug 2009

já jsem se právě radovala, když říkala, že je to jen lehká forma, že bude et. pak mě dorazila tou krví. teď budu do tří hodin, než se dozvím výsledky, jak na trní.
a opravdu to asi každý car má jinak. vím o jedné holce z toho našeho, co měla daleko vážnější ohss a taky jí transfer udělali, tak už se v tom sama nevyznám...
abig, díky moc

rikuska21
31. aug 2009

Abig aj ja dakujem, ja ani neviem v akom som stadiu ale mne jasne povedal ze bude len KET, tak skoda,
alebo si myslela ze je aj na KETKU väcsia uspesnost pri OHSS??? Inak mi doki povedal, ze ohss budem mat uz pri kazdej stimulke.Je to takKKK??????

Vdaka za info a pomoc

aktaka
31. aug 2009

holky, měly jste při ohss teploty? já jsem si te´d naměřila 37,5. mívám tedy po ovu vždycky tak 37 - 37,3 , ale tohle už mi přijde malinko moc ☹

abig
31. aug 2009

rikuska21: není za co děkovat. Bohužel nevím, jestli to platí i pro KET. A teď jsi mě dost překvapila, že ti dr. řekl, že se to bude opakovat při každé stimulaci. Já jsem doufala, že ne, protože jsem fakt trpěla. Mě dr. nic takového neřekl, je fakt, že jsem se ani neptala. Jediné, co vím, že budu pít ty jejich předepsané 4l při OHHS už i při stimulaci.
No necháme se překvapit příště ....

aktaka: mě bylo tak zle, že jsem si ani teplotu neměřila, ale je fakt, že jsem trpěla šílenými návaly při spánku, bývala jsem durch propocená, ale protože jsem si brala brufen proti bolesti, tak jsem tu možnou teplotu tím "zadusila". Takže fakt netuším.

aktaka
31. aug 2009

abig, já nevím, ale podle mého hodně pití není záruka, aby nebylo ohss. já všeobecně dost piju, během stimulace jsem pila 3l denně (právě jsem se bála ohss) a to počítám jen čistou vodu + čaje a min jedna sklenice denně limonády. takže na ty 4l jsem se taky dostala. a stejně jsem to schytala. jediná šance je, že bys to měla příště mírnější 🙂

mně je pořád vedro, což je dobré, si říkám, kdyby to byla zvýšená teplota, že není něco dobře, tak bych spíš klepala kosu...
jinak krev mi dopadla v pohodě, tak snad to k tomu etu dopracuju

abig
31. aug 2009

Teda holky, tak to jste mě nepotěšily. No teď se tím "trápit" nebudu, čeká mě to nejdřív za půl roku. Budu doufat v mírnější projev.

Pak mi dejte vědět, jak pokračujete, ju?

aktaka
31. aug 2009

mně to dr neříkal žádný, že by se to mělo opakovat při každém ivf, ale zase laickým rozumem si říkám,proč by to mělo být jiné? navíc, někdy to ani dopředu poznat nejde, já jsem měla 12 foliků, což je standardní počet...

rikuska21
31. aug 2009

Ahojte, mne to mozno povedal preto, ze mam aj PCO a pri tom sa to asi opakuje. Takze nemusi to byt pravidlo a aspon som vas trosku ukludnila.Boli sta PN pri OHSS??jJa som sa dnes rozhodla, ze na to kaslem a na tyzden zatial som sa dala PN, lebo to strasne boli, chodim ako kacica a bruchio jak balon 😅 😅 😅

rikuska21
31. aug 2009

idem haji papa

aktaka
31. aug 2009

Tak to je mozne,u PCO je to pry castejsi.
Ja jsem si nechala hned dnes vypsat PN. Za prve nevim,jak bych v praci fungovala,kdyz mam sedave zamestnani a sedet mi vadi. Za druhe je mi doma mnohem lepe a do tretice jsem si po et chtela stejne vzit PN.

rikuska21
1. sep 2009

Aktaka, velmi spravne rozhodnutie, Ja som tiez PN a v praci sa bez nas musia zaobist. Dnes som uz aj nieco urobila, budem proti tomu bojovat lahkou pracou v domacnosti, idem nieco navarit a tak,
Ako si na tom ty, ak sa smiem spytat 😅 😅 😅 ?