Ovariálny hyperstimulačný syndróm - OHSS

kveta
13. máj 2008

Po OPU sa u mňa rozbehol OHSS. Chýbal však hlavný príznak a to zväčšovanie obvodu pásu a tak som rozpoznala OHSS pomerne neskoro. Pre tie, ktoré sú na pochybách, otváram túto tému s popisom ďalších príznakov OHSS. Snáď to niektorej z Vás pomôže rozpoznať OHSS včas.

Príznaky OHSS, teda ovariálneho hyperstimulačného syndrómu sú:
zväčšovanie obvodu pása
pocit plnosti brucha
pocit plynatosti brucha, avšak plyny nikde
pocit kolikovej bolesti čriev avšak hnačka nikde
obmedzenie/až úplná strata močenia v priebehu dňa
pocit tlaku od bránice na pľúca
rýchlejšie dýchanie aj keď žena trebárs len hodiny leží pri televízii
problém zohnúť sa v páse
problém chodiť vystretá - žena chodí v predklone
v krvnom obraze zvýšený počet leukocytov
v krvnom obraze znaky vyššej zrážanlivosti krvi.

OHSS sa môže dramaticky zhoršiť v priebehu 24 hodín a môže skončiť trvalým poškodením orgánov alebo smrťou ženy. Ak máte pri stimulácii IVF alebo po OPU tieto príznaky, obráťte sa urýchlene na lekára alebo nemocnicu. OHSS sa utlmuje infúziami HAES, fyziologickým roztokom a injekciami proti zrážanlivosti krvi /Fraxiparín/, ktoré sa pichajú do brucha. OHSS sa vždy stratí, keď žena dostane menštruáciu. OHSS sa zhoršuje, ak žena otehotnie.

Veľa šťastia všetkým IVFkáčkam prajem.
🙂

rikuska21
3. sep 2009

Vdaka Sofi, neboj sa , je to dost ojedinele, len ja mam v zivote strasne vela smoly, ale sa nevzdam, drzim ti palce do stastneho konca

rikuska21
3. sep 2009

Dobru nocku a zajtra sa ozvem snad uz bez bolesti

lenkacar
3. sep 2009

riku já měla podobné bříško jak ty a ledviny mě taky bolely ..ale já měla po kapačkách rychlý ústup,ikdyž vnitřně to dobrý nebylo ještě pár měsíců ,čekali jsme půl roku na ket ..už ti fakt přeju at je ti lépe !!!!!!!!!!!!!!!!

lenkacar
3. sep 2009

riku s tim nepočítej že ti to bolet nebude při hyperstimuláku to bolí pořád ,ale bude se to zlepšovat uvidíš!!!!!!!!!!!!!!

lenkacar
3. sep 2009

je škoda že se tomu nedá nějak předejít ..nezbývá než vydržet a bojovat za ty folíky ,to je jasné že ten kdo má opačný problém a folíků málo nemá tyto starosti a bolesti a zase prožívá hrůzu z toho ,že nezbyde nic k transferu ,tak co si vybrat ..obojí stojí za prd ,zlatá střední cesta ...ale to si nejde naplánovat ..ženská vydrží hodně moc a zvládne i tohle když to povede k vysněnému cíli !!!!!riku zítra na tebe budu moc myslet.pa kočko

janysek70
3. sep 2009

Lenčo, co ty tady ještě strašíš, nemáš už být z dětma v pelechu?????? 😀 😀 😀 😀 😀 😀

lenkacar
3. sep 2009

už jdu mami 😀 😀 😀 😀

janysek70
3. sep 2009

Tak dobrou noc a hezky se vyspinkejte, ať tady zítra zase můžeme strašit 😉

cezarka
3. sep 2009

len par riadkov: som po OHSS, Mala som cca 18 folikul. Po ET sa mi stav zhorsil, nafuklo sa mi brusko, zle sa mi dychalo, dostala som hnacky, tak som volala Dr. a ten mi kazal veeeela pit a prist na utz... mala som vajecniky okolo 10cm, doktor ma uistil ze este to nieje take hrozne a ze ak sa OHSS dostavi po ET, je to dobre znemenie ze sa embryjka uchytili! V tu noc som sa zobudila nato, ze sa mi uz chce aj vracat. Zobudila som dr. a povedal mi, ze ak mi je naozaj tak velmi zle, nech idem na pohotovost, ze mi daju infuziu a ulavi sa mi. Ubezpecil ma, ze ak som tehu, plodu sa nic nemoze stat! Prijami ma do nemocnice a hned ako dali infuziu sa mi ulavilo, - hlavne psychicky sa mi ulavilo!!!
Mala som nakazane vypit cca4litre vody denne+ som si muslela sledovat moc, kolko vymocim v porovnanim kolko vypijem.
V nemocnici som bola iba 3dni.
Po 2-3dnoch som ani nevedela ze nejaky OHSS bol, preto babenky vooobec nestresujte, len budte pod lekarskym dohladom to je vsetko! nieje to nic strasne co by sa nedalo prezit, myslim si ze na nete je popisanych zbytocne vela veci, ktore nas `strasia`!
Ked sa mi dostavil OHSS hned som zapla PC a musim priznat, ze aj Vase riadky v tejto teme ma vystrasili a myslim, ze skor ako fyzicky som sa bala psychicky (dostala som SOK) ze co ak sa mi poskodia organy (a ine) a preto som sa podvedome `pytala` ist do nemocnice...Mozno bez citania PC a iba rady lekara, ze moj OHSS este nieje taky zavazny by som to prezila bez hospitalizacie.
Preto ak Vam mozem dat radu, nestresujte sa a neriadte sa podla toho co je na nete, ale drzte krok s lekarom! Zbytocne budete v strese a same si privolate paniku a sok 😎
pekny vecer prajem... pa

aktaka
4. sep 2009

Rikus, to je mazec to tvoje břicho. ale dnes už tě čeká opu a za pár dní se to zklidní, drž se!

rikuska21
4. sep 2009

Ahojte babulky, som po oPU.Mam iba 9 vajok 🙄 🙄 🙄 zda si to malo, plne brucho folikov ale vajok 9. o 5 dni budem vediet kolko sa oplodnilo a daju zmraziz. Pojdem az na Ket.idem lezat lebo stale to velmi boli, ale bude lepsie

Kolko Ste mali vy vajok Pri OHSS???

lenkacar
4. sep 2009

riku já jsem měla 30vajec ,ale záleží na tom kolik jsi měla folikulů můžou ýt i prázdné a problém je tu stejně ..bud ráda za 9vajíček s tim už se dá dobře válčit 😉

ivanau
4. sep 2009

Já jsem měla vajíček 21 ale netvářili se jakože je to OHSS až mě začlo být včera blbě, dnes je mě trochu líp, tak snad to tak půjde dál

aktaka
4. sep 2009

Rikus, 9 je krásné, co by za to jiné daly 😉

ivanau
4. sep 2009

Rikuš taky myslím, že je to fajn 9 vajóšek... včera mě řekli, že máme 10embrijek a mám si volat zase zítra 😵 snad se drží...

rikuska21
4. sep 2009

Aktak, leni , Ivka, dakujem za povzbudenie, vsetkych 9 vajok bude oplodnenych ISCI metodou, a ja dufa, ze to budu bojovnici, a ze za bude mrazit (dufam, ze aspon 7)) bola by som stastna, este 5 dni cakat kolko ich teda budu mrazit, jakujem vam za podporu a velmi ste mi pomohli, a hlavne ste ma nevystrasili, ako pisala Cezarka, ja nie som panikarka,
doki dnes povedal ze si myslel ze skoncim v nemocnici ale ja som to zvladla a teraz mi je o 50 % lepsie

myslim na vas a dajte vediet ako sa vam dari

ivanau
4. sep 2009

Riku ale dál dodrýuj velký pitný režim a zvžši si příjem bílkovin...myslím že bys měla i odpočívat....mě řekl doktor ležet...nebo jdeš do práce?

ivanau
4. sep 2009

Promiň mělo tam být dodržuj pitný režim 😀

koblichzek
4. sep 2009

Ahojky já při OHSS jsem chodit téměř nesměla, 5 dní jsem měla dokonce cévku abych nechodila ani na záchod. Ale hodně pít, jíst jogurty, sýry, tvaroh. To je ten nejlepší lék

ivanau
4. sep 2009

Koukala jsem do diskuze na OHSS, doufám teda že už se mě to víc nerozjede 😒 chodím ráno na injekci a jinak jak říkáš, doktor řekl ležet...

koblichzek
4. sep 2009

Snad ne, u mě to gradovalo 4 den po OPU. To byl nejhorší den.

rikuska21
4. sep 2009

ano ja som tiez lezala a stale som este na PN aj po OPU, mne doki pichol injekciu na zastavenieohss, a fakt je to podstatne lepsie
Ivi, neboj vsetko bude dobre

rikuska21
5. sep 2009

babulky, dnes nam volali z centra ze len 5 z 9 sa im podarilo polodnit, som z toho smutna, a to este nevieme kolko sa ich zacne delit, vy ste kolko mali mrazacikov, a neviet aka je sanca, po rozmrazeni??? 😢 ☹ ☹ ☹

ivanau
5. sep 2009

Rikuško, to nevím, ale myslím, že to není špatný výsledek... 😉 tak nesmutni... 😉 musíme jim věřit a posílat sílu 😵 Já měla 21vajíček po OPU, 17 bylo zralých - oplodnili je a chytlo se 10, teď jsem tam volala a krásných embrijek je 7 a říkali, že je to moc pěkný výsledek... 🙂

rikuska21
5. sep 2009

Ivi,to je naozaj krasny pocet ,tu som sa s tym ani nestretla, a kedy ti ich budu vklada???

ivanau
5. sep 2009

Tak to nevím...mám volat v pondělí, ale také musím pondělí ráno na ultrazvuk, jestli jsem na tom už líp...ale líp se cítím, večer je to horší...

rikuska21
5. sep 2009

Tak drzim na pondelok palec, vsetko bude ok, lezkaj a nic nerob, vsak sa potom nabehas, ked bude babusko 😉 😉 😉

ivanau
5. sep 2009

Díky jsi hodná, držím pěsti i vašim bojovníčkům 🙂

lenkacar
5. sep 2009

rikus bud ráda že aspon něco ...mě podruhé přežili všechny nanučky 😉

rikuska21
5. sep 2009

Leni, to znamena, ze po rozmrazeni vsetky prezili, a mala si vela na mrazenie??ja mam strach, ze z tych 5 oplodnenych sa malo zacne delit, 😕 😕