Ovariálny hyperstimulačný syndróm - OHSS

kveta
13. máj 2008

Po OPU sa u mňa rozbehol OHSS. Chýbal však hlavný príznak a to zväčšovanie obvodu pásu a tak som rozpoznala OHSS pomerne neskoro. Pre tie, ktoré sú na pochybách, otváram túto tému s popisom ďalších príznakov OHSS. Snáď to niektorej z Vás pomôže rozpoznať OHSS včas.

Príznaky OHSS, teda ovariálneho hyperstimulačného syndrómu sú:
zväčšovanie obvodu pása
pocit plnosti brucha
pocit plynatosti brucha, avšak plyny nikde
pocit kolikovej bolesti čriev avšak hnačka nikde
obmedzenie/až úplná strata močenia v priebehu dňa
pocit tlaku od bránice na pľúca
rýchlejšie dýchanie aj keď žena trebárs len hodiny leží pri televízii
problém zohnúť sa v páse
problém chodiť vystretá - žena chodí v predklone
v krvnom obraze zvýšený počet leukocytov
v krvnom obraze znaky vyššej zrážanlivosti krvi.

OHSS sa môže dramaticky zhoršiť v priebehu 24 hodín a môže skončiť trvalým poškodením orgánov alebo smrťou ženy. Ak máte pri stimulácii IVF alebo po OPU tieto príznaky, obráťte sa urýchlene na lekára alebo nemocnicu. OHSS sa utlmuje infúziami HAES, fyziologickým roztokom a injekciami proti zrážanlivosti krvi /Fraxiparín/, ktoré sa pichajú do brucha. OHSS sa vždy stratí, keď žena dostane menštruáciu. OHSS sa zhoršuje, ak žena otehotnie.

Veľa šťastia všetkým IVFkáčkam prajem.
🙂

janinuska
2. feb 2016

@stanulka30 Ahoj, možem sa ta opytat, v ktorom centre si podstupila ivf? Cim si stimulovala? Co ja viem, tak clostilebyt je velke svinstvo. Brala som ho pred iui. A otehotnela si? Co som čitala, ohss je velky problem, aj ked sa tyka len niektorych žien. Drž sa, určite bude dobre.

stanulka30
2. feb 2016

@janinuska ahoj, no ja som vo francúzsku a tu to dunguje trosku inak. Stimulovala som gonalom a myslím, ze som mala krátky protokol. Zostala som tehotná aj po 1 IVF ale koniec v 12tt ZP a teraz 2 IVF krv pozitívna a rozbehnutý ohss. Vzdy som stimulovala gonalom len prvý krat s menšími dávkami ako teraz. Držím palce 🙂

lenka54321happy
7. feb 2016

@stanulka30
No ako?

stanulka30
7. feb 2016

@lenka54321happy ahoj🙂 , ďakujem za opýtanie 🙂 no týžden som si poležala v nemocnici a dnes ma uz konečne pustili...včera mi dali nejakú tabletku, z ktorej som chodila viac cikat a ráno som sa cítila lepšie. Mala som o pol kila menej a žiadne bolesti, tak ze možem ist...asi sa ma chceli zbaviť, bo vodu mam stále v bruchu ako aj predtým, ale vraj to chce cas a keby nieco mam hneď prísť spat...🙂. Mam prikázaný kľúdovy režim, piť max 1,5 l tekutin denne, nie viac a pichat si injekciu na riedenie krvi ďalšie 2 týždne...a ked bude treba dať si tabletku.
Tehotenstvo sa potvrdilo, HCG sa zvyšuje, tak dúfam, ze pomaličky sa dostanem do formy. Stále ma dusi, nevládzem stať viac ako 5 min, ale aspom nemam bolesti len ten strasne nepríjemný pocit na prasknutie a tažké dýchanie. Ale inak žiadne tehotenské príznaky, len to, ze mi strasne chuti vsetko slané...

lenka54321happy
8. feb 2016

@stanulka30
No super moja
Som rada
Vidis vsetko dobre dopadlo
A si tehotna!
Joj to mas take stastie....mne to dlho trvalo a vela som si presla...
Uzivaj si to

swarovska
11. feb 2016

Ahojte baby, mali ste aj niektorá včasný OHSS, ktorý neskôr odznel a aj napriek tomu sa IVF podarilo? Ja som mala mierny OHSS na 2. deň po ET s PK, ale do dnešného dňa odznel. Keď som bola dnes na kontrole v CARe, dr. povedal, že keď sa vráti t.z. že sa embryjko uchytilo. Už som dnes preplakala poobedie, lebo všade čítam, že ten včasný OHSS odznie s príchodom menštruácie Som dnes 5. deň po ET a nechcem to vzdávať, ale pomohla by mi podobná skúsenosť, ďakujem. ☹

lenka54321happy
12. feb 2016

@swarovska
moja neviem, vacsinou to tak vravia....ale nemusi to byt vzdy pravda...nestracaj nadej...drzim ti velmi palce....mas este nejake embrya do zalohy?

swarovska
12. feb 2016

@lenka54321happy ahoj, ďakujem za povzbudenie, mám ešte 5 mrazáčíkov 🙂 Ale ja chcem veriť práve tomuto a aj budem 🙂 Včera to na mňa nejako doľahlo, ale potom som si povedala, že budem myslieť pozitívne a modliť sa a sústreďovať sa skôr na myšlienku, že sa to podarí.

lenulienka84
22. feb 2016

ahojte, môžem sa vás spýtať na Váš názor, či sa jedná o OHSS?
V piatok som absolvovala punkciu, po minimálej stimulácii / odber 3 vajíčiek/ . Dnes 3.deň po punkcii ma začalo pobolievať podbruško, pri sedení na stoličke ma chvílami tak zabolelo, až ma to paralizovalo. Bolesť mi prechádza až do konečníku. Bola som chorá, teraz užívam Solmucol na odhlienenie. Pri kašli cítim v podbrušku veľký tlak.. Podbruško mám citlivé na dotyk. Nemám žiadny iný problém z dýchaním ani žiadne iné ťažkosti.
V stredu máme ísť na vklad embrya a bojím sa, či môže prípadný OHSS tento vklad odialiť.
ďakujem za odpoveď

stanulka30
23. feb 2016

@lenulienka84 ahoj ja som mala slabý ohss, ale žiadne bolesti len strasne plne brucho a robili mi vklad na tretí den od opu. Ohss sa mi zhoršil az tak na 10 den, ked mi začal stúpať HCG hormón...Skus kontaktovať tvojho doktora, ci je to normálne, ked mas veľké bolesti. A nepredpisali ti nic od bolesti?

lenulienka84
23. feb 2016

@stanulka30 proti bolesti len paralén, toť vše. Ale snažím sa mu vyhýbať 🙂

stanulka30
24. feb 2016

@lenulienka84 no ako? Bolesti este mas? Ja som sa tiez vyhýbala tabletkám proti bolesti, ked som ležala s ohss v nemocnici a aj predtým...nechcela som žiadnu chémiu navyše ....ale potom mi jedna sestricka v nemocnici povedala, ze je lepšie si tu tabletku vziať , ako trápiť seba a tym pádom aj malé. Vraj to neuškodí...a to bolo az po vklade, ked som vedela, ze som tehotná...
Ked mas silne bolesti podľa mna ti ta tabletka neuškodí...

ckatka
14. jún 2016

Ja mam dnes odber a strašne ma bolia kríže

vevexxx
14. júl 2016

Ahojte, možno niekomu pomôžem, tak píšem... v pondelok som bola na výbere vajíčok (18), hneď na druhý deň som začala pociťovať tlak v brušku (niečo ako zaseknuté vetry) miestami to pichalo miestami to tlačilo... jednoducho som mala pocit, že mi brucho exploduje, k tomu neustále nutkanie na močenie...na tretí deň sa mi to ešte zhoršilo, tlak zosilnel a na štvrtý deň si hovorím, nebudem nič odkladať ide sa do CARu, tak ma vyšetrili a povedali, že je to úúúúplne v poriadku, netvorí sa mi žiadna volná tekutina, vaječníky nie sú zvačšene, bolesť ako keby ma silno nadúvalo, je uplne normálna spôsobuje ju utrogestan (ten si vkladám) a ak tá bolesť nie je taká, že by ma paralizovala na lôžku, mám si vziať tabletky od bolesti a vydržať... tak ja len aby ste kočky zbytočne nepanikarili, bolesť a tlak v bruchu v únostnej miere, je v poriadku a neznamená že sa vám OHSS rozbieha... samozrejme hovorím o prijateľnej bolesti na stupnici od 1 do 10, kde 10 je šialená bolesť, mojej bolesti dávam 6tku... a ešte jedna vec, hned ako som z CARu odchádzala, ked som už vedela, že je všetko ok... mám pocit, že sa mi bolesť zo 6tky znížila na 3ku 🙂

veronikamak
14. júl 2016

@vevexxx Super správa ☺.

veronikamak
24. júl 2016

Ja sa tiež chcem podeliť so svojou skúsenosťou, možno niekomu pomôže. Ešte v deň odberu vajíčok mi začalo byť zle. Na druhú noc po som sa zobudila, že nemôžem takmer vôbec dýchať a celý zvyšok noci a ďalší deň som presedela v predklone na klesle. Volala som aj do centra, kde mi povedali, že toto štádium sa dá ešte zvládnuť doma pri veľa tekutinách a bielkovinách. Naozaj treba piť minimálne 3,5l denne (ja som pila 4,5l) a snažiť sa jesť (aj keď iba malé sústa) samé bielkoviny. Mne sa najviac osvedčili syrové korbáčiky, parenica a tvaroh. A ešte jeden poznatok. Keďže som bola dosť vystrašená, doktorka mi poradila bylinkový extrakt na upokojenie Persen forte a musím uznať, že s ním to bolo ľahšie. (Návod uvádza 2x2, ja 2x1- stačilo)

lenca9219
25. aug 2016

@veronikamak ahoj mne odobrali vajíčka v pondelok
čer

lenca9219
25. aug 2016

@veronikamak ahoj, mne odobrali vajíčka v pondelok a včera som musela večer volať Dr.dostavam hrozne krce pri malej toalete, neviem čoho sa skôr chytiť, plus mi robí problém si sadnúť na gauč a stoličku.Mam pocit, ako by mi sto nožov zo spodu vrazili.Tiez pijem 4l vody ale že by mi to pomohlo neviem... :/

janinuska
25. aug 2016

A kolko ti odobrali vajičok? Hodne zaleži aj od toho. Ake injekcie si na stimulaciu brala? Co ti povedal doktor?

lenca9219
25. aug 2016

@janinuska mala som 24 vajíčok. Stimulovala som: PROVERA,DECAPEPTYL,GONAL.. A teraz si picham fraxiparin,solumedrol a progesteron tbl...vypijem 4-5 l vody denne a daako to nezaberá.Dr.mi urobil usg.a povedal,aby som pila a jedla bielkoviny.. :/

janinuska
25. aug 2016

@lenca9219 24 vajičok, to je teda celkom dost. Niektore baby maju ohss aj pri okolo15 vajičok, ak by sa ti niečo nezdalo radšej chod na pohotovost, fraxiperin je dobry, ten pomaha riedit krv aj ja som ho mala po operacii. Držim ti pace, aby všetko dobre dopadlo.

lenca9219
25. aug 2016

@janinuska ďakujem krásne, aj doktor vravel, že ich mám veľa...a ty si ako na tom?

janinuska
26. aug 2016

@lenca9219 No ja už deti mat nemožem, nakolko mam amh 0 a doktor mi povedal, že možem otehotniet len z darcovskeho vajička. My sme chodili do gyn fiv, ešte v roku 2013, ale po stimulacii sa mi spravili 2 myomy v maternici- k babätku mi tam nepomohli. Už sa bojim brat hormony.

lenca9219
26. aug 2016

@janinuska prepáč,to ma mrzí....😢 A nechcela by si zabojovať aj s darovanym vajíčkom? Viem že sa bojíš hormónov, ..mne tiež už narobili šarapatu robia sa mi cysty stále ...ale musím bojovať ďalej.Ja som bola vždy proti ivf a tak sme začali s adopciu, bolo to pre mňa prijateľnejšie.Postupom času ako cakame na adaptívne bábätko som si povedala,že nič nedám za vyskúšanie ivf.Sice sa žena netrápi s hormónmi ale potrebovala som vedieť, že som všetko urobila pre vlastné bábo.

janinuska
26. aug 2016

@lenca9219 No ja som ani ivf nepodstupila, tie myomy sa mi spravili po stimulacii po insemináciách, brala som len clostilbegyt, pregnyl, urogestan. Nedarilo sa nam 5 rokov, tak sme sa odhodlali ist do car a v podstate okrem jedneho nepriechodného vajičkovodu nezistili nič a ja mam ešte ochorenie štitnej žlazy hypothyreozu, ale niektori doktori tvrdia, že to ovplyvnuje , niektori, že nie. Darcovske vajička nie, mam z toho obavy, ako by to dietatko vlastne vyzeralo, od akej ženy by mi vajičko dali. Tiež som odmietala ivf, ale teraz si myslim, že som mohla skusit aspon ivf soft a už je neskoro. Drž sa, aby si nemala ohss a všetko dobre dopadlo.

parvinka0001
29. sep 2016

Baby ked vam bolo zle po odbere sli ste do vkladu?

vevexxx
7. okt 2016

@parvinka0001 co znamena zle po odbere? Ja som mala bolesti brucha pomerne dost silne.... na vklad som isla a momentalne som uz v 4 mesiaci 🙂

parvinka0001
7. okt 2016

@vevexxx to ze som skoro bola hospitalizovana v nemocnici ...ale nakolko svokra sestricka tak v kuse mi isla infuzia ...a zial vklad sa nekonal ....za viac ako tyzden som zjedla dva rozky aj z vody ma napinalo

vevexxx
8. okt 2016

@parvinka0001 to mi je luto :( dufam, ze budes co najskor fit... drzim palce

black33
9. feb 2017

Ahoj, neviete či je možné dostať OHSS aj pri soft stimulácii?