Ovariálny hyperstimulačný syndróm - OHSS

kveta
13. máj 2008

Po OPU sa u mňa rozbehol OHSS. Chýbal však hlavný príznak a to zväčšovanie obvodu pásu a tak som rozpoznala OHSS pomerne neskoro. Pre tie, ktoré sú na pochybách, otváram túto tému s popisom ďalších príznakov OHSS. Snáď to niektorej z Vás pomôže rozpoznať OHSS včas.

Príznaky OHSS, teda ovariálneho hyperstimulačného syndrómu sú:
zväčšovanie obvodu pása
pocit plnosti brucha
pocit plynatosti brucha, avšak plyny nikde
pocit kolikovej bolesti čriev avšak hnačka nikde
obmedzenie/až úplná strata močenia v priebehu dňa
pocit tlaku od bránice na pľúca
rýchlejšie dýchanie aj keď žena trebárs len hodiny leží pri televízii
problém zohnúť sa v páse
problém chodiť vystretá - žena chodí v predklone
v krvnom obraze zvýšený počet leukocytov
v krvnom obraze znaky vyššej zrážanlivosti krvi.

OHSS sa môže dramaticky zhoršiť v priebehu 24 hodín a môže skončiť trvalým poškodením orgánov alebo smrťou ženy. Ak máte pri stimulácii IVF alebo po OPU tieto príznaky, obráťte sa urýchlene na lekára alebo nemocnicu. OHSS sa utlmuje infúziami HAES, fyziologickým roztokom a injekciami proti zrážanlivosti krvi /Fraxiparín/, ktoré sa pichajú do brucha. OHSS sa vždy stratí, keď žena dostane menštruáciu. OHSS sa zhoršuje, ak žena otehotnie.

Veľa šťastia všetkým IVFkáčkam prajem.
🙂

veronka88
7. júl 2014

@leonetka ahoj, ja som na tom podobne. Vcera som mala OPU a stale mam velmi nafuknute brucho a bolave vajecniky. Neviem, ci s tym ist do CAR.. Ty si napokon ako dopadla?

leonetka
7. júl 2014

@veronka88 mne sa to na stvrty den zacalo pomaly zlepsovat, teraz, tyzden po som uz OK. Dali ti po OPU infuziu? Ja som pila cely cas len vela tekutin a snazila sa jest bielkoviny, tak ako mi radili, nic viac. Ak mas bolesti alebo nevolnosti, urcite zavolaj do CAR.

coffea
28. júl 2014

Ahoj kocky nezacali ste pocas stimulacie spinit (krvacat) ? Zajtra mam ist na odber vajicok. Prosim napiste ze sa vam to tiez stalo a ze vsetko dobre dopadlo.

annastasia22
6. aug 2014

Ahojte tak sa vam hlasim po pco a tehotenstve som dostala dg mola....je to oplodnene prazne vajicko dvoma spermiami!!!!ako je to mozne ked sme si zaplatili aj za icsi!!!!!teraz neviem co dalej!!!!uz neverim celemu iscaru!!!

zuzana75
13. aug 2014

Ahojte kocky, som 4 den po ET a mam pravdepodobne priznaky OHSS, vcera som bola v centre a dali mi infuzie a bolo to celkom fajn.. zacala som konecne pit dost vody , vcera 6 litrov , dnes uz 4litre ale stale mam pocit plnosti.. samozrejme , ze ked tolko pijem, idem aj na zachod... je mi lepsie , ale zacala ma boliet hlava a ked idem po schodoch sa dost zadycham.. v Utorok by som mala ist na 1 tehotensky test.. a dufam, ze uz ma nebudu trapit taketo problemy. Mame totiz uz z jedneho ET krasnu uzdravu dcerku a pri vsetkych tych ukomnoch pri nej som nic necitila, neboli ziadne problemy, Ma niekto z vas podobne skusenosti.. Dakujem a vsetkym drzim palceky..
🙂

sara20
15. aug 2014

Kocky je bolest vajecnikou,bolest pri sadani normalna.ten ohss,je len pocas stimulacie.ja som po odbere uz.

krasneleto
18. sep 2014

@sara20 ja som mala ohss po opu... nepodcenuj, chod k lekarovi, urobi ti sono a podla toho bude vediet ci ho ams alebo nie

lucinka188
26. sep 2014

Dievcata, aj ja mam PCO Syndrom :((( Co teraz, chceme babatko ;(((

misenaf
31. okt 2014

@leonetka
@veronka88 ahojte kočky. Včera som bola na OPU a už od včera bolesti okolo pupku zvačšené plné brucho . Nechcem robiť paniku dá sa to zatial vydržať dokonca som v robote. Môže to aj same prejsť? alebo musím zavolať do centra? Bojím sa strašne že nebude transfer ale zamrazia.Dúfam že za 5 dní to prejde vtedy ideme na ET po PK.

leonetka
31. okt 2014

@misenaf pi vela tekutin, najma cistu vodu, vyvar atd. nie sladke malinovky (min. 3 litre denne) a snaz sa jest viac bielkovin. keby sa to nejako zhorsovalo, volaj do centra. kukne ta doki sonom a sam rozhodne ci pojdete do toho teraz alebo neskor.

zelmirka1
31. okt 2014

ja by som to nepodceňovala, skončila som vo veľmi zlom stave v nemocnici, síce to bolo po transfere, ale doma by som to nemala šancu zvládnuť.

veronka88
31. okt 2014

@misenaf Aj ja som mala hrozne bolesti, ale do 3 dni to preslo..
Pre istotu si zavolaj! Na to tam su..

leonetka
31. okt 2014

@veronka88 ked tak ratam...bud si mala vklad neskor alebo sa vam zadarilo prirodzene? 😉

misenaf
31. okt 2014

@zelmirka1 no neviem zatial mam bolesti v bruchu a som nafuknuta ale dá sa to vydržať.
Nechcem sa zbytočne stresovať, tu v mojom meste o tom aj tak v nemocke nič nevedia tak by na mna pozerali ako na vola.

veronka88
1. nov 2014

@leonetka Ahoj, druhy vklad nam vysiel. 🙂

misenaf
7. nov 2014

@leonetka ahoj ako si dopadla? ja som 3 den po ET a strasne nafuknuta. Bolesti v lavom boku a bruho ako tehotna.
Vám to potom vyšlo lebo sa pise ze ohss pomaha tehotenstvu

dorotka66
7. nov 2014

baby ja som mala pri prvom IVF OHSS II a teraz pri druhom by bol určite (22 vaj.), ale dali mi v centre na 5 dní injekcie SoluMedrol a naozaj pomohli. Skúste sa na nich popýtať. 😉

alison758
24. nov 2014

@dorotka66 aj mne dali tie lieky a objednali ma na kontrolu ja som mala 31 vajok a je mimizerne tak hadam sa to po injekcii zlepsi.drzim ti palce ;)

dorotka66
24. nov 2014

@alison758 ďakujem alison, som tehotka 🙂, tak snáď bude všetko ok. Daj vedieť akej boli kvality, lebo 31 je až neuveriteľne vysoké číslo 😉 Ja som mala 22, ale prežili na 5 a 6 deň len 2 ☹ A metrol mi veľmi pomohol. Bez neho by som skončila v nemocke.

alison758
24. nov 2014

@dorotka66 dam vediet mne ich odobrali iba dnes..super ze sa ti to podarilo tesi ma kazdy uspech ,bolesti ti ustupovali alebo si si davala aj nieco od bolesti?no to cislo ma vydesilo ale hadam budu zrele zajtra sa dozviem

dorotka66
24. nov 2014

@alison758 ak máš medrol, tak určite pekne bude tá bolesť postupne ustupovať. dnes som 19 dní po vklade, ale ešte stále mám v bruchu vodu, no tie pocity v bruchu už môžu byť spôsobované aj niečim iným 😉 inak nič iné som od bolesti nebrala, len som oddychovala 3 dni.

alison758
25. nov 2014

@dorotka66 dali sme si oplodnit 16 a vsetkych 16 sa podarilo oplodnit v co som ani nedufala kedze spermie mame z mocu ale tie prve fazy zavisia skor na mojich vajickach. ;)

dorotka66
25. nov 2014

@alison758 veru to viem, tie moje bolo asi dosť zlé, lebo na 3 deň začali stagnovať 😒

alison758
25. nov 2014

@dorotka66 ale tak vyslo ti to.to je najdolezitejsie,dufam ze aj nam sa to podari,vo stvrtok mam inst na kontrolu koli tomu hyper,dyndromu tak zistem co je s vajickami :D

alison758
28. nov 2014

@dorotka66 ahoj vajka sa delia zatial vsetky spravne ale stale nevedia ci mi ich vlozia..aj ty si mala take nafuknute brucho?

dorotka66
28. nov 2014

@alison758 no ja ho mám ešte stále nafúknuté, včera som bola na ultrazvuku a dnes je cca 28 dní po OPU a oba vaječníky sú stále zväčšené a keď zakašľem, hlavne keď ležím, tak ma v nich riadne pichne 🙂 to či ti ich vložia budú vedieť na 5 deň 🙂 Držím palce a dr. povedala, že to brucho je ok, že to je po takej úrode normálne.

alison758
28. nov 2014

@dorotka66 dakujem ukludnilo ma to

dorotka66
28. nov 2014

@alison758 alison ale dávaj pozor, k začnem ťažšie dýchať alebo ťa bude tlačiť na pľúcach vtedy to je vážnejšie, volaj centrum, alebo choď na pohotovosť. Niekde Ti priamo v centre vytiahnú vodu a je všetko ok.

alison758
29. nov 2014

@dorotka66 dakujem citim sa uz dobre,vklad sa konal ;)

dorotka66
29. nov 2014

@alison758 teším sa s tebou a držím palceeeee 😉