Ovariálny hyperstimulačný syndróm - OHSS

kveta
13. máj 2008

Po OPU sa u mňa rozbehol OHSS. Chýbal však hlavný príznak a to zväčšovanie obvodu pásu a tak som rozpoznala OHSS pomerne neskoro. Pre tie, ktoré sú na pochybách, otváram túto tému s popisom ďalších príznakov OHSS. Snáď to niektorej z Vás pomôže rozpoznať OHSS včas.

Príznaky OHSS, teda ovariálneho hyperstimulačného syndrómu sú:
zväčšovanie obvodu pása
pocit plnosti brucha
pocit plynatosti brucha, avšak plyny nikde
pocit kolikovej bolesti čriev avšak hnačka nikde
obmedzenie/až úplná strata močenia v priebehu dňa
pocit tlaku od bránice na pľúca
rýchlejšie dýchanie aj keď žena trebárs len hodiny leží pri televízii
problém zohnúť sa v páse
problém chodiť vystretá - žena chodí v predklone
v krvnom obraze zvýšený počet leukocytov
v krvnom obraze znaky vyššej zrážanlivosti krvi.

OHSS sa môže dramaticky zhoršiť v priebehu 24 hodín a môže skončiť trvalým poškodením orgánov alebo smrťou ženy. Ak máte pri stimulácii IVF alebo po OPU tieto príznaky, obráťte sa urýchlene na lekára alebo nemocnicu. OHSS sa utlmuje infúziami HAES, fyziologickým roztokom a injekciami proti zrážanlivosti krvi /Fraxiparín/, ktoré sa pichajú do brucha. OHSS sa vždy stratí, keď žena dostane menštruáciu. OHSS sa zhoršuje, ak žena otehotnie.

Veľa šťastia všetkým IVFkáčkam prajem.
🙂

kamillka100
8. nov 2011

ahojte baby, ja som vcera dozvedela, ze mam ohss, este pocas stimulky ma to chytilo, tak dr. povedal, ze odber mi urobi ale vklad nie, bolesti nemam take ako pisete niektora, len krize ma bolia, tak neviem ci mam ocakat velku bolest , co ma caka??? zajtra si mam pichnut pregnyl , bojim sa ze sa to po pregnylu spusti, mate niektora taku skusenost? vajecnik mam 7 cm, je to velky pri ohss? taky som mala vcera, neviete ci sa dnom zvacsuje? gonal si picham dnes poslednu davku 180 a zajtra rano len 75, vecer diphereline, dkaujem

lily525
9. nov 2011

baby mozem mat OHSS aj z Clostilbegytu?

clauda2010
10. nov 2011

@kacarina ahoj mala si nejake priznaky , ze si tehotna? ja som mala ohss pri odbere a asi 2 dni po et , ale uz som ok, este 5 dni a idem na krv , ale nic mi uz nie je len niekedy vecer mi este nafukne brucho

kacarina
10. nov 2011

@clauda2010 ja ak som otehotnela po ET/KET, väcsinou ma pobolievalo velmi jemne v podbrusku tak cca. od 2./3. dna po vklade ... to som vzdy citila potom aj pocas prvych tehu tyzdnov, ako sa pomalinky maternica roztahovala ... ale vela zien neciti absolutne nic prip. len nejake priznaky z hormonov, kt. brali (nafuknute brucho a tak) ...

timmka
10. nov 2011

@clauda2010 ahoj, ked sa mozem opytat, tak ohss si mala este pocas stimulky? elbo ja mam pocas stimulky, robili ti aj vklad? boleli ta krize? lebo mna strastne bolia v brusku mam take tlaky,bolesti velmi nie, dakujem velmi pekne

clauda2010
10. nov 2011

@timmka ahoj, mne zacal ohss po vybere vajicok, mala som take tlaky v bruchu , nafuklo mi, boleli ma vajecniky, mocila som na etapy a bolelo ma to , nemohla som lezat na boku a boleli ma aj krize, mala som problem sa vyrovnat pri chôdzi, bola som na infuzii a vela som pila vecer som brala liek parlodel , za 4 dni sa mi to zlepsilo tak som isla na vklad , ale v den vkladu ked som nemohla mocit sa mi to zhorsilo , ale vklad som mala, po vklade mi to zmizlo a teraz cakam ci som tehulka este 5 dni

timmka
10. nov 2011

@clauda2010 aha, dakujem, no neviem ci ja vkald vlastne budem mat, ked mam ohss este pocas stimulky, uvidime zajtra, ako sa dr. rozhodne, idem na odber, vajecniky necitim, nebolia, ale krize strasne, bojim sa ze sa to po odbere zhorsi, este raz dakujem

clauda2010
10. nov 2011

@timmka ahoj , je to individualne, vsak uvidis , najmä vela pi aj 4 l za den, mineralky , dzus, vodu , dobry je vyvar , vela odpocivaj

pokuska13
13. feb 2012

Ahojte az som dostala hruzu z toho co sa tu vsetko pise.Neviem isto,ale asi mam aj ja ohss.mam pocit teploty,casto chodim na wc,brucho nafuknute a pocit plnosti.dnes som bola v iscare,ale tam mi nic nepovedali.v piatok idem na odber vajicok.uz aby som to mala vsetko za sebou,bo sa z toho zblaznim.chcem sa spytat,ci sa niektorej z vas podarilo otehotniet na prvy krat po ivf?

kveta
autor
16. feb 2012

@pokuska13 Pri OHSS je vraj vyššia úspešnosť IVF... ja som po prvom bola chvilinku tehotná, ale embriá neboli geneticky v poriadku, takže sa so mnou veľmi rýchlo rozlúčili a vzdali to.

pokuska13
18. feb 2012

@kveta tak vcera som bola na odber oocytov a vcera aj dnes mi je nejak blbo.boli ma spodok brucha a picha ma vlavom boku.teraz neviem ci mam ohss lebo mi inak zle nie je.uz som volala aj s dr.a ta mi nic nepovedala,iba to ze v stredu idem na vkladanie emb.kolko sa vlastne vklada embrii?ja ich mam 6 zdravych.

pokuska13
18. feb 2012

@clauda2010 ahoj ja mam take priznaky ako ty.vcera som bola na odber vajicok a je mi spatne.boli ma brucho,mam krce mi moceni....neviem ci mam ist na pohotovost,volala som aj dr.ale ta mi nedviha.zatial sa to da zvladnut.v stredu mam ist na transfer.tak uvidim co bude.

nelika
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
pokuska13
18. feb 2012

@nelika ahoj brusko mam nafuknute a boli ma ked sa hybem,alebo si ho trochu stlacim.ked nehybne lezim tak je to ok,alebo ked idem na wc tak mi to povoli.ale potom zase citim bolest.rozmyslam ci pojdem vecer na pohotovost alebo vydrzim do pondelka to by sla k svojmu gynekologovi.niekedy to nie je az take hrozne.da sa to vydrzat.len sa bojim aby sa mi nieco nestalo.takuto bolest som mala hned po odbete vajok a dali mi aj infuzku,robili sono a to som mala ok.tak potom neviem.co by si mi poradila ty?

nelika
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
pokuska13
18. feb 2012

@nelika chodim do iscaru dnes som volala svojej dr.ale ta mi to neberie.pojdem vecer sem k nam na pohotovost nech sa na mna pozru.nebudem cakat aby to nebolo este horsie.

kveta
autor
18. feb 2012

@pokuska13 Ano, choď radšej dnes večer na pohotovosť, ale odpíš si zo začiatku tejto témy, čo sa na OHSS podáva, lebo často lekári túto dg. nepoznajú... Ja som musela lekárom na pohotovosti doslova nadiktovať, že čo mi majú dať... Našťastie poslúchli...

Bolo by dobré, aby Ti skontrolovali aj krvný obraz, či sa nezvýšila zrážanlivosť krvi a či sa nezahusťuje krv.. v takom prípade nech zvážia Fraxyparín alebo niečo na ten spôsob..

clauda2010
18. feb 2012

@pokuska13 musis vela pit a sprav si aj vyvar, nafuklo ti aj brucho? ja som mocila na etapy islo mi to tazko a mala som bolesti najmä vecer, mna to tiez chytilo cez vikend a pockala som do pondelka a utekala do centra kde mi dali infuzku a liek na hyper. syndrom , chodila som este potom 2 dni na infuzky a zmiernilo sa to, s tymto syndromom som isla aj na vklad a sice si vytrpis ale baby s tymto syndromom su skoro vzdy uspesne takze nieco zle je na nieco dobre 🙂)) drzim palceky , ja som pila denne 4l to musis

clauda2010
18. feb 2012

@pokuska13 ktorej doktorke chodis? ja som chodila k Latakovej

pokuska13
18. feb 2012

Takze baby skoncila som v nemocnici na infuzkach☹ ale bolesti mam stale.zajtra mi budu brat krv,moc...volala som aj s mojou dr.z Ba.dufam ze ked takto trpim,ze sa mi to aj ujme.ja chodim dr.Tazberikovej.

nelika
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
pokuska13
19. feb 2012

@nelika bolesti mam,ma boli cele brusko.pijem vela vody musim si to zapisovat a cikat do dzbanu.rano brali krv,moc a davaju mi inj.do pleca ani neviem preco.uz som taka dopichana.tebe gratulujem😉 som zvedava ci ma na ten transfer aj vobec pustia.

nelika
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
pokuska13
19. feb 2012

@nelika to mi nepovedali ale dnes je to uz omnoho lepsie aj ked som stale nafuknuta a stale chodim cikat ale aj na velku.vcera mi dali infuzku a davaju mi inj.do ramena na zriedenie krvy.inak mi tu nic nerobia.ale mam pocit ze mi to prechadza tak by ma teoreticky pustit v utorok.pak zavolam mojjej dr.v ba.a opytam sa ci mozem ist na transfer ked mam ohss.

kveta
autor
19. feb 2012

@pokuska13 Na transfer môžeš podpísať reverz.

kveta
autor
19. feb 2012

@pokuska13 Mne robili transfer, keď som už mala diagnostikované stredne ťažké OHSS.

pokuska13
19. feb 2012

@kveta a ako si dopadla?aj sa male uchytilo?

kveta
autor
19. feb 2012

@pokuska13 Biochemicke tehu.

pokuska13
20. feb 2012

@kveta to je co'🙂 znamena ze ano?

kveta
autor
20. feb 2012

@pokuska13 Mala som chvilku pozitivny tehotensky test, potom to embria vzdali. Moje embria boli geneticku poruchu, nemohli vyrast.