Ovariálny hyperstimulačný syndróm - OHSS

kveta
13. máj 2008

Po OPU sa u mňa rozbehol OHSS. Chýbal však hlavný príznak a to zväčšovanie obvodu pásu a tak som rozpoznala OHSS pomerne neskoro. Pre tie, ktoré sú na pochybách, otváram túto tému s popisom ďalších príznakov OHSS. Snáď to niektorej z Vás pomôže rozpoznať OHSS včas.

Príznaky OHSS, teda ovariálneho hyperstimulačného syndrómu sú:
zväčšovanie obvodu pása
pocit plnosti brucha
pocit plynatosti brucha, avšak plyny nikde
pocit kolikovej bolesti čriev avšak hnačka nikde
obmedzenie/až úplná strata močenia v priebehu dňa
pocit tlaku od bránice na pľúca
rýchlejšie dýchanie aj keď žena trebárs len hodiny leží pri televízii
problém zohnúť sa v páse
problém chodiť vystretá - žena chodí v predklone
v krvnom obraze zvýšený počet leukocytov
v krvnom obraze znaky vyššej zrážanlivosti krvi.

OHSS sa môže dramaticky zhoršiť v priebehu 24 hodín a môže skončiť trvalým poškodením orgánov alebo smrťou ženy. Ak máte pri stimulácii IVF alebo po OPU tieto príznaky, obráťte sa urýchlene na lekára alebo nemocnicu. OHSS sa utlmuje infúziami HAES, fyziologickým roztokom a injekciami proti zrážanlivosti krvi /Fraxiparín/, ktoré sa pichajú do brucha. OHSS sa vždy stratí, keď žena dostane menštruáciu. OHSS sa zhoršuje, ak žena otehotnie.

Veľa šťastia všetkým IVFkáčkam prajem.
🙂

petuska123
28. mar 2011

ahojte baby ja som po 2 iui neuspesnom a caka aj mna ivf. chcem sa vas spytat ci to kazda baba ma ohhs???

mili78
28. mar 2011

@petuska123 ...ahoj, nie kazda...skor maju nato nabeh zeny s diagnozou PCO (zial aj ja medzi ne patrim).... ja som tiez schytala po ivf ohss, dokonca som skoncila aj v nemocnici, drzali ma tam tyzden, pichali infuzie, fraxiparin...ale zial, aj tak sa embryjka neuchytili ☹ nebojte sa toho ohss...u kazdej zeny ma iny priebeh...pokial mate len mierne priznaky nic sa nedeje...ked sa vam uz tazsie dycha, treba to zacat riesit...ale pokym vas len sem tam pichne, alebo trosku nafuknete, tak nic sa nedeje 🙂

marcelka83s
30. mar 2011

@katy213 juj to je mi ľúto že máš také bolesťi ja som mala iba mierny OHHS ale tie bolesťi sú neopísaťelné konečne už je to za nami ,nechodila som na infúzie ani nič také ,nakoniec som mala aj ET doktor posúdil že môže byť.Ja už idem teraz v apríli druhý krát na ET len som čakala na schválenie žiadosťi ale už teraz sa bojím zase tých bolesťí 😖 Aj ja ťi prajem veľa zdravíčka žeby sa ťi aspon KET- ko vydarilo.

marcelka83s
30. mar 2011

@petuska123 nie 🙂 neboj sa .Hlavne sa nestrachuj a nemysli na to predčasne .

dorotka66
2. apr 2011

ahojte, pridám aj ja svoje skúsenosti s OHSS 😉 , každá ich máme trošku iné. u mňa nebol predpoklad, že ho dostanem a dostala som...po odbere som mala 20 vajok, 20 minút po odbere ma začali bolieť vaječníky, ale to som brala ako samozrejmosť. cestou domov, som ochkala pri všetkých dierach na ceste, pichali ma jak šľak. po hodine mi stŕpli nohy a zbeleli ruky a točila sa hlava. po príchode domov som si pospala a myslela, že je všetko Ok a bolia len vaječníky ako klasika po odbere. no začalo ma pichať pod bránicou. s močením som mala problémy, ale to som opäť pripisovala zásahu v daný deň. chodila som samozrejme v polopredklone. pichanie pod rebrami sa zhoršili tak, že som nedokázala zakričať na manžela , aby mi prišiel pomôcť a keď som chcela od bezradnosti plakať mala som pocit, že sa zadusím ☹
na to rozhodol v noci manžel, že sa ide na pohotovosť. podotýkam, že lekár v care ma ani náznakom neupozornil na možný OHSS. v nemocnici ma veľmi dôkladne vyšetrili a zistili, že mám riadne zväčšené vaječníky, začali liečbu (infúzia, veľa vody - naj je fatra, dostať do tela soľ...) bola som tam 2 noci, na moje požiadanie som prišla domov (stav sa zlepšil), ale pri odchode z nemocky moje vaječníky boli ešte väčšie ako pri nástupe! 😕 primár do správy napísal OHSS II. stupeň trasfer v tomto stave neodporúšam....kontaktovala som lekára v care, ktorý sa vyjadril, že mali aj horšie prípady a transfer bol. v deň, ekdy ma prepustili z nemocky (deň pred transferom) som dostala 39 teplotu a už som sa videla opäť v nemocnici. Našťastie manžel to zvládol a teplotu zrazil 😉 ráno sme šli do caru a lekár opäť povedal, že to nie je také hrozné a vklad odporúča. Zaujímavé na tom je,, že dvaja odborníci (aj keď primár je všeobecný gynekológ) mali na vec iný názor.....dnes sa cítim dobre, som deň po vklade a verím, že sa to už nebude opakovať, alebo ak tak len v menšej miere. inak, som rada, že už viem čo ma čaká a určite by som sa hneď hlásila na gyno pohotovosti, pretože tam vám určite pomôžu a predídete zbytočným komplikáciám. ako sa to bude vyvíjať dopíšem 😉 PS: radšej choďte na pohotovosť a nečakajte, že to samo zmizne....

nemko
2. apr 2011

@dorotka66 po Et je tiez riziko ohss a v pripade, ze sa embryjka ujmu je to riziko vyssie, prajem uspech v podobe poz testika a bez ohss 🙂

dorotka66
2. apr 2011

@nemko nemko to ja viem, len verím, že to bude mierne 😀 a určte nie také hrozné muky, aké si prežívala ty! ☹

nemko
2. apr 2011

@dorotka66 no aj ja som si myslela, ze to bude mierne 😀 tie muky sa zbehli behom 24 hodin
ale drzim palce aby ohss nebol

dorotka66
2. apr 2011

@nemko nemko a kedy po prenose ti to presne začalo? sledovala som tvoje muky ☹ na diskusii a bolo mi ťa fakt ľúto. ale potom som sa potešila, keď si si našla 2 čiaročky 🙂

nemko
3. apr 2011

@dorotka66 vo stvrtok som mala et, v piatok mi bolo blbo, ale o som myslela, ze je jedno s druhym ako hormony, nervy a tak a v sobotu sa to zacalo vecer rapidne zhorsovat a uz som odpadavala a bola uplne bezvladna, no a v pondelok rano som uz bola na stole pod narkozou

dorotka66
3. apr 2011

@nemko nemko ja som bola včera v priebehu dňa ok (relatívne), ale podvečer sa to zas vrátilo. v noci to bolo zlé ☹ , dokonca okrem brucha, vaječníkov a zlého dýchania ma bolel ešte aj zub, ale ráno som sa zobudila spotená ako myš (už III noc) perina totálne mokrá, ale aj 😀 , ale brucho bolo klesnuté. a bolesti zmizli. ak by to takto pokračovalo,, tak to prežijem 😉

nemko
3. apr 2011

@dorotka66 ved uvidis, kazda sme ina a urcite aj kazdy ohss je individualny tak ako cele ivf

noe
1. máj 2011

Ahojte spolutrpitelky, potrebujem radu 😉

Som 8 den po ET. Uz na druhy den po ET som sa citila nanic. Bolesti brucha sa vratili, bolestive chodenie na zachod, napinalo ma pri piti. na 3den po ET velke bolesti brucha vystrelujuce do chrbtice, tak som volala do CAR, ze co? Tak len 400 Brufen. Pomaly to preslo, a do stredy som mala pocit, ze som uz fit a idem si vychutnavat bobacikov v brusku. No vo stvrtok cely den mi zas bolo na nic a o 3.45 v noci strasne bolesti brucha, nemohla som dychat, strasne sa mi hlava tocila, napinalo ma.... no od bolesti som skrabala stenu a posuvala rucicky aby sme utekali do CAR. Lebo ako vsade citam, ze v nemocnici by asi nevedeli co so mnou.
V car ma napojili na infuzku, a odsali necely liter z brusnej dutiny, ktora bola hlavne medzi pecenou a rebernym oblukom. Preto sa mi tazko dychalo. A brucho boli koli vajecnikom, ktore maju okolo 10 cm. Trosku sa mi ulavilo, takze v piatok a sobotu som ako tak prezila. No dnes v noci zas o 3.45 dalsi zachvat. Bolest brucha pri kazdom napiti a na WC to uz nejako nevnimam, hrozne su bolesti pri dychani pri kazdom zakaslani, zivnuti, nadychnuti citim akoby sa mi pluca otlacali o rebra.... Takze asi sa mi zas pluca zalievaju vodou a spim len v polosede, lebo inak su bolesti hrozne.
Uvidime ako v noci a v pondelok najneskor v utorok mame prist na kontrolu.
Sme po 2 IVF, mam PCO, tazke mi uz po OPU pichali Solumedrol ako prevenciu OHSS. Paradoxne sa doktory vytesuju, ze cim viac trpim, tak tym je vacsia pravdepodobnost, ze sa nase poklady zabyvali.

Viete mi povedat ked pride OHSS po ET, ako dlho to asi potrva kym sa budem citit zivotaschopne, a ci sa to bude este zhorsovat? Je tu fakt sanca, ze to spustil prave tvoriaci sa tehotensky hormon?

Vopred dakujem 🙂 🙂 🙂

katy2
1. máj 2011

@noe je mi luto, co prezivas... treba ist na pohotovost... urcite ti to teraz spustilo rastuce hcg.... to tak byva..... skus testnut 😉
inak ak ostanes tehu, tak tie bolesti este chvilu potrvaju...... 😒 drzim palce, aby to bolo z tehu, ked uz musis takto trpiet 🙂

noe
1. máj 2011

@katy2 dakujem. prave sa snazim vyhnut beznym lekarom. Ako som, vsade citala v mensich mestach ani nevedia co OHSS je.
Najhorsie su tie nocne zachvaty. Cez den mam velke bolesti ale da sa to prezit, takze uz nejako vydrzim do pondelka.

To by bola krasna sprava, keby sa dorbcek/ drobcekovia konecne uchytili. Snad to potom zvladneme. Myslis, ze ked som mala 23.4. ET tak uz bude na teste nieco vidiet? Lebo som prosila doktora, ze ked pridem teraz v pondelok na kontrolu nech mi spravi tehu test, ze ak je to tym tak bojujeme a ked nie, tak nech mi vysadia lieky a nech pride cervena cim skor. A tvrdil mi, ze to je skoro, ze v krvi by este nic nevideli. Tak sa bojim testovat.

katy2
1. máj 2011

@noe ja som mala // uz 6.den po ET... skus zajtra rano, to uz budes 9.den... ak nic nebude, este to nic neznamena ale uz moze byt //..... inak najlepsie je testovat hned rano z prveho mocu a vyborny je test mamatest s citlivostou 10.... 😉 drzim palce 🙂

zlatanka30
1. máj 2011

@noe och boze zlatko drzim ti palce.podla mna test by uz nieco mohol ukazat 🙂 ja som mala uz na 5 den po et //.

noe
1. máj 2011

@katy2
@zlatanka30 dakujem tak vyskusam testnut zajtra rano. A velmi verim, ze toto vsetko je len vdaka babatku/ babatkam 🙂
Ale nas riadne vytrapia potvorky male, kym vykuknu na svet 😠 🙂

noe
1. máj 2011

@katy2 vies mi este prosim poradit. Aby sa mi lepsie dychalo pomozu nejaku studene obkady na hrudnik, alebo skor teple, alebo niecim natierat???

zlatanka30
1. máj 2011

@noe neboj bude to super...verim,ze je to tam.

fiallinka
1. máj 2011

@noe ahoj, u mně OHSS začal až 9. den po ET, znamenalo to, že se uchytily dvojčata... no, pěkně zle mi bylo ještě pár dní, pak se to zlepšilo, ale špatně se mi dýchalo a nafouklá jsem byla (+ mírné obtíže) skoro až do 10. týdne (a to jsem měla jen 2. stupeň). Na testu už dnes s největší pravděpodobností něco vidět můžeš 🙂

katy2
1. máj 2011

@noe v tom ti neporadim... ja som OHSS nemala... ale skus sa popytat ostatnych....

fiallinka
1. máj 2011

@noe já myslím, že nepomůže celkem nic, ale ani nic z toho neuškodí - vyzkoušej a uvidíš... ta bolest při dýchání je způsobená tím, že máš zvětšené vaječníky a v břiše tekutinu a to ti tlačí i na plíce...

noe
1. máj 2011

@fiallinka dakujem, citala som tvoj pribeh a oba tvoje poklady aj ich surodenci vam dali zabrat, ste velmi silni, ze ste to zvladli. Ale deticky su kuzelne, prekrasne 😵 😵 😵 nech uz vas vsetko zle obchadza na kilometre 😉

fiallinka
1. máj 2011

@noe děkuju... no, taky doufám, že už to stačilo, ale přiznám se, že často si na všechno vzpomenu a je mi z toho úzko a přemýšlím a řeším to zas... ale zase - hůř by mi bylo, kdybych ty svoje miláčky neměla...i přes to všechno 🙂

katy2
2. máj 2011

@noe ako sa mas? a co testik? 😉

noe
2. máj 2011

@katy2
😵 😵 😵 // 😵 😵 😵 krasne silne ako cervena na semafore a to sme len 9 den po ET

Ale zas sme boli v CAR, infuzka vobec nechcela tiect co mam taku hustu krv, tak mi dal vcielky do brucha na riedenie. Odsali mi 940 ml vody a nikto tam ani na sekundu nepochybuje (asi len ja 😀 ), ze hyperstimulak je koli niecomu inemu ako tehotenstvu. Vo stvrtok dalsia kontrola a skusia spravit uz aj tehu test. Tak sa zatia velmi potichucky cez bolest a slzy tesime 🙂 🙂 🙂

katy2
3. máj 2011

@noe Tak je to jasne 😵 😵 😵 😵 😵 dvojky ako vysite 😵 😵 😵 😵 😵 tak v tvojom pripade OHSS ma aspon nejaky vyznam 😉 tesim sa a drzim palce a potichu gratulujem 😵

noe
3. máj 2011

@katy2 dakujem potichucky 🙂 je uplne jedno ci budu dve, len nech je zdravucke a drzi sa pevne pazurikmi 😵 😵 😵
Veru aj ja si vravim, ak je to babatkom/ babatkami, tak maju OHSS odpusteny 🙂

nemko
3. máj 2011

@noe gratulujem, toto som prezivala pred 2 mesiacmi, tiez ohss , sali mi vodu, infuzie a dnes sa tesim z 3 mesiaca tehu 🙂 neverila sooooooommmmm do poslednej chvile a ked ma prvy raz priviezli do CAR na tahanie vody so strasnym ohss tak vsetci mi hned povedali - bum tehotenstvo 😀 a to som bola 4 den po ET 😀