Ovariálny hyperstimulačný syndróm - OHSS

kveta
13. máj 2008

Po OPU sa u mňa rozbehol OHSS. Chýbal však hlavný príznak a to zväčšovanie obvodu pásu a tak som rozpoznala OHSS pomerne neskoro. Pre tie, ktoré sú na pochybách, otváram túto tému s popisom ďalších príznakov OHSS. Snáď to niektorej z Vás pomôže rozpoznať OHSS včas.

Príznaky OHSS, teda ovariálneho hyperstimulačného syndrómu sú:
zväčšovanie obvodu pása
pocit plnosti brucha
pocit plynatosti brucha, avšak plyny nikde
pocit kolikovej bolesti čriev avšak hnačka nikde
obmedzenie/až úplná strata močenia v priebehu dňa
pocit tlaku od bránice na pľúca
rýchlejšie dýchanie aj keď žena trebárs len hodiny leží pri televízii
problém zohnúť sa v páse
problém chodiť vystretá - žena chodí v predklone
v krvnom obraze zvýšený počet leukocytov
v krvnom obraze znaky vyššej zrážanlivosti krvi.

OHSS sa môže dramaticky zhoršiť v priebehu 24 hodín a môže skončiť trvalým poškodením orgánov alebo smrťou ženy. Ak máte pri stimulácii IVF alebo po OPU tieto príznaky, obráťte sa urýchlene na lekára alebo nemocnicu. OHSS sa utlmuje infúziami HAES, fyziologickým roztokom a injekciami proti zrážanlivosti krvi /Fraxiparín/, ktoré sa pichajú do brucha. OHSS sa vždy stratí, keď žena dostane menštruáciu. OHSS sa zhoršuje, ak žena otehotnie.

Veľa šťastia všetkým IVFkáčkam prajem.
🙂

darca100
25. aug 2010

@sakura ano, prave preto to tak divne prezivam. Mam vraj nejakych 20 folikulov, preto sa bojim, ze mi to budu musiet odlozit, aby si organizmus od hormonov oddychol. Tebe to neokladali? Mala si normalne ET? 🙂 a veeeelmi blahozelam! 🙂 neboj, vsetko bude ok 🙂

sakura
25. aug 2010

@darca100
No áno prvý krát je také že ani nevieš do čoho ideš. Na internete toho vela počítaš ale každá máme iné telo, inakšiu reakciu organizmu na to a na to 🙂
Neboj sa dopredu. I keď sa mi to lahko hovorí....Skús byť v pohode 🙂
Mne to neodkladali. Ja som bola až do 13 dňa od transferu v pohode... Až na ten 14 deň to prepuklo. A že vlastne to spustilo tehotenstvo. 🙂
A ďakujem, moc moc moc 😉

darca100
25. aug 2010

@sakura dakujem, velmiiiii! 🙂 citim sa nafuknuta ako balon, tak dufam, ze hyperstimulacka pominie a vsetko zvladnem.

sakura
26. aug 2010

@darca100
držím palce nech všetko dobre dopadne 😉

petronela82
26. aug 2010

@darca100 - neboj se zbytečně dopředu - hlavně hodně pij - min.5-6litrů denně a jak píše @sakura jez hodně bílkovin => jogurty, mlíko, maso, soja .... a bude to v pohodě. Já mám za sebou 2IVF a pokaždé jsem měla 41 folíků a ustála jsem to v pohodě, vždy dočlo i na ET a nic se neodkládalo

darca100
26. aug 2010

@petronela82 moja, ty si ma potesila! jeemine, 41 folikov, to muselo byt dost tazke, nie? Ja mam len cca 20 ale vcera som sa citila ako nafucany balon. No, zajtra idem na odber - uvidim, ako to cele bude...u mna je to cele prvykrat, preto som z toho taka 🙂 a tebe sa, petronelka, na kolky krat podarilo IVF? a nemala si potom problemy, ked si otehotnela s OHS? 🙂 drz saaa!

petronela82
26. aug 2010

@darca100 - počítej s tím že jestli se ti OHS rozjede tak až po transferu´, když se embryjka chytnou - ale dá se to zvládnout hlavně hodně pij a když bude nejhůř skákneš do CARu na kapačku, tu by ti asi preventivne po OPU měli dát a já pak byla ještě druhý den po OPU na další kapačce - nop uvidíš sama - hlavně se zbytečně nestresuj, zvládli to jiné, zvládneš to taky.

Jinak já mám za sebou 2IVF = 2ET oba neúspěšné a pak 1KET => a snad už konečně zadařilo, zítra jdu teprve na druhý UTZ a teprve by mělo být vidět srpíčko, na prvním UTZ (cca v 5tt) byla jen 4mm bublinka - ale ta nejkrásnější na celém světě

darca100
30. aug 2010

Caute babizne! Chcem sa spytat, ako ist na OHSS - podla mna je to lahsia forma, len ma uz 4.den straasne boli zaludok a brucho mam nafuknute ako balon. A to mam o 2 dni transfer. Zatial si davam iba Nos-pu, co pomohlo vam? Treba to iba vydrzat a preboli to? Nechcela by som totiz, aby mi transfer odkladali. Mala som iba 12 oocytov. Diky

holly74
30. aug 2010

@darca100 Ahoj, jediná rada, ktorú som dostala je veľa piť veľa piť veľa piť. Až 5-6 litrov denne. Ja mám také bandero, aké by som chcela mať tak za 5 mesiacov 🙂 Ale inak ma našťastie nebolí nič, aj dýchanie je ok, klop klop na drevo. Tak nech sa zadarí s tým ET !

matka112
30. aug 2010

ahojte,dnes pišem prvy krat-som na stimulke,zajtra idem na odber krvi a sono,chcem sa opytať,kolky den sa robi odber vajičok?som už na druhej stimulke,prvu mi zrušili ,mala som lahku formu OHSS ☹ ,tak dufam že sa mi to tentokrat podari.. 🙂 🙂 🙂 🙂 .diky

darca100
30. aug 2010

@petronela82 dakujem, petronela!!!! 🙂

darca100
30. aug 2010

@petronela82 a veeeeelmi ti drzim palce pri tom malom zlaticku! Ja idem na ET v stredu...teda dufam, ze ma pustia, aj ked mam bolesti a myslim ze lahsie OHSS

holly74
1. sep 2010

Dievčence, hlásim že včera k večeru mi brucho spľaslo, nie úplne, ale citeľne sa zmenšilo. ET bol minulý utorok. Myslíte že to znamená že príde mrcha?? 😖

mima263
1. sep 2010

@holly74
tak to je super, že sa zmenšilo.
Ja som v štádiu zväčšovania. Presne pred rokom som si to vychutnala. Dokonca som mala v deň keď sa pichá pregnyl horúčku až 39,3. Dnes si mám pichnúť ovitrelle a už mi znovu stúpa teplota, rastie bruško. Normálne ma chytá strach. Stretli ste sa niekto aj so zvýšenou teplotou alebo dokonca horúčkou?

kveta
autor
1. sep 2010

@mima263 Pri OHSS nie, ani som o takom príznaku nepočula. Ale pamätám si, že v príbalových letákoch niektorých liekov pri IVF je varovanie, že zvyšujú teplotu...

kveta
autor
1. sep 2010

@holly74 Neznamená to nič... 😉 Tiež mi OHSS skončilo ešte než som mala pozitívny tehotenský test.

mima263
1. sep 2010

@kveta
ďakujem, že si sa tak rýchlo ozvala. Dosť ma prekvapilo, že sa to opakuje a ešte aj v ten istý deň. Minulý rok to bol jeden chaos. Konzultovala som na všetky strany čo mám robiť. Teplota na druhý deň klesla. Ale OHSS tam samozrejme bol, ale dalo sa to zvládnuť keďže som neotehotnela

vivianaba
1. sep 2010

ahojte kocky, nahodou som sem zabludila a pripomenulo mi to moj vlastny hyperstimulak po poslednom (tretom) IVF-ku minuly rok v novembri. Ak sa hyperstimulak rozbehne az neskor, takmer isto to znamena tehotenstvo. U mna sa rozbehol na 9-ty den po transfere tym ze som nemohla dychat a strasne sa mi nafuklo brucho. Bola som aj par dni v nemocnici, je to neprijemne (pre mna bolo najhorsie to stazene dychanie) ale okrem pitia veeela vody sa s tym nic neda robit len to ustat.
Vsetkym vam drzim palce, da sa to vydrzat a hlavne ked je motivaciou babatko.

holly74
1. sep 2010

@kveta ďakujem Kveti, tak to ma povzbudilo 🙂 Vidím, že Tebe sa to pekne kráti, tak tfuj tfuj, nech všetko dobre dopadne! 😎

sneznicka
29. jan 2011

ahojte, chcem sa opytat, tiez mam OHSS, nie prvy krat. Pred tyzdnom som bola n ET a odvtedy sa mi priznaky OHSS zlepsuju, bolesti uz prakticky nemam, sem tam nejaky krc, akurat mam velke brucho kvoli tomu, ze je tam voda... lekari sa tvaria, ze by mi nemalo byt az tak dobre, skratka po ET by sa mi mal pri OHSS stav zhorsit. Stalo sa Vam niektorej, ze ste mali OHSS, bolo vam relativne normalne a boli ste zaroven tehotna? dakujem...

makovicka53
26. mar 2011

zienky som 2 den po OPU...a mam pocit nafuknutia brucha a pobolievania okolo pupku okrem toho mam problem s vetrami...moze to byt priznak OHSS?

marcelka83s
26. mar 2011

@makovicka53 ahoj nechcem ťa strašiť ale po OPU som mala tiež také bolesťi mala som aj strašné krče dva dni som to nechala tak myslela som si že je to normalné ale bolesťi neustupovali tak som zavolala doktorovy a povedal že si môžem dať ibalgin alebo niečo od bolesťi ale že príznaky sa môžu zhoršiť a pred vkladom mi povedal že je to taky mierny OHSS .

makovicka53
26. mar 2011

@marcelka83s ahojky dakujem za reakciu...no a potom ako si pokracovala ked si si dala ibalgin a potom po ET co nasledovalo?

marcelka83s
26. mar 2011

@makovicka53 ibalgin mi trošku stlmil bolesťi ale len na chvýlku , mala som velké bolesťi asi tak štyri dni a práve v deň vkladu už to bolo celkom fajn bolesťi ustúpili , pila som veľa vody lebo som sa o tom dočítala, tak asi aj to pomohlo.Po ET už bolesťi ustupovali tak, že som si ani nesťihla uvedomiť že už ich ani nemám, bohužial som neostala ani ťehotná.Hlavne sa neboj OHHS ja som sa toho tiež velmi obávala už pri pichaní vkuse som na to myslela, ta som si to aj privolala 😒 .Ale myslím ,že pokým nemáš neznesiťelné krče tak to bude u ťeba OK ,preventívne pi veľa vody iný liek na to asi ani nie je .Veľa šťasťíčka ťi prajem nech sa ťi to podarí 🙂

makovicka53
26. mar 2011

@marcelka83s dakujem si zlata a prajem aby to uz aj tebe vyslo 🙂

marcelka83s
27. mar 2011

@makovicka53 ďakujem ,dúfajme možno už začnem aj ja v aprili so stymulkou 😵

makovicka53
27. mar 2011

@marcelka83s drzim palce 🙂

katy213
28. mar 2011

@marcelka83s Tak myslim, že sme si prežili to iste 😝 Ja som mala OPU 21.3. a tym sa u mna taktiež spustil OHSS 3 stupna. Celý minulý zýžden som prežila v bolestiach a krčoch, ťažšie sa mi dycha vlastne doteraz a musela som chodiť celý čas do centra na infuzky a doma samozrejme dalej piť a merať vylučene množstvo. Transfer sa musel odložiť a embryá nám zamrazili. Podla vcerajsej kontroly by sa to uz dalej nemalo zhorsovat, tak som zvedavá co dalej... a kedy bude mozny transfer. Prajem veeeeeeeeeeellla zdaru pri dalsej stimulke 😉

@makovicka53 no ahoooj.Verím, ze som ta svojou IP moc nevystrasila a že si v tejto teme úplne zbytočne. Bolesti po OPU su urcite pozakrokovy jav, ale nemali by byť silne. Ja som si preistotu nedavala žiadne analgetika, lebo som sa bala, ze sa tym môze prekryť zhoršovanie priznakov, čo by v konečnom dôsledku bolo len horšie. Ak sa ti niečo nepozdava, radšej chod aj dvakrat zbytočne do centra nech ta skontroluju, ako by si mala mať obavy....Neboj, učite to dobre dopadne. 😉

makovicka53
28. mar 2011

@katy213 ahojky no veru aj hej ....a od toho strachu mi to vsetko asi preslo 🙂 ....teraz ma boli popod brucho ale je to len klasicke pobolievanie vajecnikov...a trosku pri moceni citim pravu stranu...inak pohodicka...dufajme zajtra al v stredu by som mala ist do CAR na ET tak dufam ze bude vsetko v poriadku 🙂

makovicka53
28. mar 2011

@katy213 tebe drzim silno palce 🙂