Ovariálny hyperstimulačný syndróm - OHSS

kveta
13. máj 2008

Po OPU sa u mňa rozbehol OHSS. Chýbal však hlavný príznak a to zväčšovanie obvodu pásu a tak som rozpoznala OHSS pomerne neskoro. Pre tie, ktoré sú na pochybách, otváram túto tému s popisom ďalších príznakov OHSS. Snáď to niektorej z Vás pomôže rozpoznať OHSS včas.

Príznaky OHSS, teda ovariálneho hyperstimulačného syndrómu sú:
zväčšovanie obvodu pása
pocit plnosti brucha
pocit plynatosti brucha, avšak plyny nikde
pocit kolikovej bolesti čriev avšak hnačka nikde
obmedzenie/až úplná strata močenia v priebehu dňa
pocit tlaku od bránice na pľúca
rýchlejšie dýchanie aj keď žena trebárs len hodiny leží pri televízii
problém zohnúť sa v páse
problém chodiť vystretá - žena chodí v predklone
v krvnom obraze zvýšený počet leukocytov
v krvnom obraze znaky vyššej zrážanlivosti krvi.

OHSS sa môže dramaticky zhoršiť v priebehu 24 hodín a môže skončiť trvalým poškodením orgánov alebo smrťou ženy. Ak máte pri stimulácii IVF alebo po OPU tieto príznaky, obráťte sa urýchlene na lekára alebo nemocnicu. OHSS sa utlmuje infúziami HAES, fyziologickým roztokom a injekciami proti zrážanlivosti krvi /Fraxiparín/, ktoré sa pichajú do brucha. OHSS sa vždy stratí, keď žena dostane menštruáciu. OHSS sa zhoršuje, ak žena otehotnie.

Veľa šťastia všetkým IVFkáčkam prajem.
🙂

plumeria
12. mar 2012

@nemorosis Jej, tomu já vůbec nerozumím. Jde mi o to, že po všech vyšetřeních před IVF nepadlo ani slovo o tom, že bych měla mít PCO. Ale při hormonální stimulaci reaguji tak, jako bych PCO měla. Co to znamená? Z čeho Tobě diagnostikovali PCO?

mabumi
15. mar 2012

ahojte, neviete poradit? som 13 dni po ET, ale neuspesne, krv negativna. a dnes ma zacal silno pichat lavy vajecnik. mala som 30 folikulov a velke riziko OHSS, ale nakoniec som ho nedostala. myslite, ze este teraz môzu dozrievat dalsie foliky a preto ma tak boli? OHSS to uz byt asi nemôze, vsak?

belalinda
18. mar 2012

@pokuska13 a ake velke si mala folikuly? Ja som mala tiez 12 strasne velkych, no a teraz rozmyslam ci mam alebo nemam OHSS. Najlepsie mi teda nie je, najskor som citila taku ostru bolest na vajecnikoch, teraz skor tupu v celej brusnej dutine...

pokuska13
27. mar 2012

@belalinda ahoj ja neviem ake velke boli folikuly a ja som Ohss dostala hned po odbere,mi bolo strasne zle este v Care.mala som bolesti v podbrusku ale ma bolelo aj brucho.bola som nafuknuta ...na druhy den som musela ist do nemocnice.musis hlavne vela pit a jest bielkoviny.drzim palce 🙂

elapp
27. mar 2012

ahojte baby, vcera som bola na OPU, mala som 22 vajicok a dr. mi preventivne predpisal solumedrol. Citam v pribale, ze to je hrozny humus. Ja priznaky OHSS nemam ziadne a velmi sa mi to nechce pichat.... Mali ste to niektora?

livia55
29. mar 2012

ahojte, mala som tiež pri OPU 25 vajičok a tiež mi bol predpisany solumedrol a som ho nebrala a nič sa mi nerobilo , žiadny OHSS

mia75
2. apr 2012

Ahojte, potvrdzujem, ze OHSS je zahul, ja som mala ten najvyssi stupen, hospitalizacia, kapacky a riedenie krvi. Inak liecba bola velmi jednoducha - pitie 4 litrov vody denne a infuzky. Stav sa dost rapidne zhorsuje, tak si davajte pozor a pri problemoch utekat do CAR! Mne urobili aj pri OHSS embryotransfer a mimco sa nejalo. O mesiac na to bola revizia.

lienkalienocka
10. apr 2012

@nemorosis ahoj, ty si mala tiez ohss? lebo aj mne hrozi a chcela by som sa ta spytat, ci sa ti ujali deticky po rozmrazeni hned na prvy krat? alebo az neskorsie? zabudla som sa spytat, ake je potom % uspesnosti 😉 dakujem

nemorosis
10. apr 2012

@plumeria Jejda, já až teď zjistila, že jsem ti dávno zapomněla odpovědět. Promiň 😅 PCO je vlastne syndrom, takže se diagnostikuje souborem příznaků jako jsou typicky hroznovité vaječníky na ultrazvuku, obezita, jiný poměr FSH a LH, vyšší AMH, anovulace, nepravidelný cyklus a určitě je jsou ještě další, ale ty už z hlavy nedám. U mě právě vyslovili PCO po ultrazvuku a ostatní diagnózu jen potvrzovalo.

nemorosis
10. apr 2012

@lienkalienocka U mě OHSS předpokládali, protože jsem během stimulace hodně zareagovala, navíc mám PCO a nakonec mi odsávali 45 folikulů. Doktoři byli přesvědčení, že se OHSS rozjede a ani neplánovali ET v jednom cyklu se stimulací. Ale na kontrole 3 dny po OPU zjistili, že je to všechno v pohodě, transfer se nakonec uskutečnil a embryo se ujalo. 🙂

lienkalienocka
10. apr 2012

@nemorosis aha tak. mam tiez PCO. ja som dnes 5.den a mam vraj dost vela vajicok, no na 100% mi nemohol este povedat, ze ci bude vklad tento mesiac alebo nie. ty kokos, peknaaaa uroda. dufam, ze ta nepredbehnem 🙂 a mimichodom gratulujem 😉 stastny koniec prajem 😉

cilkaa
26. apr 2012

@kveta
ahoj holky a Kveto (vidím, že tomu hodně rozumíš),

píchám si Puregon dnes 7. DC - 175j. Byla jsem včera na prvním utz a doky říkal, že mám cca 20 vajíček (10+10 a plno malých), tak jsem se hned plašila s OHSS. Řekl mi, že mi dá hned po odběru jakousi injekci, kterou dávají dárkyním a nikdy pak syndrom nemají.. Nevíte o co jde????
Jinak mi ze stimulky nic není, je mi dobře, nemám žádné nafouklé břicho, nevolnosti, bolení, prostě nic. Kdybych neměla ani vajíčko, tak tomu věřím, jak nemám žádné náznaky... Myslíte, že to se může obrátit úplně naruby, že po OPU mi bude ouvej? Nebo holky, co to takhle snášely to měli více OK? Dá se vůbec hledat mezi cítěním se při stimulce a po OPU nějaký vztah- že by se mi třeba OHSS vyhnulo?

Piju už teď hodně a mám koupené Nutridrinky a bílkovinu v prášku... Od kdy začít s bílkovinou? OPU vypadá na 11 DC (za 4 dny)

kveta
autor
26. apr 2012

@cilkaa Ahoj, gratulujem k urode.. 🙂

Neviem, co Ti chce pichnut, kazdopadne byt Tebou, tak by son sa o tom informovala, lebo asi je nejaky dovod preco to nepichaju buducim tehuliam a darkyniam ano..

O vztahu medzi citenim sa a rizikom som nepocula..

Vodu by som pila, ale bielkoviny by som nasadila az pri potvrdeni zaciatku OHSS.. Ak mas tak velky strach, mozes si dohodnut pravidelne odbery krvi a tak sledovat, ci uz OHSS nevypukava.. zvysila by sa hustota, zrazanlivost a tusim aj leukocyty..

Vela stastia..

cilkaa
26. apr 2012

@kveta no nevím, jestli je k čemu gratulovat, pořád tajně doufám, že se mě to netýká, i když vím, že jo. Ozvu se až bude odběr a budu konzultovat svůj stav- jestli dovolíš 🙂

onno
25. máj 2012

Ahoj včera jsem byla na OPU před OPU mě bolelo moc vádech.Včera taky hodně . Dneska mě záda bolí míň .Ale trochu se mě zvětšuje břicho ,ale nebolí.Měla jsem 33 vajíček.Co myslíte můž to být OHHS?

amelia17
27. máj 2012

ahojte, síce to je u mňa už neaktuálne... (mala som OHSS presne pred rokom), ale som si povedala, že ďalším "trpiacim" pomôžem so spomienkou na moje liečenie. Mala som tzv. neskorý hyperstimulák, vajíčok bolo dokopy 24 a zo dňa na deň sa mi obvod pása zväčšil o 35 centimetrov. Bolesti boli ukrutné a najmä pocit, že sa nebudem môcť nadýchnuť. Teraz po absolvovaní celého tehotenstva s dvoma krásnymi detičkami - dvojičkami môžem povedať, že kto prežije v poriadku OHSS, už ho asi nič horšie nečaká... a to som mala ešte cukrovku, silnú anémiu, bolesti po cisaráku i 3 mesačné ležanie ku koncu tehu. Spomenula som si na pár maličkostí, ktoré mi vtedy veľmi pomohli a to sú tieto: jedenie čerešní (mám pocit, že práve čerešne mi veľmi rýchlo doplnili chýbajúce minerály do krvi) vo veľkom množstve, veľmi veľa pitia (dokázala som vtedy vypiť aj liter na posedenie a celkom mi tá voda chutila), iontový nápoj pre športovcov (bez prídavných é-čok). Teraz už viem, že som mala trvať na tom, aby mi pichli viacero infúzií ešte pri začiatku vzniku OHSS, nevytvorilo by sa toľko vody. Nuž a každopádne OHSS trval "len" do konca 12teho týždňa... čo bolo dosť kruté, ale potom to rýchlo odoznelo. Držím Vám všetkým palčeky a prajem, aby sa to stávalo čoraz menšiemu počtu budúcich maminiek! 😅

afrika
13. jún 2012

ahojte, dnes mi bol po druhý krát v mojom živote diagnostikovaný OHSS s tehotenstvom. chcem sa opýtať skúsených či OHSS musí naďalej pokračovať ak sa bude tehu vyvýjať dobre. bojím sa toho, že OHSS začne ustupovať a ja budem stresovať či je mimi v poriadku. moc ďakujem za rady

afrika
13. jún 2012

@kveta dnes mi bol po druhý krát v mojom živote diagnostikovaný OHSS s tehotenstvom. chcem sa opýtať skúsených či OHSS musí naďalej pokračovať ak sa bude tehu vyvýjať dobre. bojím sa toho, že OHSS začne ustupovať a ja budem stresovať či je mimi v poriadku. moc ďakujem za rady

kveta
autor
13. jún 2012

@afrika Nie, neboj, nemusi OHSS pokracovat s tehu.. ;)

fiallinka
13. jún 2012

@afrika potvrzuju, to je běžné, že hyperstimulák pomalu ustupuje a těhotenství prosperuje...

petra49
13. jún 2012

@afrika - ahojky, tak já po prvním Ivf úspěšném měla jen zvětšené vaječníky a po druhém teď úspěšném IVF hyperstimulák- vodu v břiše a skončila jsem na 3 týdny v nemocnici a bohužel většinou říkají, že když se mimi chytne a vyvíjí, tak se hyperstimulák horší- u mě to tak bylo- první týden mi bylo neskutečně zle v 5tt jsem vypadala jak před porodem a z břicha mí punktovali 3l vody, která se pak opět udělala. Hnus fialovej a už nikdy to nechci zažít. Hlavně, že to dobře dopadlo a doufám, že to i dobře skončí. Toť moje skušenost s OHSS

afrika
14. jún 2012

@fiallinka
@fiallinka potešili ste ma...lebo mám pocit, že sa mi to nezhoršuje a bála som sa, že niečo nieje v poriadku s miminkom. myslela som, že ako raste hcg tak musí byť aj OHSS horšie. no našťastie vydýchla som si. Vám to takto povedal doktor?

afrika
14. jún 2012

@petra49 hlavné je, že to máš za sebou...prajem krásne tehulkovanie 😵

fiallinka
14. jún 2012

@afrika ano, a taky jsem to na vlastní kůži zažila - těhotenství bylo v pořádku (dvojčata), ohss fakt tak do toho 12. týdne ustoupil - nejhorší to vlastně bylo jen ten první týden, to mi bylo špatně a sotva jsem dýchala, ale pak už jsem měla jen bolestivé a nafouklé břicho a funěla jsem, v pase jsem měla o dost víc, ale bylo to lepší a lepší. No, pak už to břicho pomalu přešlo do těhotenského. Naposled mi vaječníky kontrolovali asi v 9. týdnu, to ještě byly velké, ale jinak celkem vše ok.

afrika
14. jún 2012

@fiallinka a to si mala až do 12tt?lebo ja som len na samotnom začiatku-cca 4-5tt a bojím sa, že ked sa mi nebude vytvárať viac tekutiny je to zlé. ja viem, že som hlúpa keď stresujem, no bojím sa. brucho bolí dosť, aj nafúknuté je no stále rovnako nie viac. museli ti aj odsávať tekutinu viac krát po sebe? ďakujem za trpezlivosť 🙂

fiallinka
14. jún 2012

@afrika já jsem měla 1-2 stupeň, takže mi ani tekutinu neodsávali, jen mi dali 2x kapačku, taky jen ten první týden... každopádně ta tekutina tam byla nejvíc ze začátku (ale ne tolik, aby odsávali) a pak se pomalu sama vstřebávala, nová se už netvořila - prostě fakt to bylo nejhorší ten první týden až dva a pak jen lepší (a mám i dvě kámošky s ohss, obě to měly podobné jak já, fakt 🙂. Prostě začalo mi to asi 9. den po ET, takže fakticky nějaký 4-5. týden to bylo hnusné, pak jen a jen lepší, ve 12. týdnu už jsem o tom ani nevěděla. (Jen doktor mi říkal, že to do té doby může trvat).

afrika
14. jún 2012

@fiallinka moc ti ďakujem..... 🙂 si zlatá, že si mi odpovedala 🙂

fiallinka
14. jún 2012

@afrika není zač, taky jsem se tehdy ptala... a vidím, že jsi po iui - to je asi dost vzácné, mít ohss po iui, ne?

afrika
14. jún 2012

@fiallinka ja som pichala gonal, ktorý mi pozostával po predchádzajúcich IVF 😉

fiallinka
14. jún 2012

@afrika jo takto 🙂. Každopádně gratuluju, a neboj!