Ovariálny hyperstimulačný syndróm - OHSS

kveta
13. máj 2008

Po OPU sa u mňa rozbehol OHSS. Chýbal však hlavný príznak a to zväčšovanie obvodu pásu a tak som rozpoznala OHSS pomerne neskoro. Pre tie, ktoré sú na pochybách, otváram túto tému s popisom ďalších príznakov OHSS. Snáď to niektorej z Vás pomôže rozpoznať OHSS včas.

Príznaky OHSS, teda ovariálneho hyperstimulačného syndrómu sú:
zväčšovanie obvodu pása
pocit plnosti brucha
pocit plynatosti brucha, avšak plyny nikde
pocit kolikovej bolesti čriev avšak hnačka nikde
obmedzenie/až úplná strata močenia v priebehu dňa
pocit tlaku od bránice na pľúca
rýchlejšie dýchanie aj keď žena trebárs len hodiny leží pri televízii
problém zohnúť sa v páse
problém chodiť vystretá - žena chodí v predklone
v krvnom obraze zvýšený počet leukocytov
v krvnom obraze znaky vyššej zrážanlivosti krvi.

OHSS sa môže dramaticky zhoršiť v priebehu 24 hodín a môže skončiť trvalým poškodením orgánov alebo smrťou ženy. Ak máte pri stimulácii IVF alebo po OPU tieto príznaky, obráťte sa urýchlene na lekára alebo nemocnicu. OHSS sa utlmuje infúziami HAES, fyziologickým roztokom a injekciami proti zrážanlivosti krvi /Fraxiparín/, ktoré sa pichajú do brucha. OHSS sa vždy stratí, keď žena dostane menštruáciu. OHSS sa zhoršuje, ak žena otehotnie.

Veľa šťastia všetkým IVFkáčkam prajem.
🙂

lenkacar
5. sep 2009

měla jsem 4 a 4 poprvé nepřežilo 1 a podruhé přežili všechny 😉 ,musíš jim věřit ,je to velký boj a ty ho vyhraješ 😉

rikuska21
5. sep 2009

Musim verit a uz sa idem naladit na tvoj optimizmus, dakujem Lenka

rikuska21
5. sep 2009

Ahojte, neviem ci je to ok, ked sa mi na 2 den po OPU strasne nafuklo brucho a zase sa mi zle dych, Doki tvrdil, ze mi piochol injekciu proti ohss, ale mne sa zda ze sa mi to hnusne vratilo, je to mozne alebo je to nermalne ze sa brucho tak nafukne po OPU

aktaka
6. sep 2009

ahoj Rikus
ono je to asi normální, že se to rozjede víc po opu. mně se taky tak rozjel až po. zkus to přetrpět, já už po dvou dnech na tom byla výrazně lépe. v nejhorším budeš muset zajet do nemocnice, dají ti kapačky a bude hned lépe. držím moc pěsti, ať tě to rychle přejde

rikuska21
6. sep 2009

Nemam ohss, to brucho je zevraj normalne takto nafuknute, uz ma to len trochu pobolieva. Rano som bola u dokiho a vsetko je ok. Dokonca ma iba 6 cm vajecniky a predttym boli cez 10 cm. Takze je to fajn. Ale este ostavam aspon 2 dni PN nech mi to brucho trochu splasne.
Krasnu nedelu vam vsetkym prajem

rikuska21
7. sep 2009

Babulky chcem sa opytat ako dlho ste mali este nafuknute brucho lebo ja som chcela ist do prace v stredu ale vyzeram stale ako v tretom mesiaci , tak si asi predlzim PN,
inak sa citim uz fajn

Myslim na vas

janina79
7. sep 2009

Ahoj rikuska21,lenkacar, aktaka, kveta a ostatní děvčata. 😅

čtu si vás už od včera a ráda bych se zapojila: 🙂
zkouším s manželem 1. IVF (já jsem zdravotně OK, manža má málo ocásku)
stimulace byla puregon 225 mj 2x a pak 200 mj, poté cetrotide a ve středu min. týden pregnyl.
v pátek jsem byla na OPU, 14 vajíček, z toho jen 7 oplodněných a teď už jen čekám dnem a nocí jak se vyvinou.
Z toho co jsem vyčetla jsem sjistila, asi mám HOSS taky. Možná mírnou formu teď
V den po OPU to bylo příšerné, stranšné křeče kolem žaludku, v zádech,nemohla jsem vstát ani ležet. Bylo mi na zvracení (nikomu bych takový šílený stavy nepřála) doktor mi to neřekl vůbec, jen mi řekl, ať hodně piju až 6 l denně a jím hodně maso. V ten pátek jsem vyčůrala snad jen 1 dl. celý den jsem prospala, ale myslela jsem že to je o té narkóze a jako normální - NIKDO MĚ NEUPOZORNIL!Jinak od soboty užívám orga. 2x2 vagin., 1/2 prednison a 3x1 magnesium, což nevím na co.
v sobotuv noci jsem měla pocit, že se mi vaječníky urvou. bylo mi trochu na zvracení, dnes je to trošku lepší ale pořád z svých půdovních 70 cm v pase mám 84... :o(
poté co jsem dnes volala do CAR na základě toho co jsem si tu přečetla (a někdy dost šokujícího) a zítra jdu na oběr krve na testy.
Hrozně se bojím toho transferu, protože jsem tu četla že se to ještě zhorší a já se z toho pomalinku (zaťukat na zuby) myslím začínám dostávat. Navíc manžel pracuje 40 km od domova a nejbližší nemocnice je 15 km.
Věšm přeju, aby to nějak zvládly a pokud mi napíšete moc mě psychicky podpoříte.
Já doufám, rikusko, že ty (chudáčku, sis s tim užila) budeš sklízet brzo plody!! 🙂

rikuska21
8. sep 2009

Janina, ja uz som v poriadku, ale len preto, ze mi dr pichol injekciu proti ohss, a nesla som na ET. Mne vyslovene povedal, ze je to hazardovanie so zivotom zeny, ak to dr urobi, tak ja cakam az ked sa uzdravim, a pojdem na KET-to sa davaju mrazacikovia. T

To co mas alebo si mala je 100ť ohss a je to nebezpecne, nie malo zien skoncuí v nemocnici, Ja som este stale pn a len preto, lebo mam brucho ako v 3 mesiaci, a to uz nemam ani polovicku ako som mala velike pred tym.
naozaj musis pit vela a vela jogurtov a bielkovin, ale nepomahalo mi to vobec.Ako sa citis teraz,,,:?

ivanau
8. sep 2009

Jani divím se, že ti neřekli ať okamžitě přijedeš, nemá cenu to natahovat a čekat...Mě začli hned píchat nějaké injekce Sumerol nebo Sumerin nevím jak se to jmenovalo a fakt jsem hoooodně pila a 2x denně jsem si vypila ten Nutridrink (lékárna) jak mě poradil Dr. a mooooc se mě ulevilo. Včera jsem byla na ultrazvuku a je to mnohem lepší, jen mě doporučili Et jen jednoho bojovníčka aby mě tolik nezatížili a mám se štřit. Tolik jako Rikuška jsem ale bříško nafouklé neměla, spíš hodně pnutí, bolest žaludku a vaječníků, taky u čůrání to bolelo fest.

lenkacar
8. sep 2009

jani já měla taky veliké bolesti a problémy ,ale doky na dálku nepozná co ti je a kolik máš v sobě vody ,mě začli už dávat kapačky před ET a proto se pak rozhodl že mi daj embrijka páč to začlo ustupovat,nám v car řekli na nic nečekat a přijet ,dá se to zastavit a nenechat rozjet...achjo kolik holek bude ještě úplně bez info .. ☹ měli by na to v carech víc dávat pozor a nepodcenovat to ..já měla 5denní kultivaci takže jsem měla čas se dát do takového nějakého lepšího stavu 😉 ,každý den je znát ..držím pěstičky ,holky fakt nepodcenovat a domáhat se pomoci .

aktaka
8. sep 2009

ahoj ve spolek
Rikus, mně břicho trochu oplasklo až tak tři dny po tom, co mě přestalo bolet. ale já ho měla nafouklé jen maličko, proti tobě jsem žabař 🙂 takže u tebe to bude asi trvat bohužel déle

Jani, to je tedy mazec, čím sis prošla ☹ v tvém stadiu už bych se toho etu docela bála, ono to fakt není sranda. po et se ohss může zhoršit, hlavně když se embrya uchytí a začnou vytvářet hcg, který ohss hodně zhoršuje. což na druhou stranu je zase známka toho, že se povedlo 🙂 tak držím palce, ať je ti brzy dobře

rikuska21
8. sep 2009

takze az zajtra sa dozviem kolko ich budu mrazit, no este musim vydrzat.

Ivi, mne uz je o dost lepsie, alo ostala som do konca tyzdna doma. a hotovo. brucho este mam väcsie a trochu citlive ale fajn

lenkacar
13. sep 2009

tak rikus jak jsi dopadla ?

rikuska21
14. sep 2009

Ahojte bambulky, mam troch mrazacikov, dvoch silnych a jedneho slabeho, ale aspon nieco, nie som z topho nestastna,

uz dnes som bola pravy krat v praci lebo som sa dlho citila zle po ohss, a brusko mam uz len trosku väcsie, ako keby som prebrala a mozno ze aj, nevoiem uz,

ako sa vam dari???

walle
22. sep 2009

ahojte dievčatá, som nová ale spája nás niečo...
píšem ešte s bolesťami, ale manžel mi priniesol notebook do nemocnice a ja sa potrebujem vyrozprávať s dievačatami, ktoré majú podobný problém...

pred 7 dňami som mala odber vajíčok -obrovský úspech - 13 oplodnených a aj 13 prežilo do piateho dňa kultivácie ...avšak v stredu v noci som už prišla s obrovskými bolesťami do nemocnice a ešte si pobudnem...OHSS ako vyšitý. Pri stimulácii som mala mierne bolesti, strašne nafuknuté brucho ale nevenovala som tomu pozornosť z dôvodu neinformovanosti, hoci som o tom počula...vysoké teploty,tekutina v bruchu aj medzi črevami,, silný zápal v tom---antibiotiká do žily.. strašné bolesti, pocit na vracanie- takto som prežívala dni v nemocnici. injekcie -fraxiparin, dávky mi výrazne zvýšili - infúzie a odbery aj tri krát denne. krvý obraz mi zlyhával- 80% patologické... polycystické vaječníky - veľkosť cez 10 cm krát 7 cm

dnes je mi už lepšie, bolesti sú ako pri menzese ,ale krv stále zlá

transfer mi odložili a všekých 13 miláčikov zmrazili - mám strach z poškodenia embrya...z toho, že sa narodí postihnuté...

urobím všetko pre to, čo už existuje ale nová stimulácia ešte raz?....už nikdy

obdivujem ženy, ktoré prežili to, čo ja v takej miere a aj tak stále skúšajú a idú na stimuláciu...ja už síl nemám

opatrujte sa a dávajte si pozor

lenkacar
22. sep 2009

wale nedivím se ti ,také se bojím dalšího hyper...tak se hezky vymarod a postižení u KET je stejný jak u ET ..na to nemysli ..

walle
23. sep 2009

ahoj leni, díky za podporu...dnes je znova lepšie, čakám na výsledky krvi a ultrazvuk...dúfam že do konca týždňa som doma...

idem si pozrieť tvoj príbeh, ak si spomínala to predtým...vyzerá to, že máš za sebou už dosť trápenia...
tak zatiaľ...

lenkacar
23. sep 2009

no jo a kam na to chodíš koukat?

petra2505
23. sep 2009

kocky potrebovala by som od vas poradit, som 7 den stimulky, vcera som bola na kontrole po 5 pichancoch gonalu a lekar mi povedal, ze to vyzera na ohss lenze ja nemam ani najmensi problem - nic ma neboli, pijem okolo troch litrov denne, cikam normal, jem uplne v poho proste keby som nemala pichance ani neviem, ze stimulujem.vyjadril sa tak, ze mam vela folikov a ze uvidime do piatku ci sa to zmeni a odlozime vklad.prosim mate skusenost, ze vam povedali ze to vyzera na ohss a nemali ste ho?

lenkacar
23. sep 2009

petro podle mě piješ málo ,měla bys víc jak přibývaj injekce tak se to může naráz projevit ..

lenkacar
23. sep 2009

mě zase naopak neřekli nic jen že mám hodně folíků a projevil se až po OPU ..ale břicho mi bolelo dost

petra2505
23. sep 2009

leni uz teraz som viac na wc ako pri telke 😀 aj tie tri litre mi robia problem 😀

lenkacar
23. sep 2009

to je dobře že cikíš ,to je na tom to nejblbější ,ale je dobře ,když víc vyčuráš než vypiješ 😉

lenkacar
23. sep 2009

kolem 5litránků je ideální do sebe narvat ..

petra2505
23. sep 2009

pockam do piatku na vyjadrenie lekara lebo vacsinou co citam baby maju bolesti a problemy s pitim, jedenim, cikanim a ja som aktivna jak hovado 😀 a nic necitim takze bud foliky zmizli alebo som o.k a lekar ma preventivne upozornil 🙂

lenkacar
23. sep 2009

no peti ale tim pitim nic teda nezkazíš ,naopak ,sliznice víc roste ,je to dobré i pro otěhu ..a pokud by byl po OPU tak nebude tak hrozný ,nepodceňuj to ,když o tom víš..

pegasko
23. sep 2009

Ahojte,aj ja som mala ohs a vobec ziadne priznaky som nepocitovala.Az pri kontrole zistili ze sa rychlo robia vajka a je ich moc.Pri odbere vyse20 ale prazdne,a len tri dobre.Dostala som este v centre dve infuzky ani neviem coho a pila som jak tava,zabralo a na treti den vklad ale iba jedno embrijko.Pri ohs je vraj vecsia sanca na uspech a zvyknu s aj rozdelit,no test bol negativny.Tak mne zabralo pit a zas len pit,a wc mat po ruke.

petra2505
23. sep 2009

snazim sa tomu vyhnut, hladam infosky uz od vcera lebo do piatku je daleko, dovtedy si mam pichat merional a cetrotide tak som zvedava dufam, ze budem o.k. a dockam sa vkladu teraz nie az o dva mesiace

lenkacar
23. sep 2009

právě pij hodně at to tělo zvládne a nemusíš čekat až se dá dokupy ,podívej na wale ta je v nemocnici chudák a kolik holek ...jde o to abys byla dobrá na ET

pegasko
23. sep 2009

petra mne povedali 4-5l a tak som si zvykla ze ma potom aj smedilo
a este to co som vycikala som musela merat ci nezadrziavam vodu