Ovariálny hyperstimulačný syndróm - OHSS

kveta
13. máj 2008

Po OPU sa u mňa rozbehol OHSS. Chýbal však hlavný príznak a to zväčšovanie obvodu pásu a tak som rozpoznala OHSS pomerne neskoro. Pre tie, ktoré sú na pochybách, otváram túto tému s popisom ďalších príznakov OHSS. Snáď to niektorej z Vás pomôže rozpoznať OHSS včas.

Príznaky OHSS, teda ovariálneho hyperstimulačného syndrómu sú:
zväčšovanie obvodu pása
pocit plnosti brucha
pocit plynatosti brucha, avšak plyny nikde
pocit kolikovej bolesti čriev avšak hnačka nikde
obmedzenie/až úplná strata močenia v priebehu dňa
pocit tlaku od bránice na pľúca
rýchlejšie dýchanie aj keď žena trebárs len hodiny leží pri televízii
problém zohnúť sa v páse
problém chodiť vystretá - žena chodí v predklone
v krvnom obraze zvýšený počet leukocytov
v krvnom obraze znaky vyššej zrážanlivosti krvi.

OHSS sa môže dramaticky zhoršiť v priebehu 24 hodín a môže skončiť trvalým poškodením orgánov alebo smrťou ženy. Ak máte pri stimulácii IVF alebo po OPU tieto príznaky, obráťte sa urýchlene na lekára alebo nemocnicu. OHSS sa utlmuje infúziami HAES, fyziologickým roztokom a injekciami proti zrážanlivosti krvi /Fraxiparín/, ktoré sa pichajú do brucha. OHSS sa vždy stratí, keď žena dostane menštruáciu. OHSS sa zhoršuje, ak žena otehotnie.

Veľa šťastia všetkým IVFkáčkam prajem.
🙂

pokuska13
20. feb 2012

@kveta aha tak to mi je luto.☹

pokuska13
20. feb 2012

@kveta aha tak to mi je luto.☹ aj ste este predtym boli na geneticke testy?my hej vysledky krvy boli ok,ale manzel ma zle genet.vysl.spermii.embriologicka mi ale povedala,ze embrijka su zdrave,vytalne.tak uvidime co mi este v stredu povedia.baby drzte mii palce.mam z toho strach.

kveta
autor
20. feb 2012

Geneticke testy exmanzela boli ok.. len embria z jeho spermie sa neboli schopne normalne delit..

nelika
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
pokuska13
22. feb 2012

@nelika ahoj ano pustili ma a dnes som bola na ET dali mi len 1 embrijko,dr.hovorila ze je zdrave,vitalne...zatial je vsetko v pohode.trosku ma picha na pravej strane.to je take pichanie ako ked mi to tam vkladali.tak sa moje male hadam uchyti.

bukvickaaa
22. feb 2012

@pokuska13 Drzkam palce, aby sa uchytilo! Mna to caka v sobotu, ak bude vsetko v poriadku....

pokuska13
22. feb 2012

@bukvickaaa dakujem aj ja tebe a hlavne treba mysliet pozityvne

pokuska13
23. feb 2012

@nelika ty si mala ohss aj po transfere?ja mam et uz 2den za sebou a zatial mi nic nie je.len mam obcas take pichanie.taky pocit ako keby mam dostat menzes.aj si mala nejake priznaky ze si tehotna?

nelika
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
pokuska13
23. feb 2012

@nelika takze by mi to teoreticky mohlo vyjst 🙂 Mam este take navali tepla,sa hrozne potim.aj ti byvalo zle?

nelika
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
pokuska13
23. feb 2012

@nelika mna brucho zatial neboli len mam pocit ako keby mam dostat menzes zacina ma boliet chrbat.pijem vela vody.ohss som mala hned po odbere oocytov a na druhy den skoncila v nemocnici.a nechcela by som to zazit znovu.to boli riadne bolesti.som nemohla poriadne ani chodit.ja tiez len lezim,ani sa mi nic nechce.ved dam vediet ako mi to dopadlo.

pokuska13
27. feb 2012

@pokuska13 ahojte tak asi nic z toho nebude uz je to 6 dni po et a nie som ani nafuknuta,ani zle mi nie je ani ine priznaky nemam ako tu niektore pisete.len ma sem-tam strasne zabolia vajecniky ako ked mam dostat menzes.tak ho ocakavam uz kazdym dnom.som strasne sklamana ☹ Vcera som si robila aj test a bol negativny.mozno to bolo aj skoro.je mi z toho vsetkeho nanic.

elanor
28. feb 2012

ahojte, nemam ani jeden z uvedenych priznakom, aspon o tom neviem. jedine co ma trosku znervoznuje je teplota 37,5
stimulacia bola ok, na vklade som bola min. piatok.
moze ist o ohss, abo je zvysena tepl. normalna?
doteraz som mala 37 max 37,1, aj pred pol rokom pri prvom pokuse...
vdaka

mabumi
28. feb 2012

ahojte, pridavam sa k teme. myslim, ze tiez mam OHSS. v pondelok som mala OPU, mala som velmi vela folikulov, odsavali mi vodu a davali 3 infuzie. potom sa mi ulavilo, ale teraz mam silne bolesti brucha, krizov, nafuknute brucho...
chcela som sa spytat, hnacka je dobrym znamenim alebo zlym? myslim tym, ci mam cakat zhorsenie alebo ulavu 😕 ? dakujem

@elanor myslim, ze OHSS to nebude 😉
@pokuska13 este nic nie je stratene 😉

kveta
autor
28. feb 2012

@mabumi Všetko, čo píšeš, je zlým znamením... Choď do nemocnice na príjem ešte teraz večer. Hnačka môže byť v dôsledku tlaku vody na črevá...

kveta
autor
28. feb 2012

@elanor Nikdy som nepočula o teplote v súvislosti s OHSS... Ale nezabudni, že si bola nedávno na zákrokoch a tak môže ísť o také veci ako začínajúci zápal vaječníka alebo maternice. Ak sa pridruží ďalší symptóm, radšej to rieš..

kveta
autor
28. feb 2012

@pokuska13 OHSS nie je tehotenský test. 🙂 Tak neblbni a nevzdávaj to.. 😉 To, že sa OHSS nezhoršilo, neznamená, že nie si tehotná...

pokuska13
28. feb 2012

@kveta ved ja viem dnes som bola u dr.robil mi sono a mam zväcseny pravy vajecnik.obcas mam bolesti ako pri menzese ale inak nic.v buduci utorok idem na krv a pak sa uvidi co a ako.najhorsie je na tom to cakanie.zacinam sa sledovat aj ked sa snazim na to nemysliet.mam zmiesane pocity a pomaly sa pripravujem a t negativnu spravu aj ked to je velmi tazke.

mabumi
29. feb 2012

ahojte 🙂
@kveta tak vcera som si dala 3 krat husty nutridrink (to su same bielkoviny) po 2 odmerky, vypila som 5 litrov vody a dost vyrazne sa mi ulavilo. uvidime, ako to bude pokracovat, pijem stale aj vodu aj tie nutridrinky.
brucho sice stale boli, ale neda sa to porovnat so vcerajskom. uz chodim vzpriamene 🙂
dufam, ze vsetko dobre dopadne 😵

kveta
autor
29. feb 2012

@mabumi To je skvely napad s tymi nutridrinkami... 🙂

mabumi
1. mar 2012

@kveta to mi poradili v CAR 🙂
bola som u lekara a volnej tekutiny mam len minimum. ale brucho dost boli, uz nie podbrusko, ale cele. je nafuknute ako balon. tak neviem, OHSS to asi nie je (vzhladom na tu vodu), dufam, ze to cim skôr prejde 😖
zajtra by mal byt ET 🙂

pokuska13
7. mar 2012

@bukvickaaa ahoj som tu dlho nebola tak ako si dopadla?mne vcera brali krv na hcg a mala som iba 11,3 jednotiek co je velmi malo ☹ o tyzden musim znovu na krv ci vobec hcg stupa.dr.mi povedal,ze sa mohlo uchytit neskor alebo odumrelo 😢 najhorsie na tom je to cakanie.a co ty,uz si bola na vysetrenie hcg?

bukvickaaa
8. mar 2012

@pokuska13 ahoj, no ja idem na krv az v pondelok...robila som si ale vcera rano test, to som mala 11 den po ET, ale ani naznak druhej ciarocky :( tak uz trosku zacinam stresovat, ze to nevyslo...ale stale este dufam, ze sa stane zazrak a ze v pondelok budem najstastnejsia osoba na svete 🙂 no a s tym cakanim, to je naozaj to najhorsie... drzim ti palce, aby si mala vsetko v poriadku, mozno sa naozaj uchytilo neskor a preto ti pomaly rastie hcg...budem mysliet na teba, nech je vsetko ako ma byt! 😉

pokuska13
8. mar 2012

@bukvickaaa ja na testy nejak neverim a hovorim si,ze skoda penazi.a okrem toho sa pekne nervovat.ja viem ake to je ked ta druha ciarka nie a nie sa ukazat.potom som len rozmyslala,plakala....tebe tiez drzim palceky aby ti to vyslo a mozno sa male tiez uchytilo neskor 😉 preto sa na teste nemuselo nic zobrazit.ja verim,ze sa male uchytilo,nejak mu zacinam verit,len mu to trochu dlhsie trvalo 🙂 ale nechcem sa predcasne radovat len mam take tusenie a dufam ze ma nesklame.treba jednoducho verit!!drz sa a daj vediet ako si dopadla ja idem znovu na krv v utorok .bola sa na ET prvy krat?a kolko embrii vlozili teraz?

bukvickaaa
8. mar 2012

@pokuska13 jasne, presne ako hovoris.. treba hlavne verit! a ja nadej a vieru este nestracam...verim, ze moje dietatko to zvladne a udrzi sa az do 9. mesiaca! 🙂 jasne, ze dam vediet ako to dopadlo... drz mi palce 🙂 ja som bola na IVF, resp. aj ET prvykrat, vlozili mi len jedno jednotkove embryo po PK, cize blastocystu... a ty si bola viackrat,ci?

pokuska13
9. mar 2012

ja som bola tiez prvy krat a dufam,ze aj posledny 🙂 nechcela by som to absolvovat este raz.Mala som sice 12 oocytov a hned som dostala ohss.musela som byt 3 dni v nemocnici,co mi bolo fakt dost zle.A to si neviem, ani predstavit ako mohlo byt tym holkam co mali 20-a viac oocytov,ako tu niektore pisu.Tiez mi vlozili iba 1embrijko po KET a ostatne som si dala zamrazit 😉 Tak dufam,ze nam to vyjde!!!drzim silno palceky 🙂

plumeria
12. mar 2012

Ahoj holky, moje otázka je možná úplně mimo, ale jsem opravdu zmatená. Znamená náběh na OHSS, že má žena PCO? Dnes mi doktor řekl, že mám náběh na OHSS a nejspíš se u mě rozjede a mezi řečí povídal něco o PCO. Syndromu jsem se ještě před započetím hormonální stimulace hodně bála a doktora se na něho vyptávala. Ubezpečoval mě tehdy, že mi nic takového nehrozí, že mám všechny hodnoty v pořádku. Dnes jsem byla informací o OHSS tak zaskočená, že jsem se nezeptala, proč mluví o PCO. Umí někdo odpovědět? Znamená OHSS automaticky, že má žena PCO?

nemorosis
12. mar 2012

@plumeria Ono je to vlastně naopak, Když máš PCO, vaječníky Ti většinou na stimulaci reagují produkcí většího množštví vajíček, která ale nejsou všechna zralá a použitelná. Množství vyprodukovaných vajíček do jisté míry souvisí s rozvojem OHSS (neříkám, že to platí ve 100 %) a ženy s PCO jsou k tomu o dost náchylnější.

nemorosis
12. mar 2012

@plumeria Mám taky PCO a protože s OHSS počítali doktoři dopředu, upravili mi protokol na míru. Měla jsem Cetrotide docela dlouho, napřed s Gonalem a pak i samostatně. Místo HCG jsem pak dostala 2 ampule decapeptylu, hned po odběru jsem dostala infuzi plasmaexpanderu a ještě k tomu dávku HCG. Nevysvětlím Ti fyziologicky proč to funguje, ale jak vidíš, i při počtu 45 folikulů to funguje. 🙂 Je to prý docela nový postup, ale zkus se na něj v CARu zeptat. 😉