Ovariálny hyperstimulačný syndróm - OHSS

kveta
13. máj 2008

Po OPU sa u mňa rozbehol OHSS. Chýbal však hlavný príznak a to zväčšovanie obvodu pásu a tak som rozpoznala OHSS pomerne neskoro. Pre tie, ktoré sú na pochybách, otváram túto tému s popisom ďalších príznakov OHSS. Snáď to niektorej z Vás pomôže rozpoznať OHSS včas.

Príznaky OHSS, teda ovariálneho hyperstimulačného syndrómu sú:
zväčšovanie obvodu pása
pocit plnosti brucha
pocit plynatosti brucha, avšak plyny nikde
pocit kolikovej bolesti čriev avšak hnačka nikde
obmedzenie/až úplná strata močenia v priebehu dňa
pocit tlaku od bránice na pľúca
rýchlejšie dýchanie aj keď žena trebárs len hodiny leží pri televízii
problém zohnúť sa v páse
problém chodiť vystretá - žena chodí v predklone
v krvnom obraze zvýšený počet leukocytov
v krvnom obraze znaky vyššej zrážanlivosti krvi.

OHSS sa môže dramaticky zhoršiť v priebehu 24 hodín a môže skončiť trvalým poškodením orgánov alebo smrťou ženy. Ak máte pri stimulácii IVF alebo po OPU tieto príznaky, obráťte sa urýchlene na lekára alebo nemocnicu. OHSS sa utlmuje infúziami HAES, fyziologickým roztokom a injekciami proti zrážanlivosti krvi /Fraxiparín/, ktoré sa pichajú do brucha. OHSS sa vždy stratí, keď žena dostane menštruáciu. OHSS sa zhoršuje, ak žena otehotnie.

Veľa šťastia všetkým IVFkáčkam prajem.
🙂

verimo
23. feb 2013

@adriene Na plodovku půjdu určitě, já jsem v riziku potratu stále- už od začátku těhu,takže už nad tím ani nepřemýšlím.
Ale potřebuji zklidnit, nebo rozseknout to, co mě hlodá,jestli přece jen ty léky něco nezavinily.Mám pozitivitu na DS
hlavně díky nějaké abnormalitě u srdíčka mimíska, tak mě čeká ještě kromě UZ podrobné vyšetření kardio.
Genetiku v rodině máme v pořádku, nikdo nic, první dítě-holčička je také naprosto v pořádku,a tak proto mě trápí to,
čím jsem prošla a pořád mám z toho takový špatný pocit. Úplně něco jiného,než při prvním,naprosto bezproblémovém těhu. Malá je mé zlatíčko nejhodnější a jedině ona mi dává sílu,abych to zvládala.Byla moc šikovná, když to zvládla beze mně při mé skoro dvouměsíční hospitalizaci v nemocnici - přes vánoce,nový rok.
Tak ty už to máš za pár? Moc moc ti přeji a také držím palečky, abys porod zvládla dobře. Určitě ho zvládneš!!!!A uvidíš, jak ti ten malý drobeček změní život, je to nepopsatelné....Moc moc držím palečky!!!! A děkuji Ti, že mi držíš i ty...

adriene
23. feb 2013

@verimo Ta plodovka je moudre rozhodnuti, korn jestli je pozitivita na DS. Vim, ze sis pro to tehu vytrpela hodne, ale za uplne vse to asi nestoji... Ta k to alespon plodovka rozsekne, je pravda, ze ty leky mohly udelat svoje a ze jich asi nebyl malo 😒 Koukam, ze ti dcera dela jen a jen radost, to je moc radost!! 🙂
Ano, me to ceka u cca za 14 dnu, i kdyz mam termn az na konci brezna.. cekam totiz dvojcatka, tudiz proto ta casova rezerva 😉

verimo
23. feb 2013

Tak to ti blahopřeji k tomu dvojnásobnému těhu. Bude to sice asi docela fičák, ale zas je to dva v jednom, což má určitě i své půvaby.Já díky malé jsem to neriskla s dvěmi embryjky, byl to první pokus s jedním embryjkem,já jsem si neuměla představit,jak bych zvládla dvojčátka.Malá je prvňáček a je třeba se jí věnovat,ve škole už automaticky počítají s tím, že rodiče s dětmi hodně proberou a procvičí,není to o minutách,ale spíš o hodině,dvou. Zase ale možná bude pomáhat, jestli to u mně dopadne...Já kdybych to měla bez toho hyperstimuláku, byla bych moc šťastná z těhu.Jenže teď moje radost je zastíněna těmi obavami a nedokážu se vůbec těšit.Moc bych si přála,aby při další kontrole a na kardiu bylo příště vše dobré nebo alespoň lepší, ale i tak to bude stress až do konce.Raději nemyslet.Ještě že mám malou, je opravdu zlatíčko,snad pro to,že jsem s ní prožila všechno tak hezky,mám teď takové trable - abych zachovala nějaký běžný průměr trampot v těhu. 😀 A tebe moc přeji, aby jsi takové sluníčka,jako mám doma já, měla dvě a dělali ti samou radost.Já mám kolem sebe hodně známých s dvojčátky,při porodu žádné mimořádnosti,u péče pomáhají někde trošku babičky,ale i tak - jsou v poho a miminka tím, že při narození mají trošku menší váhu než je průměr, jsou výteční jedlíci a přibírají úplně zázračně.

adriene
26. feb 2013

@verimo Děkuji Ti za hezká slova, potěšila. Nedivím se Ti, že jsis nenechala zavést 2 embryjka a tím riskovat dvojčátka. Musím říct, že jsem též po IVF a toto jsme s manželem riskovat nechtěli... bylo to naše 1.IVF, náše první ET, proto jsme nechali vložit jen 1 embryjko. O to větší šok pakk nastal, když jsme zjistili, že se rozdělilo a čekáme jednovaječná dvojčátka... No říká se: Odříkaného chleba největší krajíc. Tudíž po počátečním šoku (a že vážně byl), jsme si na tu myšlenku pomalu začali zvykat a teď už se i těšíme. Bude to sice náročné, ale nějak to zvládneme 😉
Takže i takové věci se při IVF dějí... 😉
Držím ti moc palce, aby Ti vše dobře dopadlo. Aby bylo miminko zdravé a mohla sis užívat vše spolu s rodinou. Je dobře, že máš doma takové zlatíčko, v podobě dcerky. To dodává sílu 🙂

isabellaa
1. mar 2013

Baby, ako sa vola bielkovina, ktoru si viete kupit v lekarni na OHSS? Videla som to tu niekde na MK, ale neviem to najst...bol to prasok v plechovke, vdaka.

adriene
1. mar 2013

@isabellaa Mám dojem, že je to Protifar 😉

katka30129
6. mar 2013

ahojte zienky...je tu niektora,ktorej 5 den po et uplne zmizli priznaky ohss...to asi nie je velmi dobre znamenie ze?skusala som aj testik dnes rano a bol negativny....dakujem,kazda odpoved ma potesi

kveta
autor
6. mar 2013

@katka30129 Ahoj, nesir v sebe paniku. Mozes byt kludne tehotna. OHSS nie je tehotensky test. Piaty den po ET je na tehotensky test priskoro.

krasneleto
6. mar 2013

@katka30129 na test je skoro
samozrejme ze mozes byt tehu aj po ohss

damai
11. mar 2013

ahoj, zrovna vás pročítám...já jsem ten případ, kdy náběh na OHSS jsem měla už při stimulce - 30 foliků, zvětšené vaječníky, břicho atd. ale vše v pohodě. po OPU hned ten den mě manžel tak tak dovez domů, jak mi bylo blbě, zvětšilo se mi břicho, tlačil žaludek, zácpa atd. Od dalšího dne nic nového, jela jsem k Dr. ten mi řekl II.stupen ohss, domácí klid na lůžku. Celý týden bolesti, spát jsem nemohla, nic, Protifar jsem zvracela (je to hnus), vody jsem pít moc nemohla, vše mě tlačilo. Pak jsem jela na konzultaci, krev a Dr. řekl, že krev je dobrá a OHSS se nezhoršuje,že můžeme provést ET - šla jsem do toho, mám zavedenou 5denní blastocystu a den po ET upřímně - většina příznaků zmizela. Mám teda stále vaječníky velké 7-10cm, což mě tlačí v břiše, ale konečně normálně jím, piju a lehce funguju. Jsem 3den po ET, takže nevím, jak IVF dopadlo, ale každopádně OHSS je pěkný fujtajbl!!
@katka30129 a jak dopadl test nakonec tobě?

ratatooy
11. mar 2013

i ja mela OHSS a budte radi když je protože mate lepší šanci na uspěch těhu

ratatooy
11. mar 2013

@katka30129 ohss musi zmizet to nemužeš mit pořád to je jak kdyby jsi mela anginu a chtela ji mit 9mesiců

ratatooy
11. mar 2013

@damai ahoj ono na ohss pomuže jedině pít a pít ikdyž nemužeš taky me to bolelo jak prase a tlačilo ale ležela sem pila 5litru denne jela 2x na kapačku a do 4 dnu to odeznělo

damai
11. mar 2013

@ratatooy ahoj, jj, přesně 🙂 a po ET nebo po OPU jsi ho měla? odezněl po ET jako mě a byla jsi těhu?

ratatooy
11. mar 2013

@damai mela jsme ho po OPU do ET odeznel ale dr řikal že pokud jsem ho měla tak se mi v tele drží daleko vetší množství hormonu ktery sou potřeba pro zahnizdění meli jsme jedno IVF a vyšlo to

damai
11. mar 2013

@ratatooy jéé, skvělá zpráva 🙂 povzbudivá 😉 tím, že mi odeznívá, jsem měla strach...všude jsem četal, že po ET se OHSS zhoršil a těhu nakonec vyšlo...ale mě odeznívá. I když jak píšu, vaječníky cítím stále, ty mám furt velké 😒

ratatooy
11. mar 2013

@damai no to neva to se zpraví ale nemužeš to mit furt že jo je to nebezpečné pro tvoje telo,musi to zmizet to je jak nemoc musi se vylečit

luciadaham
11. mar 2013

ahojte mala ste niektora pri ohss aj problemy s dychanim,ze ste fucali jak lokomotiva?a kolko vam to trvalo.dakujem

kveta
autor
11. mar 2013

@luciadaham Ano, mala som to asi tyzden. Chod uz pre istotu do nemocnice, nech sa na Teba pozru..

luciadaham
11. mar 2013

Diky zajtra rano tam padim,lebo zda sa mi ze sa mi nijak nelepsi,hoci mi uz minuly tyzden vytiahli 300ml vody.

damai
11. mar 2013

@luciadaham měla jsem II.stupen OHSS (vlastně "mám") a dýchání zlé mě nepostihlo, jen ty křeče, břicho jak těhule nafouklá a vše co k tomu patří... Ale vím, že když jsem šla k Dr. na kontrolu před ET - první na co se ptal, zda se mi dobře dýchá - pokud ne,, je problém, tekutina ti tlačí na plíce. Jela bych hned do špitálu... i Dr. mi řekl, že jakmile se mi bude zle dýchat at jedu k nim, nebo na pohotovost.. Hodně štěstí!!

katka30129
11. mar 2013

@damai ahoj...no rano som si robila test ale bol negativny ☹ ale tak nejak som to cakala,zajtra idem k dr. na krv ale ziadne zazraky necakam....tak neviem co bude dalej....stale marodujem lebo mam zhorsene pecenove testy a este mam zvacsene vajecniky tak ma dr. nechcel pustit do prace...a ty si ktory den po et?ja dnes 11.den tak uz ked mi teraz neukazalo tak je to uz stratene 😒

damai
11. mar 2013

@katka30129 To mě mrzí ☹ Proč jsi to čekala - tím že ohss ustoupil?
Já jsem teprv 3den po ET, ale celý minulý týden po odběru oocytů (30) mi bylo šíleně - ohss jak vyšitý přesně 5dní. No a ted jsem byla na ET a hned ten den se mi příznaky mírnily. Dnes kromě nafouklého břicha jsem ok (mám tam asi 400ml tekutiny a vaječníky asi 10cm velké stále)... takže nevím nooo 😖 Já totiž v den ET měla i krev dobrou, Dr. řekl, že díky dobré krvi můžeme právě ET udělat, že se lepším..

ratatooy
11. mar 2013

@luciadaham jj taky to je tim jak sou plice stlačeny vodou

ratatooy
11. mar 2013

@katka30129 ztratěny to ještě není na testu se to ukaže klidne i až 15den po ET pokud nekrvácíš tak nadeje je 🙂

luanna
16. mar 2013

Ahojte, baby poradte mi prosim.... V stredu som mala OPU a od vtedy mam krce a bolesti vajecnikov, krce sa zhorsuju ked chodim alebo stojim, vtedy je to take akoby ma nieco tahalo a mam pocit ze prasknem.... V podstate ani hladna nie som cely den lebo akoby sa to uz do mna nezmestilo....a samozrejme mam nafuknute brucho, na dotyk citlive a to aj vyssie v oblasti zaludka..... Bolesti a krce nie su nesnesitelne ale citim ich, s mocenim problem nemam, ani s dychanim, len mi je od vcera niekedy akoby na zvracanie ale ono to hned prejde..... Uz ani vodu nevladzem pit lebo ju nie je kam dat..... Myslite si ze je to ohss???

kveta
autor
16. mar 2013

@luanna Myslim si, ze Ti nieco iste je. Moze to byt OHSS. Byt Tebou idem na pohotovost do nemocnice.

damai
19. mar 2013

@luanna u mě to bylo naprosto stejné - v den OPU - pár hodin po něm, přesně do písmene to co popisuješ nastalo... Jela jsem 2.den do CARu k Dr. a potvrdil OHSS 2.stupen a dal mi injekce a doporučení, ted zase v den ET ohss začlo ustupovat.. Vodu ani jídlo jsem nemohla ani vidět, a bílkovinu v prášku, co jsem musela pít v mléku jsem zvracela. Nastestí se mi nezhoršil, naopak zlepšil se ETem. Držím palce!!

mistisa
27. mar 2013

ahojte kocky.mozem sa pridat? mam PCOS a dr. povedal ze mozme ocakavat OHSS.teraz prvy krat stimulujem ideme na nase prve IVF a mam docela bolesti v podbrusku.zajtra mam prvu kontrolu. od nedele som pichala gonal a dnes merional tak uvidim zajtra co mi povie. pijem hrozne vela vody vcera som aj cez 3 litre vypila a dnes pokracujem 🙂 🙂 vraj je to dobre. zajtra uz asi bude vidiet ci OHSS bude alebo nie vsak? dakujem moc 🙂

kveta
autor
27. mar 2013

@mistisa Moze to byt vidiet. Ale OHSS sa moze rozbehnut aj ovela neskor, napriklad az v tehotenstve. Vela stastia.